Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sudul Italiei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#55
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Din cate am fost eu cu trenul prin Italia, in toate garile sunt macar automate de bilete, daca nu si chioscuri "human operated".

Nu uita ca in Italia biletul trebuie validat la peron. Adica biletul cumparat de la automat e valabil la orice tren din categoria respectiva si trebuie sa-l validezi in niste aparate galbene inainte de a te urca in tren. Aparatele imprima data si ora. Daca nu e validat esti pasibil de amenda.

La inter city biletele sunt si mai scumpe. Nu stiu daca merita la distantele scurte care sunt pe acolo.

Vacanta frumoasa!

Edited by mdt, 24 April 2015 - 16:08.


#56
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc pentru urari @mdt. Acum trebuie sa fac si un plan pentru cele aproape 3 zile, practic sosim in Bari joi pe la 18:00 daca retin bine si plecam duminica tot asa spre dupa amiaza. Nu vreau sa fac tur de forta ci doar sa vedem ce e mai frumos in zona in aceste zile.
Este interesanta informatia cu valabilitatea biletului 6 ore daca o mai poate confirma si altcineva ar fi excelent, pe siturile lor nu am gasit nimic ref la acest aspect iar cu italienii nu am prea reusit sa comunic mare lucru in engleza.

#57
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Din cat am circulat eu cu trenul in Italia (mai substantial in Sicilia, apoi Mestre <-> Venezia  si  Roma <-> Fiumicino) treaba cu trenurile normale, fara locuri rezervate e asa: cumperi biletul de la automat pe distanta de la X la Y, e valabil multa vreme. De exemplu la Venezia noi am cumparat bilete pentru mai multe zile. Cand vrei sa calatoresti validezi biletul la peron si apoi e valabil un numar de ore. Poti sa pierzi primul tren, asta e avantajul. Nu poti folosi acelasi bilet la mai multe calatorii.

Eu as zice sa nu ratezi Matera, noua ne-a placut foarte mult, e ceva unic. Apoi zona cu trulli, ca e specific zonei. Si in rest, ce mai incape.

Edited by mdt, 24 April 2015 - 16:23.


#58
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postatupi, on 24 aprilie 2015 - 16:16, said:

Este interesanta informatia cu valabilitatea biletului 6 ore daca o mai poate confirma si altcineva ar fi excelent, pe siturile lor nu am gasit nimic ref la acest aspect iar cu italienii nu am prea reusit sa comunic mare lucru in engleza.
La convalida e la durata
Di regola, la validita  oraria del biglietto decorre dal momento della convalida mediante le macchinette obliteratrici di stazione. Il viaggio deve concludersi entro 24 ore dall'ora della convalida (in Trentino entro le ore 24.00 del giorno di emissione). Per percorrenze fino a 200 Km il viaggio deve essere terminato entro 6 ore dall'ora della convalida (in Lombardia entro 3 ore, per percorrenze fino a 50 Km).
I biglietti regionali acquistati e stampati via internet sono gia  convalidati con la data e l'ora di partenza richieste dal cliente e hanno una validitĂ  di quattro ore. Il viaggiatore che si trovi in treno allo scadere del termine di validita  del biglietto puo proseguire il viaggio gia  iniziato fino alla stazione di destinazione, senza effettuare fermate intermedie.

Edited by zuv, 24 April 2015 - 16:58.


#59
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008

View Postatupi, on 24 aprilie 2015 - 16:16, said:

. Acum trebuie sa fac si un plan pentru cele aproape 3 zile, practic sosim in Bari joi pe la 18:00 daca retin bine si plecam duminica tot asa spre dupa amiaza. Nu vreau sa fac tur de forta ci doar sa vedem ce e mai frumos in zona in aceste zile.
Este interesanta informatia cu valabilitatea biletului 6 ore daca o mai poate confirma si altcineva ar fi excelent, pe siturile lor nu am gasit nimic ref la acest aspect iar cu italienii nu am prea reusit sa comunic mare lucru in engleza.

atupi, sa aveti o vacanta frumoasa si personal te astept cu informatii proaspete. m-am uitat si eu pt bari de mai mulye ori, inclusiv pt  1 mai de anul acesta (wizz a avut preturi bune) insa am renuntat si de data asta. cum sper intr-o data viitoare si cum inca nu ne-am gandit serios la inchirierea unei masini, astept relatarea ta la intoarcere. din cate stiu eu zona de sud de deservita si de companii private, altele decat trenitalia. de asemenea, mai poti avea in vedere si companiile de autobuze.
http://www.italyheav...bari.html  nu stiu cat de actuale sunt informatiile de aici, insa pe mine m-au ajutat sa-mi fac idee despre cum si cu ce as putea circula in zona.

#60
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdariuscha, on 24 aprilie 2015 - 17:28, said:

din cate stiu eu zona de sud de deservita si de companii private, altele decat trenitalia.
Zona Bari :http://ferrovieappulolucane.it/
Zona Napoli: http://www.eavsrl.it/web/en

Edited by zuv, 24 April 2015 - 17:55.


#61
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
http://www.italyheav...dex.html  pun din nou adresa, vad ca prima da eroare
zuv, http://ferrovieappulolucane.it/ asta e utila pt bari-matera. daca vrei insa sa ajungi in albergobello trebuie sa te uiti aici. https://www.fseonline.it/
atupi, trebuie sa tii cont ca duminica (banuiesc ca si de 1 mai) cursele sunt extrem de rare, spre deloc. vezi orarul autobuzelor, dar si acolo cursele sunt mult mai rare. pt mine asta a fost unul dintre  motivele pt care am renuntat la bari de 1 mai. mai ales ca mi-as fi dorit sa iau cazare cate o noapte in matera si albergobello

#62
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdariuscha, on 24 aprilie 2015 - 18:08, said:

albergobello
Senza "g" !

#63
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@atupi: dacă tot plecaţi duminică după amiază din Bari, presupun că în dimineaţa respectivă vă veţi fi întors deja în oraş.
Dacă te pasionează, să ştii că duminică până la ora 13 e deschisă Pinacoteca "Corrado Giaquinto", în Palazzo della Provincia. Au destule tablouri de mari maeştri (Tintoretto, Veronese, Paris Bordone, Giovanni Belini, Guercino etc.).

Iar la sud-est de Bari (la cca. 40-50 de km) se află una dintre cele mai frumoase peşteri din lume: Grotte di Castellana. Şi din ce observ, în apropiere e chiar staţie de cale ferată.


Sănătate şi minivacanţă plăcută !

Edited by OvidiuNS, 25 April 2015 - 01:41.


#64
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008

View Postzuv, on 24 aprilie 2015 - 22:26, said:

Senza "g" !
multumesc pt corectare, mai ales ca ai facut-o si in italiana....!

atupi, ca sa se deschida linkul fa click pe puglia (sus, dreapta) . apoi, in cadranul rosu din stanga ai principalele localitati din zona. mai departe, ai informatii (utile, zic eu) despre fiecare in parte.

View PostOvidiuNS, on 25 aprilie 2015 - 01:31, said:


Iar la sud-est de Bari (la cca. 40-50 de km) se află una dintre cele mai frumoase peşteri din lume: Grotte di Castellana. Şi din ce observ, în apropiere e chiar staţie de cale ferată.

ovidiu, am cautat acum si statia pt pestera - grotte di castellana  (a nu se confunda/cobori la castellana grotte !) e fix pe ruta bari-alberobello/martina franca.

#65
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc @OvidiuNS pentru informatii, in functie de timp o sa vizitam si pinacoteca sugerata. Cazarea este exclusiv in Bari si am ales de data asta sa ne deplasam cu trenul desi si eu sunt fan masina inchiriata.

#66
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
S-a uitat asta seara cineva la Digipedia la documentarul despre Mafia? Mi s-a parut f interesant si bogat in info despre care habar nu aveam. Cred ca se gaseste filmul si pe net inregistrat.

#67
Osiris1394

Osiris1394

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.02.2007
Si au fost si informatii despre Puglia in documentar? Posted Image

@ OvidiuNS Multumesc pentru pontul cu pinacoteca si pestera.

p.s. Vrem sa o inchiriem o masina, iar Wizz a venit cu sugestii. Am gasit masini cu vreo 13 lire sterline/zi. Exista ceva mai rentabil? Cineva recomanda SicilybyCar (sau cam asa ceva), dar parca aveau preturi mai mari.

Edited by Osiris1394, 26 April 2015 - 08:18.


#68
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Nu reusesc sa gasesc niciun tren/autobus dinspre Bari spre Alberobello sau Matera pe data de 1mai. Gresesc eu undeva sau chiar astia sunt in repauss total.
http://ferrovieappulolucane.it/
https://www.fseonline.it/
Pe google maps apar destul trenuri dar nu stiu in care sa am incredere.

#69
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Daca ajuta pe cineva am stat 6 luni in Lecce ca studenta - daca pot raspunde la vreo intrebare, pls shoot! :) Nu stiu cazari insa, avem camin, doar obiectivele in general

#70
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
atupi, ma uit si eu cand am timp si revin daca gasesc ceva. ti-am spus, m-am gandit ca asa va fi de 1 mai! eu sunt patita din sicilia cu transportul in comun duminica si de sarbatori, caci am prins pastele catolic (pe langa cel ortodox). duminica, din siracuza in noto n-a circulat niciun tren.

https://www.fseonlin...rca.aspx?type=2
trenurile nu merg nici pe 1, nici duminica. pe 3.
vezi insa ca ai autobuze!

vad ca nu se deschide corect! alege varianta autolinee (e sus, langa ''treni'')

Edited by dariuscha, 29 April 2015 - 14:51.


#71
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Acum am putut sa vad si eu autobuzele, nu stiu de ce nu le puteam vedea mai devreme. Maine seara o sa cerem ajutor si celor de la hotel, poate mai stiu si ei cate ceva.
Multumesc mult ptr ajutor @dariuscha !

#72
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
@atupi, noi am prins 1 ianuarie in Sicilia si circulau f putine mijloace de transport. Cateva trenuri da, autobuzele nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate