Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1513
catalinsv89

catalinsv89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.01.2015
Mulțumesc de curat e foarte curat e de BCA făcut

#1514
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018

View PostBerbecutul, on 09 februarie 2019 - 09:27, said:

Și care, mă rog, ar fi acei paraziți?
Sarcoptes scabiei var. suis

#1515
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Sunt curios de un lucru pt ca nu am idee despre ce fel de tratamente se fac la porci:
O vecina a cumparat vreo 2 scrofite, foarte probabil importate, de pe la niste samsari. Aveau cam 50-60 kg la acel moment.
Oamenii i-au spus ca nu intra in calduri/subt castrate...dr fapt ca au fost "injectate" ..

Treaba e ca din toamna au intrat in calduri intr-una..si pe rand..chelacaiala maxima la vecina in curte, non stop aproape.
Dupa craciun una a fost pastrata si a incercat monta artificiala...primele 2 evident ca nu au prins, zicea ca incearca si a treia oara.

Exista varianta castrarii chimice? Foarte probabil ca da insa intrebarea mea e in ce masura aparitia caldurilor dupa aceasta interventie este atat de probabila?  



#1516
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postgeo_r, on 09 februarie 2019 - 12:11, said:

Sarcoptes scabiei var. suis
Prietene, ai văzut vreodată cum arată un porc cu râie? Mă îndoiesc! Altfel n-ai spune enormitățile astea! Sau poate că pentru tine cuvântul "mătreață" are un alt înțeles decât îl are pentru noi, restul muritorilor de rând. În acest caz, da, s-ar putea să ai dreptate.

Edited by Berbecutul, 12 February 2019 - 23:44.


#1517
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postparintele, on 12 februarie 2019 - 09:45, said:

Sunt curios de un lucru pt ca nu am idee despre ce fel de tratamente se fac la porci:
O vecina a cumparat vreo 2 scrofite, foarte probabil importate, de pe la niste samsari. Aveau cam 50-60 kg la acel moment.
Oamenii i-au spus ca nu intra in calduri/subt castrate...dr fapt ca au fost "injectate" ..

Treaba e ca din toamna au intrat in calduri intr-una..si pe rand..chelacaiala maxima la vecina in curte, non stop aproape.
Dupa craciun una a fost pastrata si a incercat monta artificiala...primele 2 evident ca nu au prins, zicea ca incearca si a treia oara.

Exista varianta castrarii chimice? Foarte probabil ca da insa intrebarea mea e in ce masura aparitia caldurilor dupa aceasta interventie este atat de probabila?  
În teorie există această posibilitate a castrării chimice, însă nu se practică niciunde. În condiții optime de întreținere scrofițele ajung la greutatea de sacrificare înainte de a atinge maturitatea sexuală, așa că e un non-sens să le castrezi.
Scrofițele de 50-60 kg ale vecinei, cu siguranță nu au fost castrate!
Faptul că primele 2 însămânțări artificiale nu au prins dovedește fie calitatea îndoielnică a materialului seminal (vechi, păstrat în condiții improprii), fie nepriceperea "însămânțătorului" (nu a însămânțat-o în momentul optim). Extrem de rar o scrofiță aflată la  "început de carieră" nu rămâne gestantă. I-aș sugera vecinei, pentru siguranță, la a treia încercare să aducă un vier...

#1518
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Multumesc pt raspuns. Ii zic, sa vedem ce o iesi...chiar sunt curios


#1519
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018

View PostBerbecutul, on 12 februarie 2019 - 23:44, said:

Prietene, ai văzut vreodată cum arată un porc cu râie? Mă îndoiesc! Altfel n-ai spune enormitățile astea! Sau poate că pentru tine cuvântul "mătreață" are un alt înțeles decât îl are pentru noi, restul muritorilor de rând. În acest caz, da, s-ar putea să ai dreptate.
Daca stii mai bine, de ce nu iti spui parerea in cazul asta!?
Mi-am dat o parere...
Faptul ca isi schimba pielea nu este relevant pentru a avea matreata. Un porc sanatos nu are, parerea mea.

#1520
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postgeo_r, on 16 februarie 2019 - 09:13, said:

Daca stii mai bine, de ce nu iti spui parerea in cazul asta!?
Eu mi-am spus părerea în acest caz! Vezi pagina 84.

View Postgeo_r, on 16 februarie 2019 - 09:13, said:

Mi-am dat o parere...
Eu zic că nu doar ți-ai dat o părere ci, mai mult, ai insistat cu această părere! Sorry!

#1521
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016

View Posthunor66, on 31 martie 2013 - 20:53, said:

Ar fi trebuit sa "bage ma^na" cineva din familie care are o mana mai micuta, imediat dupa fatare. Cu ocazia asta extragea si fetusul mort si introducea si niste bujiuri. Daca are febra trebuie pusa pe antibiotice, pe langa vitamine si contractoare miometrice.
Tratamentul cu antibiotice nu afecteaza calitatea si cantitatea laptelui?

#1522
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postgradinarugorjean, on 22 februarie 2019 - 13:13, said:

Tratamentul cu antibiotice nu afecteaza calitatea si cantitatea laptelui?
Nu. Și chiar dacă ar afecta în vreun fel laptele, aceasta contează mai puțin. Prioritară în această situație rămâne viața scroafei!

#1523
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Cand purceii au diaree, de ex, e bine sa tratezi si scroafa, antibioticul trece prin lapte si la purcei.

#1524
Constantin_L

Constantin_L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.01.2014
Salutare
Am o scroafa cu probleme de respirație,scurgeri nazale și posibil și temperatura.De mâncat, încă mănâncă normal.Mentionez că este la jumătatea gestației.Ce antibiotic să-i administrez pentru a nu afecta gestația?

#1525
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
lincomicina

#1526
Constantin_L

Constantin_L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.01.2014
Mulțumesc!

#1527
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 29.09.2013
Salut de cateva zile am probleme cu o scroafa pietran si anume,am observat ca nu se mai ridica de jos cand i-am dat mancare si pana seara deja respira intens,am fost si am luat medicul veterinar a zis ca ar avea pneumonie si deia s-ar fi si constipat,ia facut SPECTAM parca +vitamine si ceva alb nu stiu exact a zis ca daca trece de noapte scapa asta fiind vineri seara .A trecut seara si-a revenit la respiratie si temperatura,dar constipatia a ramas,i-am facut la spusele veterinarului apa+untura topita +sare si tarate fiarta cu untura si sare,dar vine mananca putin bea apa si trece,iar la loc .Ieri am luat 2 pastile de ciocolax parca le-am topit si pus in mancare si parca azi a facut ceva dar putin,astept maine sa deschida la farmacia umana sa iau ulei de ricin,ar fi laxativ (tratamentu la facut 3 zile).

#1528
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View PostADRYAN1992, on 29 aprilie 2019 - 21:41, said:

i-am facut la spusele veterinarului apa+untura topita +sare si tarate fiarta cu untura si sare,
Atenție la sare! Porcii sunt foarte sensibili la intoxicația cu sare!

#1529
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
nu mai da sare la porc. Si ciocolax :D. Pune-i mancare normala, si cel mai important, apa proaspata. Daca nu se ridica, ia-o de coada si ridic-o tu si bag-o cu botul in apa, ca sa bea. Degeaba ii face medicamente, daca nu circula, nu bea apa si nu mananca, n-au prea mare efect. Se constipa de la febra.

#1530
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 29.09.2013
Am luat si pus in apa ulei de ricin acum se ridica vine si mananca bea apa pe 5 mai trebuie sa fete si nu stiu daca sa o bag in boxa sau sa o las libera.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate