Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Lipsa pofta de mancare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Am si eu o problema in ce priveste pofta de mancare. Cam de aproximativ o luna de zile pur si simplu nu mai am pofta de mancare si mananc foarte putin. In prima faza nici n-am realizat sau cel putin n-am bagat in seama pt ca nu mi se parea nimic anormal, dar in ultima vreme a inceput sa ma preocupe cel putin.
Asa ca am incercat sa imi dau seama cam care ar fi cauza sau momentul din care mi se intampla asta si mi-am amintit ca acum aproximativ o luna mi-a fost rau intr-o zi, iar urmarea a fost un vomitat foarte urat (am dat afara cred ca pana si ultima picatura din stomac).
In ce priveste senzatia pe care o am acum, pur si simplu peste zi nu imi este foame aproape deloc, iar uneori cand simt ca as manca ca un lup, ma satur dupa cateva inghitituri. In comparatie cu lunile anterioare, cred ca nu ajung nici la o treime. In ce priveste greutatea, am cam pierdut 4-5 kg in perioada de care va vorbesc (acum am ~74 iar in urma cu o luna ma invarteam pe la 78-80)
Ce mi se pare ciudat e faptul ca in trecut eram mult mai dezordonat din toate punctele de vedere: mese dezorganizate (cu fast-food excesiv uneori), somn haotic cu nopti pierdute si cu consum de alcool de multe ori. Toate lucrurile astea s-au reglat in ultimele 2-3 luni sa zic si din punctul asta de vedere mi se pare foarte ciudat dereglarea asta ce mi se intampla.

In principiu ce poate cauza o astfel de problema?

Saptamana care vine e foarte posibil sa imi fac analizele pentru scoala de soferi (sau cel tarziu urmatoarea). Ar putea sa acopere si o problema de genul? Daca nu, unde ar tb sa ma duc?

#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Pentru scoala de soferi iti testeaza vederea si cam atat, din ce imi aduc aminte.

Am patit si eu ca tine anul trecut, program dezordonat, somn-nesomn, treceam peste mese.
Iar acum e la fel, daca nu mananc o perioada mai mare de timp si daca nu dorm destul, am senzatii de rau-ameteli lipsa fortei...si evident nu pot manca la fel ca in trecut.

Apoi daca fac efort intens, dupa cateva ore simt ca mi se inmoaie mainile si picioarele.

Mi-am facut analizele si au iesit perfect in parametri. Iti sugerez sa ti le faci si tu, sa fii sigur ca nu e altceva.
Am facut si tratament de gastrita si nu e de la gastrita.

Secretul e sa mananci cand ti se face foame si sa te hidratezi destul, eu patesc asta cand nu beau destula apa pe zi. Ideal ar fi sa-ti faci un program cu 3 mese pe zi si gustari. Si odihna mai multa.

In timpul liceului am facut ca si tine, saream peste micul dejun, noaptea nu dormeam destul...si efectele au aparut la cateva luni de la terminarea liceului.

Te rog tine-ma la curent cu ceea ce faci in continuare si cum te simti.

Edited by Selam, 12 September 2010 - 21:05.


#3
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Eu de 5 ani ma confrunt cu aceasta problema. Foarte des se intampla sa treaca ziua si sa nu mananc nimic din lipsa poftei de mancare, iar in "zilele bune" (cam 5 pe luna) as manca non-stop. M`am confruntat o perioada cu ameteli, medicul a zis ca ar putea fi anemie. Analizele au fost bune.
Vis-a-vis de analizele pentru scoala de soferi, n`o sa apara nicio problema. Cel putin la mine nu a aparut.
Iar pentru a avea pofta de mancare, bea aprox. 2 litri de apa/zi si eventual ia si cateva vitamine.

#4
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Stiam ca se mai fac si analize de sange la scoala de soferi plus ORL si inca ceva, dar f sumar (adica mai mult iti dau ok-ul daca de la medicul de familie figurezi ca sanatos).

Mie mi se pare ciudat faptul ca n-am avut astfel de senzatie cat timp ma comportam total anormal si uite...am acum :)

Maine oricum tb sa fac o vizita la medicul de familie si am sa intreb si legat de asta.

@Selam, o sa postez aici dupa ce imi fac analizele oricum, sa vedem rezultatul.

@deea medicul nu ti-a recomandat sa mananci in vreun fel? Eu (mai mult de capul meu ce-i drept) am cautat in ultima vreme sa mananc tot mai usor pentru a usura cumva digestia. Nu mai beau nici bauturi acidulate (sau apa minerala) ca sa evit cumva si prin asta sa ma simt plin/balonat.

Multumesc pentru raspunsuri.

PS: Cu stresul cum stati? Sau in perioada in care a inceput sa apara astfel de senzatie? Eu intradevar... in ultimele 2-3 saptamani am avut o perioada mai aglomerata, chiar stresanta si m-am gandit ca ar putea influenta si asta.

Edited by cristi7, 12 September 2010 - 21:59.


#5
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Nu mi`a recomandat sa mananc in vreun fel, mi`a spus doar sa mananc :D.
Indicat e sa ai 3 mese pe zi, cu mici gustari intre.
Nu mai tin minte daca lipsa poftei de mancare a fost generata de stres. Dar in general da, sunt cam stresata :).

Analizele de sange pentru permis se fac doar pentru depistarea bolilor cu transmitere sexuala.

Edited by deeaa1989, 12 September 2010 - 22:46.


#6
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcristi7, on 12th September 2010, 22:46, said:

PS: Cu stresul cum stati? Sau in perioada in care a inceput sa apara astfel de senzatie? Eu intradevar... in ultimele 2-3 saptamani am avut o perioada mai aglomerata, chiar stresanta si m-am gandit ca ar putea influenta si asta.
La mine a aparut dupa ce am fost in Turcia o saptamana in aprilie, am dat BAC-ul si admiterea si dupa ce am fost si in Bosnia si Arabia Saudita. O perioada foarte aglomerata si solicitanta, atat fizic cat si psihic. Nici acum nu am luat inapoi kilogramele pierdute.

Nu a aparut brusc. Cand dadeam proba la sport la BAC ma simteam obosit, si tot asa, nu prea aveam pofta de mancare.
Am vomat o data in Turcia, dupa ce nu am dormit toata noaptea facuta pe drum, dar nu am dat afara tot, ci doar un lichid transparent, vascos. Cel mai probabil suc gastric.
In Arabia Saudita am vomat intr-o seara, dupa ce am umblat toata ziua cand la caldura, cand la aer conditionat.

Pe urma nu am mai avut nici pofta de mancare, nici putere ca inainte.

Parerea mea e sa iei vitamine, sa mananci mereu cate putin (eu mi-am luat la birou biscuiti si struguri,azi de exemplu, mai mananc din cand in cand) si sa te odihnesti.
Cel mai des patesc sa imi pierd pofta de mancare daca sar peste mese sau peste programul de somn, sau ma trezesc fara sa dorm macar 7-8 ore, sau daca nu beau suficiente lichide. Eu parca mi-am pierdut si simtul "setei", ai observat si tu asta ?

#7
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Foamea vine mâncând!
Puneți mâna și mâncați, chiar și fără poftă!

#8
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostCBV, on 13th September 2010, 11:11, said:

Foamea vine mâncând!
Puneți mâna și mâncați, chiar și fără poftă!

In teorie, da. In practica insa (ca am incercat) risc sa ma umplu efectiv si sa imi creez o stare de balonare de nu mai imi trebuie mancare cine stie cat. Ca sa nu mai zic de cum ma simt eu in timpul asta.

@Selam, in ce priveste setea, cred ca beau mai multa apa chiar si decat in perioada in care erau caldurile alea mari din vara.

#9
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„risc sa ma umplu efectiv si sa imi creez o stare de balonare” – (cristi7)

Mâncați câte puțin și mai des. Contra balonării sunt anumite ceaiuri. De chimen, de exemplu.

#10
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Intradevar ceaiul de chimen are efecte antispastice, dar mai bine sa tratam cauza decat efectul. Pentru asta incearca niste suplimente enzimatice.

#11
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Postez cu ceva intarziere pe aici. Intre timp mi-am facut analiza pentru bacteria aia: Pylori nu mai stiu cum (ii tot uit numele....). Rezultatul a fost negativ.

Intre timp am inceput sa iau Activia si simt ceva imbunatatiri (ceea ce ma duce cu gandul ca e pur si simplu o problema de digestie). Acuma nu stiu daca o fi vreun "PLACEBO" :)) sau pur si simplu chiar ma ajuta. Dar cert e ca starea de balonare a inceput sa dispara de atunci. Banuiesc ca asta intra la "suplimente enzimatice", nu?

Maine o sa mai ma duc la un consult (ecograf). Poate vede cu ala vreo buba in mine, si gata :) Numa sa nu vada vreo buba prea mare :P

Edited by cristi7, 27 September 2010 - 00:30.


#12
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Nah, am aflat intre timp ce am. Bila lenea (ceva cu colecist ). Fac ceva tratament si incerc sa mananc cat mai usor in perioada urmatoare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate