Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alhambra - Granada

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
palatul Nasrizilor este ceva fantastic prin dantelaria in marmora. Efortul chiar si la 45° merita :)

#38
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Ceva poze ? Să ne mai reamintim şi noi ...


Sănătate şi mulţumiri anticipate !

#39
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
O sa vad cum e cu pozele peste vreo saptamina. Acum sint pe picior de plecare in urmatoarea excursie.
Pe scurt: cazare am avut in Malaga la 5minute cu pasul de centru. Aici n-am vizitat nimic exceptind magazinele Posted Image Am plecat cu 20kg de bagaje si ne-am intors cu 60kg.
Intr-o saptamina am vazut Granada, Marbella, Gibraltarul pina sus pe stinca la maimute si Tarifa. Recomand cu caldura masina inchiriata la fata locului

#40
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postvata_pa_batz, on 11 august 2013 - 14:19, said:

O sa vad cum e cu pozele peste vreo saptamina. Acum sint pe picior de plecare in urmatoarea excursie.
Pe scurt: cazare am avut in Malaga la 5minute cu pasul de centru. Aici n-am vizitat nimic exceptind magazinele Posted Image Am plecat cu 20kg de bagaje si ne-am intors cu 60kg.
Intr-o saptamina am vazut Granada, Marbella, Gibraltarul pina sus pe stinca la maimute si Tarifa. Recomand cu caldura masina inchiriata la fata locului
Adica in Malaga nu tu Alcazaba, Gibralfaro, catedrala, casa/muzeu Picasso? Si Cordoba merita daca ai avut masina. Constat ca ai avut viata grea. :)))

#41
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postnniki, on 11 august 2013 - 17:15, said:

Adica in Malaga nu tu Alcazaba, Gibralfaro, catedrala, casa/muzeu Picasso? Si Cordoba merita daca ai avut masina. Constat ca ai avut viata grea. Posted Image))
Mi-am dat seama la un moment dat, dar era deja prea tirziu sa mai invirt ceva, ca o saptamina este totusi prea putin pentru a practica turism de tip japonez. Stii tu, aia care viziteaza Europa in 3 zile. Ce era de facut mai important s-a facut. Pentru unii poate parea ciudat, dar hai sa vedem pe puncte:

1) Evident ca am vrut sa vad cite ceva, dar in acelasi timp am vrut si mare. A fost misto, ca-n ultimile 2 zile am prins valuri atit in Tarifa cit si la Malaga. Daca as fi optat din capul locului pentru 2 saptamini, as fi ajuns si la Cordoba, Sevilla si la inca in vreo citeva alte obiective. Se vor face, nu-i problema.
2) Catedrala din Malaga...mda. Am studiat-o mai mult pe-afara. Ultima data de pe terasa unui restaurant de vizavi. Am aruncat si o privire pe dinauntru, dar mai mult sporadic. Cu citeva zile inainte o vazusem pe aia din Granada, unde in prima faza am tras un pui de somn de vreo 45 de minute pe dalele de la intrare, la racoare. . Asta mi-a prins bine ca ma durea capul de simteam ca explodeaza. Dupa ce mi-am revenit am dat si o tura pe interior. In decursul anilor am vazut atitea catedrale, ca deja mi se pare rutina. Incepe tu usurel cu alea din Viena, Regensburg si Koeln, treci pe urma la Sf. Petru din Vatican (de fapt lista este mult mai lunga) si vei vedea de unde vine rutina. O catedrala in plus sau in minus nu mai modifica lista consistent.
3) Ruine...Alta chestie de care nu ma mai leg ca nehalitul. "Alcazabe" sint o gramada prin toata Europa si tot in decursul anilor am adunat si de-astea la colectie, de mi-au iesit pe nas. Cel putin Alcazaba din complexul Alhambra chiar nu merita pierderea de timp.
4) Picasso este un rahat. Evident, din punctul meu de vedere. Nici nu gust femei cu tzitze-n frunte si nici nu alerg dupa arta doar ca sa iasa la palmares. Poti vedea cum iti iese arta pe nas dupa primele 5000 de capete si busturi, la Roma spre exemplu. Ce trebuie inteles de aici este aspectul legat de gusturile personale. Este important sa gusti ceea ce-ti place, nu ceea ce da bine in cercurile de snobi. Desi am crescut cu pian in casa, asta nu inseamna ca gust Wagner, dar mi-a placut concertul de an nou in Viena in 2009...pe viu :)

Deocamdata sint pe drum, dar o sa-mi fac ceva timp pentru poze

#42
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postvata_pa_batz, on 14 august 2013 - 09:53, said:

Mi-am dat seama la un moment dat, dar era deja prea tirziu sa mai invirt ceva, ca o saptamina este totusi prea putin pentru a practica turism de tip japonez. Stii tu, aia care viziteaza Europa in 3 zile. Ce era de facut mai important s-a facut. Pentru unii poate parea ciudat, dar hai sa vedem pe puncte:

1) Evident ca am vrut sa vad cite ceva, dar in acelasi timp am vrut si mare. A fost misto, ca-n ultimile 2 zile am prins valuri atit in Tarifa cit si la Malaga. Daca as fi optat din capul locului pentru 2 saptamini, as fi ajuns si la Cordoba, Sevilla si la inca in vreo citeva alte obiective. Se vor face, nu-i problema.
2) Catedrala din Malaga...mda. Am studiat-o mai mult pe-afara. Ultima data de pe terasa unui restaurant de vizavi. Am aruncat si o privire pe dinauntru, dar mai mult sporadic. Cu citeva zile inainte o vazusem pe aia din Granada, unde in prima faza am tras un pui de somn de vreo 45 de minute pe dalele de la intrare, la racoare. . Asta mi-a prins bine ca ma durea capul de simteam ca explodeaza. Dupa ce mi-am revenit am dat si o tura pe interior. In decursul anilor am vazut atitea catedrale, ca deja mi se pare rutina. Incepe tu usurel cu alea din Viena, Regensburg si Koeln, treci pe urma la Sf. Petru din Vatican (de fapt lista este mult mai lunga) si vei vedea de unde vine rutina. O catedrala in plus sau in minus nu mai modifica lista consistent.
3) Ruine...Alta chestie de care nu ma mai leg ca nehalitul. "Alcazabe" sint o gramada prin toata Europa si tot in decursul anilor am adunat si de-astea la colectie, de mi-au iesit pe nas. Cel putin Alcazaba din complexul Alhambra chiar nu merita pierderea de timp.
4) Picasso este un rahat. Evident, din punctul meu de vedere. Nici nu gust femei cu tzitze-n frunte si nici nu alerg dupa arta doar ca sa iasa la palmares. Poti vedea cum iti iese arta pe nas dupa primele 5000 de capete si busturi, la Roma spre exemplu. Ce trebuie inteles de aici este aspectul legat de gusturile personale. Este important sa gusti ceea ce-ti place, nu ceea ce da bine in cercurile de snobi. Desi am crescut cu pian in casa, asta nu inseamna ca gust Wagner, dar mi-a placut concertul de an nou in Viena in 2009...pe viu Posted Image

Deocamdata sint pe drum, dar o sa-mi fac ceva timp pentru poze
M-am luminat cum sta treaba cu snobii. Cum sunt preturile in Bershka, Mango si Zara in Malaga? Sa pun bani deoparte pentru 1-2 bagaje de cala in plus. Raman bani de la Alcazabe, ca le-am cam vazut.

#43
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBosca, on 19 aprilie 2014 - 09:18, said:

@OvidiuNS:
In ce perioada a zilei e recomandata vizitarea Alhambrei?

View PostOvidiuNS, on 19 aprilie 2014 - 14:24, said:

Din ce punct de vedere ?
Aglomeraţie ? Căldură ? Poziţia cea mai favorabilă a soarelui ca să faci poze frumoase ?

View PostBosca, on 20 aprilie 2014 - 09:59, said:

Toate trei Posted Image
Si inca ceva: daca pe bilet e precizata ora la care sa intri la Palatul Nazrid, pot intra mai devreme de ora respectiva sa vizitez Alcazaba sau Generalife?

În primul rând, e de spus că trebuie să respecţi doar ora de intrare în Palatul Nasrid, celelalte obiective putând fi vizitate oricând în ziua respectivă (bănuiesc că ăsta e şi motivul pentru care biletul se numeşte "day-ticket"). Deci intri când vrei în complex şi vizitezi ce pofteşti, de câte ori vrei şi în ce ordine vrei, respectând doar acea oră pt. Palat, care se vizitează exclusiv în grupuri cu ghid (te alături grupului care se formează în preajma orei de pe biletul tău). Acuma, eu am mai recomandat cuiva să încerce să se alipească la vreun grup venit cu autocarul, caz în care dai banii ghidului din autocar (eventual mergi cu el dacă n-ai încredere) şi îţi dă el "day-ticket"-ul cu ora la care intră în Palat acel grup, apoi intri cu ei. Ar fi o treabă bună dacă nu te duci în vârf de sezon. Adică, vreau să spun că în vârf de sezon (vara) cred că e neapărat nevoie să cumperi biletul on-line, pe când într-o lună de extrasezon găseşti bilet fără o coadă prea mare direct la casele de bilete, fără riscul de a nu intra, deci eşti liber să stabileşti chiar acolo ora la care intri.

Apoi, poate ar fi bine să vezi şi pozele din cele 3 postări despre excursia la Granada.
Ai văzut orele la care am intrat noi, dar era luna martie, deci problema căldurii excesive nu a existat.
Dar dacă te duci într-o lună mai calduroasă, atunci trebuie să faci ceva compromisuri, pentru că nu prea poţi să împaci bine şi simultan toate cele "3 puncte de vedere".

În ce priveşte aglomeraţia şi căldura, nu am ce să spun, ştie oricine că cea mai mică aglomeraţie este dimineaţa la prima oră, vârful e la prânz, iar seara se mai domoleşte. Şi exact la fel stau lucrurile cu căldura.
În ce priveşte poziţia soarelui, aici sunt câte ceva de spus. Dacă intri în Palatul Nasrid până în prânz, atunci Alcazaba este frumos luminată de soare (uită-te pe maps.google cu street-view, sunt poze făcute dimineaţa devreme), însă dacă intri în Alcazaba ca să faci poze spre Palatul Nasrid şi spre Palatul lui Carlos al V-lea, atunci acestea vor fi în umbră şi tu vei fotografia contra soarelui. În schimb, din Alcazaba, panoramele cu oraşul Granada (aflat la picioarele tale) vor fi superbe. Şi evident, după-amiaza e invers. O soluţie ar fi vizitarea Alcazabei de două ori (dimineaţă şi seara - ca să nu fie nici prea cald şi nici prea aglomerat).
La fel poţi să judeci ansamblul Generalife (grădini + clădiri/curţi), situat un pic mai sus şi exact la est de restul Alhambrei. De la Generalife, pozele cu zidurile Alhambrei ies mai bine până în prânz, în timp ce din Jardines del Partal e mai bine să fotografiezi către Generalife abia după prânz, ca să nu-ţi intre soarele "în ochi". Aşadar, aici soluţia e clară, e mai bine să vizitezi Generalife înainte de prânz. Se vede în prima poză (din postul despre Generalife) că ar fi fost şi mai luminoasă dacă întreg zidul Alhambrei ar fi fost în soare. Şi se mai poate trage o concluzie, aceea că se poate vizita Generalife şi imediat după prânz, pentru că încă mai prinzi luminate de soare laturile sud-estice din turnurile pătrate ce fac parte din zidul Alhambrei (exact aşa cum sunt în poza mea).

Aşadar, într-o lună de vară, dacă ar fi după mine, aş începe vizita cu Generalife, aş continua cu Alcazaba şi Palatul lui Carlos al V - lea, şi la final Palatul Nasrid (toate astea până-n prânz).Dacă vreau să vizitez şi cele 2 muzee, atunci las Palatul lui Carlos V pentru perioada cea mai călduroasă a zilei - prânzul.
Şi după-amiază aş încerca ceva poze cu cele 2 Palate, dintr-un turn din zidul ce desparte Alcazaba de restul Alhambrei. Dacă n-aveţi cum să ajungeţi prea de dimineaţă, încercaţi să ajungeţi măcar cum am reuşit noi, deşi va trebui să suportaţi căldura de la prânz.

Iar spre seară, la apusul soarelui, aş încerca să fac poze către complexul Alhambra de pe terasa rotundă a mausoleului aflat în cartierul Albaicin, pe Caretera de Murcia, sau de pe terasa aflată lângă biserica San Nicolas.

Acuma, rămâne să vă decideţi cum e mai bine pentru voi şi cum puteţi împăca lupu' cu capra şi cu varza.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 22 April 2014 - 03:25.


#44
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Alhambra in ianuarie 2013
[ https://player.vimeo.com/video/59787614 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMcDude, on 22 aprilie 2014 - 20:46, said:

Alhambra in ianuarie 2013 ...

Frumos, mă bucur că au terminat de renovat Patio de los Leones.


Sănătate şi tcb !

#46
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Buna ziua,
Se poate face intr-o zi Rhonda, Granada (oras ) cu Alhambra? Cu punct plecare Torremolinos.
Si daca da, ce mai e prin zona de vizitat?
Multumesc.
Paula

Edited by alipiticot, 26 May 2014 - 14:32.


#47
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Postalipiticot, on 26 mai 2014 - 14:31, said:

Buna ziua,
Se poate face intr-o zi Rhonda, Granada (oras ) cu Alhambra? Cu punct plecare Torremolinos.
Si daca da, ce mai e prin zona de vizitat?
Multumesc.
Paula

Torremolinos – Ronda inseamna cca 100km / 1:30 ore, Ronda – Granada cca 200km / 3 ore, iar Granada – Torremolinos inseamna cca 150km / 2 ore. Ca o fi ceva in plus, ceva in minus, important cred ca este faptul ca durata acestei excursii de o zi depaseste 6 ore de mers cu masina.

Tehnic, ati putea face o plimbare Torremolinos-Ronda-Granada (Alhambra) – Torremolinos intro singura zi. Ca turisti, v-as spune ca este pacat sa fiti intro permanenta goana. Noi am dormi o noapte in Granada, iar Alhambra am vizita-o a doua zi.

"Si daca da, ce mai e prin zona de vizitat?" Doua lucruri am adauga la programul dumneavoastra:
- pentru primul segment de drum nu uitati de Marbella
- noi ne-am intoarce la Torremolinos prin Nerja
astfel, aveti si argumentele pentru a transforma excursia de o zi intruna de doua zile.

#48
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postalipiticot, on 26 mai 2014 - 14:31, said:

Buna ziua,
Se poate face intr-o zi Rhonda, Granada (oras ) cu Alhambra? Cu punct plecare Torremolinos.
Si daca da, ce mai e prin zona de vizitat?
Multumesc.
Paula
Pare ca e un mic ocol prin Ronda. Mai degraba Ronda as lasa-o pe alta zi, cuplata cu vizitarea coastei, eventual Gibraltar. Cred ca ar fi oricum cam pe fuga, pentru ca Alhambra merita savurata pe indelete, iar Granada ar merita si ea mai mult de jumatate de zi. Noi am facut Alhambra in 4 ore si parca a fost in pas cam rapid, iar in Granada am zabovit alte 4 ore. Plus drumul cam 12 ore(am plecat imediat dupa micul dejun, pe la 9 si ne-am intors la  final de cina, pe la 21). Nu stiu daca Nerja poate intra in aceeasi zi, eventual mariti ritmul in Granada sau plecati mai devreme din Torre. E o varianta cazarea o noapte in Granada, daca nu e o problema un cost in plus.

#49
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Multumesc de sfaturi, am avut senzatia ca Ronda e in zona ( e o ronda langa Granada ,dar nu e aceeasi ) dar m-am inselat.
Da, vom face doar Granada si Alhambra.Poate Nerja.
De cazare nu se poate, avem deja avion si cazare in Torre luata...pt noi nu merita sa platim o noapte in doua parti.
Ce  e de vazut in Granada?
Multumesc

O zi frumoasa!

#50
raisa13

raisa13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.08.2009
Am o intrebare si poate are cineva vreo idee :D

Vreau sa vizitez Alhambra pe date de 19 ianuarie 2015. Am intrat pe site-ul lor si toata luna ianuarie este rezervata ;)
Si acum intrebarea: stie cineva daca este prea devreme pentru rezervare si inca nu au dat drumul biletelor pe luna ianuarie sau am cam pierdut trenul acesta Posted Image ?
Exista vreo sansa sa cumpar bilete la fata locului?

Multumesc

#51
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postraisa13, on 17 noiembrie 2014 - 17:17, said:

Am o intrebare si poate are cineva vreo idee Posted Image

Vreau sa vizitez Alhambra pe date de 19 ianuarie 2015. Am intrat pe site-ul lor si toata luna ianuarie este rezervata Posted Image
Si acum intrebarea: stie cineva daca este prea devreme pentru rezervare si inca nu au dat drumul biletelor pe luna ianuarie sau am cam pierdut trenul acesta Posted Image ?
Exista vreo sansa sa cumpar bilete la fata locului?

Multumesc
Mai degraba nu au dat drumul la vanzarea biletelor pentru 2015. Am observat pe site-ul lor ca nici pentru februarie nu se poate rezerva. Nu cred ca e asa mare cerere pentru ianuarie, asa ca probabil vei gasi bilete.

#52
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postraisa13, on 17 noiembrie 2014 - 17:17, said:

Am o intrebare si poate are cineva vreo idee Posted Image

Vreau sa vizitez Alhambra pe date de 19 ianuarie 2015. Am intrat pe site-ul lor si toata luna ianuarie este rezervata Posted Image
Si acum intrebarea: stie cineva daca este prea devreme pentru rezervare si inca nu au dat drumul biletelor pe luna ianuarie sau am cam pierdut trenul acesta Posted Image ?
Exista vreo sansa sa cumpar bilete la fata locului?

Multumesc

Biletele se pun in vanzare cu 3 luni inainte si se duc repede. Daca tot ajungi in Granada, se pare ca mai exista o sansa (mica, ce-i drept) sa gasesti bilete - vezi de la #29 aici pe link:

http://www.tripadvis...ets.Online.html

#53
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postraisa13, on 17 noiembrie 2014 - 17:17, said:

... Exista vreo sansa sa cumpar bilete la fata locului? ...

Dacă în ultima decadă a lui martie nu era deloc aglomerat, atunci mă gândesc că pe 19 ianuarie vor fi şi mai puţini vizitatori. Şi mă mai gândesc că e posibil să mai apară ceva vizitatori dintre cei ce sunt la ski în Sierra Nevada, dar cred că foaaaaaarte puţini lasă ski-ul ca să se mai şi "culturalizeze".
Aşa că, eu aş spune că găseşti sigur o posibilitate de a vizita Alhambra la faţa locului, fără să-ţi mai baţi capul cu tichete on-line.


Sănătate şi toate cele bune !

#54
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Poststedan, on 18 noiembrie 2014 - 10:24, said:

Biletele se pun in vanzare cu 3 luni inainte si se duc repede. Daca tot ajungi in Granada, se pare ca mai exista o sansa (mica, ce-i drept) sa gasesti bilete - vezi de la #29 aici pe link:

http://www.tripadvis...ets.Online.html
Pe site-ul de vanzari bilete pt Alhambra tot anul 2015 pare inaccesibil. Asadar nu apar zile sold out(cu rosu) sau zile available(cu albastru), cum se intampla cu nov-dec 2014. Nici nu poti da click pe vreo data din 2015. Asadar raman la parerea ca inca nu s-au pus in vanzare(putin ciudat totusi) sau site-ul  are o problema.
Cat priveste rapiditatea cu care se epuizeaza biletele, acum 4 ani am rezervat online pt iunie cu mai putin de 3 luni inainte. E variabila chestiunea.

Edited by nniki, 19 November 2014 - 13:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate