Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sudul Italiei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#19
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postoprea_rd, on 3rd February 2011, 11:23, said:

Exista autobuz direct Bari-Matera; exista tren Bari-Matera.
dar zici ca o sa fi cu masina (ideal de altfel, reteaua de transport in comun lasa de dorit in zona), cel mai scurt e pe autostrada (A14) daca insa cauti ceva panoramic is superstrasa (strada statala) ce trece prin Altamura. Asa o sa poti vedea Murgia (superba) si degusta specialitatile de panificatie din Altamura (mmmmm!..)

Matera merita o excursie in Italia chiar si pt a vedea doar Matera.. daca insa ai timp, coboara mai mult spre sud, evita Taranto, mergi spre Ostuni (superb oras alb) oprindu-te in Martina Franca (baroca), Locorotondo (cetate rotunda), Alberobello (trulli!!)

Inteleg ca ai fost in zona cu masina. Te rog, spune-mi care ar fi soselele mai spectaculoase, as incerca sa le includ in traseu, desi timpul va fi extrem de strans si deja am creionat un circuit care sa cuprinda atractiile de baza si sa serpuiasca pe malul marilor pe cat posibil....

Venind dinspre Napoli la ceas de dupa-amiaza, cu punct de cazare la Matera, viamichelin mi-a dat un traseu direct prin (pe langa) Salerno si Potenza, care nu tangenteaza Altamura si nici bucatica anterioara, Spinazzola - Altamura, de aceasta zici ca este panoramica? As putea face un ocol daca as sti ca este formidabila...

Inspre sud-sud apoi, ce parte din coasta merita parcursa, coborand dinspre Martina Franca? Ma gandeam la Taranto si apoi cativa kilometri la vest, pe malul marii, ca sa ne facem o idee si despre Marea Ionica, o fi OK? Sau mai bine sa o luam la est?    

Alti "coclauri" interesanti mai stii pe-acolo? Nu de alta, dar am ramas fascinata de pasurile elvetiene, cu sosele "subtiri" spanzurate pe margini abrupte de munte, cu sute de serpentine ac de par si peisaje fabuloase pretutindeni....

#20
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postfly_dream, on 2nd May 2011, 08:39, said:

Inteleg ca ai fost in zona cu masina. Te rog, spune-mi care ar fi soselele mai spectaculoase, as incerca sa le includ in traseu, desi timpul va fi extrem de strans si deja am creionat un circuit care sa cuprinda atractiile de baza si sa serpuiasca pe malul marilor pe cat posibil....

Venind dinspre Napoli la ceas de dupa-amiaza, cu punct de cazare la Matera, viamichelin mi-a dat un traseu direct prin (pe langa) Salerno si Potenza, care nu tangenteaza Altamura si nici bucatica anterioara, Spinazzola - Altamura, de aceasta zici ca este panoramica? As putea face un ocol daca as sti ca este formidabila...

Inspre sud-sud apoi, ce parte din coasta merita parcursa, coborand dinspre Martina Franca? Ma gandeam la Taranto si apoi cativa kilometri la vest, pe malul marii, ca sa ne facem o idee si despre Marea Ionica, o fi OK? Sau mai bine sa o luam la est?    

Alti "coclauri" interesanti mai stii pe-acolo? Nu de alta, dar am ramas fascinata de pasurile elvetiene, cu sosele "subtiri" spanzurate pe margini abrupte de munte, cu sute de serpentine ac de par si peisaje fabuloase pretutindeni....
vreau sa iti dau un sfat valabil; spune-mi te rog cat o sa stai in zona si mai ales de unde pleci si cu ce pleci (avion de la Brindisi cumva? Bari?)
Puglia e inselatoare, pe hara pare o nimica toata dar distantele sunt mari, si lungi de parcurs
mi-ar placea sa iti dau un sugeriment cuprinzator..

#21
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postoprea_rd, on 10th May 2011, 15:00, said:

vreau sa iti dau un sfat valabil; spune-mi te rog cat o sa stai in zona si mai ales de unde pleci si cu ce pleci (avion de la Brindisi cumva? Bari?)
Puglia e inselatoare, pe hara pare o nimica toata dar distantele sunt mari, si lungi de parcurs
mi-ar placea sa iti dau un sugeriment cuprinzator..

Plec.... in circa 2 ore! Traseul este mai complicat.... si cuprinde mai multe orase din mai multe... tari. Timpul: 7 zile si jumatate. Partea italiana a traseului incepe undeva la Roma, apoi Napoli si pe urma Matera, Alberobello si ceva coasta estica. SPERAM sa rezolvam problema inchirierii unei masini (am rezervat doua pentru ca avem o problema cu documentele). Daca nu reusim sa luam masina, e jale.... autobuzele sunt rara avis! Am pregatit traseul cu viamichelin, sper sa fie ok.

Va povestesc la intoarcere, iar n-am dormit deloc in noaptea de dinaintea plecarii, ufffff...

#22
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postfly_dream, on 15th May 2011, 02:39, said:

Plec.... in circa 2 ore! Traseul este mai complicat.... si cuprinde mai multe orase din mai multe... tari. Timpul: 7 zile si jumatate. Partea italiana a traseului incepe undeva la Roma, apoi Napoli si pe urma Matera, Alberobello si ceva coasta estica. SPERAM sa rezolvam problema inchirierii unei masini (am rezervat doua pentru ca avem o problema cu documentele). Daca nu reusim sa luam masina, e jale.... autobuzele sunt rara avis! Am pregatit traseul cu viamichelin, sper sa fie ok.

Va povestesc la intoarcere, iar n-am dormit deloc in noaptea de dinaintea plecarii, ufffff...
eu unul abia astept sa imi povestesti.. ma roade invidia la gandul ca vezi Puglia: in perioada asta a anului e o minunatie!....

#23
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
PUGLIA şi BASILICATA

mă voi lega doar de aspecte administrative (locaţie şi trasport) pentru că e o zonă din Italia mai puţin descoperită de turistul român. Locurile sunt absolut fantastice. Este una dintre cele mai grozave excursii pe care le-am avut în Italia, o ţară în care ajung cel puţin de 2-3 ori pe an.

Din varii motive pe care nu are rost sa le detaliez am fost nevoiti sa apelam la transportul local.  Din ce citisem aici ma asteptam sa fie jale. Nu a fost deloc aşa. Acum nu ştiu daca noi am avut un noroc chior sau, pur şi simplu, ce am trăit noi e realitatea.

Primul lucru pe care trebuie să-l aveţi în vedere este că în Puglia, Basilicata circulă 3 companii de tren: cea de stat (Ferovie dello Stato), Ferovie del Sud Est şi Ferovie Appulo Lucane. Ca regulă, dacă un segment e deservit de o companie, nu e deservit şi de alta. Tot ca regulă generală trebuie să vă amintiţi că duminica nu circulă Ferrovie del Sud Est şi Ferovie Appulo Lucane. Aşa că ori nu vă programaţi niciun drum, ori vă programaţi unul deservit de Ferrovie dello Stato, ori alegeţi autobuzul. Opţiuni sunt şi multe...

pentru Bari - Alberobello - Lecce compania este Ferovie del Sud Est.
pentru Bari - Lecce - Polignano a Mare- Ostuni compania este Ferovie dello Stato
pentru Bari - Matera compania este Ferrovie Appulo Lucane (FAL) cu schimbarea trenului in Altamura.  Stati linistiti şi dacă sunteti un turist care nu intelege deloc italiana / engleza si nu a mai calatorit in viata lui, imposibil sa ratati momentul pentru ca vine conducatorul de tren si practic te ia de mânuţă si te dă jos din tren si-ţi indică să te urci in vagoanele care te aşteaptă pe aceeasi linie :)

Trenuri sunt multe. De exemplu: pe segmentul Bari - Lecce (cel pe care tb sa-l luati şi dacă mergeţi în Alberobello) intre ora 08.00 şi 13.40 aveţi 8 trenuri.

Trenurile sunt foarte curate, nu am avut decât o singură întrârziere şi aceea de 15 min., preţurile biletului mi s-au părut extrem de mici. De ex Bari - Alberobeelo 4,5 euro, Alberobello -Lecce 7,7 euro, Lecce - Polignano a Mare 7,7 euro, Lecce - Ostuni 5 euro, Ostuni- Bari 5 euro, Bari - Matera 4 euro.  Pentru a vizita 6 oraşe tot transportul ne-a dus undeva la 50 - 60 de euro/ pers.


Matera, Alberobello, Bari, Lecce, Polignano a Mare au gările situate foarte central aşa că nu vă faceţi probleme din punct de vedere al trasportului de la gară (acum depinde şi unde vă luaţi hotelul).
Gara din Ostuni e la 4 km de oraş aşa că, o dată ajuns în gară,  trebuie să vă urcaţi în microbuzul din faţa gării (întrebaţi de "navetta"). Drumul de 4 km până în oraş costă 1 euro.

Noi am stat 8 zile. Cazare am avut în Bari, Alberobello, Ostuni şi Lecce.

- în  Alberobello am stat într-un trull autentic B&B Da Silvana. Extrem de fermecător. Vi-l recomand călduros. Eram 2 persoane, dar în respectivul trull încăpeau lejer 4 persoane. Totul foarte moder, curat, frumos.
- în Lecce am stat în B&B La Piazzeta, din nou un loc absolut minunat. O clădire din sec XVII - XVIII foarte curată şi bine utilată în interior. Patronul extrem de amabil ne-a aşteptat la gară cu maşina şi, la plecare, s-a oferit, din nou, să ne ducă la gară (între B&B şi gară erau maxim 800 de metri)
- în Ostuni am stat într-o altă clădire tradiţională B&B  I 7 Archi. B&B avea varii posibilităţi de cazare. Noi am optat pentru cea mai scumpă dintre ele "Sus e sotta". Nu ştiu cum erau celelalte variante mai ieftine , dar aceasta pe care am ales-o noi era absolut încântătoare de la dormitor, la bucătărie şi culminând sus, pe acoperiş, cu o terasă enormă.  Totul se întindea pe 3 etaje: la nivelul 1 era dormitorul, urcai scările şi dădeai de bucătărie şi baie şi apoi alte scări şi ieşeai pe terasă.  Singurul inconvenient erau scările destul de abrupte. Nerecomandată dacă mergeţi cu copii.
- în Bari am avut cea mai neinspirată alegere: hotel Cristal. Nu am nimic de obiectat (din contra micul dejun cu fructe, croasante calde, miniprăjituri  si cafea/ capuccino făcut pe loc a fost printre cele mai generoase de care am avut parte în numeroasele mele excursii în Italia), dar comparativ cu celelalte trei B&B, hotelul din Bari părea insipid.


Important: dacă ajungeţi în Matera duceti-vă la biroul cu informaţii pentru turişti şi plătiţi un tur ghidat. Costul e de 15 euro/ pers. (există variantă în italiană şi în engleză) dar ghidul merită până la ultimul eurocent. Timp de aproape două ore, omul ne-a prezentat toată istoria locului, ne-a plimbat peste tot. Poate că am fost şi norocoşi pentru că eram doar 2 persoane (am ales varianta în italiană, turişti mai mulţi erau la cea în engleză). Foarte frumos!

#24
iepurila2009

iepurila2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 09.06.2009
IULIA_ ai plecat cu avionul din tara?

daca da de unde? din Bucuresti, Cluj, etc? si unde ai aterizat?

sau cum ai ajuns in zona?

#25
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
zona este deservitã de douã aeroporturi: Brindisi ºi Bari.

Noi am ales zbor Bucureºti - Bari.

#26
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Iulia, intr-un impuls de moment ( cateva ore) ne-am achizitionat bilete la wizz pentru Bari, in luna aprilie. O tura scurta, consumam o singura zi de concediu. Plecare vineri seara, intoarcere luni seara.  Cazare am rezervat la Turi, un orasel la 30 km de Bari, un apartament intr-un B&B dragut. Inchiriem masina. Mergem cu copiii care vor avea 11 ani, 7 ani si respectiv 11 luni. Intrebare: Matera merge vizitata in configuratia familiei noastre? Se poate circula cu caruciorul sau e nevoie de port-bebe? Cat timp ati stat in Matera?

Uf, bineinteles nu ne ajunge timpul, dar as vedea si Alberobelo si Locorotondo si Matera si Lecce si Trani, Ostuni si ce-o mai fi... Parca as sacrifica Bari, orasul vechi.

Multumesc anticipat!

#27
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Buna dimineta!

Vă felicit pentru impuls şi-mi place să cred că singurul regret pe care îl veţi avea la întoarcere va fi că aţi sacrificat doar o zi de concediu.

Cunosc bine Italia, exceptând coasta amalfă şi Napoli, puţine sunt zonele pe care să nu le fi bătut. Şi nu în fugă! În Toscana am fost de două ori, ultima dată 8 zile, în Veneto de câteva ori bune (peste câteva zile plec din nou la carnaval), zona lacurilor din nord e printre favoritele mele, la fel şi  Ligurica,  Sicilia nu mi-e nici ea necunoscută, dar cât de bine m-am simţit in Puglia şi Basilicata (chiar lipsiţi de confortul unei maşini) rar m-am simţit undeva. În conluzie: felicitări pentru decizie!

Revenind la întrebări: în Matera am stat o zi întreagă- de dimineaţă, de pe la 09.00-10.00, până după 19.00 pt că am vrut să vedem i sassi la apus. Nu am experienţa călătoritului cu copiii şi mi-e greu să spun dacă Matera merită vizitată în configuraţia voastră. Din punctul meu de vedere DA, MATERA MERITĂ DIN PLIN! În schimb, când ai un copil de 11 luni după tine (cu cei de 7 şi 11 ani lucrurile sunt, cred, mult mai uşoare pt că înclin să cred că ei vor fi fascinaţi de loc), când stai doar trei zile şi când în jurul tău sunt atâtea localităţi grozave, poate că răspunsul ar trebui să fie mai nuanţat.

Dacă vreţi să vizitaţi i sassi (pt că dacă nu, de ce să vă duceţi în Matera?) nu vă veţi descurca doar cu căruciorul. De fapt pt a judeca mai bine şi nu a presupune eu, am decis să îţi las câteva poze. Nu sunt alese pt a evidenţia frumuseţea locului (altminteri minunat), ci pentru a-ţi face o idee cum se merge prin i sassi. Iar ca să-i vezi cum trebuie, să vezi locuinţele şi bisericile care se pot vizita, să savurezi momentul, să urci lângă cruce, îţi trebuie cel puţin 3 ore.

Attached Files


Edited by iulia_, 26 January 2013 - 09:46.


#28
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Departe de mine intenþia sã vã conving sã mergeþi într-un loc în detrimetrul altuia, dar pentru cã am tot am cãutat poze din Matera, m-am gândit sã postez ºi imagini din Polignano a Mare si Ostuni, alte douã locuri care m-au vrãjit

POLIGNANO A MARE

Attached Files


Edited by iulia_, 26 January 2013 - 10:44.


#29
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
OSTUNI

Attached Files


Edited by iulia_, 26 January 2013 - 11:32.


#30
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
ALBEROBELLO

Attached Files



#31
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Vaaai, multumesc foarte mult pentru poze, m-ai coplesit!
Ma voi uita la ele pe indelete cu sotul meu si ne vom gandi la plan.
Ma tenteaza si Lecce, am citit in LP ca e foarte frumos.

Eu am mai fost in Italia in liceu intr-o excursie scolareasca cu baza la Rimini si vizite la Florenta, Venetia si San Marino. In toate aceste 3 locuri visez sa revin. Acum 2 ani am mai fost doar cu sotul o saptamana in Sicilia iar anul trecut o tura tot asa scurta dintr-un impuls, 3 zile la Roma, ultima iesire cu bebe in burta :), aveam vreo 26 de saptamani de sarcina. Ne place in Italia, sper sa revenim.

Bebelusa e foarte cooperanta, atata timp cat ii respectam nevoile. Am fost vara trecuta in total vreo 4 saptamani de concediu cu ea la varsta de 2-3 luni si a fost foarte bine. Si mie imi pare acum rau ca vom consuma doar o zi de concediu, zona merita mai mult dar acum asta e... Poate alta data. E un fel de bonus, deja rezervasem vacantele de la vara. Numai eu stiu cat calculez si cat trag de zilele de concediu :)

Edited by mdt, 26 January 2013 - 18:40.


#32
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Iulia, exista vreun restaurant pe care l-ai recomanda? Nu dintre cele mai elegante, unde copiii nostri ar putea sparge vreun cristal :) sau tulbura linistea clientilor simandicosi. Dar sa fie mancare buna, specifica locului.

Pana la urma am renuntat la Lecce, e prea departe pentru doar 3 zile cat stam noi. Planul e asa:
-ziua 0 aterizare la ora 21, luam masina si ne deplasam 30 km, cazare, si somn ( daca eram fara copii mergea o plimbare by night dar asa...)
- ziua 1: Alberobello, Locorotondo si daca ramane timp unul dintre Ostuni si Polignano A Mare
- ziua 2: Matera si daca ramane timp unul dintre Ostuni si Polignano
- ziua 3: ce n-am reusit sa vedem dintre Ostuni si Polignano si daca ramane timp, Trani; avionul pleaca la 21:40

#33
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Pare fezabil planul Posted Image

Referitor la restaurante, e un aspect cu care, recunosc, nu-mi incarc niciodata memoria. Amintirea generala este ca am mancat foarte bine in sudul Italiei, dar daca ma pui sa-mi amintesc ce (aici s-ar putea sa stau mai bine pt ca sunt pozele si filmarile) si, mai ales, unde voi avea problema.
Singurul loc pe care mi-l amintesc acum e un restaurant La Balconata din Polignano a Mare unde am mancat niste fructe de mare ok. Nu grozave, dar bune. In schimb privelistea pe care o oferea restaurantul asupra marii era FABULOASA: numai si pt asta merita sa manaci acolo.

Oricum avand in vedere ca mergeti cu copiii, mare atentie la acest aspect: in orasele mici din Italia cam greu (daca nu imposibil) de gasit un restaurant deschis intre 14.00/15.00 - 19.00/20.00. Dupa ora 14.00 - 15.00 toate sunt inchise si se redeschid abia seara cand se umplu de localnici & turisti. Tin minte ca in Matera ni se facuse o foame de lup pe la trei si abia am gasit o "salumeria" unde am putut comanda un "panino" (un fel de sandwich, dar nu ti-l imagina ca cel de la Mc Donald, ci mai degraba ca unul pus de o mamă in ghiozdanul copilului). De fapt asta e si ideea, daca totul e inchis si cei mici vor sa manace ceva cautati o salumeria unde vi se vor face sandwich-uri cu produse locale (adica vi se va taia din salamul pe care voi il indicati, din branza pe care voi o alegeti etc) sau o "latteria". Dupa care va asezati la masa comandati si o sticla de lapte (nu glumesc) sau de vin si... mancati. In Matera e celebra Latteria Emanuele Rizzi unde se servesc in special specialitati din lapte.
Restautrantele dupa 7 seara.

Edited by iulia_, 03 March 2013 - 09:13.


#34
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
mmmm, multumesc pt recomandari!
Foarte buna ideea cu salumeria si cu latteria, nu stiam. La salumeria au si o frunza de salata, o felie de rosie sau castravete sa-ti puna in sandwich?

De inchiderea restaurantelor dupa amiaza stiam, am patit-o si noi in Sicilia, la Agrigento, ne-am lungit cu vizitarea complexului arheologic si a muzeului si pe la 15-15:30 cautam disperati un restaurant in oras. Pana la urma unora li s-a facut mila de noi (desi eram fara copii), aveau efectiv o privire plina de compasiune si ne-au zis ca ne primesc dar au "solo antipasti". dupa o mica pauza: "e pesce".Noi am fost in culmea bucuriei, nici nu doream altceva. Antipasti erau bufet si erau delicioase, ne-am servit noi cat am vrut iar pestii ni i-am ales de pe o tava cu care a venit chelnerul. Dupa ce ne-au rezolvat pe noi s-au asezat si ei la o masa si au mancat si apoi au inceput sa pregateasca restaurantul pt seara... m-au impresionat, chiar au fost amabili pt ca le-am stricat intr-un fel linistea si intimitatea mesei lor.

Am luat TripAdvisor-ul la rand cautand restaurante recomandate in orasele pe unde trecem si ma iau cu mainile de cap: n clienti multumiti dupa care vine al n+1-lea si zice ca nu e bun, ca nu e traditional, ca nu e ca la carte, ca legumele grill din jurul mielului nu erau toate la fel de patrunse, ca ceapa era un pic prea cruda, ca nu mai e ce-a fost, etc. Pt un profan ca mine mancarea in Italia a fost (cred ca) peste tot delicioasa.

#35
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
@mdt, ati plecat? Ati venit? Dacă nu, când plecaţi?
Sunt curioasă să-ţi citesc impresiile :)

...drum bun!

#36
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pe 5 aprilie plecam, pe 8 seara tarziu ne intoarcem.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate