Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

ascutire burghie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
otonel

otonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.03.2004
Am si eu o problema care ma chinuie, vreau sa dau o gaura de diametrul 5 mm si lunga de aproape 10 cm intr-o piesa prin care apoi va trece un ax deci as vrea sa obtin o gaura cat de cat dreapta si uniforma.
Intai am zis sa caut ceva informatii pe net, si oricum vroiam sa invat sa ascut burghiele bine ca sa nu-mi mai traga intr-o parte cum patesc de multe ori si am dat peste un tip de burghie ascutite un pic mai diferit de cum stiam eu ca se ascut pentru metal.
Pe net acest tip de burghiul poarta denumirea de :split point drill si este recomandat pentru gauriri de pecizie cu lungime mare exact cum doresc eu, problema este ca nu stiu unde gasesc la noi burghiul de tipul ala si la lungimea care imi trebuie mie iar sa-l ascut pe al meu dupa modelul acela mi-se pare destul de greu fara sa stiu exact ce unghiuri sunt acolo.
Deci intrebarea mea este: ati vazut undeva la noi burghie de tipul ala sau ati ascutit asa ceva ca sa-mi spuneti si mie cum se face

#2
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
Seamana putin cu un burgiu de lemn... cred ca poti sa dai gaura si cu un burghiu normal la o masina prins pe banc.

#3
otonel

otonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.03.2004
Tipul de ascutire seamana mai degraba cu un burghiu mic cu rol de centrare, dupa care urmeaza ascutirea normala a burghiului, cred ca o sa folosesc intai un burghiu mai mic in diametru apoi sa dau gaura cu burghiul normal si in final alezarea

#4
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,643
  • Înscris: 02.10.2009

 otonel, on 9th September 2010, 20:40, said:

Am si eu o problema care ma chinuie, vreau sa dau o gaura de diametrul 5 mm si lunga de aproape 10 cm intr-o piesa prin care apoi va trece un ax deci as vrea sa obtin o gaura cat de cat dreapta si uniforma.
Intai am zis sa caut ceva informatii pe net, si oricum vroiam sa invat sa ascut burghiele bine ca sa nu-mi mai traga intr-o parte cum patesc de multe ori si am dat peste un tip de burghie ascutite un pic mai diferit de cum stiam eu ca se ascut pentru metal.
Pe net acest tip de burghiul poarta denumirea de :split point drill si este recomandat pentru gauriri de pecizie cu lungime mare exact cum doresc eu, problema este ca nu stiu unde gasesc la noi burghiul de tipul ala si la lungimea care imi trebuie mie iar sa-l ascut pe al meu dupa modelul acela mi-se pare destul de greu fara sa stiu exact ce unghiuri sunt acolo.
Deci intrebarea mea este: ati vazut undeva la noi burghie de tipul ala sau ati ascutit asa ceva ca sa-mi spuneti si mie cum se face

Vezi daca nu poti sa modifici designul, in sensul de a avea un ax in trepte si o gaura in trepte. Reduci mult frecarea si in acelasi timp vei avea probleme mai mici la executie. Nu ai spus daca este ax de rotatie sau translatie si ce materiale sunt.
Ascutirea aceea la asa diametru mic nu se poate face decat la masina. Unii meseriasi practica acest sitem de multa vreme la burghie mai mari, e vorba de a micsora fortele care apar la burghiu, micsorarea sectiunii aschiilor si asigurarea uniformitatii eforturilor pe circumferinta, astfel incat nu apar directii preferentiale de deviere.
O gaura de 5 mm lunga de 100 se poate da si pe o masina de gaurit fixa sau strung dar pot apare probleme cu evacuarea aschiilor care distrug calitatea suprafetei; incearca sa schimbi designul.

Edited by Rosebud09, 10 September 2010 - 05:35.


#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Luni 13.09.2010, se va muta la sectiune Unde? Cand? Cum?

Burghiul acela nu face subiectul unei arii de modelism.

#6
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,643
  • Înscris: 02.10.2009

 connectorxp, on 11th September 2010, 17:33, said:

Luni 13.09.2010, se va muta la sectiune Unde? Cand? Cum?

Burghiul acela nu face subiectul unei arii de modelism.
Modelismul nu inseamna sa asamblezi piese de a gata ci mai ales sa fii in stare sa creezi singur. Burghiul acela are si el rolul lui in modelism, fara scule bune nu poti face nimic bun.
Ti-o spune asta cineva care face modelism de performanta de aproape 40 ani dar la fel de bine ti-o poate spune oricine care a facut ceva cu mana lui.

#7
otonel

otonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.03.2004
Eu am rezolvat problema,am reusit o gaurire aproape perfecta folosind un burghiu mai mic in diametru intai, acuma urmeaza sa fac alezorul ca se pare ca nu gasesc unul de dimensiunea dorita .
Daca credeti ca va incurca topicul asta mutatii-l, facetii ce vreti, eu unul zic ca poate o sa fie util si la altii care lucreaza cu asa ceva, eu unul cand l-am facut am zis ca asta-i locul cel mai potrivit pentru asa o discutie.
Ca si curiozitate am ascutit un burghiu cu ajutorul unui flex dupa modelul din fotografie si am dat o gaura asa de proba intr-o bucata de fier ,dupa a doua rectificare a ascutirii a mers perfect pe o adancime de 2 cm.

#8
bobby12e2007

bobby12e2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.02.2011
Burghiul acela are varf de centrare...exista si burghie cu unghiul la varf mai mic pentru gauriri precise si autocentrare... in general unghiul e 120-90 grade dar cele speciale sunt cu varf de pana la 60 sau chiar sub...bineinteles sunt din materiale mai dure dar si costa mult(15-30Euro).

Metoda de a da o gaura cat mai precisa era sa ai un burghiu forte bine ascutit si sa dai gaura cu avans cat mai mic, mult lichid de racire si pe strung;
Varianta mai putin exacta era pe o bormasina fixa(dinaceea prinsa de banc)...
Inca un ucru pe care probabil il stiai era sa punctezi inainte cat mai precis centrul gaurii.
Din experianta iti spun ca largirea unei gauri deja existente in metal cu o bormasina de mana e destul de dificil de executat precis...intervin foarte multe vibratii si implicit erori de precizie.

In varianta ta cel mai bine daca nu ai unde sa faci acea aura pe strung era sa cauti un burghiu de 4.5-4.8 dadeai gaura direct cu el...cat mai usor si cu mult lichid de racire...apoi luai un burghiu de 6 si scoteai gaura la un fi 6 cu ceva tolerante...depinde acum care sunt tolerantele tale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate