Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#6049
gophren

gophren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 05.08.2007
Din rapoartele arheologice de la Sarmizegetusa Regia: http://cronica.cimec...aliu.asp?k=1961

Quote

2. Aşezarea civilă - Tău. Tot în anii ’50 ai secolului trecut, în punctul Tău s-a descoperit o instalaţie de captare, de decantare şi de transport prin conducte de teracotă a apei potabile. Prin secţiunile de acolo (de 20 x 2 x 1,20 m şi de 14 x 2 x 0,80/1,50 m) s-a constatat că actuala mlaştină şi micul lac din acel loc s-au format după începutul secolului II p. Chr. şi că vegetaţia atunci consta din lariţă (o specie de conifere acum dispărută din zonă). Materialele arheologice au constat numai din ceramică dacică.


Edited by gophren, 05 June 2013 - 11:26.


#6050
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Domnule, cred că eşti turc: în cazul aprecierii civilizaţiilor CÂT faci nu contează. Nu se poate spune că americanii sînt mai civilizaţi decît luxemburghezii pt că au o producţie uriaşă faţă de aceştia.Ai învăţat la lecţiile de istorie că grecii cu cetăţile lor mici au creat o civilizaţie superioară celei a romanilor.
În cazul dacilor nu se poate spune că....au făcut minuni în cîteva locuri pt că sînt consemnate 40 de oraşe antice  şi mult mai multe cetăţi.
Civilizaţia antică a fost clar depăşită de cea din Evul Mediu; nu numai tehnologic.Se observă uşor însă că civilizaţiile medievale nu au construit oraşe mari.Aşa că e greşită comparaţia între civilizaţii dacă se face  la mărimea  aşezărilor.

View Postgophren, on 05 iunie 2013 - 11:26, said:

Din rapoartele arheologice de la Sarmizegetusa Regia: http://cronica.cimec...aliu.asp?k=1961
Rezultă că romanii au ocupat așezările principale dacice.Deci și Sarmigetausa Traiana a fost la origine o așezare dacică. La fel putem spune și despre alte așlezări care au păstrat și sub romani denumirile dacice de ex Napoca. În aceste condiții aserțiunea că dacii erau niște barbari mi se pare mult exagerată.

#6051
gophren

gophren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 05.08.2007
Alt raport: http://cronica.cimec...taliu.asp?k=254

Quote

În cetate s-a incheiat cercetarea cisternei și a continuat cercetarea unui segment din zidul de S al fortificației romane. La cisternă s-a constat că podeaua de lemn a acesteia și pereții erau segmentați în patru, pe laturile lungi. Dimensiunile ei sunt de 10 x 7,10 m, marcate de cavitatea dreptunghiulară săpată în stânca nativă, încât cubajul ei este de calculat ținându-se seama și de grosimea pereților. Cum, cisterna s-a umplut în două rânduri, în ea au ajuns cele mai felurite piese: lupe de fier, țigle și olane, ceramică, un bulgăre de sticlă, un catillus de râșniță. Prima fază de umplere conține, mai ales, materiale dacice, cea de-a doua, materiale dacice și romane.

View Postflorincroitoru, on 05 iunie 2013 - 11:36, said:

Rezultă că romanii au ocupat așezările principale dacice.Deci și Sarmigetausa Traiana a fost la origine o așezare dacică. La fel putem spune și despre alte așlezări care au păstrat și sub romani denumirile dacice de ex Napoca. În aceste condiții aserțiunea că dacii erau niște barbari mi se pare mult exagerată.
Am inchis aproape toate rapoartele, dar tot am gasit cate ceva:

Quote

Constatările prilejuite de cercetarea secțiunii au confirmat observația potrivit căreia după cucerirea romană stratul dacic a fost bulversat și desființat de amenajările romane, iar construcțiile romane au fost demontate înainte de retragerea detașamentului militar roman din fosta cetate a capitalei dacice.
...
Coroborând constatările prilejuite de săpătura recentă cu acelea din 1989 se pot formula următoarele concluzii. La cucerirea romană a Sarmizegetusei toate construcțiile din zona sacră au fost incendiate. Apoi s-a procedat la o nivelare romană pe care s-au ridicat construcții, una chiar cu mozaic de marmură, care au pierit într-un incendiu. Urmează a doua nivelare romană când terasa a ajuns la înfățișarea de astăzi. În viitor săpătura trebuie adâncită pentru dezvelirea stratului dacic și lărgită spre V până dincolo de zidul dacic de terasă aflat la 9 m spre V de canalul roman de lângă sanctuarul de andezit de pe terasa a X-a.


#6052
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postflorincroitoru, on 05 iunie 2013 - 11:36, said:

Domnule, cred că eşti turc: în cazul aprecierii civilizaţiilor CÂT faci nu contează. Nu se poate spune că americanii sînt mai civilizaţi decît luxemburghezii pt că au o producţie uriaşă faţă de aceştia.Ai învăţat la lecţiile de istorie că grecii cu cetăţile lor mici au creat o civilizaţie superioară celei a romanilor.
În cazul dacilor nu se poate spune că....au făcut minuni în cîteva locuri pt că sînt consemnate 40 de oraşe antice  şi mult mai multe cetăţi.
Civilizaţia antică a fost clar depăşită de cea din Evul Mediu; nu numai tehnologic.Se observă uşor însă că civilizaţiile medievale nu au construit oraşe mari.Aşa că e greşită comparaţia între civilizaţii dacă se face  la mărimea  aşezărilor.
Pai mai oamenilor, nu voi ati inceput discutia cu orasele-dace-peste-cele-romane?
Acuma ca discutam la obiect, dintr-o data nu mai conteaza orasele?
De acord cu medievalitatea peste antichitate dar aici comparam culturi antice. De acord ca urbanizare nu e neaparat egal civilizatie dar inca odata voi ati adus acest aspect in discutie.
Altfel, cu orasele dacice, eu unul abia astept sa le vad planurile si ceva din registrul arheologic. Insa deocamdata avem doar mentionari.
Pana nu avem ceva mai consistent nu ne aruncam in afirmatii de genul ''dacii-peste-romani". Corect e sa ne bazam pe chestii palpabile, ca nu facem religie aici. Sper.

Edited by searcher-star, 05 June 2013 - 14:18.


#6053
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postsearcher-star, on 05 iunie 2013 - 14:16, said:

Pana nu avem ceva mai consistent nu ne aruncam in afirmatii de genul ''dacii-peste-romani". Corect e sa ne bazam pe chestii palpabile, ca nu facem religie aici. Sper.

Din pacate, o sa ramanem la nivelul de impunsaturi pe forum. Daca n-avem noroc cu vreo lucrare de infrastructura care sa dea din greseala peste ceva interesant arheologic, slabe sperante de cercetare.

#6054
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Nu eu am început-o.Nu știu să fi spus cineva că orașele dacice erau peste cele romane.Eu am spus ca dacii aveau și ei apeducte și că ale dacilor erau superioare celor romane pt că erau făcute dintr-o ceramică de mare calitate și erau în pămînt, exact ca apeductele moderne. Ale romanilor erau pe stîlpi, din piatră, iar în orașe erau în parte din plumb, care e toxic.
Dacă imi răspunzi mie îmi răspunzi la ce spun eu, deci nu mă îtrebi retoric dacă orașele contează pt că eu nu am spus că nu ar conta.
Eu nu am spus ca erau dacii peste romani in ce priveste constructia oraselor.Am spus ca erau cel putin la acel nivel.Marimea oraselor nu conteaya pt definirea civilizatiei de ex Bucurestiul nu e mai civilizat decit Vatra Dornei, Arad,Satu Mare.... pt ca e mai mare.
In nici un caz nu am facut eu religie.
Civilizatia asazis barbara a fost superioara celei romane.Pina la urma ea a invins pe cea romana.Evul Mediu a fost superior antichitatii  ca tehnologie si in ce priveste calitatea vietii oamenilor.Daca a invins-o pe cea romana inseamna ca a fost mai buna. Daca era mai buna aceea romana ea ar fi fost pastrata in teritoriile ce s-au aflat in imperiu macar, dar vedem ca nici acolo nu s-a pastrat.

View Postskandal, on 05 iunie 2013 - 15:59, said:

Din pacate, o sa ramanem la nivelul de impunsaturi pe forum. Daca n-avem noroc cu vreo lucrare de infrastructura care sa dea din greseala peste ceva interesant arheologic, slabe sperante de cercetare.

Latinomanii sînt necinstiţi: aruncă vorbe defăimătoare de genul:
-dacii îşi vineau nevestele şi copiii
-dacii îşi aruncau unii copii în suliţe
-nu aveau oraşe
-stăteau prin văgăuni...etc
Cînd le arăţi că nu e adevărat ce spun ei vor începe cu altceva după care ei o iau de la cap cu aceleaşi nemernicii şi cu aceleaşi prostii...copii vînduţi, daci beţivi, văgăuni, romani civilizaţi , daci barbari....

#6055
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

View Postmojo-jojo, on 05 iunie 2013 - 09:50, said:

Unde am gasit si chestia asta:

Dupa mintea mea, sa acoperi cateva zeci de hectare cu sintagme precum "cartier civil de este/vest" fara sa fii in stare sa precizezi cum aratau ele, care era reteaua de strazi, cum au rezolvat dacii locuirea pe niste forme de relief cu diferente de nivel de 100 de metri si un taluz de aproape 1:1, e - delicat spus - wishful thinking.
Nu ma mai trimite la carti si articole la modul generic. Tu vrei sa lasi impresia ca le-ai cunoaste, ca ai avea acces la niste informatii de care ceilalti sunt privati si ca esti foarte gelos cu sursele tale...
Cercetarea este departe de a fi perfectă. Despre cartierele civile au fost publicate f puține date pentru simplu motiv că nu prea au fost cercetate.
Nu cred că te-am trimis generic cat timp am precizat autorul, cartea editia si pagina. Carțile respective sunt disponibile la bibliotecile publice (eu acolo le-am găsit), deci cine vrea poate avea acces. Nu dețin monopol pe nici o sursă.

In rest: dacii nu au avut niciodată o civilizație peste nivelul celei romane. Cel mult se poate afirma ca au avut o civilizație peste nivelul tuturor populațiilor așa numite ”barbare”.

#6056
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postsci2tech, on 05 iunie 2013 - 20:54, said:

In rest: dacii nu au avut niciodată o civilizație peste nivelul celei romane. Cel mult se poate afirma ca au avut o civilizație peste nivelul tuturor populațiilor așa numite ”barbare”.
da, pai nici Romania anului 1989, n-avea nici macar o jumatate de zgarie nor din ce aveau americanii, Intercontinentalu fiind construit fix de americani.

Edited by criztu, 05 June 2013 - 21:30.


#6057
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postsci2tech, on 05 iunie 2013 - 20:54, said:

In rest: dacii nu au avut niciodată o civilizație peste nivelul celei romane. Cel mult se poate afirma ca au avut o civilizație peste nivelul tuturor populațiilor așa numite ”barbare”.
Europa toată e sub civilizația americană nu e așa? Cel puțin asta e logica ta.
Chiar romanii de frunte recunoșteau că civilizația greacă le este superioară.
Pe daci romanii i-au preamărit în statui și în Columna lui Traian așa cum nici un alt popor antic nu a fost preamărit, recte grecii.Nu s-a găsit nici o statuie a vreunui grec făcută din materialul rezervat statuilor de împărați romani, așa cum de ex s-au găsit statui de daci.Din nici un alt neam străin nu s-au mai ridicat atîția împărați și comandanți în armata romană.
Vă e rușine să fiți urmașii dacilor. Vreți să fiți urmașii cotropitorilor și să fiți egalii celor din vest dpdv genetic dar genetica spune că nu este așa.Vouă nu vă pasă; visurile voastre sînt mai importante pt voi decît adevărul.În lov să vă antrenați în găsirea adevărului oricare ar fi acesta voi vă antrenați în apărarea minciunii seculare ceea ce pt viața voastră are consecințe dramaticew: vă păcălesc continuu cei din jurul vostru pt că sînteți ușor de manipulat ori vă resping pt că ați ajuns niște chitroși care nu mai văd bine realitatea.Rezultatul este că sînteți singuri și frustrați.

#6058
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postflorincroitoru, on 05 iunie 2013 - 16:13, said:

1Nu eu am început-o.Nu știu să fi spus cineva că orașele dacice erau peste cele romane. Eu nu am spus ca erau dacii peste romani in ce priveste constructia oraselor.Am spus ca erau cel putin la acel nivel.
2Civilizatia asazis barbara a fost superioara celei romane.Pina la urma ea a invins pe cea romana.Daca a invins-o pe cea romana inseamna ca a fost mai buna.
1Deci e cum spuneam, esential vorbind.
2Nu-i neaparat asa, cultura musulmana a invins civilizatia greco-romana si persana desi e net inferioara.

#6059
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Şi tu zici că societatea romană era mai civilizată decît cea germană din Evul Mediu timpuriu?

#6060
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postflorincroitoru, on 06 iunie 2013 - 09:00, said:

Și tu zici că societatea romană era mai civilizată decît cea germană din Evul Mediu timpuriu?
Pai viata era clar mai civilizata la 100-200 decat la 700-800. Chiar si pentru tarani.
Daca comparam 200-300 cu 600-700, e mai relativ/discutabil.
Daca comparam 100-200 cu 1100-1200, e cam la fel.
De la 1200 incolo, da, e clar mai bine ca-n Antichitate.

#6061
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

View Postflorincroitoru, on 05 iunie 2013 - 22:14, said:

Chiar romanii de frunte recunoşteau că civilizaţia greacă le este superioară.
numai ca grecii s-au mutat la Roma si au devenit romani.

View Postflorincroitoru, on 05 iunie 2013 - 22:14, said:

Pe daci romanii i-au preamărit în statui şi în Columna lui Traian aşa cum nici un alt popor antic nu a fost preamărit, recte grecii.Nu s-a găsit nici o statuie a vreunui grec făcută din materialul rezervat statuilor de împăraţi romani, aşa cum de ex s-au găsit statui de daci.Din nici un alt neam străin nu s-au mai ridicat atîţia împăraţi şi comandanţi în armata romană.
Mai repede cred ca se laudau ce du;man fioros au reusit ei sa bumbaceasca.

View Postflorincroitoru, on 05 iunie 2013 - 22:14, said:

Vă e ruşine să fiţi urmaşii dacilor. Vreţi să fiţi urmaşii cotropitorilor şi să fiţi egalii celor din vest dpdv genetic dar genetica spune că nu este aşa.Vouă nu vă pasă; visurile voastre sînt mai importante pt voi decît adevărul.În lov să vă antrenaţi în găsirea adevărului oricare ar fi acesta voi vă antrenaţi în apărarea minciunii seculare ceea ce pt viaţa voastră are consecinţe dramaticew: vă păcălesc continuu cei din jurul vostru pt că sînteţi uşor de manipulat ori vă resping pt că aţi ajuns nişte chitroşi care nu mai văd bine realitatea.Rezultatul este că sînteţi singuri şi frustraţi.
Cel putin pe mine ma fascineaza civilizatia si istoria dacilor. Totusi a de la fascinatie la nebunia de ai pune in buricul pamantului e cale lunga. Chiar daca eu cred ca dacii (ca si populatie, nu insa ca si cultura materiala si spirituala sau organizare politica) au avut un rol important in etnogeneza romaneasca

#6062
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postsearcher-star, on 06 iunie 2013 - 11:00, said:

Pai viata era clar mai civilizata la 100-200 decat la 700-800. Chiar si pentru tarani.
Daca comparam 200-300 cu 600-700, e mai relativ/discutabil.
Daca comparam 100-200 cu 1100-1200, e cam la fel.
De la 1200 incolo, da, e clar mai bine ca-n Antichitate.
Bine. Părerea mea e că societățile zise barbare erau mai bune pt trai decît societatea romană pt că nimeni nu avea o viață așa de nenorocită ca a sclavilor.

View Postsci2tech, on 06 iunie 2013 - 13:07, said:

numai ca grecii s-au mutat la Roma si au devenit romani.
Mai repede cred ca se laudau ce du;man fioros au reusit ei sa bumbaceasca.

Cel putin pe mine ma fascineaza civilizatia si istoria dacilor. Totusi a de la fascinatie la nebunia de ai pune in buricul pamantului e cale lunga. Chiar daca eu cred ca dacii (ca si populatie, nu insa ca si cultura materiala si spirituala sau organizare politica) au avut un rol important in etnogeneza romaneasca
Grecii s-au m utat la roma? Poate s-au mutat unii greci că toți crecii nu aveau loc acolo.Au devenit cetățeni romani. Și-au schimbat naționalitatea?
Speculezi că se lăudau cum că au învins ei un mare dușman fioros.Pe ce?

#6063
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

View Postflorincroitoru, on 06 iunie 2013 - 15:03, said:

Grecii s-au m utat la roma? Poate s-au mutat unii greci că toţi crecii nu aveau loc acolo.Au devenit cetăţeni romani. Şi-au schimbat naţionalitatea?
Daca nu puteau alege să fie sclavi :P.

View Postflorincroitoru, on 06 iunie 2013 - 15:03, said:

Speculezi că se lăudau cum că au învins ei un mare duşman fioros.Pe ce?
Glumești?!! ”Speculez” pe baza de Cassius Dio, Eutropius, Criton samd.

#6064
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postsci2tech, on 06 iunie 2013 - 13:07, said:


Cel putin pe mine ma fascineaza civilizatia si istoria dacilor. Totusi a de la fascinatie la nebunia de ai pune in buricul pamantului e cale lunga. Chiar daca eu cred ca dacii (ca si populatie, nu insa ca si cultura materiala si spirituala sau organizare politica) au avut un rol important in etnogeneza romaneasca

Ca si spiritualitate cred ca au lasat mai mult decat romanii (aia antici). Sigur, crestinismul e ceva deosebit, a venit prin intermediaul imperiului roman, dar a fost adaptat si chiar influentat de anumite credinte de aici.
Cultura materiala taraneasca e si ea mult mai influentata de cea dacica decat de oricare alta. Organizarea politica, iarasi e de discutat, eu cred ca au lasat ceva urme si acolo, de la "jupan" la organizarea in ceea ce unii istorici au numit "romanii populare" si care eu zic ca erau de fapt organizari pe scheletul si modelul triburilor dacice. La fel, voievodatele lui Gelu, Glad, Menumorut, Litovoi, Farcas, Barbat etc, erau pe modelul uniunilor de triburi dacice din antichitate, si tot pe modelul ala s-au format si Tarile Romane (niste uniuni mai mari).
Ii ai pe Dromihete in sud, Oroles prin Moldova cred, Rubobostes in Transilvania etc etc si mai apoi pe Vlad Tepes in sud, Stefan cel Mare in Moldova, Iancu de Hunedoara in Transilvania

#6065
sci2tech

sci2tech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.03.2006

View Postlupu2, on 06 iunie 2013 - 19:45, said:

Ca si spiritualitate cred ca au lasat mai mult decat romanii (aia antici). Sigur, crestinismul e ceva deosebit, a venit prin intermediaul imperiului roman, dar a fost adaptat si chiar influentat de anumite credinte de aici.
Romanii antici nici nu puteau sa lase mare lucru dpdv religios pentru că erau un conglomerat de religii diferite sub o umbrelă sincretică.

View Postlupu2, on 06 iunie 2013 - 19:45, said:

Cultura materiala taraneasca e si ea mult mai influentata de cea dacica decat de oricare alta. Organizarea politica, iarasi e de discutat, eu cred ca au lasat ceva urme si acolo, de la "jupan" la organizarea in ceea ce unii istorici au numit "romanii populare" si care eu zic ca erau de fapt organizari pe scheletul si modelul triburilor dacice.
Nu stim mare lucru despre modelul de organizare tribal al dacilor. Știm totuși că elita dacilor a fost exterminată. Fără o elită politică sau religioasă ar fi de mirare să poată rezista un sistemul politic (cel religios se poate perpetua f bine). In schimb teoria oficială spune că voievodatele si cnezatele s-au constituit din obști sătești, sub umbrela unor potentati locali. Crearea uniunilor de obști nu se putea face decat ca urmare a unui vid politic. Primul vid e cel cauzat de romani. Dar mai sunt si altele de-a lungul timpului. E deci greu de acceptat o continuitate a organizarii politice de la daci pana la constituirea principatelor.

#6066
sklavus

sklavus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.10.2011

View Postlupu2, on 06 iunie 2013 - 19:45, said:

La fel, voievodatele lui Gelu, Glad, Menumorut, Litovoi, Farcas, Barbat etc, erau pe modelul uniunilor de triburi dacice din antichitate, si tot pe modelul ala s-au format si Tarile Romane (niste uniuni mai mari).

Multi dintre astea erau unguri, daci neromaniazti sau in curs de romanizare. Chit ca 2 dintre ele au nume unguresti, iar 3 dintre ei au domnit pe teritoriu lingvistic unguresc sau semi-unguresc. E cert ca in ducatul lui Menumorut, ala neocupat de maghiarii turci, maghiarofonii aveau o majoritate absolut covarsitoare, iar maghiarofonii nu lipseau nici din ducatul lui Gelu. Ca Gelu il astepta pe turkul Tuhutum pe Meses si pe Almas, care sint denumiri clar unguresti, de dinaintea descalecarii turco-maghiare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate