Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Alhambra - Granada

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
O intrebare ptr cei care ati in Granada, vreau sa iau bilete ptr Alhambra online insa singura disponibilitate ptr perioada in care merg eu este de la ora 19.
Ce parere aveti despre acesata ora ptr vizitare, de asemenea as vrea sa stiu daca intrand la ora 19 pana cand pot sta in interior ?
Multumesc !

#20
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,723
  • Înscris: 06.10.2012
Sfatul meu este ca e cam tarziu sa intri la ora 19.00.
Nu mai stiu la cat inchide, dar ca sa vizitezi in tihna, iti trebuie cateva ore bune.

#21
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Pe online este singura ora disponibila. Sa ma duc la fata locului sa fac o coada acolo sa iau bilete ?

#22
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Eu as zice sa nu risti. La fata locului s-ar putea sa nu mai prinzi deloc. O colega a facut coada si nu a mai prins bilete. Numarul de bilete e limitat.

Sunt bilete de dimineata si bilete de dupa amiaza. Oricum, ora respectiva este ora de intrare in palatul Nasrid. Care, dupa parerea mea, nu are cum sa-ti ia mai mult de 1-2 ore.  Dar daca iti iei bilete de dupa amiaza poti intra in complex la ora 14 (sau  la cat e deschiderea ) si sa tot vizitezi restul ( gradinile, palatul lui Carlos V, cetatea si sa iti lasi la urma palatul Nasrid). Tot complexul e destul de mare si iti ia cateva ore bune.

Edited by mdt, 22 April 2013 - 09:43.


#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,723
  • Înscris: 06.10.2012

 atupi, on 22 aprilie 2013 - 09:19, said:

Pe online este singura ora disponibila. Sa ma duc la fata locului sa fac o coada acolo sa iau bilete ?

Eu zic ca da.
Eu am fost fara rezervare online.

#24
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 atupi, on 22 aprilie 2013 - 08:59, said:

O intrebare ptr cei care ati in Granada, vreau sa iau bilete ptr Alhambra online insa singura disponibilitate ptr perioada in care merg eu este de la ora 19.
Ce parere aveti despre acesata ora ptr vizitare, de asemenea as vrea sa stiu daca intrand la ora 19 pana cand pot sta in interior ?
Multumesc !


Conform info de pe site-ul oficial, la ora 20:00 ar trebui sa parasiti ansamblul. http://www.alhambrad.../ticketsale.asp

Quote

Afternoon (Monday to Sunday): 2:00 p.m. to 6:00 p.m. (October 15th through March 14th) and 2:00 p.m. to 8:00 (March 15th through October 14th)

O ora e foarte putin timp. Ar fi suficient doar intr-un ritm alert pentru a bifa toate obiectivele. Oricum, in acest caz, n-ar mai fi timp pentru gradini. Si totusi nu-mi imagine cum reusesc ei sa evacueze toti turistii de prin gradini la ora 20:00 fix.
Dar decat nimic...

La fata locului este extrem de riscant, mai ales ca probabil este varf de sezon - dovada ca nu mai gasesti bilete nici online.

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,723
  • Înscris: 06.10.2012
Daca vrei sa te plimbi o ora si atat, mai bine nu mai bate drumul.
In 1 ora, ar trebui sa fugi, nicidecum sa contemplezi interioarele si exterioarele.
Nu sunt de acord cu varianta asta :)

A propos, e si o parte a Alhambrei care e free, din cate imi aduc aminte.

#26
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Stati putin, ora 19 este pentru palatul Nasrid, in rest e liber sa se plimbe prin gradini incepand cu ora 14.

#27
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc ptr sfaturi, intradevar ora 19 este pentru Nasrid. Din pacate s-a intamplat ceva ciudat cu situl de rezervari in sensul ca toata ziua de ieri spunea ca nu ma poate duce mai departe cu rezervarea si aseara cand a reinceput sa functioneze nu mai era nicio zi disponibila pentru perioada mea.
Asadar sper sa ma descurc la fata locului, pe tripadvisor spuneau unii ca exista niste automate de unde se pot lua bilete cu card visa dar sa fie musai cu pin.

#28
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 atupi, on 23 aprilie 2013 - 07:56, said:

... Asadar sper sa ma descurc la fata locului ...

Poate că tot răul e spre bine ...
Nu uita de varianta de a vă alipi la un grup, dacă se poate, evident. În felul ăsta poate reuşiţi să intraţi mai devreme în palatul nasrid. Cred că vă veţi descurca.

Sănătate şi succes !

#29
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 atupi, on 22 aprilie 2013 - 08:59, said:

O intrebare ptr cei care ati in Granada, vreau sa iau bilete ptr Alhambra online insa singura disponibilitate ptr perioada in care merg eu este de la ora 19.
Ce parere aveti despre acesata ora ptr vizitare, de asemenea as vrea sa stiu daca intrand la ora 19 pana cand pot sta in interior ?
Multumesc !
Dar in ce data doresti sa mergi la Alhambra? Ciudat ca nu mai sunt bilete; doar daca nu e vorba de urmatoarele 2-3 saptamani sau vreun weekend cu ghinion de ceva grupuri mari.

#30
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Am revenit din vacanta in Andaluzia. Desi a fost o perioada aglomerata am avut norocul sa gasesc bilete pentru Alhambra la libraria Alhambra.
Biletul a fost ptr ora 19 insa inainte de aceasta ora am vizitat gradinile si tot ce mai era e vizitat de complex si la ora fixata am intrat in Nasrid. Nu este absolut nicio problema daca ai bilet ptr ora 19 sau 19.30 pentru ca deja incepe sa fie f cald si se intuneca f tarziu.
Pentru cei care aveti timp si posibilitate vizitati Cordoba, mie personal mi-a placut f mult, e mai vesela si mai relaxata decat Granada.

Edited by atupi, 07 May 2013 - 10:21.


#31
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Help!

Ce posibilitati de parcare combinate cu transport exista, pentru a ajunge in timp util la palate (Granada/Nasriden)?

#32
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Am gasit asta: http://www.lovegrana...hambra/parking/

Stie cineva, daca e aglomerat?

#33
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Daca vii cu auto ai parcare chiar langa Alhambra. Nu mai stiu exact cat costa, parca pentru 4 ore am dat in jur de 5 euro.
Daca vrei sa vizitezi si nu ai rezervare facuta stai cam 45 min la coada pentru ca cei cu rezervare au prioritate. Asta pana in ora 14 pentru ca se aglomereaza din ce am observat

#34
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 vata_pa_batz, on 01 august 2013 - 11:07, said:

Am gasit asta: http://www.lovegrana...hambra/parking/

Stie cineva, daca e aglomerat?
Pare ok site-ul postat, destule info. Acum 4 ani nu era aglomerata parcarea. Parca ne-am inscris vizita in limita a 4 ore, cost 7.30 eur. Spre exemplu, in centrul Granadei am vazut parcare subterana cu 3 eur/ora.

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Gata, am fost. Am ajuns acolo Duminica in jur de ora 9. Parcarea nu era inca aglomerata si nici la bilete nu era coada. Eu am avut rezervarea facuta pe net, ceea ce pentru comoditate si-n special pentru siguranta recomand la toata lumea. In plus recomand sa ajungeti la intrarea in palat cam cu o jumatate de ora inainte

#36
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 vata_pa_batz, on 11 august 2013 - 11:25, said:

Gata, am fost. Am ajuns acolo Duminica in jur de ora 9. Parcarea nu era inca aglomerata si nici la bilete nu era coada. Eu am avut rezervarea facuta pe net, ceea ce pentru comoditate si-n special pentru siguranta recomand la toata lumea. In plus recomand sa ajungeti la intrarea in palat cam cu o jumatate de ora inainte
Si, multumit? Impresii de pe acolo?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate