Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Isus este Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2603 replies to this topic

#91
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 25th February 2011, 16:47, said:

Da ?


προσώπῳ τοῦ θεοῦ ὑπὲρ

Arata care este cuvantul persoana si nu veni cu espresi bagate din burta ..

Chiar dacă versetul din Evrei ar fi tradus "înaintea lui Dumnezeu", fără expresia "persoana", tot nu se schimbă subiectul.
Isus s-a înfățișat "înaintea lui Dumnezeu".  Ideea e aceeași.
Că Isus și Dumnezeu Creatorul nu sunt una și aceeași persoană!

(Evrei 9:24) . . .să se înfățișeze acum pentru noi înaintea lui Dumnezeu. . .

#92
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Da, Isus este Dumnezeu. Insa nu Dumnezeul Atotputernic. Tot la fel cum fiul Regelui Richard era Print.
De asemenea,  El este Mantuitor. Dar nu YHWH Mantuitorul. Tot la fel cum ordinul de eliberare a Europei a fost dat de Presedintele SUA, insa infaptuit de armata americana. Pentru politicieni, mantuitorul Europei a fost Presedintele american, iar pentru omul de rand a fost soldatul american.
Persoane diferite, cu roluri si atributii diferite.

#93
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View PostDude_2nd, on 25th February 2011, 19:13, said:

Da, Isus este Dumnezeu. Insa nu Dumnezeul Atotputernic. Tot la fel cum fiul Regelui Richard era Print.
De asemenea,  El este Mantuitor. Dar nu YHWH Mantuitorul. Tot la fel cum ordinul de eliberare a Europei a fost dat de Presedintele SUA, insa infaptuit de armata americana. Pentru politicieni, mantuitorul Europei a fost Presedintele american, iar pentru omul de rand a fost soldatul american.
Persoane diferite, cu roluri si atributii diferite.

Atunci il contrazici pe EL .....


Apocalipsa 1:7
Iată că El vine pe nori. Și orice ochi Îl va vedea; și cei ce L-au străpuns. Și toate semințiile pământului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.
Dan 7.13; Mat 24.30; Mat 26.64; Fapt 1.11; Zah 12.10; Ioan 19.37;
Apocalipsa 1:8
"Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul", zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.

I am Alpha and Omega, the beginning and the ending, saith the Lord, which is, and which was, and which is to come, the Almighty.


παντοκράτωρ.
pantokratōr
Almighty

Edited by obadia, 25 February 2011 - 20:46.


#94
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 25th February 2011, 16:58, said:

Chiar dacă versetul din Evrei ar fi tradus "înaintea lui Dumnezeu", fără expresia "persoana", tot nu se schimbă subiectul.
Că Isus și Dumnezeu Creatorul nu sunt una și aceeași persoană!

 . .

Nu este unul si acelasi de aceia si este Cuvant ,Elohim.

problema este cu doctrina ta gresita  si traducere dupa doctrina martorilor. Cand Dumnezeu spune despte Fiul ca este in El tu spui ca Isus nu este Dumnezeu .

Deasemenea Dumnezeu spune ca i-a dat numele cel mai de sus si a pus numele Lui in El tu spui : acesta este numai mesager.


Aici se pune in discutie o doctrina a religiei tale care neaga ca Ius este Dumnezeu nu ca nu este identic cu Dumnezeu.

Edited by husand, 25 February 2011 - 20:54.


#95
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View Posthusand, on 25th February 2011, 20:53, said:

Nu este unul si acelasi de aceia si este Cuvant ,Elohim.

problema este cu doctrina ta gresita  si traducere dupa doctrina martorilor. Cand Dumnezeu spune despte Fiul ca este in El tu spui ca Isus nu este Dumnezeu .

Deasemenea Dumnezeu spune ca i-a dat numele cel mai de sus si a pus numele Lui in El tu spui : acesta este numai mesager.


Aici se pune in discutie o doctrina a religiei tale care neaga ca Ius este Dumnezeu nu ca nu este identic cu Dumnezeu.

Husand cine este Alfa si Omega ,Elohim sau Yahweh ?Cine este Elohim si cine este Yahweh?

#96
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postobadia, on 25th February 2011, 20:56, said:

Husand cine este Alfa si Omega ,Elohim sau Yahweh ?Cine este Elohim si cine este Yahweh?

Nu stiu . Incerc sa aflu. Dar nu este nici o garantie ca cineva afla adevarul ca este el grozav. Cuvantul vine prin descoperire intr-o inima curata.

Dumnezeu spune ca a pus numele Sau in El
de aceia vei gasi in scriptura ambele nume ale lui Dumnezeu peste Fiul sau.


Elohim  care este plural de la Eloah  si  Iahveh.

Edited by husand, 25 February 2011 - 21:09.


#97
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011
Pentru cuvîntul românesc „ Dumnezeu” este scris în textul original „ Elohim” . „ La început Elohim a creat cerul și pămîntul...” Cuvîntul „ Dumnezeu” ni-L prezintă pe Cel Atotputernic ca „ obiect de închinare ” . În primul capitol din Biblie este vorba numai despre Elohim. Începînd de la Gen. 2, 4, citim despre „ Domnul-Dumnezeu” (Iahveh-Elohim). Aceste noțiuni diferite exprimă felul și importanța descoperirii lui Dumnezeu. Aici este vorba despre multitudinea însușirilor Sale. Cuvîntul Elohim este de fapt la singular, dar exprimă un plural, pentru că Dumnezeu are multiple calități: Creator, Răscumpărător, Judecător, Împărat, etc.
Dar aceste calitati nu sunt persoane .
Întotdeauna cînd în textul original se află cuvîntul Elohim, Elah sau El, este vorba despre Dumnezeu. Depinde doar de calitatea în care vorbește și Se descoperă El. Au fost folosite noțiunile: El Elion (Dumnezeu Prea Înalt; Gen. 14, 18); El Shaddai (Dumnezeu care se îngrijește, care întărește și dăruiește; Gen. 17, 1) El Olam (Dumnezeu veșnic; Gen. 21, 33) și El Gibor (Dumnezeu tare; Isa. 9, 5). Este regretabil că noțiunile ebraice nu au fost preluate de către traducătorii Bibliei. Adevărata cunoaștere a lui Dumnezeu s-a îngreunat, a devenit din cauza aceasta mai greoaie, pentru că importanța care se afla în Numele propriu-zis, nu își mai găsește exprimarea.

Pînă la darea legii, patriarhii au folosit pentru Dumnezeu noțiunea Elohim. Abia către Moise a vorbit Dumnezeu: „ Eu sînt Iahveh. Eu m-am arătat lui Avraam, lui Isaac și lui Iacov, ca El Shaddai; dar n-am fost cunoscut de el sub numele Meu ca Elohim-Iahveh ” (Exod 6, 2-3). Acum a venit timpul pentru încheierea legămîntului cu tot poporul Israel, și astfel Domnul Dumnezeu a descoperit Numele Său de legămînt, adică numele Iahveh care este scris în limba ebraică IHVH. Peste tot unde citim în Vechiul Testament „ Domnul Dumnezeu ” este scris în textul original Iahveh-Elohim. Iahveh este apariția vizibilă a lui Elohim.

#98
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postobadia, on 25th February 2011, 21:04, said:

Pentru cuvîntul românesc ? Dumnezeu? este scris în textul original ? Elohim? . ? La început Elohim a creat cerul și pămîntul...? Cuvîntul ? Dumnezeu? ni-L prezintă pe Cel Atotputernic ca ? obiect de închinare ? . În primul capitol din Biblie este vorba numai despre Elohim. Începînd de la Gen. 2, 4, citim despre ? Domnul-Dumnezeu? (Iahveh-Elohim). Aceste noțiuni diferite exprimă felul și importanța descoperirii lui Dumnezeu. Aici este vorba despre multitudinea însușirilor Sale. Cuvîntul Elohim este de fapt la singular, dar exprimă un plural, pentru că Dumnezeu are multiple calități: Creator, Răscumpărător, Judecător, Împărat, etc.
Dar aceste calitati nu sunt persoane .
Întotdeauna cînd în textul original se află cuvîntul Elohim, Elah sau El, este vorba despre Dumnezeu. Depinde doar de calitatea în care vorbește și Se descoperă El. Au fost folosite noțiunile: El Elion (Dumnezeu Prea Înalt; Gen. 14, 18); El Shaddai (Dumnezeu care se îngrijește, care întărește și dăruiește; Gen. 17, 1) El Olam (Dumnezeu veșnic; Gen. 21, 33) și El Gibor (Dumnezeu tare; Isa. 9, 5). Este regretabil că noțiunile ebraice nu au fost preluate de către traducătorii Bibliei. Adevărata cunoaștere a lui Dumnezeu s-a îngreunat, a devenit din cauza aceasta mai greoaie, pentru că importanța care se afla în Numele propriu-zis, nu își mai găsește exprimarea.

Pînă la darea legii, patriarhii au folosit pentru Dumnezeu noțiunea Elohim. Abia către Moise a vorbit Dumnezeu: ? Eu sînt Iahveh. Eu m-am arătat lui Avraam, lui Isaac și lui Iacov, ca El Shaddai; dar n-am fost cunoscut de el sub numele Meu ca Elohim-Iahveh ? (Exod 6, 2-3). Acum a venit timpul pentru încheierea legămîntului cu tot poporul Israel, și astfel Domnul Dumnezeu a descoperit Numele Său de legămînt, adică numele Iahveh care este scris în limba ebraică IHVH. Peste tot unde citim în Vechiul Testament ? Domnul Dumnezeu ? este scris în textul original Iahveh-Elohim. Iahveh este apariția vizibilă a lui Elohim.



Da, corect. Cunoastera deplina totusi o avem prin Hristos. Si in noul testament este ceva simplu Domnul. si numele inaltat peste oricine.

Totusi cunoastem in parte.

Edited by husand, 25 February 2011 - 21:18.


#99
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View Posthusand, on 25th February 2011, 21:13, said:

Da, corect. Cunoastera deplina totusi o avem prin Hristos. Si in noul testament este ceva simplu Domnul. si numele inaltat peste oricine.

Asa este ,dar numai cei ce cunosc felul și modul de descoperire al lui Dumnezeu în Vechiul Testament au posibilitatea s-o afle și în Noul Testament. De fapt este tot același Dumnezeu și Domn, însă cu deosebirea că El S-a descoperit vizibil în Vechiul Testament în trupul duhovnicesc, iar în Noul Testament în trupul de carne.

Dumnezeu în ființa Sa este Duh (Ioan 4, 24). Ca Duh nu L-a văzut nimeni (Ioan 1, 18; 1 Ioan 4, 12). Din cauza aceasta El este numit „ Dumnezeu invizibil ”. (1 Tim. 1, 17; 1 Tim. 6, 16). Cine L-a văzut pe Dumnezeu în Vechiul Testament, acela L-a văzut ca Domn, ca Iahveh, și cine vrea să-L vadă pe Dumnezeu în Noul Testament, acela trebuie să-L vadă ca Domn, deci ca Emanuel - Dumnezeu cu noi. Astfel Tatăl s-a descoperit în Fiul - Dumnezeu, Duhul, ca Domn, într-un trup omenesc. Toate denumirile pe care le găsim în legătură cu Dumnezeu, le găsim referindu-se și la Domnul.

#100
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postobadia, on 25th February 2011, 21:19, said:

Asa este ,dar numai cei ce cunosc felul și modul de descoperire al lui Dumnezeu în Vechiul Testament au posibilitatea s-o afle și în Noul Testament. De fapt este tot același Dumnezeu și Domn, însă cu deosebirea că El S-a descoperit vizibil în Vechiul Testament în trupul duhovnicesc, iar în Noul Testament în trupul de carne.

Dumnezeu în ființa Sa este Duh (Ioan 4, 24). Ca Duh nu L-a văzut nimeni (Ioan 1, 18; 1 Ioan 4, 12). Din cauza aceasta El este numit ? Dumnezeu invizibil ?. (1 Tim. 1, 17; 1 Tim. 6, 16). Cine L-a văzut pe Dumnezeu în Vechiul Testament, acela L-a văzut ca Domn, ca Iahveh, și cine vrea să-L vadă pe Dumnezeu în Noul Testament, acela trebuie să-L vadă ca Domn, deci ca Emanuel - Dumnezeu cu noi. Astfel Tatăl s-a descoperit în Fiul - Dumnezeu, Duhul, ca Domn, într-un trup omenesc. Toate denumirile pe care le găsim în legătură cu Dumnezeu, le găsim referindu-se și la Domnul.

Da dar ma gindesc la ce scrie:

Coloseni 1:27  cărora Dumnezeu a voit să le facă cunoscut care este bogăția slavei tainei acesteia între Neamuri, și anume: Hristos în voi, nădejdea slavei.  

Sau:

1 Ioan 2:6  Cine zice că rămîne în El, trebuie să trăiască și el cum a trăit Isus.  

Deci sa vada pe Dumnezeu in noi cum in Hristos s-a vazut Tatal.

Cum trebuie sa fie omul acela ?  Impresionant.

Edited by husand, 25 February 2011 - 21:35.


#101
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Coloseni 1:27 cărora Dumnezeu a voit să le facă cunoscut care este bogăția slavei tainei acesteia între Neamuri, și anume: Hristos în voi, nădejdea slavei.

Husand ,cum poate locui Hristos in noi ?Sub ce forma ?

#102
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postobadia, on 25th February 2011, 21:46, said:

Husand ,cum poate locui Hristos in noi ?Sub ce forma ?

Eu am vazut trei oameni in viata si despre fiecare am stiut ca sant oameni duhovnicesti prin incredintare.
Dar am observat ca alti au trecut mai departe fara sa vada.

Si cand vorbeau erau ca ingeri lui Dumnezeu. Puteam sta de dimineata pana seara si nu ma plictiseam.

Acum vine generatia noastra si cuvantul spune:

Evrei 12:13 croiți cărări drepte cu picioarele voastre, pentruca cel ce șchiopătează să nu se abată din cale, ci mai de grabă să fie vindecat.  

Vai de copii din urma fiindca nu mai este ce vedea. Vai de mine daca nu este Duhul Sfant in mine.

Edited by husand, 25 February 2011 - 23:53.


#103
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004
Elohim... Geneza 1
Dumnezeu a zis: "Să fie lumină!" Și a fost lumină.
Dumnezeu a zis: "Să fie o întindere între ape, și ea să despartă apele de ape."
...

Yahweh Elohim... Geneza 2
În ziua când a făcut Domnul Dumnezeu un pământ și ceruri...
Domnul Dumnezeu a făcut pe om din țărâna pământului...

Exodul 6
Dumnezeu a mai vorbit lui Moise și i-a zis: "Eu sunt Domnul.
Eu M-am arătat lui Avraam, lui Isaac și lui Iacov, ca Dumnezeul cel Atotputernic; dar n-am fost cunoscut de el sub Numele Meu ca "Domnul."
...
De aceea, spune copiilor lui Israel: "Eu sunt Domnul: Eu vă voi izbăvi din muncile cu care vă apasă egiptenii, vă voi izbăvi din robia lor și vă voi scăpa cu braț întins și cu mari judecăți.
Vă voi lua ca popor al Meu; Eu voi fi Dumnezeul vostru, și veți cunoaște că Eu, Domnul Dumnezeul vostru, vă izbăvesc de muncile cu care vă apasă egiptenii.

Știu faptele tale: iată, ți-am pus înainte o ușă deschisă pe care nimeni n-o poate închide, căci ai puțină putere, și ai păzit Cuvântul Meu și n-ai tăgăduit Numele Meu. Apoc 3:8

--------------------
Ei cercetau să vadă ce vreme și ce împrejurări avea în vedere Duhul lui Hristos, care era în ei, când vestea mai dinainte patimile lui Hristos și slava de care aveau să fie urmate.

#104
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postobadia, on 25th February 2011, 21:46, said:

Husand ,cum poate locui Hristos in noi ?Sub ce forma ?
Simplu.....

Romani 8

9Voi însă nu mai sînteți pămîntești, ci duhovnicești, dacă Duhul lui Dumnezeu locuiește în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

#105
arsenie_ionica

arsenie_ionica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2011

View PostDude_2nd, on 25th February 2011, 19:13, said:

Da, Isus este Dumnezeu. Insa nu Dumnezeul Atotputernic. Tot la fel cum fiul Regelui Richard era Print.
De asemenea,  El este Mantuitor. Dar nu YHWH Mantuitorul. Tot la fel cum ordinul de eliberare a Europei a fost dat de Presedintele SUA, insa infaptuit de armata americana. Pentru politicieni, mantuitorul Europei a fost Presedintele american, iar pentru omul de rand a fost soldatul american.
Persoane diferite, cu roluri si atributii diferite.

lucrurile sunt foarte simple, logice, baza solida scripturala, nu tampenii, dar degeaba le explici idiotilor.lasa-i sa creada in treimi si alte imbecilitati,in fond si la urma urmei daca traiesti invatatura lui isus si crezi o anumita doctrina absolut cretina nu cred ca vei fi condamnat de dumnezeu.asta e. :)

ps totusi,ca pt mine, ma intreb cat poti sa fii de imbecil sa fii ferm convins chiar si cu biblia in fata,asta e culmea,ca isus cristos este insusi deci INSUSI YAHWEH DUMNEZEUL ATOTPUTERNIC CARE A CREAT CERURILE SI PAMINTUL cand isus spune exact contariul, apostolii etc :)

Edited by arsenieMembruAnonimica, 26 February 2011 - 13:42.


#106
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postobadia, on 25th February 2011, 21:04, said:

Pînă la darea legii, patriarhii au folosit pentru Dumnezeu noțiunea Elohim. Abia către Moise a vorbit Dumnezeu: „ Eu sînt Iahveh. Eu m-am arătat lui Avraam, lui Isaac și lui Iacov, ca El Shaddai; dar n-am fost cunoscut de el sub numele Meu ca Elohim-Iahveh ” (Exod 6, 2-3).

Obadia, versetele din Exodul 6:2,3 nu vor să arate că Avraam, Isaac și Iacov nu cunoșteau numele personal al lui Dumnezeu, Iehova.  Acești patriarhi au folosit numele divin și au primit promisiuni din partea lui Iehova. Totuși, ei nu l-au cunoscut pe Iehova drept Cel ce face ca promisiunile sale să devină realitate. — Geneza 12:1, 2; 15:7, 13–16; 26:24; 28:10–15.

Nu uita care este semnificația numelui IEHOVA:  "El face să devină".
Numele divin este un verb: verbul ebraic הוה (hawáh, „a deveni“), la imperfect, forma cauzativă.

Ideea din versetele din Exodul 6:2, 3 este că Avraam, Isaac și Iacov nu au văzut împlinirea promisiunilor lui Iehova.  Adică ceea ce promisese Iehova nu devenise realitate, nu se împlinise în timpul vieții lor.

#107
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postobadia, on 25th February 2011, 20:45, said:

Atunci il contrazici pe EL .....
Cu ce Il contrazic? Cu faptul ca desi Isus spune "Eu si Tatal una suntem...", totusi Acelasi Isus spune limpede: "Cat despre ziua aceea sau ceasul acela, nu stie nimeni, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal." (Marc.13:32) ???

Cum ar putea fi Fiul o Aceeasi Persoana cu Tatal, cand Apocalipsa ne dezvaluie limpede ca:"Apoi am vazut in mana dreapta a Celui ce sedea pe scaunul de domnie o carte scrisa pe dinauntru si pe din afara, pecetluita cu sapte peceti." (Apoc.5:1), si: "El[Mielul] a venit si a luat cartea din mana dreapta a Celui ce sedea pe scaunul de domnie."(Apoc.5.7)?

Nu e clar? Sunt evident doua persoane distincte, cu functii distincte, chiar daca (,) ca Fiu, Isus are un loc privilegiat fata de creaturile cerului[printre care si cei 24 de batrani!] in pozitia "sanul Tatalui", sau "la mijloc, intre scaunul de domnie si cele patru fapturi vii ".

Faptul ca Atotputernicul Dumnezeu spune ca este Alfa si Omega, ce? E un argument ca e o singura persoana cu Fiul, sau ce?

Retine, Obadia, ceea ce Pavel spune cu cuvinte atat de limpezi pentru "noi"=crestinii:"totusi pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile".Totodata, mai exista o alta persoana, care pentru aceiasi "noi"=crestinii,este "un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, si prin El si noi" .
Asa ca, Unul este Dumnezeu si Tatal DE LA care vin toate lucrurile, si Unul este Domnul PRIN care au fost facute toate acele lucruri.

Cat despre a treia asa zisa persoana a Trinitatii, Pevel nici macar nu o aminteste. Nici aici, nici in fiecare dintre saluturile adresate diferitelor biserici, care salut suna invariabil asa:"Har si pace de la Dumnezeu, Tatal nostru, si de la Domnul Isus Hristos! "(Rom.1.7, 1Cor.1.3, 2Cor.1.2, Gal.1.3, Ef.1.2, Fil.1.2,Col.1,2...etc, etc. Sa fi omis Pavel sa pomeneasca acea a treia persoana atat de importanta a Trinitatii?Sau de fapt, atunci cand Pavel pomeneste de Tatal, Il include si pe Duhul Acestuia?

Edited by Dude_2nd, 26 February 2011 - 16:16.


#108
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Faptul ca Atotputernicul Dumnezeu spune ca este Alfa si Omega, ce? E un argument ca e o singura persoana cu Fiul, sau ce?

Asta o spune Isus ,cand se prezinta lui Ioan .Citeste cu atentie Biblia ,nu cu ochelari de sudor AZS.

Apocalipsa 1:7
Iată că El vine pe nori. Și orice ochi Îl va vedea; și cei ce L-au străpuns. Și toate semințiile pământului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.
Dan 7.13; Mat 24.30; Mat 26.64; Fapt 1.11; Zah 12.10; Ioan 19.37;
Apocalipsa 1:8
"Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul", zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.


Apocalipsa 1:12
M-am întors să văd glasul care-mi vorbea. Și când m-am întors, am văzut șapte sfeșnice de aur.
Ex 25.37; Zah 4.2; Apoc 1.20;

Apocalipsa 1:13
Și în mijlocul celor șapte sfeșnice pe cineva, care semăna cu Fiul omului, îmbrăcat cu o haină lungă până la picioare, și încins la piept cu un brâu de aur.
Apoc 2.1; Ezec 1.26; Dan 7.13; Dan 10.16; Apoc 14.14; Dan 10.5; Apoc 15.6;
Apocalipsa 1:14
Capul și părul Lui erau albe ca lâna albă, ca zăpada; ochii Lui erau ca para focului;
Dan 7.9; Dan 10.6; Apoc 2.18; Apoc 19.12;
Apocalipsa 1:15
picioarele Lui erau ca arama aprinsă, și arsă într-un cuptor; și glasul Lui era ca vuietul unor ape mari.
Ezec 1.7; Dan 10.6; Apoc 2.18; Dan 10.6; Apoc 14.2; Apoc 19.6;

Apocalipsa 1:16
În mâna dreaptă ținea șapte stele. Din gura Lui ieșea o sabie ascuțită cu două tăișuri, și fața Lui era ca soarele, când strălucește în toată puterea lui.
Apoc 1.20; Apoc 2.1; Apoc 3.1; Isa 49.2; Efes 6.17; Evr 4.12; Apoc 2.12-16; Apoc 19.15-21; Fapt 26.13; Apoc 10.1;
Apocalipsa 1:17
Când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Și-a pus mâna dreaptă peste mine, și a zis: "Nu te teme! Eu sunt Alfa si Omega ,Cel dintai si Cel de pe urma,
Ezec 1.28; Dan 8.18; Dan 10.10; Isa 41.4; Isa 44.6; Isa 48.12; Apoc 2.8; Apoc 22.13; Apoc 1.11;
Apocalipsa 1:18
Cel viu. Am fost mort, și iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu țin cheile morții și ale Locuinței morților.


Apocalipsa =Descoperirea Lui Isus Hristos ,ca Domn si Dumnezeul Adevarat si Viata Vesnica !

1 Ioan 5:20
[b]Știm că Fiul lui Dumnezeu a venit, și ne-a dat pricepere să cunoaștem pe Cel ce este adevărat. Și noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat și viața veșnică.

Edited by obadia, 27 February 2011 - 08:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate