Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Suntem capabili să ne ajutăm și singuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006
Criza economică este tot mai accentuată. Dacă vom rămâne în actuala stare de somnolență și nu vom face nimic ea se va adânci tot mai mult. Una din soluțiile de sprijinire a economiei românești este cumpărarea produselor fabricate în România. Din păcate se pare că sunt prea puțini cei dispuși să facă acest lucru.

O altă soluție, care nu ne costă absolut nimic, este legată de solicitarea bonului fiscal. Dacă cerem bon fiscal pentru toate bunurile pe care le cumpărăm, statul câștigă 24%, bani cu care poate cârpi bugetul insuficient. Cârcotașii vor găsi pseudoargumente: că se fură, că nu contează etc. Am totuși convingerea că este un efort mic dar poate avea efecte benefice. Din experiență proprie pot să vă spun că cele mai puține bonuri fiscale le eliberează: restaurantele, terasele, birturile, frizeriile, spațiile de joacă pentru copii, spălătoriile etc.

Sunt curios dacă mai sunt și alții care gândesc ca mine și care au convingerea că pentru o viață mai bună trebuie să se implice și altfel decât înjurând politicieni.

#2
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Eu nu inteleg.
Daca imi da un bon amarat, am siguranta ca banii ajung la stat????

#3
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006

 avlad18, on 7th September 2010, 14:20, said:

Eu nu inteleg.
Daca imi da un bon amarat, am siguranta ca banii ajung la stat????


Evident - TVA-ul este 24%. Plus eventualul impozit pe profit.

#4
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
Dar asta trebuia sa se faca la inceputul democratiei din Romania.Noi tot am furat statul si statul ne-a tot furat pe noi pana cand ne-am impiedicat.In momentul de fata greu mai devii patriot,marirea TVA-ului de la 19 la 24 % a actionat din plin la marirea evaziunii fiscale(care si-asa era mare).Un exemplu din viata cotidiana fiind:un produs costa 1,99 lei si ti se pare mai ieftin fata de unul care costa 2.Acest exemplu l-am observat la parinti care cand se duc la magazin vad pe reviste 1.99 si ei cred ca costa 1.90 .Oamenii au devenit mai atenti la cheltuieli cand TVA-ul s-a marit, si la fel au facut si firmele(astfel ele au un profit mai mare).

Edited by auryke, 07 September 2010 - 13:30.


#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Sunt mai mult de jumatate din magazinele din Romania unde, daca ceri bon fiscal, se uita la tine ca la masini straine!!!
Cel putin, nu comenteaza nimeni nimic!
Se executa si iti da bonul!

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Astept bonurile peste tot, chiar daca respectivii se uita urat.
Eu ii si intreb de ce se uita asa, daca au vreo problema, etc.
De cele mai multe ori in timpul de asteptare pentru bonul fiscal, vanzatorul isi aminteste ca trebuie sa mai dea si un rest mic.

Revenind la bon si fiscalizarea banilor, toti cei care casiga bani corecti, impozitati trebuie sa ceara bon.
Atunci cand seful o sa le dea si lor bani, cadou, din buzunar, isi vor putea permite sa cheltuie fara bon.
Nu este corect ca unii sa munceasca si statul sa le ia jumatate din banii iar altii sa faca profit frumos cu munca putina.

#7
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Ce ar fi sa nu ne mai concentram 100% pe aducerea de bani la buget? Ce ar fi sa mai astupam si gaurile prin care se scurg banii?

Vorba aia: "Nu puteti voi cotiza cat pot ei fura!"

#8
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 TLGsoft, on 7th September 2010, 21:13, said:

Ce ar fi sa nu ne mai concentram 100% pe aducerea de bani la buget? Ce ar fi sa mai astupam si gaurile prin care se scurg banii?

Vorba aia: "Nu puteti voi cotiza cat pot ei fura!"


ca bine zici!!!
Oricum, si eu cer  bon, dar, cand vad cum se folosesc banii la buget, ma intreb: La ce dracu' mai cer bonul?!

#9
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006

 pointiv, on 9th September 2010, 23:03, said:

ca bine zici!!!
Oricum, si eu cer  bon, dar, cand vad cum se folosesc banii la buget, ma intreb: La ce dracu' mai cer bonul?!


Dragilor, avem guvernanții pe care îi merităm. Nu vă mai lamentați atâta dacă nu sunteți în stare să faceți nimic pentru soarta voastră și a țării voastre. Din păcate, în Timișoara, din 10 prieteni cu care am vorbit unul singur s-a arătat receptiv și a început să solicite bonul fiscal. Întâmplător sau nu, respectivul este etnic german...

#10
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Dragule, e obligatia statului sa se ocupe de eradicarea evaziunii. Nu te duci tu la restaurant si-i ceri bon fiscal ca daca viitoare isi face nevoile in ciorba ta. Doar organul legii are puterea de a constrange comerciantul sa lucreze legal. Daca el nu o face, inseamna ca nu se vrea asta. Asa ca orice efort din partea ta va fi inutil.

#11
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006

 Astor, on 14th September 2010, 11:11, said:

Dragule, e obligatia statului sa se ocupe de eradicarea evaziunii. Nu te duci tu la restaurant si-i ceri bon fiscal ca daca viitoare isi face nevoile in ciorba ta. Doar organul legii are puterea de a constrange comerciantul sa lucreze legal. Daca el nu o face, inseamna ca nu se vrea asta. Asa ca orice efort din partea ta va fi inutil.


Extraordinar! Hai că ești tare. Dacă vezi un hoț furând tu nu faci nimic pentru că e obligația statului, așa-i??? Bravo...

#12
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
eu nu cer bon fiscal, si va spun de ce. In primul rand, terasele, pensiunile, frizeriile si celelalte pe care le-ati pomenit nu sunt o povara pt bugetul de stat, dimpotriva, ele sunt impovarate de stat prin tot felul de taxe, impozite, legi si ordonante care se schimba de azi pe maine.

In al doilea rand, daca vezi ca o ruda de a ta pierde toti banii la ruleta, sau isi cumpara droguri, tu ce faci, ii dai bani in continuare ? Asa e si cu statul, are o suma colectata la buget, atat timp cat nu ma convinge pe mine, simplu cetatean, ca nu-si bate joc la maxim de banii astia, cum sa-l ajut sa aiba si mai multi ?  :nonobad:

este o vorba, 'penny wise, and pound foolish' ... tu ai grija sa ceri bon fiscal la un tuns de 10 lei si te bati cu pumnul in piept ca ai pus umarul la progresul tarii, iar in aceeasi luna Iovan ia 19 mii lei pensie. :wacko: Gandeste-te ca trebuie vreo 7mii de bonuri din astea ca sa iasa 7000X2,4=16,800 adica aproximativ cat ia ala pe degeaba de la stat, lunar.

nu nene, lasa-i sa ajunga la fundul sacului, sa vada ca asa nu se mai poate, sa faca niste reforme serioase (nu doar la TV, pt prostime), si apoi ceri bonuri fiscale. Fara sa pui cutitul la os, nu se face nici o reforma. Nici un drogat nu renunta la droguri atat timp cat are bani pt ele.

Edited by GubyIQ, 18 September 2010 - 17:06.


#13
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 turbulent, on 18th September 2010, 16:35, said:

Extraordinar! Hai că ești tare. Dacă vezi un hoț furând tu nu faci nimic pentru că e obligația statului, așa-i??? Bravo...
Daca nu-mi fura bunurile mele, nu, nu fac nimic. Cazurile in care "curajosii" au fost atacati sau chiar ucisi sunt o realitate cotidiana in Romania. Iar apoi Politia si Justitia, si daca-i prind, le dau drumul.

Cetatenii pot doar ajuta sistemul. Dar pentru asta sistemul trebuie sa faca dovada ca face ceva in privinta asta. Atata timp cat de 10-14 ani inspectorii fiscali sunt tinuti inchisi in birouri doar pentru reclamatii si rambursari de TVA, tocmai ei are ar trebui sa constate si sa amendeze evaziunea, tentativele cetatenilor de a rezolva problema sunt o ... idiotenie.

#14
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
1. Daca va ia cineva la bataie in strada tot la 112 sunati, deci la institutiile statului, nu mai zic in caz de accident si alte minuni.    Asa ca nu mai aberati cu ideea ca statul nu face nimic.

2. Daca nu vrei sa cotizezi cu nimic, ca ti se pare tie ca nu sunt banii bine folositi, esti invitat sa emigrazi, sau sa nu mai folosesti RATB gratis, sosele, 112, scoala, spitale etc.

3. Daca nu intervii atunci cand observi o hotie (bineinteles atunci cand situatia o permite), atunci sa nu ai pretentii ca altii sa intervina pentru tine, inclusiv statul, inclusiv camera de garda de la spitale, inclusiv ceilalti cetateni etc.

4. Lui nenea Iovan regimul tocmai i-a taiat pensia NESIMTITA de 17.000 de ron, la o pensie mai decenta de aprox. 1800 ron. Si binenteles ca ROMANUL IOVAN mai are si tupeul nesimtit de a se plange la TV, si nesimtitii de "ziaristi" formatori de opinie si intoxicatori il mai si difuzeaza si ii plang de mila.

5. Cetatenii sunt sistemul, pot ajuta, si de ei depinde totul. Vorba lui Basescu, nu putem angaja cate un paznic in spatele fiecarui functionar, sau mai bine zis in spatele fiecarui ROMAN.

6. Sa fie clar, mai marii nostri fura si ei, si asta in TOATE tarie de pe glob, este aproape normal, 99% dintre noi am face la fel daca am ajunge in posturile lor, macar un pic de trafic de influenta si tot FURT se cheama. Insa noi cei care ne credem corecti mai bine ne-am concentra cum sa facem astfel incat sa se fure mai putin, si banul public in general sa fie folosit mai corect.

7. Pentru o mai buna orientare, pentru cei care traiesc in OZ, sau in TARA MINUNILOR, de la cei considerati pleava:
    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sgubkqOqiZc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PACE  :peacefingers:

Edited by tavktm, 19 September 2010 - 00:35.


#15
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 GubyIQ, on 18th September 2010, 17:56, said:

eu nu cer bon fiscal, si va spun de ce. In primul rand, terasele, pensiunile, frizeriile si celelalte pe care le-ati pomenit nu sunt o povara pt bugetul de stat, dimpotriva, ele sunt impovarate de stat prin tot felul de taxe, impozite, legi si ordonante care se schimba de azi pe maine.

In al doilea rand, daca vezi ca o ruda de a ta pierde toti banii la ruleta, sau isi cumpara droguri, tu ce faci, ii dai bani in continuare ? Asa e si cu statul, are o suma colectata la buget, atat timp cat nu ma convinge pe mine, simplu cetatean, ca nu-si bate joc la maxim de banii astia, cum sa-l ajut sa aiba si mai multi ?  :nonobad:

este o vorba, 'penny wise, and pound foolish' ... tu ai grija sa ceri bon fiscal la un tuns de 10 lei si te bati cu pumnul in piept ca ai pus umarul la progresul tarii, iar in aceeasi luna Iovan ia 19 mii lei pensie. :wacko: Gandeste-te ca trebuie vreo 7mii de bonuri din astea ca sa iasa 7000X2,4=16,800 adica aproximativ cat ia ala pe degeaba de la stat, lunar.

nu nene, lasa-i sa ajunga la fundul sacului, sa vada ca asa nu se mai poate, sa faca niste reforme serioase (nu doar la TV, pt prostime), si apoi ceri bonuri fiscale. Fara sa pui cutitul la os, nu se face nici o reforma. Nici un drogat nu renunta la droguri atat timp cat are bani pt ele.
........un punct de vedere pe care tot mai multi romani il impartasesc

 tavktm, on 19th September 2010, 01:34, said:

....
2. Daca nu vrei sa cotizezi cu nimic, ca ti se pare tie ca nu sunt banii bine folositi, esti invitat sa emigrazi, sau sa nu mai folosesti RATB gratis, sosele, 112, scoala, spitale etc.
.........
de ce sa emigrezi? daca te-ai nascut aici, este si tara ta si nu trebuie sa fii obligat sa pleci pt ca nu vrei sa-si mai bata joc altii de munca ta.
De ce nu pleaca lichelele, capusele si toti ciumetii care seaca tara asta de putere?

#16
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
@tavktm ok, sa zicem ca i-au taiat lui Iovan pensia de-adevaratelea, si nu doar pt TV. Asta e un argument in plus la ceea ce ziceam. Au taiat acum de cand le-a ajuns cutitul la os. Asta ar fi un prim pas, dintr-un drum lung de 5Km. In ritmul asta de reforma, ar trebui sa continue criza vreo 10 ani.  :huh:

#17
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007
"Divide et impera"

La prostii le merge capul!

Vor sa mentina o stare de tensiune intre cetateni. Tu vei cere bonul fiscal convins fiind ca ajuti statul si in gandul tau il injuri pe cel care are tendinta de a nu-ti oferi un bon ( din cauza lui tara nu merge cum trebuie! ). Cel caruia i-ai cerut bon fiscal o sa te injure la randul lui fiind convins ca esti  inca unul care vrea ceva de la el ( si se gandeste ca e din ce in ce mai greu sa supravietuiasca ).

Pe de alta parte statul vrea bani cat de multi caci sponsorii din campanii inca nu si-au recuperat banii, nemaivorbind despre profit. Statul va cheltui banii tai in mod iresponsabil si nu isi  face treaba pentru care TU si cu cel ce detine magazinul (din care tu ai cerut bon fiscal) platiti cu varf si indesat.

Eu NU cer bon fiscal si nu voi cere pana in momentul in care voi fi convins ca avem o conducere cat de cat normala!

#18
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006
Dragilor, in Romania, toata lumea injura guvernarea. Oricare ar fi ea. In plus, fiecare cetatean vorbeste de mentalitate, de educatie, de responsabilitate. Parerea mea este ca avem exact conducatorii pe care ii meritam. Fara indoiala conducatorii nostri sunt hoti! Exact ca noi. Majoritatea guvernantilor fura pentru ca majoritatea romanilor fura. Sigur, ei fura milioane de euro (pentru ca pot), noi furam cate-un leu neperforand biletul in tramvai de exemplu (pentru ca atata putem)... Ne deranjeaza teribil mizeria din orase... hai sa fim seriosi, cine o produce? Cine arunca hartii pe jos? Cine scrumeaza pe jos? Cine arunca mucul de tiganra, cojile de seminte, guma etc. pe jos? Guvernantii??? Nici vorba. Sau, mai bine zis, si ei. Dar, in primul rand noi, cetatenii Romaniei. Ne miram ca parlamentarii nu respecta legile. Pai noi le respectam? Stau cu fiu-miu la semafor ca e rosu si nu stiu ce sa-i spun cand ceilalti oameni traverseaza strada (profitand de faptul ca nu vin masini)...

In fine, continuati dragilor si injurati. Cu timpul s-ar putea sa va placa. Eu unul caut solutii. Atat pentru mine cat si pentru tara, pentru societate. Asta cred eu ca este datoria mea. Si a oricarui roman normal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate