Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1531
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 29.09.2013
Salut azi cand am mutat o purcea  in alta locatie pentru a intarca purceii a luat-o la fuga 20 m si si-a rupt piciorul si nu stiu ce sa fac,se poate manca? sa incerc sa o ridic si sa o tin asa 7-8 zile si apoi sa o tai?(piciorul fata stanga la articulatia dupa copita)

#1532
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Sacrific-o ca nu își mai revine

#1533
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,214
  • Înscris: 24.05.2006
taie-o direct

#1534
BogdanMihai13

BogdanMihai13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Bună seara. As vrea sa fac sistem de adapare automat ptr porci, îmi poate explica cineva mai detaliat cum se face mai exact? Va mulțumesc!

#1535
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,214
  • Înscris: 24.05.2006

View PostBogdanMihai13, on 28 iunie 2019 - 16:10, said:

Bună seara. As vrea sa fac sistem de adapare automat ptr porci, îmi poate explica cineva mai detaliat cum se face mai exact? Va mulțumesc!

depinde de care porci-scroafe, purcei, porci mari, etc.

In principiu, te duci la dedeman, cumperi un butoi de plastic, ii dai o gaura in partea de sus, unde ii pui un flotor de wc. iar in partea de jos ii pui adapatori, unele mai sus altele mai jos, cam la 40 de cm de sol, depinde unde il asezi. il fixezi bine ca sa nu-l rastoarne, si gata.
cam asa arata adapatorile, nipluri, etc, doar ca iti mai trebuie niste piese sa le fixezi de butoi- o reductie de plastic, o saiba mare pe exterior, si inca o piulita de bronz in interior. Daca sapi suficient pe ebay gasesti tot kitul cred. Spor.

Attached Files



#1536
BogdanMihai13

BogdanMihai13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Am înțeles. Am purcei, scroafe și porci la îngrășat. As mai avea o întrebare, am porumb, grâu, orz, floarea soarelui și mazăre ce rețetă furajera as putea sa le fac? Mulțumesc frumos.

Cum as putea prinde cât mai eficient butoiul în fiecare boxă?

#1537
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016

Butoiul  se afla la min. 1 m mai sus decat cea mai inalta suzeta ,ajunge un butoi de 200 l la toti 5-6 boxe ,apa ajunge la suzete prin cadere libera cu ajutorul unor conducte pvc , iar in  zona unde ajung porcii  la conducte e necesar sa fie din metal. Retetele  trebuie sa fie in functie de varsta ,nu poti merge pe o singura reteta la toti. Trebuie  sa ai cel putin 5 retete .O reteta  pentru  scroafe  in gestatie, alta pt scroafe in lactatie, pt. purcei la intarcarte (prestarter) purcei  starter si o reteta de ingrasare , sa  nu mai zic ca si una de finisare ar fi indicat  daca folosesti floarea soarelui la ingrasare .



#1538
BogdanMihai13

BogdanMihai13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Mulțumesc. Îmi poți da un exemplu de rețete cu procent?

#1539
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostBogdanMihai13, on 08 iulie 2019 - 14:59, said:

Mulțumesc. Îmi poți da un exemplu de rețete cu procent?
https://www.revista-...-la-sacrificare

#1540
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Un articol foarte scurt si la obiect despre furajare  aici . http://www.vieri.ro/...Porci-Art12.php
O reteta  din ce ai tu plus  putina srot de soia si un premix vitamino-mineral pt ingrasare .

30 kg porumb
30 kg orz
15 kg grau
20 kg mazare
  5 kg srot soia
  3 kg premix sano (protamino ) sau 2 kg premix purina
La floarea soarelui pot spune nimic pt. ca nu o folosesc deloc pt ca contine multa ceuloza si ulei , celuloza (coaja  18% ) este f.greu de digerat de purcei ,iar uleiul ( 40 %) ingrasa . Sfatul  meu este vinde floarea si cumpara cu banii obtinuti  srot de soia  .Daca fac un calcul de rentabilitate chiar a-si zice ca  proteina din seminte de floare nu sunt rentabile  la  cresterea porcilor . Au proteina in jur de 16-18%  iar srotul de soia 45 % , deci   2,5 kg de floare  contine  450 gr proteina  care  se gaseste in 1kg de srot de soia , de restul am spus nu prea  e nevoie .Deci  2,5 kg fl.soarelui ( 450 gr proteina ) vandut cu 1,5 lei face 3,75 lei , bani cu care poti cumpara  1.56 kg srot de soia  (2,4 lei/kg ) 700 gr proteina , sa nu mai intram in amanunte de genul ce fel de proteina este (continutul de aminoacizi esentiali contine fiecare in parte) .

#1541
icp

icp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.01.2012

View Postrionut83, on 19 ianuarie 2016 - 21:23, said:

Am incercat landrace  cu pietrean.  A iesit un fel de landrace cu pete Posted Image . Linia materna a fost mai puternică. Vreau pic, pentru ca am taiat niste porci din aceasta rasa, si am fost impresionat de procentul scazut de grasime. Plus ca la Pic, am identificat un muschi pe care nu l-am vazut la nicio alta rasa.
Nu cresc multi porci... undeva la 40 buc pentru craciun. Productiile de peste an le vand la stadiul de purcei sau soldani. Am clienti care vor numai carne, si am clienti care daca nu vad si putina slanina nu cumpara porc. Cu pic impac si capra si varza
Landrace sunt niste scroafe fff blande cu o prolificitate foarte mare.
Am auzit ca-i un pic cam tare in tigaie carnea de porc Pic si nu prea ar avea slanina pe ei.La gust cum se prezinta PIC?

View Postrionut83, on 19 ianuarie 2016 - 21:23, said:

Am incercat landrace  cu pietrean.  A iesit un fel de landrace cu pete Posted Image . Linia materna a fost mai puternică. Vreau pic, pentru ca am taiat niste porci din aceasta rasa, si am fost impresionat de procentul scazut de grasime. Plus ca la Pic, am identificat un muschi pe care nu l-am vazut la nicio alta rasa.
Nu cresc multi porci... undeva la 40 buc pentru craciun. Productiile de peste an le vand la stadiul de purcei sau soldani. Am clienti care vor numai carne, si am clienti care daca nu vad si putina slanina nu cumpara porc. Cu pic impac si capra si varza
Landrace sunt niste scroafe fff blande cu o prolificitate foarte mare.
Am auzit ca-i un pic cam tare in tigaie carnea de porc Pic si nu prea ar avea slanina pe ei.La gust cum se prezinta PIC?

#1542
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Carnea  iasa tare  si fara gust daca folosesti  vier terminal pietran 100 % . Scroafele PIC camborough ( MA x  LA) montate cu vier duroc  sau duroc x pietrain  garantat la 170 -180 zile au 100 kg daca au asigurate min 16% proteina si vitamine si minerale necesare . Stratul  de slanina   max 15mm daca nu sunt crescute dupa retete  aiurea  cu  ingredinte  cu continut mare de ulei gen floarea soarelui ,soia boabe prajite (full fat soia ) chiar si cu acestea nu se ingrasa tare ,la 160-180 kg au slanina la 3-4 cm . La gust carnea daca consumi din ea cea din supermarket  nu-ti mai trebuie veci.Aceste rase nu se cresc pe pasune sau cu lucerna , bostani  sau  porumb boabe inmiuate in apa .

Edited by Lacilucky, 21 September 2019 - 22:16.


#1543
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Attached File  kína_dinszó.png   440.54K   9 downloads   

Dupa ultimele informatii 100 milioane de porci au fost ucisi in China  din  cauza  pestei africane ,carnea de porc s-a scumpit cu 70 % de la inceputul anului ,  cum evolueaza boala china va pierde 50% din efectivul de porci ,cea ce reprezinta un sfert din efectivele mondiale . Daca boala ajunge si la coreeni situatia  se va agrava si mai mult. Asadar grija mare de ferrme ca s-ar putea sa vina vremea ca carnea de porc sa fie un lux daca nu scot cat mai rapid un vaccin contra PPA.

#1544
luciussss

luciussss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.05.2009
va rog putin ajutor daca se poate , am luat purceii(3) de la scroafa sa ii intarc , acum 9 zile , acum 2 zile unul a murit ( azi la amiaza l-am vazut ca este mai blegut , mai mult statea si dormea intr-un colt , dimineata l-am gasit mort ) , a venit tehnicianul veterinar si a zis ca este boala edemelor , mi-a recomandat sa ii hranesc doar putin si le-a facut cate o injectie , oare ceilalti 2 mai scapa ??
i-am hranit cam asa : dimineata - 1,5 litri de laturi (le-am oparit porumb , grau , floarea soarelui si tarate  toate macinate , pana s-au facut ca o mamaliga , din care dupa ce s-a racit am luat o bucata pe care am amestecat-o cu apa pana s-a facut ca un terci )     la amiaza - cam jumatate de cancioc din ce am scris mai sus , dar neoparite        seara  - 1,5 litri de terci , exact ca dimineata
oare sa fi fost prea mult la 3 purcei ????
va rog sa imi spuneti cam cu ce si in ce cantitati sa hranesc purceii cand ii iau de la scroafa ca sa nu mai patesc asa
va multumesc

#1545
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
O  scurta  descriere a bolii aici :  https://www.lumeasat...-la-purcei.html
La profilaxie si  combatere  pot face o complectare  care lipseste  si care este important de retinut :
1) la intarcare  purceii raman in boxa de fatare 3-4 zile ,scroafa este mutata nu purceii
2) nu se fac in ziua intarcarii si urmatoarea zi castrari taieri de colti alte operratiuni de stresare ,gen deparazitare , crotaliere .
3) furajul de intarcare trebuie sa contina ingrediente usor digerabile ,de evitat  celuloza de la srotul  de floarea soarelui ,tarata ,porumb macinat cu coceni etc. cu cat este mai lung tranzitul intestinal cu atat se imultesc mai mult bacteriile .
  4) nu se furajeaza la discretie in prima saptamana se va asigura o hranire simultana la toti cu o masa  dimineata si una seara aprox 0,4 kg / purcel
  5) furajul trebuie sa contina un acidifiant ( acibet sau puracid )  este f. important acidifiantul pentru ca purcelul nu are inca sucurile gastrice  bine dezvoltate acidifiantul asigura un ph acid care nu permite proliferarea bacteriilor.De avut grija cei care folosesc premixuri  sau Ca la retete in primele  2 sap . dupa intarcare nu folosti  Ca sau premixuri cu continut mare de Ca , pentru ca  Ca - ul este o baza si neutralizeaza efectul acidifiantului.
6) Eu folosesc in furajul  de  intarcare 10 gr de Enrofloxacina  pulbere timp de 10 zile .
7)  In cei 5-6 sapt de alaptare trebuie urmarit balega purceilor ( e cam greu fara boxa de fatare ) ei fac diaree la 10  zile de la fatare si la momentul cand incep sa manance impreuna cu scroafa , aceste  boli trebuie tratate la timp nu trebiue lasate sa treaca de la sine.

#1546
luciussss

luciussss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.05.2009
multumesc lacilucky , am folosit su Ca si floarea soarelui
cei doi care ii mai am nu prezinta simptome de boala doar ca nu prea mai mananca , acum le dau doar dimineata si seara cate 200gr porumb macinat si nu il mananca pe tot , sa le cumpar ceva premix pentru purcei pe care sa il amestec cu porumbul macinat ???

#1547
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Cei care  supravietiuiesc  au nevoie de cel putin 2 saptamani pana se vor comporta ca inainte de boala , uneori  unii raman cu sechele pe viata .
o reteta de intarcare pe care o folosesc eu in primele 2 saptamani  :
porumb   60 kg
grau    15 kg
orz 12 kg
protilac ( lapte praf pt purcei )  2 kg
srot de soia  45 % proteina 10 kg
acibet 1 kg
enrofloxacina  pulbere   100 grame

#1548
luciussss

luciussss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.05.2009
si la un purcel , aproximativ cam cat ii dai la o masa ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate