Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#1027
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007

 ggelu, on 17 noiembrie 2015 - 18:26, said:

Am lăudat eu Vitamax-ul cumpărat anul trecut dar ....s-a intâmplat pozna . După 3-4 pahare de suc ( mere  , morcovi  , pere - fructe de sezon ) nu mai evacuează pulpa.  Am zis ca prima oară a fost o intâmplare dar necazul s-a repetat si a doua oara si a treia oara. Solutia temporara e sa curat tot aparatul la fiecare 3/4 litri de suc.  La service au spus ca Posted Image ( nu vreau sa imi reamintesc ) . A mai patit cineva asa ceva ?

Da (hurom), daca sunt fructe moi le face piure si nu le mai poate presa. Solutia: se alterneaza "una moale - una tare". Pe youtube chanell-ul acestui tip gasiti multeexemple.
Bafta!

#1028
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu ne-am inteles .  Fenomenu' se intampla si cand folosesc doar mere proaspat culese din pom si cand fac amestec cu pere mai fluid.  Si restul care ramane ne-evacuat in storcator e uscat iasca.

#1029
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Ce parere aveti despre:

Gorenje JC4800VWY - pret cuprins intre 590 si 750 lei
Zelmer JP1300 - pret curpins intre 590 si 700 lei
Rhnson R459 pret cuprins intre 550 si 700 lei

Ar putea fi o solutie de compromis? Nu pot adauga linkuri catre siteul producatorilor (link catre site nepermis)

#1030
doctor46

doctor46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2014
Pentru doritori Kuvings la 1075 lei pe emag.ro redus cu 50% pe culoarea argintie.Am comandat acum sper sa fie totul in regula.

#1031
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

 doctor46, on 20 noiembrie 2015 - 18:29, said:

Pentru doritori Kuvings la 1075 lei pe emag.ro redus cu 50% pe culoarea argintie.Am comandat acum sper sa fie totul in regula.
Ai găsit undeva vreo comparație cu alte storcătoare (Hurom sau Omega)?
Apropo, pe site-ul producătorului prețul este 999 lei, la ambele culori.

Edited by biggie1976, 20 November 2015 - 19:06.


#1032
doctor46

doctor46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2014
Apropo,mersi frumos pt info...acum anulez comanda pe emag si iau dupa site`ul lor oficial :)

#1033
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
BUna reducere !
Se vorbea cu cateva pagini in urma de o anumita problema a  modelului asta de Kuvings - ca n-ar stoarce bine cand se termina fructele . Se poate detalia ?

#1034
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
M-a tentat acel Kuvings in stilul ca n-am nevoie de el dar la asa pret merita luat (ce faceam dupa cu doua slow juicere!?)
Dar pe amazon sunt 10% recenzii cu o singura stea, din 167 recenzii totale. Lumea se plange de scurgeri, blocaje, infundari, plastic crapat.

Ceva de genul:

Quote

We bought this some 9 months ago. As a background, we juice just about every 2 days. Typically, we juice carrots, celery, kale, apples, lemons. We are a family of 5. I have noted below the pros and cons of this machine.
Cons:
1. Lots of pulp. We have tried alternating between soft and hard vegetables, still LOTS of pulp. So, I put a strainer as they juice flows out. I really should not have to do this. Lots of pulp is collected on top of the auger. When I wash the juice after using it, I use a strainer to collect a lot of fruit and vegetab les not juiced.
2. Blockage - celery, kale and spinach BLOCK the refuse passage. So, yes, I need to cut them into small pieces.
3. Plastic breakage - the main reservoir when juice is collected broke within 2 weeks after using it the first time. It was replace.
4. Leaks - the bottom of the main reservoir leaks EVERYTIME. A plug is inserted under the main reservoir which has to be done otherwise the machine won't sit properly, it may possibly the cause of the leak or it could also be the silicone ring in the middle of the reservoir. I am not sure. Perhaps, time to return it.
5. Expensive - paid approx. $600 for the machine.
Pros:
1. Quite - much better than the old noisy juicer we had.
2. Entertaining - watching the apples crush. My kids enjoyed it the first few times but the novelty disappeared after a week.
3. Cap - it's good to have a cap to 'pause' the juice from coming out, while I push down on the strainer trying to get more juice from the pulp collected.
4. Taste - it is different from centrifugal juicer. I would say it taste more like the fruit or vegetable being juiced as there is less air in it.
5. Compact - Space saving on my bucatarie bench.
Will I recommend it? I have to think twice.

Iar unele din recenziile de 5 stele sunt suspecte. Intrebarea se pune daca cei multumit de el sunt exceptiile sau daca cei nemultumiti au primit rebuturi.

#1035
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Mdah Posted Image ! Tot pățitu-i priceput !  Acu' n-am chef sa fac depozit in garaj de slow juicere nefolosibile ... Voi pierde promotia asta  până mi se intoarce divaisu din service.  Mai sunt 2 săptămâni.

#1036
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Rog o recomandare intre :
1. Heinner SLOW JUICER HSJ-150XMC = 239 RON
http://www.heinner.r...melc-hsj-150xmc
2. Star-Light SJ-200, 200 W = 314 RON
http://www.emag.ro/s...0/pd/DR38GMBBM/

Edited by danb1961, 23 November 2015 - 09:29.


#1037
bakucsp

bakucsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.07.2004
Nu stiu cum e Heinner. Eu am Star-Light. Am scris cu vreo pagina in urma despre acest storcator. Per general sunt multumit, il folosim zilnic, cam 60% morcovi si restul mere. Stoarce bine, cu multa pulpa. Nu s-a blocat niciodata pana acum. Pe scurt: parerea mea e ca-si merita banii. Am si un an extragarantie asa ca nu-mi fac griji :)

Peter

#1038
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Star-Light se curata asa de usor cum apare pe site-ul vanzatorului? Cate rotatii pe minut are?
Ai spus "stoarce bine cu muta pulpa".  Daca stoarce bine nu ar trebui sa fie mult suc si putina pulpa? Sau te referi ca iese un suc mai "gros" si nu la pulpa care ramane separat pe undeva?

Edited by edri, 23 November 2015 - 21:46.


#1039
mariusiustin1

mariusiustin1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.09.2006

 fymays, on 23 octombrie 2015 - 13:22, said:

Dupa 4 luni de cautari si framantari, am decis sa cumpar Hurom-ul HH Elite. Azi se implinesc 5 zile de folosire asidua, facand cel putin 4 litri de suc pe zi (eu si sotia fiind beneficiarii).
Precizez ca de 5 zile nu am mai baut un strop de apa. Am facut suc simplu si combinat din : mere, pere , morcovi, portocale, mandarine, varza, ardei kapia, struguri.
Consistenta sucului depinde de fiecare fruct. Cu cat este mai tare cu ata sucul este mai clar. Din pere si mere moi iese nectar. Randamentul este forte bun, pulpa iese foarte uscata.
Se spala foarte usor. Regret ca nu am aflat de mai mult timp de aceste storcatoare cu presare lenta
Buna seara, acum după ce a trecut o lună cu acest storcator în casă ne mai spui și nouă câte ceva ?
Sunt în căutare de un model ca acela dar mai aștept puțin, poate mai scade pretul sau mă îndrept spre alt model.
Am găsit câteva oferte la 1700 lei, când ajunge la 1500 lei poate mă bag și eu, până atunci mai răsfoiesc câteva forumuri  despre storcătoare.
Ms

#1040
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Am văzut ieri la reducere la market online Hurom HH elite la 1500 lei... Eu îl am de 3 luni Č™i sunt extrem de mulČ›umit

@danb1961
Am cumpărat eu un Heinner și tot în același zi l-am dus înapoi... Scotea foarte multă pulpă indiferent de fruct.. Este pe aici un filmuleț postat de mine sau caută pe YouTube după denumirea aparatului... Sunt pe telefon și nu pot da linkul..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IzzwGydINmg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Linkul cu Heinner

Edited by brawnie, 24 November 2015 - 08:58.


#1041
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1.brawnie : Multam, nu e acelasi model, dar m-am lamurit=" rigect" Heinner
2. O varianta <=400 RON ?

#1042
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu cred că o să găsești unul storcător prin presare bun la banii ăștia... Pe la 1000 lei mai găsești dar.... Și colegul de sus spunea ca Star-ul scoate multă pulpă în suc...

#1043
mariusiustin1

mariusiustin1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.09.2006

 brawnie, on 24 noiembrie 2015 - 09:06, said:

Am văzut ieri la reducere la market online Hurom HH elite la 1500 lei... Eu îl am de 3 luni Č™i sunt extrem de mulČ›umit@danb1961
Am cumpărat eu un Heinner și tot în același zi l-am dus înapoi... Scotea foarte multă pulpă indiferent de fruct.. Este pe aici un filmuleț postat de mine sau caută pe YouTube după denumirea aparatului... Sunt pe telefon și nu pot da linkul..https://youtu.be/IzzwGydINmg
Linkul cu Heinner
Pe același site urmăresc și eu.
Este unul la 1500 dar nu modelul asta, este unul cu 70 rotații pe minut.
Mai aștept și alte pareri de la cei care folosesc modelul hurom hh elite.

#1044
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

 brawnie, on 24 noiembrie 2015 - 09:16, said:

Nu cred că o să găsești unul storcător prin presare bun la banii ăștia... Pe la 1000 lei mai găsești dar.... Și colegul de sus spunea ca Star-ul scoate multă pulpă în suc...
Stiu, dar sunt incepator si o iau domol... cred ca Star-ul e varianta cea mai buna pret/caliate

Edited by danb1961, 24 November 2015 - 09:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate