Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1549
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Din  amestecul de sus in primele zile vor consuma f. putin pentru ca estei amara din cauza enrofloxacinei , eu  le pun aprox  0,4-0,5 kg,/ purcel dar pana nu consuma tot nu primesc alta tura .De preferat ar fii sa aiba toti loc la troaca in acelas timp .

#1550
gxgvalentin

gxgvalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.07.2013
Va salut, vreau sa fac uruiala la porci si am cumparat niste peleti de lucerna, cam cate kg pot pune ?
Sau daca puteti sa-mi dati o reteta cu cate kg sa pun din fiecare (am porumb, grau(triticale) si floarea soarelui)
Multumesc

#1551
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Anunț important pentru crescătorii de porci! A apărut în Monitorul Oficial ordinul ministrului Petre Daea privind stabilirea dimensionării tipurilor de exploatații de suine pe teritoriul României.
Conform acestui ordin, dimensiunile fixate sunt următoarele:
a ) Fermă de suine de subzistență – exploatație agricolă cu un efectiv de maximum cinci capete de porcine cu greutatea de peste 30 de kilograme;
b ) Fermă de suine mică – exploatație agricolă cu un efectiv cuprins între șase și 20 de capete de porcine cu greutatea de peste 30 de kilograme;
c )  Fermă de suine medie – exploatație agricolă cu un efectiv cuprins între 21 și 130 de capete de porcine cu greutatea de peste 30 de kilograme;
d ) Fermă de suine mare – exploatație agricolă cu un efectiv de peste 130 de capete de porcine cu greutatea de peste 30 de kilograme.
Prin ordinul ministrului Agriculturii și Dezvoltării Regionale au fost stabilite și trei tipuri de exploatații de creștere a suinelor. Acestea sunt următoarele:
  1 )Exploatație nonprofesională de suine – ferma de suine prevăzută la lit. a), înregistrată în Sistemul Național de Identificare și Înregistrare a Animalelor (SNIIA) și deținută de persoane fizice neînregistrate la oficiul registrului comerțului;
  2 ) Exploatație comercială de suine de tip A – ferma de suine prevăzută la lit. b) și c) deținută de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale sau persoane juridice organizate în condițiile legii, înregistrate și autorizate de Oficiul Registrului Comerțului, înregistrată în Sistemul Național de Identificare și Înregistrare a Animalelor și  inregistrata sanitar-veterinar ;
  3) Exploatație comercială de suine – ferma de suine prevăzută la lit. d), deținută de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale sau persoane juridice organizate în condițiile legii, înregistrate și autorizate de oficiul registrului comerțului, înregistrată în Sistemul Național de Identificare și Înregistrare a animalelor, care îndeplinește prevederile normelor de biosecuritate și este autorizată sanitar- veterinar.


  Dupa cum se poate observa la exploatatiile de tip A fata de cele comerciale scrie ca cele de tip  A  au obligatia de a se inregistra sanitar-veterinar , pe cand cele comerciale au obligatia sa fie autorizată sanitar- veterinar. Nu sunt avocat dar dupa parerea mea intre inregistrate si autorizare sunt diferente mari . Am rugamintea ca daca cineva e mai in tema sa ma lamureasca .

#1552
nekkyy3

nekkyy3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.07.2012
Bună ziua,  am un purceluș de vreo 40 kg are probleme cu piciorul,  nu își va mai reveni,  vreau sa îl tai,  e vier,  vă avea miros carnea? Vă mulțumesc.

#1553
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Castrat inainte de taiere.

#1554
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Nu are nici un miros. Eu iam scos alea după ce l-am tăiat

#1555
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 29.09.2013
Salut am o problema la o purcea pietrain.Seara i-am dat mancare  toate bune si frumoase,iar dimineata nu se mai ridica de picioarele din spate,a venit veterinaru si i-a facut vitamine,calciu si un antibiotic e a doua zi astazi am incercat sa o ridic dar nu sta pe ele doar pe cele din fata.De la ce ar putea fi?El a zis ca e posibil sa fi alunecat si sa le suceasca.Varsta 1 an si este montata pe 9 feb ca si greutate cam 200 kg.

#1556
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 ADRYAN1992, on 22 martie 2021 - 09:20, said:

De la ce ar putea fi?
Ce-i dai sa manance ?

#1557
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 29.09.2013
Porumb-grau si srot de florea soarelui.

#1558
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Adica zero minerale si vitamine.
De ratie echilibrata ai auzit ?
Nutritie ?
De balanta aminoacizilor esentiali nu-ti mai zic...

#1559
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 29.09.2013
Adica zero minerale si vitamine.
De ratie echilibrata ai auzit ?
Nutritie ?
De balanta aminoacizilor esentiali nu-ti mai zic...

Adica ce ar avea nevoie?Calciu furajer 2kg la 100 de uruiala?

https://www.emag.ro/...WBoCyhAQAvD_BwE

#1560
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Parametri nutret combinat scroafe gestante:

Proteina Bruta 14,0%
Energie Metabolizabila 2770 Kcal/Kg
Metionina 0,30%
Metionina+Cistina 0,55%
Lizina 0,70%
Calciu 1,00%
Fosfor 0,80%
Colina 0,06%
Sare 0,40%

#1561
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
salut! am o purcea gestanta in 3 luni si de cateva zile este constipata, azi a mancat si mai putin. ce sa ii dau, ce tratament? va avorta daca ii fac antibiotice?
multumesc asnticipat!

#1562
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Mancare calda ,tarate inmuiate sunt fibre, ajuta la tranzit.

#1563
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Un porc de cca 200 kg  nu mai mananca , bea numai apa cativa litri pe zi. E activ, nu are temperatura sau pete pe corp. Veterinarul a spus ca nu e bolnav si o sa-i revina apetitul . Asa sa fie ? Se mai poate face ceva in afara de a astepta ?   Multumesc!

#1564
Ionut221

Ionut221

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2020
Va salut! Am o purcea care mi-a fatat pe data de 10 octombrie spre 11 octombrie.Mi-a facut 8 purcei.Fatarea a mers putin cam greu,in sensul ca a durat destul de mult.Purceii sunt destul de mici si nu s-a chinuit sa ii fete.Purceaua e la prima fatare.Ieri de dimineata mi-a parut putin apatica,ametita si parca schiopata de piciorul din fata dreapta.La scurt timp s-a culcat jos si nu s-a mai ridicat.La scurt timp i-am facut ,la sfatul unui medic veterinar,5ml de dexametazona si 20ml de borogluconat de calciu.Mai pe seara in aceeasi zi,a incercat sa se ridice si s-a ridicat pentru putin timp,totusi scioapata de piciorul din fata si nu a stat mult timp in picioare.De dimineata cand am fost sa ma uit la ea,am vazut ca a mai fatat inca 3 purcei,morti bineinteles,2 intregi si unul ori neformat ori descompus(nu miroase,are portiuni care sunt ca o pasta neagra ca sa spun asa,dar parca nici format nu ar fi,mi-e greu sa descriu).Purceaua primeste cate 1 paine inmuiata in apa(daca sta culcata nu poate sa bea apa) cu putina drojdie de bere furajera,la ultimele mase i-am pus si uruiala in amestec,oua cu coaja cu tot.Azi mi-a recomandat medicul veterinar sa continui cu[,] calciul,sa intrerup dexametazona,sa ii fac o oxitocina,ca sa elimine daca a mai ramas ceva prin uter,mai apoi urmand un antibiotic sau mai bine zis un amestec de antibiotice,in speta Multibio D(ampicilina,colistin sulfat,dexametazona acetat).E bine? E necesar sa se introduca ceva antibiotic in uter din cauza ca au stat purceii acolo 3 zile sau e suficient antibioticul general? Daca ii fac oxitocina o sa elimine ea daca mai are ceva de eliminat sau o fac degeaba? Daca ii fac calciul injectabil o sa se absoarba in corp sau e necesar sa ii fac si o vitamina AD3E? Cocina e inchisa si nu are soare care sa ajunga la purcea,doar lumina ce intra pe geam.

#1565
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 29.09.2013
Salut cei doi din poza sunt frati insa purcica nu ia in greutatea deloc.Au vepured facut si dectomax,iar mancare este la fel piggy in raport de 1 la 7.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate