Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nu orice firma mai poate fi platitor de T.V.A

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Nu orice firmă mai poate fi plătitor de TVA

Firmele mici nu vor mai putea să se înregistreze ca plătitor de TVA, deci să-și poată deduce taxa plătită, se arată în Scrisoarea suplimentară de intenție trimisă recent de guvern Fondului Monetar Internațional pentru deblocarea următoarei tranșe din acord.

“Pentru a combate evaziunea, vom cere Comisiei Europene să ne acorde derogări suplimentare la fiscalitatea internă. Intenționăm să fixăm un prag 100.000 de euro (cifră de afaceri), la accesul statutului de plătitor de TVA. Să punem și un prag minim pentru accederea voluntară la statutul de plătitor de TVA, pentru a-i evita pe cei care solicită ilegal TVA”, scriu guvernanții noștri oamenilor de la FMI.

Sursa

Daca aceasta initiatva ar deveni lege probabil alte mii de firme isi vor inchide afacerile, nu am inteles daca vor sa o aplice pentru toate firmele sau doar pt cele nou infiintate.
De ce zic ca-i rau, cel putin pt mine?

- Clientii mei sunt persoane juridice in proportie de 95%, clientul primeste factura fiscala cu care isi deduce inclusiv T.V.A'ul. Odata ce eu nu as mai emite facturi cu T.V.A as pierde o mare parte din clientii pe baza psihozei (desi eu ii vand acelasi produs la pretul fara T.V.A el vrea totusi ca pe factura sa apara T.V.A) (am mai trecut prin asta si stiu).
- Eu voi cumpara in continuare marfa cu T.V.A dar o voi vinde fara a putea sa-mi deduc T.V.A'ul ceea ce pt mine inseamna pierdere.

Pe voi v-ar afecta o asemenea decizie ?

#2
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

View Postdaniel21, on 13th September 2010, 09:32, said:

Pe voi v-ar afecta o asemenea decizie ?
Categoric ca va afecta foarte multi oameni care activeaza in domeniul privat. Ca si legea cu impozitul minim si aceasta initiativa va produce un efect negativ pe ansamblul economiei prin inchiderea catorva zeci de mii de firme mici.

Iata ce mi s-a intamplat mie recent : am prospectat internetul pentru a cumpara un sistem de incalzire pentru un spatiu comercial nou deschis. Am optat pentru incalzire cu panouri radiante cu infrarosu si am gasit o firma din Constanta care avea pretul cel mai mic ,egal cu alta din Brasov. Am comandat panourile si cand le-am primit am avut surpriza ca acea firma nu era platitoare de TVA...pe cand firma din Brasov era. Mi-a rezultat o pierdere de 24% prin nededucerea tva-ului.

Iata cum firmele ce nu vor plati TVA vor deveni necompetitive. Vorbesc de firme din comert care cumpara la randul lor marfa purtatoare de TVA.
Pragul acela minim de 100 000 de euro pe an pe mine nu ma va afecta ,dar sunt constient ca multe firme mici vor fi lovite in favoarea marilor super si hiper marketuri.

Aceasta guvernare si-a dovedit demult incompetenta si iresponsabilitatea in guvernarea tarii . Genul acesta de masuri si indatorarea imensa a Romaniei va avea ca rezultat falimentarea acestei tari....si asta in ciuda promisiunilor facute in toate campaniile electorale de o viata mai buna !

Iata de ce consider ca acestia sunt adevaratii TICALOSI si nu cei pe care marinarul ii acuza cu o suparare falsa ...

Edited by dragospas, 13 September 2010 - 09:03.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
ma afecteaza in bine (sunt neplatitor si nu va mai trebui sa stau cu grija plafonului de 35k)
pentur cei ce presteaza servicii o sa fie ok, dar intermediarii (comerciantii care cumpara un produs si-l vand altora) or sa fie loviti tare, din cauza celui de-al doilea punct spus de tine. un magazinas mic va cumpara painea de la fabrica la acelasi pret ca si un supermarket (cu TVA inclus), dar va trebui sa o vanda mai scump sau (daca o vinde la acelasi pret ca in hipermarket) va avea un profit mult mai mic.

#4
sowhatsowhat27

sowhatsowhat27

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.08.2010

View Postdragospas, on 13th September 2010, 09:58, said:

Categoric ca va afecta foarte multi oameni care activeaza in domeniul privat. Ca si legea cu impozitul minim si aceasta initiativa va produce un efect negativ pe ansamblul economiei prin inchiderea catorva zeci de mii de firme mici.

Iata ce mi s-a intamplat mie recent : am prospectat internetul pentru a cumpara un sistem de incalzire pentru un spatiu comercial nou deschis. Am optat pentru incalzire cu panouri radiante cu infrarosu si am gasit o firma din Constanta care avea pretul cel mai mic ,egal cu alta din Brasov. Am comandat panourile si cand le-am primit am avut surpriza ca acea firma nu era platitoare de TVA...pe cand firma din Brasov era. Mi-a rezultat o pierdere de 24% prin nededucerea tva-ului.

Iata cum firmele ce nu vor plati TVA vor deveni necompetitive. Vorbesc de firme din comert care cumpara la randul lor marfa purtatoare de TVA.
Pragul acela minim de 100 000 de euro pe an pe mine nu ma va afecta ,dar sunt constient ca multe firme mici vor fi lovite in favoarea marilor super si hiper marketuri.

Aceasta guvernare si-a dovedit demult incompetenta si iresponsabilitatea in guvernarea tarii . Genul acesta de masuri si indatorarea imensa a Romaniei va avea ca rezultat falimentarea acestei tari....si asta in ciuda promisiunilor facute in toate campaniile electorale de o viata mai buna !

Iata de ce consider ca acestia sunt adevaratii TICALOSI si nu cei pe care marinarul ii acuza cu o suparare falsa ...
"Baieti" , spre asta ne indreptam :  
Argentina's Economic Collapse - Part 1 of 12
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rH6_i8zuffs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-_-

#5
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
:lol: Tare initiativa! De parca "baietii destepti" ai rambursarilor ilegale de TVA se incurca cu rulaje ridicole de pana la 100.000 euro/an.
Nu se gaseste totusi nimeni sa-i impuste pe imbecilii astia care caca asemenea porcarii?

Edited by furiousdoc, 13 September 2010 - 09:11.


#6
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

View Post_Smiley_, on 13th September 2010, 10:06, said:

un magazinas mic va cumpara painea de la fabrica la acelasi pret ca si un supermarket (cu TVA inclus), dar va trebui sa o vanda mai scump sau (daca o vinde la acelasi pret ca in hipermarket) va avea un profit mult mai mic.
Stai ca nu pricep. Sa zicem ca o paine costa 100 Lei.

SRL neplatitor de TVA: Cumpara painea cu 100 Lei + 24 Lei TVA si o vinde cu 129 Lei pentru a avea profit 5 Lei.
SRL platitor de TVA: Cumpara painea cu 100 Lei si o vinde cu 130.2 Lei (105 + 25.2 TVA) pentru a avea profit 5 Lei.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Foarte tare, de aia avea probleme bugetul ca erau prea multi platitori de tva! E criza, normal multe firme fac mai multe cheltuieli decit taie facturi (=au de primit TVA nu ca ar fi usor de primit daca nu ai "spate") si n-ar mai trebui sa fie platitoare de TVA dar cit au mers bine era foarte bine... Nu-i destul ca le iau impozitul pe pierdere (AKA minim, AKA forfetar).
TVA-ul conteaza in final pentru consumator, care momentan consuma de la supermarket. Sint convins ca daca ar veni niste producatori micuti cu preturi fara TVA astfel incit omul sa poata avea avantaj ca isi cumpara stiu eu cirnati de la un producator fara TVA atunci ar gasi guvernantii motive sa FORTEZE pe toti sa fie platitori de TVA.

#8
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmxmx, on 13th September 2010, 11:02, said:

Stai ca nu pricep. Sa zicem ca o paine costa 100 Lei.

SRL neplatitor de TVA: Cumpara painea cu 100 Lei + 24 Lei TVA si o vinde cu 129 Lei pentru a avea profit 5 Lei.
SRL platitor de TVA: Cumpara painea cu 100 Lei si o vinde cu 130.2 Lei (105 + 25.2 TVA) pentru a avea profit 5 Lei.

Lucrurile nu stau chiar asa.
Daca singura lui cheltuiala ar fi cea leagata de achizitia painii, ar fi corect, DAR, pe langa achizitia marfii, comerciantul respectiv are si alte cheltuieli - utilitatile spatiului (curent, gaze, apa, etc). Toate facturate de furnizori cu TVA.
Transport - carburantii si autovehiculele sunt facturate cu TVA.
Telefoane - facturile sunt de asemenea cu TVA.
Mobilierul din magazin, echipamentele si instalatiile frigorifice, casele de marcat, etc - toate purtatoare de TVA.

Deci exista o multime de alte cheltuieli purtatoare de TVA in afara marfii propriuzise.

In consecinta, el neputand deduce TVA-ul platit este obligat fie sa creasca pretul de vanzare, fie sa obtina o marja de castig muuult mai mica decat un comerciant platitor de TVA.

In concluzie, cei 5 lei adaus comercial la o paine obtinuti de un neplatitor de TVA nu sunt echivalenti cu cei 5 lei ai unui platitor de TVA.
Sper ca m-am facut inteles.

PS: Exista situatii in care poate fi mai avantajos sa nu fii platitor de TVA, dar pana acum, era lasat la latitudinea fiecaruia sa aleaga intre cele doua variante.
Daca se va purcede la aplicarea acestei noi aberatii, pentru foarte multi mici comercianti (prin comercianti nu inteleg neaparat doar firme de comert) va fi lovitura de gratie.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
marr, nu-i corect ce spui - lucrurile STAU chiar cum zice mxmx. Inlocuieste "Cumpara painea cu 100 Lei" cu "Cheltuielile pe care le are cu piinea respectiva (incluzind chirie-transport-telefoane-ce-vrei-tu) sint 100 Lei" si o sa vezi ca tot acolo ajungi.

#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postf300, on 13th September 2010, 11:58, said:

marr, nu-i corect ce spui - lucrurile STAU chiar cum zice mxmx. Inlocuieste "Cumpara painea cu 100 Lei" cu "Cheltuielile pe care le are cu piinea respectiva (incluzind chirie-transport-telefoane-ce-vrei-tu) sint 100 Lei" si o sa vezi ca tot acolo ajungi.


Nu vorbim doar de paine si de toate cheltuielile fixe si nu numai ale unei firme (chirii, intretinere, etc). Aici cum calculezi tu de ajuungi tot acolo ?

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca e asa de greu sa faci o inlocuire cind ai instructiunile ok ti-o fac eu:

SRL neplatitor de TVA: Cheltuielile pe care le are cu piinea respectiva (incluzind chirie-transport-telefoane-ce-vrei-tu) sint 100 Lei + 24 Lei TVA si o vinde cu 129 Lei pentru a avea profit 5 Lei.
SRL platitor de TVA: Cheltuielile pe care le are cu piinea respectiva (incluzind chirie-transport-telefoane-ce-vrei-tu) sint 100 Lei si o vinde cu 130.2 Lei (105 + 25.2 TVA) pentru a avea profit 5 Lei.

Singura varianta in care srl-ul NEplatitor de TVA iese mai PROST este cea in care este oricum in pierdere. NOTA: vorbim de cei care vind la end-user (adica la clienti care se uita la pretul final nu la cit TVA contine pretul final).

#12
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View Postf300, on 13th September 2010, 12:29, said:

...

SRL neplatitor de TVA: Cheltuielile pe care le are cu piinea respectiva (incluzind chirie-transport-telefoane-ce-vrei-tu) sint 100 Lei + 24 Lei TVA si o vinde cu 129 Lei pentru a avea profit 5 Lei.
SRL platitor de TVA: Cheltuielile pe care le are cu piinea respectiva (incluzind chirie-transport-telefoane-ce-vrei-tu) sint 100 Lei si o vinde cu 130.2 Lei (105 + 25.2 TVA) pentru a avea profit 5 Lei.

Singura varianta in care srl-ul NEplatitor de TVA iese mai PROST este cea in care este oricum in pierdere. NOTA: vorbim de cei care vind la end-user (adica la clienti care se uita la pretul final nu la cit TVA contine pretul final).


Este o eroare in rationamentul tau.
Am sa incerc sa explic cat mai simplu:
- Pentru firma neplatitoare de TVA toti cei 24 lei reprezentand TVA-ul la ”pretul painii” reprezinta cheltuiala (nedeductibila)
- Pentru o firma platitoare de TVA cei 24 lei nu reprezinta cheltuiala (este, in cea mai mare parte sau chiar integral, deductibila).

#13
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

View Postmarr, on 13th September 2010, 11:54, said:

In consecinta, el neputand deduce TVA-ul platit este obligat fie sa creasca pretul de vanzare, fie sa obtina o marja de castig muuult mai mica decat un comerciant platitor de TVA.
Din contra:
O firma neplatitoare de TVA va plati pretul cu TVA la achizitia marfii si serviciilor, apoi costul il va "impinge" spre client.
O firma platitoare de TVA nu va plati TVA-ul la achizitia marfii si serviciilor, ci acesta va fi luat de stat de la client. De asemenea se va aplica TVA si pe valoarea adaugata de firma (pe acei 5 Lei de care vorbeam mai sus) !

Aaaaa, ca multi vor firme platitoare de TVA ca sa-si deduca TVA-ul pentru lucrurile personale (de la sosete pana la apartamente), e alta poveste :)

View Postmarr, on 13th September 2010, 12:56, said:

- Pentru firma neplatitoare de TVA toti cei 24 lei reprezentand TVA-ul la ?pretul painii? reprezinta cheltuiala (nedeductibila)
- Pentru o firma platitoare de TVA cei 24 lei nu reprezinta cheltuiala (este, in cea mai mare parte sau chiar integral, deductibila).
Corect. 100 Lei este o cheltuiala, dar tu uiti ca cei 24 Lei nu dispar, ci se transfera la client. Astfel, firma platitoare de TVA isi deduce acei 24 Lei, dar ei apar inapoi in pretul pe care trebuie sa-l achite clientul.

Deci, acei 24 Lei tot ii plateste cineva. Fie ca o face firma, apoi il taxeaza ea pe client, fie ca o face direct clientul, e fix acelasi lucru pentru cel din urma.


--------------------------------------------------


Concret, sa zicem ca ai o brutarie. Pentru a face o paine si a transporta materiile prime ai nevoie de benzina de 10 Lei (TVA neinclus), curent electric de 20 Lei (TVA neinclus), grau de 50 Lei (TVA neinclus). Manopera 10 Lei. De asemenea ai tina unui profit de 10 Lei.


Firma neplatitoare de TVA, pentru o paine va plati:
- bezina: 12.4 Lei
- curent electric: 24.8 Lei
- grau: 62 Lei
Deci 99.2 Lei, la care adaugam manopera si profitul, iar pretul la tejghea va fi 119.2 Lei


Firma platitoare de TVA, pentru o paine va plati:
- bezina: 10 Lei
- curent electric: 20 Lei
- grau: 50 Lei
Deci 80 Lei, dupa care adaugam manopera si profitul, obtinand 100 Lei pentru o paine. Dar pentru a o putea vinde, trebuie sa bagam si TVA-ul, astfel pretul la tejghea va fi 124 Lei


--------------------------------------------------

Un caz defavorabil ar fi cel in care firma neplatitoare de TVA este clientul final. De exemplu, achizitionarea de panouri de incalzire mentionata de dragospas.

Edited by mxmx, 13 September 2010 - 12:34.


#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmarr, on 13th September 2010, 11:56, said:

Este o eroare in rationamentul tau.
Am sa incerc sa explic cat mai simplu:
- Pentru firma neplatitoare de TVA toti cei 24 lei reprezentand TVA-ul la ”pretul painii” reprezinta cheltuiala (nedeductibila)
- Pentru o firma platitoare de TVA cei 24 lei nu reprezinta cheltuiala (este, in cea mai mare parte sau chiar integral, deductibila).

Corect, pentru firma platitoare de TVA cei 24 de lei nu reprezinta cheltuiala DELOC (fiind bani pe care in final nu-i plateste ci ii recupereaza integral de la stat). Si corect cei 24 de lei in plus sint bagati de firma NEplatitoare de TVA la cheltuieli. Deci nu numai ca firma NEplatitoare de TVA poate oferi acelasi produs, cu acelasi profit brut la un pret mai mic dar in plus o sa aibe si un profit net mai mare pentru ca are mai multe cheltuieli deductibile!

Edited by f300, 13 September 2010 - 12:30.


#15
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

View Postdragospas, on 13th September 2010, 09:58, said:

Iata cum firmele ce nu vor plati TVA vor deveni necompetitive. Vorbesc de firme din comert care cumpara la randul lor marfa purtatoare de TVA.

Un produs pe care-l luam cu 100 Lei fara TVA / 124 Lei cu TVA si pe care vrem sa-l vindem cu un adaos de 50 Lei:

1) Firma platitoare de TVA cumpara de la una neplatitoare:
124+50*1.24 = 186 Lei la tejghea

2) Firma platitoare de TVA cumpara de la alta firma platitoare:
(100+50)*1.24 = 186 Lei la tejghea

3) Firma neplatitoare de TVA cumpara de la alta firma neplatitoare:
124+50 = 174 Lei la tejghea

4) Firma neplatitoare de TVA cumpara de la o frma platitoare:
124+50 = 174 Lei la tejghea

#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmxmx, on 13th September 2010, 13:23, said:

......

Deci, acei 24 Lei tot ii plateste cineva. Fie ca o face firma, apoi il taxeaza ea pe client, fie ca o face direct clientul, e fix acelasi lucru pentru cel din urma.

Absolut corect - cei 24 de lei TVA ii plateste cineva, dar nu despre asta este discutia.
--------------------------------------------------


Concret, sa zicem ca ai o brutarie. Pentru a face o paine si a transporta materiile prime ai nevoie de benzina de 10 Lei (TVA neinclus), curent electric de 20 Lei (TVA neinclus), grau de 50 Lei (TVA neinclus). Manopera 10 Lei. De asemenea ai tina unui profit de 10 Lei.


Firma neplatitoare de TVA, pentru o paine va plati:
- bezina: 12.4 Lei
- curent electric: 24.8 Lei
- grau: 62 Lei
Deci 99.2 Lei, la care adaugam manopera si profitul, iar pretul la tejghea va fi 119.2 Lei


Firma platitoare de TVA, pentru o paine va plati:
- bezina: 10 Lei
- curent electric: 20 Lei
- grau: 50 Lei
Deci 80 Lei, dupa care adaugam manopera si profitul, obtinand 100 Lei pentru o paine. Dar pentru a o putea vinde, trebuie sa bagam si TVA-ul, astfel pretul la tejghea va fi 124 Lei


--------------------------------------------------

Un caz defavorabil ar fi cel in care firma neplatitoare de TVA este clientul final. De exemplu, achizitionarea de panouri de incalzire mentionata de dragospas.

Aici ai perfecta dreptate !

Vezi pasajele subliniate - din calculul tau, reiese clar faptul ca o firma neplattitoare de TVA - in conditiile in care achizitia de materii prime, materiale si servicii necesare activitatii se face de la firme platitoare de TVA - are costuri mai mari decat firma platitoare de TVA.

In conditiille in care clientul final este persoana fizica, firma neplatitoare de TVA poate fi in avantaj datorita pretului final mai mic.
Daca insa clientul final este o alta firma platitoare de TVA, firma platitoare de TVA este in avantaj datorita pretului fara TVA mai mic (110 lei față de 119,2 lei) !
Si in aceasta din urma situatie se afla cea mai mare parte a firmelor mici.

View Postf300, on 13th September 2010, 13:29, said:

Corect, pentru firma platitoare de TVA cei 24 de lei nu reprezinta cheltuiala DELOC (fiind bani pe care in final nu-i plateste ci ii recupereaza integral de la stat). Si corect cei 24 de lei in plus sint bagati de firma NEplatitoare de TVA la cheltuieli. Deci nu numai ca firma NEplatitoare de TVA poate oferi acelasi produs, cu acelasi profit brut la un pret mai mic dar in plus o sa aibe si un profit net mai mare pentru ca are mai multe cheltuieli deductibile!

Ceea ce spui tu este partial valabil doar in cazul in care consumatorul final este o persoana fizica - vezi explicatia de mai sus.
Cat despre profitul net mai mare - profitul se calculeaza (simplist vorbind) dupa formula = Venituri - Cheltuieli.

Pe exemplul dat de colegul @mxmx:
Neplatitor de TVA - Profit = venituri 119,2 Lei - cheltuieli 99,2 lei = 20 lei;
Platitor de TVA - Profit = venituri 110 lei - cheltuieli 80 lei = 20 lei (asta fara a calcula alte diferente din deducerile de TVA la diverse achizitii aditionale).

#17
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cand am deschis acest topic am luat in calcul cazul meu si anume.

Eu neplatitor de T.V.A (obligat de stat) cumpar marfa de la firme platitoare de T.V.A si vand servicii/produse catre firme platitoare de T.V.A, dupa calculele mele ies pe pierdere datorita nedeductibilitatii T.V.A'ului.

#18
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006
pentru mine e bine, ca si prestator de servicii cu majoritatea  clientilor persoane fizice asta  inseamna ca o sa imi creasca profitul cu 24%

Edited by Tuvene, 14 September 2010 - 19:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate