Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#451
dhz

dhz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.02.2013
Buna ziua!Multumesc pt raspunsurile dvs.Acum astept sa vad ce noroc imi aduce genetica...
Multumesc!

#452
liviu_angelo

liviu_angelo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.06.2013
stie cineva cat ofera abatorul pe kg d porc viu? si cate kg de cereale consuma un porc de la 25kg la 110?

#453
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010

 horia66, on 15 iunie 2013 - 07:05, said:

Reteta pentru slabit ar fi: porumb 20, tarate de grau 67, srot de fl. soarelui 10, calciu furajer 2, sare 1.

Te opresti cu reteta de slabit cand ajunge pe la 130-140,

Dl. Horia nu am reusit sa o fac sa slabeasca, nu au respectat ai mei reteta data de dumneavoastra, in decembrie o tai de pe "lista" Posted Image
Mi-am luat 4 purcei in iulie de 7 saptamani, din care 3 purcele, sper ca din astea 3, doua sa tin pentru reproductie.
De doua saptamani am scos cartofi si am inceput sa le dau carofi mici fierti si am observat ca, de cand am inceput sa le dau cartofi nu mai mananca asa bine cerealele (porumb, grau, srot de floarea soarelui), sa le scot cartofi din alimentatie? sau sa le dau mai rar?
Atases si cateva poze cu ei, cea rosie e din rasa duroc?

Attached Files



#454
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Poti sa le faci ratia amestecata - cartofi + celelalte. Daca te-ai apucat sa-i dai cartofi, trebuie sa aplici furajarea umeda, nu mai merge uscata. Inmoi toate componentele inainte de administrare cu apa calda. E mai mult de munca, dar sporul e mai bun si consumul specific mai mic. Mare atentie la ceea ce nu se consuma la o singura masa - exista riscul de alterare. De aceea, e necesar a se cunoaste foarte bine cam cat mananca la o masa, ca sa ai pierderi cat mai mici.

Aceea ultima pare a fi (dupa culoare) un metis de Duroc, dar asta nu e un avantaj. Duroc-ul nu este o rasa materna prea stralucita. Este folosit numai ca rasa paterna. Rasele albe (Landrace, Yorkshire) si metisii acestora sunt rase materne performante.

#455
gto24

gto24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.02.2013
Stie cineva reteta 0-1 pentru purcei? Multumesc.

#456
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 gto24, on 26 septembrie 2013 - 12:11, said:

Stie cineva reteta 0-1 pentru purcei? Multumesc.

Da, eu.
Daca iti faceai timp sa citesti de la inceput acest topic o gaseai pe la pagina 13......

#457
gto24

gto24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.02.2013
Multumesc Berbecutule. Am citit topicu' dar nu m-am dus probabil catre linku care trebuia.Alta: srotul de soia obtinut prin presare la rece, inainte de a fi bagat in ratie, necesita tratament termic? Cat, cum?

#458
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 gto24, on 27 septembrie 2013 - 20:33, said:

Alta: srotul de soia obtinut prin presare la rece, inainte de a fi bagat in ratie, necesita tratament termic? Cat, cum?
De unde ai matale srot de soia obtinut prin presare la rece ? Sigur nu confunzi cu cel de fl. soarelui ?

#459
florentinadaniela

florentinadaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2011
Buna tuturor, am o intrebare, daca ma poate ajuta cineva. Am doua scrofite de aprox 7 luni  care nu sunt de rasa, pe care le cresc cu scopul sa le fac monta artificiala sa obtin purcei de vanzare (am gasit  un domn din Gorj care vinde material seminal din rasa Landrace). As vrea sa stiu daca pot efectua monta artificiala daca scrofitele nu manifesta calduri, de exemplu in noiembrie, sa imi fete la timp pentru ca sa am purcei de vanzare in sezonul din primavara, cand cumpara de obicei lumea. Sau daca exista ceva  suplimente cu care sa le pot stimula intrarea in calduri pentru noiembrie. Va multumesc!

#460
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010

 florentinadaniela, on 06 octombrie 2013 - 11:10, said:

As vrea sa stiu daca pot efectua monta artificiala daca scrofitele nu manifesta calduri, de exemplu in noiembrie, sa imi fete la timp pentru ca sa am purcei de vanzare in sezonul din primavara, cand cumpara de obicei lumea. Sau daca exista ceva  suplimente cu care sa le pot stimula intrarea in calduri pentru noiembrie. Va multumesc!
Obligatoriu sa fie in calduri.

#461
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 florentinadaniela, on 06 octombrie 2013 - 11:10, said:

Am doua scrofite de aprox 7 luni  care nu sunt de rasa, pe care le cresc cu scopul sa le fac monta artificiala sa obtin purcei de vanzare (am gasit  un domn din Gorj care vinde material seminal din rasa Landrace). As vrea sa stiu daca pot efectua monta artificiala daca scrofitele nu manifesta calduri, de exemplu in noiembrie.....
Nu ne-ai spus si ce greutate au scrofitele. Daca au fost intretinute corespunzator, acum ar trebui sa aiba cel putin 120-130 kg, o greutate suficienta pentru prima monta. Daca le dai la monta sub aceasta greutate le compromiti performantele viitoare.
Referitor la stimulentele pentru intrarea in calduri, daca scrofitele au ajuns deja la greutatea de 130 kg si inca nu au manifestat calduri, incearca sa le administrezi (injectabil) cate o doza de PG 600.

Sa auzim numai de bine!
Felician

#462
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010
@ Dl. Horia, unul dintre purcei tuseste, ce as putea sa ii dau sa ii treaca raceala? are 5 luni

#463
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
3 zile de antibiotice cu o doza de atac in prima zi, ferit de frig, apa si mancare calduta. Eventual concommitent facut si un tratament  cu multivitamine borogluconat de calciu si vitamina C. A fost deparazitat?

Edited by Daniel_Florici, 15 October 2013 - 21:18.


#464
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010

 Daniel_Florici, on 15 octombrie 2013 - 21:05, said:

3 zile de antibiotice cu o doza de atac in prima zi, ferit de frig, apa si mancare calduta. Eventual concommitent facut si un tratament  cu multivitamine borogluconat de calciu si vitamina C. A fost deparazitat?

A fost deparazitat, multumesc pentru sfaturi.

#465
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010

 Daniel_Florici, on 15 octombrie 2013 - 21:05, said:

... A fost deparazitat?
Am fost astazi la farmacia veterinara, i-am spus doamnei de acolo, ca am un purcel care tuseste si mi-a dat intr-o seringa o doza de evomec, mi-a zis ca s-ar putea sa aiba viermi, daca nu isi revine si are febra imi da antibiotic. I-am spus ca i s-a mai dat evomec cand era mai mic, dar mi-a spus ca se poate sa nu-si fi facut efectul medicamentul.

#466
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Suntrust, on 17 octombrie 2013 - 18:35, said:

....mi-a spus ca se poate sa nu-si fi facut efectul medicamentul.

Pai, si-atunci de ce ai ales acelasi produs ? Ai vreo speranta ca lotul din care ai cumparat acum e ... mai in firea lui ?

#467
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010
Daca nu si-ar fi facut efectul evomecul, nu trebuia sa aiba toti 4 probleme?, astazi iar a tusit, iar de eliminat viermi, nu a eliminat. I-am pus mana pe urechi si ii sunt caldute, e vioi, pofta de mancare are. Sa ii dau antibiotic? si ce antibiotic mi-ati recomanda?

#468
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Suntrust, on 18 octombrie 2013 - 19:12, said:

Daca nu si-ar fi facut efectul evomecul, nu trebuia sa aiba toti 4 probleme?,
Nu, nu trebuia. Ca nu stii nivelul de infestare al tuturor purceilor...

Quote

astazi iar a tusit,
Tusea e uscata sau umeda ? Tuseste la efort, cand iese afara dimineata din cotet, sau mai mult noaptea ?

Quote

. I-am pus mana pe urechi si ii sunt caldute,

Incearca sa-i iei temperatura rectala cu un termometru si sa ne spui cat are. Si spune-ne si ce greutate are.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate