Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14145 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#9667
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Sticker-ul se da doar la prima achizitie, ulterior doar alimentezi contul.

Asta are legatura cu topic-ul:
Harta punctelor negre de pe drumurile Turciei: http://yol.kgm.gov.t...zaKaraNoktaWeb/
@Oztan, cred ca am inteles bine...
Sunt si casteva pe drumul de coasta spre Izmir, deci aviz kusadasi-stilor... Posted Image
Avem si pe drumul spre Antalya, dar mult mai putine, doar 2

Edited by danutzu_1069, 16 July 2019 - 20:59.


#9668
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

View PostOvidiuNS, on 16 iulie 2019 - 18:04, said:

Mulţumesc Adrian, acum e clar care e site-ul !

Dănuţule, tu postaseşi, şi am spus că eşti unul din oamenii de Ă®ncredere de pe aici. Atâta doar că voiam să ştiu şi eu site-ul de unde luaseşi informaţia.

ĂŽn fine, e clar aproape totul. Ce mi se pare ciudat este că Oztan a zis că la el a funcţionat regula de 15 zile, chiar dacă maşina are numere de România. Vorba lu' Morocănosu', sistemul mai dă rateuri. Sau te pomeneşti că şi Oztan o fi figurĂ®nd cu o taxă neplătită de 5 ori mai mare. Oztane, ai verificat ?

LE: apropo de sumele astea ce figurează ca neplătite (Morocănosu', Teo şi Dan), nu cumva e nevoie de un anumit timp ca să se facă regularizarea automat ?
Sunt curios ce răspuns primeşte Morocănosu'.
Şi Dănuţule, cât timp singura constantă este schimbarea, eu cred că se va vorbi Ă®n continuare despre HGS, oricât am vrea să nu fie aşa.


Sănătate şi toate cele bune !

Ovidiu, nu cred ca e vorba de timp pentru regularizare.
Trecerile vechi, care apăreau ca neplătite, și pe care le-am plătit în mai, anul acesta, erau din 2016 și 2017.
Ori eu, am mai fost în 2018 de vreo 5 in Turcia plus 2 ieșiri în 2019 pina sa plătesc acele restante. Și în tot acest timp am avut mai tot timpul 50-60 de lire în cont.
Plus o mulțime de reîncărcări.

#9669
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Nu e obligatoriu stickerul in geam. Eu nu l-am pus nici anul trecut, nici anul acesta. Sta cuminte in portofel. A fost bun cand am realimentat contul la Ptt. Nu a mai fost nevoie de pasaport si talon. Orice trecere a fost taxata doar prin citirea numarului masinii. Cred ca depinde de viteza de rulare in dreptul cititorului. Nu am avut probleme, 10km/h.

#9670
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Apropo despre trafic, MZA (Media Zilnica de Autovehicule) pe podul FSM a fost de ...182500 vehicule /zi  in 2018
Posted ImagePosted ImagePosted Image

Apropo despre trecerea pe la punctele de taxare..
- NU dati inapoi si apoi inainte => poate identifica autovehiculul ca fiind din alta clasa => taxa mai mare
- Nu dati inapoi odata ce ati intrat in raza de detectie, pentru a merge la alta linie =>se pot inregistra treceri multiple pe acelasi numar de inmatriculare...
si, DA, circulati cu viteza redusa pe liniile de detectie

Edited by danutzu_1069, 16 July 2019 - 21:20.


#9671
Adisan78

Adisan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 15.03.2011

View Posteumorocanosul, on 16 iulie 2019 - 20:57, said:

Vezi la deltra celes.
Ei au un model pentru persoane fizice.
E vreo 200 de lei traducerea cu stampila consulatului turc din București.

Deci fara contract de comodat ? Sigur ? Daca e ca la Deltra Celes atunci e ok. Doar ca hartiile astea le pot face si fara acordul proprietarului. Ii falsific semnatura. Sper ca intelegi sensul pozitiv al dubiului meu. Normal ca vreau varianta cu 200 lei dar pentru 150 lei nu as vrea sa risc intoarcerea de la vama. Offffff ... complicat ...

Si mai complicat insa mi se pare cu HGS-ul asta. Nu am inteles nimic pana la urma de o luna de cand tot citesc pe aici. Ce am inteles eu de la 2 persoane care au fost recent in Turcia a fost ca nu au luat nici un HGS, pe unde au avut de plata au platit cash la bariera. Se poate ajunge in Antalya doar platind cash unde este nevoie, fara HGS ?

#9672
gelubadea

gelubadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.07.2007
Salutari din nou.. credeam ca sunt perfect lamurit cu OGS/HGS dar se pare ca m-am inselat.....
Pe 02.07 am traversat Istanbul, spre Antalya fara a avea masina inregistrata in vreun fel in sistemul lor. Am fost la PTT in data de 04.07 si mi-am achizitionat HGS, 50 lire credit plus 7.5 taxa pentru sticker. Am urmarit pe cele 2 site-uri sa vad exact ce am de plata, garantat pe https://webihlaltaki...alar/Sorgulamanu aveam ceea ce am gasit in seara asta... atasez un printscreen (prima poza). Pe cont mai am  21.7 lire credit. Nelamurirea mea este de ce mi-au aparut cele 2 datorii din data de 02.07 si de ce sumele datorate sunt de 5 ori mai mari decat cele normale (17.5 in loc de 3.5, etc...). Tot traseul am urmarit semnele HGS pentru treceri. Vad ca termenul de plata este 17.07.... platesc online, sau mai astept sa vad daca se vor debita din contul HGS??? Multumesc frumos.

Attached Files

  • Attached File  OGS.jpg   153.95K   21 downloads
  • Attached File  1.jpg   168.89K   30 downloads
  • Attached File  2.jpg   282.43K   26 downloads

Edited by gelubadea, 16 July 2019 - 22:21.


#9673
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@adisan78, nu. Ai Esirne-Istanbul si Istanbul-Gebze / Adapazary care se "platesc" cu hgs.
La intoarcere ai de platit si pod FSM.
In alta otrdine de idei, ce o fi asa greu de imteles apropo de HGS: cumperi la intrarea pe O3 de la Edirne... Treci numai pe portile marcate cu HGS.
EXTREM DE SIMPLU!!
In functie de traseu incarci contul sa ai suficient sold.
Vezi si topicul nou creat de @Oztan

#9674
cdteo

cdteo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2010

View Postgelubadea, on 16 iulie 2019 - 22:10, said:

Salutari din nou.. credeam ca sunt perfect lamurit cu OGS/HGS dar se pare ca m-am inselat.....
Pe 02.07 am traversat Istanbul, spre Antalya fara a avea masina inregistrata in vreun fel in sistemul lor. Am fost la PTT in data de 04.07 si mi-am achizitionat HGS, 50 lire credit plus 7.5 taxa pentru sticker. Am urmarit pe cele 2 site-uri sa vad exact ce am de plata, garantat pe https://webihlaltaki...alar/Sorgulamanu aveam ceea ce am gasit in seara asta... atasez un printscreen (prima poza). Pe cont mai am  21.7 lire credit. Nelamurirea mea este de ce mi-au aparut cele 2 datorii din data de 02.07 si de ce sumele datorate sunt de 5 ori mai mari decat cele normale (17.5 in loc de 3.5, etc...). Tot traseul am urmarit semnele HGS pentru treceri. Vad ca termenul de plata este 17.07.... platesc online, sau mai astept sa vad daca se vor debita din contul HGS??? Multumesc frumos.

La fel am patit si eu. Aceleasi sume (ca in prima ta poza). (post #9662 din acest topic)
Deoarece in prima poza scrie OGS, cred ca ai trecut pe la un post OGS sau HGS/OGS inainte de a cumpara stickerul.
Acelasi lucru il spune si @oztan in post #7 din topicul "HGS / OGS in Turcia - mic ghid".
Cum am vazut ca am datorii, am platit imediat (dupa ce am aflat cum trebuie sa procedez).

#9675
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

View Postgelubadea, on 16 iulie 2019 - 22:10, said:

Salutari din nou.. credeam ca sunt perfect lamurit cu OGS/HGS dar se pare ca m-am inselat.....
Pe 02.07 am traversat Istanbul, spre Antalya fara a avea masina inregistrata in vreun fel in sistemul lor. Am fost la PTT in data de 04.07 si mi-am achizitionat HGS, 50 lire credit plus 7.5 taxa pentru sticker. Am urmarit pe cele 2 site-uri sa vad exact ce am de plata, garantat pe https://webihlaltaki...alar/Sorgulamanu aveam ceea ce am gasit in seara asta... atasez un printscreen (prima poza). Pe cont mai am  21.7 lire credit. Nelamurirea mea este de ce mi-au aparut cele 2 datorii din data de 02.07 si de ce sumele datorate sunt de 5 ori mai mari decat cele normale (17.5 in loc de 3.5, etc...). Tot traseul am urmarit semnele HGS pentru treceri. Vad ca termenul de plata este 17.07.... platesc online, sau mai astept sa vad daca se vor debita din contul HGS??? Multumesc frumos.

1 plătește online. Nu îți vor debita automat.
2.Pentru trecerea neplătit apare o amenda care e de 5 ori valoarea trecerii.

#9676
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007
Reamintim, pentru cei care detin HGS pot incarca contul si online la fara a fi nevoiti sa mai caute puncte PTT:

https://hgs.epttavm.com/sorgula

#9677
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postdanutzu_1069, on 16 iulie 2019 - 20:58, said:

Sticker-ul se da doar la prima achizitie, ulterior doar alimentezi contul.

Asta are legatura cu topic-ul:
Harta punctelor negre de pe drumurile Turciei: http://yol.kgm.gov.t...zaKaraNoktaWeb/
@Oztan, cred ca am inteles bine...


Da ai intelesi bine ,
ca informatie   anul 2018   ; 395112  accident cu  3218 morti si  290859 Ranit  in Turcia  ......

#9678
Adisan78

Adisan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 15.03.2011
Oztan,
Ai ceva informatii legate de cum trebuie sa fie imputernicirea auto intre persoane fizice pentru a intra in Turcia ? E suficienta declaratia tradusa si stampilata la Consulat sau trebuie Contract de Comodat tradus si stampilat la Consulat ?
Multumesc anticipat.

#9679
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Deși mai am 150 lire pe cont, am verificat aici https://webihlaltaki.../Sorgulama.aspx și mai am de plată vreo 13 lire pentru OGS, pe care i-am plătit acum.
Atenție pe la ce poartă treceți, să scrie HGS !

#9680
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostAdisan78, on 17 iulie 2019 - 07:20, said:

Oztan,
Ai ceva informatii legate de cum trebuie sa fie imputernicirea auto intre persoane fizice pentru a intra in Turcia ? E suficienta declaratia tradusa si stampilata la Consulat sau trebuie Contract de Comodat tradus si stampilat la Consulat ?
Multumesc anticipat.
Contract comodat tradus este suficient .
Pana acuma  nu am  vazut ca a refuzat sa intra in turcia ca nu are stampila de la Ambasada

#9681
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Drumul Ruse - Hamzabeyli / anul 2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VsRjFJbbDHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9682
cosmina_p

cosmina_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2009
Mâine plecăm spre Kusadasi! Văd că mai am 11,5 lire în contul HGS. Îmi sunt de ajuns pentru dus-întors la Kusadasi?
Mulțumesc!

#9683
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcosmina_p, on 17 iulie 2019 - 08:13, said:

Mâine plecăm spre Kusadasi! Văd că mai am 11,5 lire în contul HGS. Îmi sunt de ajuns pentru dus-întors la Kusadasi?
Mulțumesc!
Da este suficient ,  conditii Trebuie sa vii prin canakkale
intre izmir pana la Belevi 3.75 TL

@ALL
Atentie la Vama / Trafic / Podul / Canakkale  perioda de KURBAN BAYRAMI   11  -  15 August ,
Incepe de la 9/10 august  si special 17/18 August va fii blocaj peste tot
si plus vine Turci de la Europa  :)

Attached Files

  • Attached File  izm.PNG   15.66K   20 downloads


#9684
cosmina_p

cosmina_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2009
Mulțumesc.
Da, vin prin Canakkale și presupun că trebuie să merg pe aceeasi porțiune pe care am mers și în ultimii 2 ani, spre Didim😊
Nu mai știam să calculez pentru că am avut și un drum dus/întors la Istanbul și am pierdut șirul taxelor😁
Am preferat vacanța în iulie ca să evit aglomerația din august, din vamă!
În condițiile actuale sper să nu stăm foarte mult în vama bulgaro/turcă!🤔

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate