Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14094 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (18 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (6 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (12 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Vote Guests cannot vote

#9649
cdteo

cdteo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2010
M

View Posteumorocanosul, on 16 iulie 2019 - 15:09, said:

Eu am mai avut o situație de genul asta și am reușit sa plătesc online.
Însă de aceasta dată le-am scris și aștept răspunsul lor înainte de a plăti.
Poate fac ei o regularizare cumva.

Multumesc pentru raspuns.
Unde pot sa platesc online?

#9650
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View Postcdteo, on 16 iulie 2019 - 15:48, said:

M

Multumesc pentru raspuns.
Unde pot sa platesc online?

Pe KGM.gov.tr.
Acolo unde verifici.
Ai opțiunea de platã

#9651
cdteo

cdteo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2010
Multumesc

#9652
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View PostOvidiuNS, on 16 iulie 2019 - 11:31, said:


Piciul: am tradus, şi nu scrie nicăieri acolo ceva despre neaplicarea regulii celor 15 zile pentru străini. Înseamnă că Dănuţu a găsit fraza aia în altă parte.
Auzi, dar tu cum ai ştiut să dai exact acel citat, tu ştii turcă ?




Sănătate şi tcb !

A da cum sa nu stiu turca la perfectie cu prietenul google

#9653
antadrian

antadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.11.2004

View PostOvidiuNS, on 16 iulie 2019 - 11:31, said:


Dănuţu: spune, bre, unde ai găsit chestia aia cu neaplicarea regulii de 15 zile pt. străini ?


Aici este scris: http://www.kgm.gov.t...oot/HGSeng.aspx

Direct în engleză, nu necesită traducere din turcă. Avertizarea apare și la începutul paginii și la sfârșitul ei, jos de tot.

#9654
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Culmea este ca, pentru a doua oara am postat, chestia asta cu HGS. Cred ca si la inceputul anului sau anul trecut,,,

Pentru mine este clara traba, daca cineva ma intreaba daca trebuie si cand trebuie cumparat HGS, raspunsul este: DA, inainte de a intra pe autostrada platita!

Vorba lui @Oztan, nu mai discut pe subiectul asta...

Sunt alte informatii mult mai utile care merita / trebuie scrise / spuse..

Edited by danutzu_1069, 16 July 2019 - 17:25.


#9655
dan16

dan16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2008

View Posteumorocanosul, on 16 iulie 2019 - 12:45, said:

Mai fraților, nu va mai contraziceți.
Oricum sistemul lor nu chiar wow.
Am fost în a doua jumãtate a lunii iunie pentru 2 zile la Istanbul.
Când am întrat în Turcia aveam deja vreo 40 de lire în contul HGS. La Edirne am mai pus 40.
Deci bani erau destui in condițiile în care am fost pina in partea asiatica a Istanbulului și înapoi. La dus am folosit YSS bridge pe care l-am plãtit Cash.
La întoarcerea acasã, surpriza.
Verificând pe KGM.com.tr ma trezesc cu 2 treceri neplãtite, fiecare a 2.75 lire.
Si pentru care acum am de plãtit 27.5 lire.
Asta în condițiile în care mai disponibil în cont vreo 35 de lire.
Deci, sistemul lor mai dã rateuri.
Si eu constat ca sunt intr-o situatie similara. Luna trecuta am fost in Cesme. Initial, inainte de a intra in Turcia, consultand aplicatia de HGS, am constatat ca nai aveam in cont, din 2015, 21 lire. Ulterior, la intrare in Turcia, am alimentat la PTT-ul de pe autostrada Edirne -Istanbul, 50 lire. La intoarcerea acasa, pe aplicatie imi arata ca mai am in cont vreo 60 de lire.
Acum, accesand aplicatia "buclucasa"... kgm.com.tr, imi apare ca am de plata 17,50 lire!!
Care este diferenta intre cele doua sisteme? Nu exista conexiune intre ele?
Daca e sa platesc pentru a nu avea probleme in anii urmatori, in cazul in care voi merge din nou in Turcia, care ar fi pasii de urmat?

Edited by dan16, 16 July 2019 - 18:08.


#9656
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Mulţumesc Adrian, acum e clar care e site-ul !

Dănuţule, tu postaseşi, şi am spus că eşti unul din oamenii de încredere de pe aici. Atâta doar că voiam să ştiu şi eu site-ul de unde luaseşi informaţia.

În fine, e clar aproape totul. Ce mi se pare ciudat este că Oztan a zis că la el a funcţionat regula de 15 zile, chiar dacă maşina are numere de România. Vorba lu' Morocănosu', sistemul mai dă rateuri. Sau te pomeneşti că şi Oztan o fi figurînd cu o taxă neplătită de 5 ori mai mare. Oztane, ai verificat ?

LE: apropo de sumele astea ce figurează ca neplătite (Morocănosu', Teo şi Dan), nu cumva e nevoie de un anumit timp ca să se facă regularizarea automat ?
Sunt curios ce răspuns primeşte Morocănosu'.
Şi Dănuţule, cât timp singura constantă este schimbarea, eu cred că se va vorbi în continuare despre HGS, oricât am vrea să nu fie aşa.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 16 July 2019 - 18:12.


#9657
dan16

dan16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2008

View Posteumorocanosul, on 16 iulie 2019 - 15:52, said:



Pe KGM.gov.tr.
Acolo unde verifici.
Ai opțiunea de platã
Poti detalia un pic pasii de urmat in aplicatie, pentru plata on line? Si eu constat ca sunt intr-o situatie asemanatoare! Chiar daca la verificarea in aplicatia HGS vad ca mai am in cont 64 lire, pe kgm.com.tr imi apare ca am de plata 17.50 lire!
Multumesc anticipat!

#9658
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
hai ca am plictisit ....
Dupa cum se vede in poze,  
am intrat la autostrada  de la edirne   data 21.06 ,
si data 30.06 am cumparat hgs  si am iesit dela autostrada spre Edirne
Ce mai vreti sa spun ?  E clar ?   Aveti timp  15 zile . punct !

Not ;  nu verificati imediat dupa ce iesiti din autostrada ,  mai dureaza pana  sa trece in sistem  intrare / iesire 5-7 zile  :) Dont Panic,   poate  nici nu citeste  :)

Attached Files


Edited by oztan, 16 July 2019 - 18:41.


#9659
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
(desi am zis ca nu....)
@dan 16, te rog " interogheaza-ti" numarul aici: https://webihlaltaki...falar/Sorgulama
si pune printscreen cu rezultatul.
Daca ai de plata, inseamna ca trebuie sa treceri neplatite (probabil nescazute din cont)

Cel mai bine consultati site-ul: https://webihlaltaki...falar/Sorgulama, in contul care se presupune ca l-ati facut...

Eu nu m-as baza pe aplicatia de pe mobil.... Doar daca nu ma loghez si "interoghez" nr de inmatriculare, imi spune adevarul.... daca ma loghez, zice ca nu am nimic....

Pe topicul recent creat de @oztan, scriu acum toate informatiile utile aproipo de HGS...

Edited by danutzu_1069, 16 July 2019 - 18:56.


#9660
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postdan16, on 16 iulie 2019 - 18:34, said:

Poti detalia un pic pasii de urmat in aplicatie, pentru plata on line? Si eu constat ca sunt intr-o situatie asemanatoare! Chiar daca la verificarea in aplicatia HGS vad ca mai am in cont 64 lire, pe kgm.com.tr imi apare ca am de plata 17.50 lire!
Multumesc anticipat!
https://webihlaltaki...falar/Sorgulama
intra aica, selecteaza ce vrei sa platesti ,   apasa " ODEME "  
si trece datele de la card
si plateste

#9661
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Rog @admin sa mute ultimele discutii despre HGS pe topicul dedicat

#9662
cdteo

cdteo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2010
Am procedat acum cateva ore asa cum a spus @oztan.
Functioneaza.
Bifezi ODEME si platesti.


Pe kgm.gov.tr am vazut ca la datorii era scris OGS.
Este posibil ca acesti bani sa fie datorati catre OGS.

Situatia mea:
Nu am avut sticker, am intrat pe o trecere HGS/OGS iar nu doar HGS. Ulterior am achizitionat stickerul HGS.
Pe hgsmusteri.ptt.gov.tr nu sunt probleme. Totul este OK.
Probleme au existat pe kgm.gov.tr.

Presupunerea mea:
Deoarece am intrat pe HGS/OGS fara sticker, sistemul m-a inrolat pe OGS automat (nu cunosc din ce motiv). Am cumparat stickerul HGS. De aici totul a fost OK. Dar am ramas cu datoriile catre OGS (pe care astazi le-am achitat) :)).

Cred ca daca treci numai pe HGS si cumperi stickerul HGS in 15 zile totul este in regula.
Daca treci pe HGS/OGS fara sticker se poate sa te trezesti cu datorii catre OGS.

#9663
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
HGS si OGS, desi platesc acelasi lucru au mod diferit de a lua banii...
HGS se stie....
OGS - presupune existenta in masina a unui transponderr activ, "legat" catre un cont la o banca turceasca. Debitarea se face automat din cont.

Mai nou, exista si pentru HGS o "instructionare" pentru a debita automat dintr-un cont bancar (turcesc)
SE completateaza la PTT un formular cu nr de cont, banca etc, si nu mai ai grija verificarii soldului

#9664
dan16

dan16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2008

View Postoztan, on 16 iulie 2019 - 18:49, said:


https://webihlaltaki...falar/Sorgulama
intra aica, selecteaza ce vrei sa platesti ,   apasa " ODEME "  
si trece datele de la card
si plateste
Gata! Rezolvat...adica am platit on line "datoria" de 17.50 lire, adica 12.92 lei.
Multumesc foarte mult!
Dar, cu riscul de a te plictisi si mai mult, totusi insist in a lamuri pe deplin chestiunea asta cu stikerul.
Deci, in anul 2015 am luat acel stiker de la intrarea pe autostrada Izmir -Aydin.
Toate bune si frumoase...intre timp acel stiker lipit onmparbriz s-a degradat de la soare si l-am dat jos.
Dupa cum.spuneam anterior, luna trecuta cand am mers din nou in Turcia, verificand pe aplicatia HGS, am vazut ca mai am 21  lire ramasi in cont din 2015. Cel de la PTT-ul de la intrarea pe autostrada Edirne-Istanbul, mi-a confirmat existenta acelui credit ramas, dar am mai alimentat totusi, pentru siguranta, cu inca 50 lire primind chitanta pentru acest lucru. Am vazut ca si cei aflati in fata mea la ghiseu, primeau numai acea chitanta, fara stiker.
Acum urmeaza intrebarea: acea "datorie" ramasa neplatita este cauzata de faptul ca nu am mai avut acel stiker primit in anul 2015, lipit in parbriz?  
Spunea cineva aici, cu cateva pagini in urma, ca nu este nici o problema ca nu ai acel stiker, ca debitarea contului se face si prin "citirea" de catre camere a numarului de inmatriculare al masinii.
Sa inteleg ca este obligatoriu sa ai stikerul? Daca da, asta inseamna ca data viitoare, chiar daca am credit disponibil, trebuie neaparat sa iau stikerul, nu?
E bine de lamurit acest aspect!
Multumesc inca o data si imi cer scuze pentru insistenta!



#9665
Adisan78

Adisan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 15.03.2011
Salutari tuturor. Vreau sa va cer si eu sfatul / parerea / opinia / experienta legata de trecerea granitei in Turcia cu masina altei persoane fizice. Nu cu masina de firma. Am primit tot felul de informatii. Se pare ca ar exista in principiu 2 variante : traducerea in limba turca a "imputernicirii" iar apoi certificarea autenticitatii traducerii printr-o stampila la consulatul Turciei - se pare ca varianta asta ar fi agreata de vamesii turci, probabil si pentru ca implica o taxa la consulat ce tocmai s-a majorat. A 2-a varianta este cu "imputernicirea" legalizata la notar, tradusa in limba turca si apoi apostilata la Prefectura. Cea din urma ar fi varianta legala, oficiala, conform cu legislatia internationala si recomandarile Ministerului Afacerilor Externe. Eu am decis sa merg pe prima varianta. Este ok ?

Am pus "imputernicire" cu ghilimele deoarece se pare ca intre persoane fizice varianta de imputernicire sau procura nu mai este legala, ci se face un contract de comodat. Am inteles ca ar fi niste norme mai noi, pentru evitarea falsului. Oficial ar trebui facut pentru Varianta 1 acest contract de comodat legalizat la notariat, apoi tradus in limba turca si apoi stampilat pentru autentificare la Consulatul Turciei. Cei care se ocupa de asa ceva spun ca ambele documente, contractul si traducerea stampilata de Consulat se capseaza si se prezinta la vama turca. Asta ar fi varianta legala. Altii spun ca la vama turca prezinti doar traducerea stampilata la Consulat. Intr-adevar, doar varianta cu o singura hartie, intre persoane fizice, fara o stampila, poate lasa foarte usor locul unor falsuri. Practic nimeni nu certifica ca semnatura de pe "imputernicire" nu este falsificata. Vreo 5 firme cu care am vorbit au zis ca este suficient doar cu declaratie / imputernicire. Dar ramane intrebarea privind legalitatea. Cu declaratie costa cam 200 lei iar cu contract de comodat cam 350 lei. Deja s-au adunat destule cheltuieli asa ca vreau sa va intreb ce parere aveti sau ce experiente ati avut. Trebuie musai contract de comodat sau vamesul turc se va uita doar la traducerea in turca cu stampila Consulatului si ii va fi suficient ?

Sper ca nu v-am ametit foarte rau. Posted Image Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by Adisan78, 16 July 2019 - 20:55.


#9666
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View PostAdisan78, on 16 iulie 2019 - 20:54, said:

Salutari tuturor. Vreau sa va cer si eu sfatul / parerea / opinia / experienta legata de trecerea granitei in Turcia cu masina altei persoane fizice. Nu cu masina de firma. Am primit tot felul de informatii. Se pare ca ar exista in principiu 2 variante : traducerea in limba turca a "imputernicirii" iar apoi certificarea autenticitatii traducerii printr-o stampila la consulatul Turciei - se pare ca varianta asta ar fi agreata de vamesii turci, probabil si pentru ca implica o taxa la consulat ce tocmai s-a majorat. A 2-a varianta este cu "imputernicirea" legalizata la notar, tradusa in limba turca si apoi apostilata la Prefectura. Cea din urma ar fi varianta legala, oficiala, conform cu legislatia internationala si recomandarile Ministerului Afacerilor Externe. Eu am decis sa merg pe prima varianta. Este ok ?

Am pus "imputernicire" cu ghilimele deoarece se pare ca intre persoane fizice varianta de imputernicire sau procura nu mai este legala, ci se face un contract de comodat. Am inteles ca ar fi niste norme mai noi, pentru evitarea falsului. Oficial ar trebui facut pentru Varianta 1 acest contract de comodat legalizat la notariat, apoi tradus in limba turca si apoi stampilat pentru autentificare la Consulatul Turciei. Cei care se ocupa de asa ceva spun ca ambele documente, contractul si traducerea stampilata de Consulat se capseaza si se prezinta la vama turca. Asta ar fi varianta legala. Altii spun ca la vama turca prezinti doar traducerea stampilata la Consulat. Intr-adevar, doar varianta cu o singura hartie, intre persoane fizice, fara o stampila, poate lasa foarte usor locul unor falsuri. Practic nimeni nu certifica ca semnatura de pe "imputernicire" nu este falsificata. Vreo 5 firme cu care am vorbit au zis ca este suficient doar cu declaratie / imputernicire. Dar ramane intrebarea privind legalitatea. Cu declaratie costa cam 200 lei iar cu contract de comodat cam 350 lei. Deja s-au adunat destule cheltuieli asa ca vreau sa va intreb ce parere aveti sau ce experiente ati avut. Trebuie musai contract de comodat sau vamesul turc se va uita doar la traducerea in turca cu stampila Consulatului si ii va fi suficient ?

Sper ca nu v-am ametit foarte rau. Posted Image Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Vezi la deltra celes.
Ei au un model pentru persoane fizice.
E vreo 200 de lei traducerea cu stampila consulatului turc din București.

Edited by eumorocanosul, 16 July 2019 - 20:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

ty_ty

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate