Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Isus este Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2603 replies to this topic

#55
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Numai ca noi functionam dupa Evanghelie care pana la aparitia tiparului a fost in principal marturisita mai putin citita/invatata. Fiind o marturie din partea unor oameni credibili este credibila. De asemenea fiind 4 evenghelii convergente catre acelasi adevar (ca de aceea sunt considerate canonice, celelalte explica adevaruri secundare) sunt marturii cu valoare de adevar juridico-legal (la fel se face cu declaratiile in domeniul juridic). Noi nu avem ca baza o carte cu care ne dam cu ea in piept ca musulmanii. Noi il avem ca baza pe Isus marturisit pe cale apostolica (adica marturii credibile).
NT este altoit peste VT dar putea fi altoit peste orice alta religie precrestina intrucat absolut toate L-au profetit pe Isus (nu stiu daca stiati). Magii nici nu erau mozaici ci zoroastristi. Preotii lui Irod credeau in zei si tot au profetit Nasterea Domnului (bine inteles ca scopul a fost eliminarea ca nu cumva sa le ia scaunele). Isus nici nu a fost vreo data iudeu ci samaritean (Palestina de azi, Iudeea era mai la sud). Vorbea aramita ci nu ebraica, deci departe originea evreiasca si nici educatia evreiasca (fata de care nu prea avea pareri bune asa cum rezulta din scrieri). Este interesanta religia Dacilor care avea sacrificiu de purificare uman aproape edificator, care avea purgatoriu si multe alte similitudini. De azemenea religia azdecilor care aveau sarpele cu pene (Quezatcoatle) care coboara cand se va revela omului va cobora de pe piramida (asemanator sarpelui de arama a lui Moise, dar care reflecta a doua venire mai degraba, in glorie) si multe altele.

Edited by orlandosorin, 03 October 2010 - 22:57.


#56
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009
Măi, băieți, vă dau două texte alese întâmplător, am destule, nu asta e ideea. Ce aș dori eu, deși poate sună țigănește și prostește și nescriptural, jurați, băi, pe tot ce aveți voi mai scump și mai sfânt în viața voastră, pe sângele copiilor voștri, pe viața părinților voștri, pe viața voastră, pe sănătatea voastră și pe sângele Mântuitorului ISUS CRISTOS că voi vedeți aici orice fel de tentă trinitară, aluzie sau sugestie, în mod obiectiv, c-așa vedeți voi:

Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care își găsește plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.

Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Își găsește plăcere sufletul Meu.

Eu, Domnul, Te-am chemat ca să dai mântuire și Te voi lua de mâna, Te voi păzi și Te voi pune ca legământ al poporului, ca să fii Lumina neamurilor,

să deschizi ochii orbilor, să scoți din temniță pe cei legati și din prinsoare pe cei ce locuiesc în întuneric.



Imparatii pamantului se rascoala, si domnitorii se sfatuiesc impreuna impotriva Domnului si impotriva Unsului Sau, zicand:


"Totusi, Eu am uns pe Imparatul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfant."

7. "Eu voi vesti hotararea Lui" – zice Unsul – "Domnul Mi-a zis: "Tu esti Fiul Meu! Astazi Te-am nascut.

8. Cere-Mi, si-Ti voi da neamurile de mostenire, si marginile pamantului in stapanire!



Iar dacă nu vedeți, explicați-mi-le, mă, și mie! Că io, mai prost, văd pur și simplu două persoane distincte din punct de vedere spiritual.

Mulțumesc anticipat.

Edited by mossel, 03 October 2010 - 23:26.


#57
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Adevarul nu rezulta din cercetarea academica a bibliei. Ci mai degraba printre randuri (enorm de multa informatie e printre randuri ci nu direct). Nu toata lumea va avea acces la adevar ci numai cei alesi (cei scrisi in cartea vietii). Cei nescrisi oricat de destepti ar fi nu au nici o sansa, pot invata scripturile pe de rost si pe muzica si tot nu intra in rai. Iuda era cel mai destept dintre ucenici (avea studii prin Atena, era poliglot etc) dar s-a autoales nu a fost ales. Petru in schimb era un fel de .... (nu-l compar) de-al nostru. Unul a ajuns pe fundul iadului altul la portile raiului avand privilegiul de a spune cine sa intre si cine nu.
Adevarul nu e pe bucatele ci un intreg incomprehensibil pt. om    (Matei16:17. Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit ești Simone, fiul lui Iona, că nu trup și sânge ți-au descoperit ție aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri.)
Da si noi oamenii ne dictam noua. Si nu cand o luam pe ulei ci in mod normal. Ne propunem cum sa gandim (eul dicteaza cugetului). Ne coordonam trupul cu ajutorul cugetului. Cugetul tempereaza si uneori blocheaza in mod nepermis de egoist spiritul etc. Exista o realtie de comunicare intre cele trei ipostaze ale totului care se cheama Om si la fel si la Dumnezeu. Dpdv spatial lumea de dincolo nu poate fi vazuta de aici intrucat este atemporara (spatiu euclidian) iar aici depindem de timp (spatiu galilean). Lumea atemporara este necauzala (nu exista cauza si efect) si este singurul loc unde exista absolutul - cauza toturor lucrurilor si a iluziilor (matera si energia sunt iluzii, singura existenta absoluta fiind la ora asta considerata de stiinta ca fiind informatia, extrem de abstracta si dincolo de frontierele priceperii).

Edited by orlandosorin, 03 October 2010 - 23:21.


#58
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009
:death: :death: :death:

Edited by mossel, 03 October 2010 - 23:24.


#59
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Posthusand, on 3rd October 2010, 22:33, said:

Lumina este Isus.     " Eu sant lumina  vietii "

Asa a descoperit Edison becul electric caruia i s-a spus apoi
"becul lui Ilici"

(nu iliescu...!!)

#60
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmossel, on 4th October 2010, 00:00, said:

Măi, băieți, vă dau două texte alese întâmplător, am destule, nu asta e ideea. Ce aș dori eu, deși poate sună țigănește și prostește și nescriptural, jurați, băi, pe tot ce aveți voi mai scump și mai sfânt în viața voastră, pe sângele copiilor voștri, pe viața părinților voștri, pe viața voastră, pe sănătatea voastră și pe sângele Mântuitorului ISUS CRISTOS că voi vedeți aici orice fel de tentă trinitară, aluzie sau sugestie, în mod obiectiv, c-așa vedeți voi:

Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care își găsește plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.

Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Își găsește plăcere sufletul Meu.

Eu, Domnul, Te-am chemat ca să dai mântuire și Te voi lua de mâna, Te voi păzi și Te voi pune ca legământ al poporului, ca să fii Lumina neamurilor,

să deschizi ochii orbilor, să scoți din temniță pe cei legati și din prinsoare pe cei ce locuiesc în întuneric.



Imparatii pamantului se rascoala, si domnitorii se sfatuiesc impreuna impotriva Domnului si impotriva Unsului Sau, zicand:


"Totusi, Eu am uns pe Imparatul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfant."

7. "Eu voi vesti hotararea Lui" ? zice Unsul ? "Domnul Mi-a zis: "Tu esti Fiul Meu! Astazi Te-am nascut.

8. Cere-Mi, si-Ti voi da neamurile de mostenire, si marginile pamantului in stapanire!



Iar dacă nu vedeți, explicați-mi-le, mă, și mie! Că io, mai prost, văd pur și simplu două persoane distincte din punct de vedere spiritual.

Mulțumesc anticipat.

Pi.Es.


Stimabile este scris:


Iacov 5:12  Mai pe sus de toate, frații mei, să nu vă jurați nici pe cer, nici pe pămînt, nici cu vreun altfel de jurămînt. Ci da al vostru să fie da; și nu să fie nu, ca să nu cădeți supt judecată.


Cat despre textele de mai sus este dupa si cum scrie:


Robul meu, imparatul meu ,fiul meu. Deasemenea scrie despre Duhul meu  iar despre noi tot asa:  1 Corinteni 6:19  Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfînt, care

locuiește în voi, și pe care L-ați primit dela Dumnezeu? Și că voi nu sînteți ai voștri?

Asta inseamna ca tot ce este al lui Dumnezeu are reprezentarea(duhul) lui in el. Trimiterea , persoana dumnezeieasca si caracteristica de baza , Imputernicirea.

Trinitatea este o dogma. Totusi Isus este Domn inaltat de dumnezeu in slava ,deasemenea sfinti:

1 Ioan 3:2  Prea iubiților, acum sîntem copii ai lui Dumnezeu. Și ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar știm că atunci cînd Se va arăta El, vom fi ca el; pentrucă Îl vom vedea așa cum este.

Deci ca Hristos care este Dumnezeu.

Psalmi 82:1  Dumnezeu  (el-o-heem') stă în adunarea lui.El judecă în mijlocul dumnezeilor (el-o-heem')
.  


Ioan 10:34  Isus le-a răspuns: Nu este scris în Legea voastră: Eu am zis: Sînteți dumnezei?  

Scriptura nu poate fi desfintata.

Numeste dumnezei pe aceia pe care i-a asezat cu El in slava.

Edited by husand, 03 October 2010 - 23:41.


#61
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View Posthusand, on 3rd October 2010, 23:32, said:

Deci ca Hristos care este Dumnezeu.

Deci ți se pare ție că rezultă că Isus Cristos este Însuși Yahweh Creatorul?


View Posthusand, on 3rd October 2010, 23:32, said:

Numeste dumnezei pe aceia pe care i-a asezat cu El in slava.

Sunt de acord.


View Posthusand, on 3rd October 2010, 23:32, said:

Stimabile este scris:

Stimabile știam:  :death:  


View Postmossel, on 3rd October 2010, 23:00, said:

și nescriptural,

View Posthusand, on 3rd October 2010, 23:32, said:

Asta inseamna ca tot ce este al lui Dumnezeu are reprezentarea(duhul) lui in el. Trimiterea , persoana dumnezeieasca si caracteristica de baza , Imputernicirea.

Asta cred și eu. De unde elucubrația trinitară atunci?

Edited by mossel, 03 October 2010 - 23:37.


#62
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmossel, on 4th October 2010, 00:40, said:

Deci ți se pare ție că rezultă că Isus Cristos este Însuși Yahweh Creatorul?

Sunt de acord.

Stimabile știam:  :death:  

Asta cred și eu. De unde elucubrația trinitară atunci?


Il Rprezinta pe acesta prin chipul sau( felul de a fi )

Ioan 14:7  Dacă m-ați fi cunoscut pe Mine, ați fi cunoscut și pe Tatăl Meu. Și deacum încolo Îl veți cunoaște; și L-ați și văzut.  
Teoriile sant create dupa tiparul gandiri propri.

1 Timotei 6:3  Dacă învață cineva pe oameni învățătură deosebită, și nu se ține de cuvintele sănătoase ale Domnului nostru Isus Hristos și de învățătura care duce la evlavie,  

6:4   este plin de mîndrie, și nu știe nimic: ba încă are boala cercetărilor fără rost și a certurilor de cuvinte, din cari se naște pizma, certurile, clevetirile, bănuielile rele,
  
6:5   zădarnicile ciocniri de vorbe ale oamenilor stricați la minte, lipsiți de adevăr și cari cred că evlavia este un izvor de cîștig



Deci produce desbinare si divizarile sant de la diavolul si omul firesc.


1 Corinteni 1:10  Vă îndemn, fraților, pentru Numele Domnului nostru Isus Hristos, să aveți toți acelaș fel de vorbire, să n-aveți desbinări între voi, ci să fiți uniți în chip desăvîrșit într-un gînd și o simțire.  


orice altceva este fals, trece peste ce este scris, peste CUVANT. Produce de la sine DESBINARE.

Vezi divizarile bisericii in timp.

Edited by husand, 04 October 2010 - 00:00.


#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Isaia 43


11Eu, Eu sînt Domnul, și afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!

Cuvantul DOMNUL este YHWH.

Luca 2

11astăzi în cetatea lui David, vi s'a născut un Mîntuitor, care este Hristos, Domnul.

2 Timotei 1

10dar care a fost descoperit acum prin arătarea Mîntuitorului nostru Hristos Isus, care a nimicit moartea și a adus la lumină viața și neputrezirea, prin Evanghelie.

YHWH=Hristos

Cretinul Șarli Rasăl nu a inteles trinitatea, unde este un singur Dumnezeu. El a gresit intai propovaduind liberul arbitru, o doctrina satanica, apoi continuand cu prostia lipsei iadului si a pedepsei eterne. Normal, ca, in cazul asta, Hristos nu trebuie sa fie Dumnezeu.

#64
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
De unde ,,elucubratia,, trinitara ?? Textele de sus sunt indubitabile. Dar de unde avem noi pretentia sa fim mai inspirati decat cei care au descoperit dogma trinitara ??? Avem impresia ca inventam Biserica pe la 1800 ??? Pe care baza ??? Cu de la noi putere ???
Daca pe linie apostolica de la Petru (ca el a fost imputernicit sa infiinteze Biserica) s-a revelat dogma trinitara si altele le luam de bune ca doar nu avem pretentia sa stim tot ci ne bazam pe Biserica. Altfel iesim si ne facem noi bisericuta noastra cu de la noi putere (ca pe SRL) iar lumea nu o sa mai fie inainte si dupa Cristos ci inainte si dupa noi. Ce suntem noi in istorie ???? Putem lasa macar o urma ????? Peste numai vreo 200 de ani sa mai stie careva de noi ????? Nici n stiinta nu le descoperi pe toate le mai iei si de bune. Ca doar nu o sa te apuci sa descoperi America.

Edited by orlandosorin, 04 October 2010 - 00:09.


#65
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Efeseni 4: 5. Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez.

6. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor, care este mai presus de toti, care lucreaza prin toti si care este in toti.

Edited by Utanu, 04 October 2010 - 00:21.


#66
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Folositi butonul ala de raport, ce dracului, credeti ca sta cineva sa citeasca toate topicele si toate posturile sa vada cine injura ca la usa cortului?!

Edited by eu_unul, 04 October 2010 - 21:08.


#67
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Posteu_unul, on 4th October 2010, 21:08, said:

Folositi butonul ala de raport, ce dracului, credeti ca sta cineva sa citeasca toate topicele si toate posturile sa vada cine injura ca la usa cortului?!


-sa traiti....am inteles dracului !!

Edited by abbulafia, 04 October 2010 - 23:11.


#68
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Psalmi 105:7 Domnul este Dumnezeul nostru



  יְהוָ֣ה
               =Domnul = Yhovah (yeh-ho-vaw')= self-Existent or Eternal

    אֱלֹהֵ֑ינוּ
                      = Dumnezeul =    'elohiym (el-o-heem') great, judges, mighty.


Exod 23:21  Fii cu ochii în patru înaintea Lui, și ascultă glasul Lui; să nu te împotrivești Lui, pentrucă nu vă va ierta păcatele, căci numele meu este în El.  


מִ֖י   =         shem  (shame)  =  , authority, character,  

Legatura intre cele doua intelesuri este data de scriptura:

Fapte 7
7:37   Acest Moise a zis fiilor lui Israel: Domnul, Dumnezeul vostru, vă va ridica dintre frații voștri un prooroc ca mine: de el să ascultați.
    
7:38   El este acela care, în adunarea Israeliților din pustie, cu îngerul care i-a vorbit pe muntele Sinai,, și cu părinții noștri, a primit cuvinte vii, ca să ni le dea nouă.

Edited by husand, 06 October 2010 - 08:41.


#69
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Oricum erau foarte originale pasajele biblice completate cu folclor de la coada vacii. Nu am mai vazut asemenea evenghelizare. Manele in biserica mai vazusesm. Dar citate biblice combinate cu injuraturi nu.

#70
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postorlandosorin, on 4th November 2010, 21:17, said:

Oricum erau foarte originale pasajele biblice completate cu folclor de la coada vacii. Nu am mai vazut asemenea evenghelizare. Manele in biserica mai vazusesm. Dar citate biblice combinate cu injuraturi nu.

Stimabile aici nu esti la biserica esti in CAMPUL EVANGHELIEI IN TOATA LUMEA si lumea este mare,..

#71
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postorlandosorin, on 4th November 2010, 21:17, said:

Nu am mai vazut asemenea evenghelizare. Manele in biserica mai vazusesm. Dar citate biblice combinate cu injuraturi nu.
Tu ai mai vazut numai tortura si ardere pe rug, nu? Ca la voi, asta e.......

#72
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
La voi arderea urmeaza, in iad.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate