Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7543
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostAlex13pam, on 14 septembrie 2016 - 08:49, said:



In acest concediu am planificat si o vizia la pamukkale. As dori cateva informatii despre orarul de functionare. Multumesc
PS: am inteles ca nu accepta decat lire si cash. Preturile ar fi: 25 intrare pamukkale si 32 intrare piscina Cleopatra. E corect?

Orar :
Aprilie - octombrie 8-21
Novembrie - martie 8-17
Preti 35 tl

Www.pamukkale.gov.tr


#7544
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View PostAlex13pam, on 14 septembrie 2016 - 08:49, said:

In acest concediu am planificat si o vizia la pamukkale. As dori cateva informatii despre orarul de functionare. Multumesc
PS: am inteles ca nu accepta decat lire si cash. Preturile ar fi: 25 intrare pamukkale si 32 intrare piscina Cleopatra. E corect?
Vezi si aici:
http://www.turismcul...-pamukkale.html

#7545
Alex13pam

Alex13pam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.06.2009

View Postoztan, on 14 septembrie 2016 - 11:12, said:

Orar :
Aprilie - octombrie 8-21
Novembrie - martie 8-17
Preti 35 tl

Www.pamukkale.gov.tr

View Postflorinbad, on 15 septembrie 2016 - 06:11, said:


Va multumesc pentru informatii

#7546
pufy2010

pufy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 03.01.2010
la pamukkale, copiii sub 12 ani nu platesc. Dovada cu pasaportul

#7547
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015

View PostAlex13pam, on 15 septembrie 2016 - 09:07, said:


Va multumesc pentru informatii
  

Vad ca detaliile tehnice le-ai primit deja!
Eu vreau sa-ti spun doar ca ai facut o alegere foarte buna! Este un loc unic, de o frumusete rara pe care si eu imi doream de cativa ani sa-l vizitez! Am reusit anul asta si a meritat cu prisosinta!!!Posted Image
Sa ai o vacanta minunata!

#7548
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
Salutare,

Urmeaza sa plec cu masina spre Antalya si am cateva intrebari:
- Ce moneda ar fi cea mai utila: lira , euro , dolar?
- Ce varianta de drum prin Bulgaria e mai calitativa:  Veliko Tarnovo  sau Razgrad?
- In Turcia am ales traseul Edirne - Canakkale - Izmir - Marmaris - Antalya si as vrea cateva detalii de la cei care au mai fost pe aceasta varianta
- Daca aleg sa ma intorc pe traseul Antalya - Denizli - Akhisar - Balikesir - Canakkale mi-ar fi de ajuns un HGS cu 30lire pe el  sau sa pun de la inceput mai mult?
Multumesc mult pentru orice informatie.

#7549
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,533
  • Înscris: 19.04.2009
Cat stai in Antalya? Posted Image


Cat despre drumul pe la bulgari...am fost alaltaieri prin Veliko, groaznic ca de obicei Posted Image


ps. care mai e prin zona?

Edited by lex404, 25 September 2016 - 12:25.


#7550
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
Plec pe 04.10 din Bucuresti intru pe 6 la hotel ies pe 13 si vreau sa ajung acasa pe 15/16.

#7551
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,533
  • Înscris: 19.04.2009
No, eu ma duc marti dar cu avionul apoi undeva pe 1-2 Oct o iau spre Izmir, tre sa ajung pana pe 8.

#7552
smecher1997

smecher1997

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.07.2008

View Postbulgaru1977, on 25 septembrie 2016 - 12:19, said:

Salutare,

Urmeaza sa plec cu masina spre Antalya si am cateva intrebari:
- Ce moneda ar fi cea mai utila: lira , euro , dolar?
- Ce varianta de drum prin Bulgaria e mai calitativa:  Veliko Tarnovo  sau Razgrad?
- In Turcia am ales traseul Edirne - Canakkale - Izmir - Marmaris - Antalya si as vrea cateva detalii de la cei care au mai fost pe aceasta varianta
- Daca aleg sa ma intorc pe traseul Antalya - Denizli - Akhisar - Balikesir - Canakkale mi-ar fi de ajuns un HGS cu 30lire pe el  sau sa pun de la inceput mai mult?
Multumesc mult pentru orice informatie.
Prin Bulgaria, de 6 ani, merg pe Razgrad. Mi s-a parut OK.
Traseul Izmir-Antalya, pe coasta, este foarte frumos dar are multe portiuni virajate, pe malul marii.

#7553
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View Postbulgaru1977, on 25 septembrie 2016 - 12:19, said:

Salutare,

Urmeaza sa plec cu masina spre Antalya si am cateva intrebari:
- Ce moneda ar fi cea mai utila: lira , euro , dolar?
- Ce varianta de drum prin Bulgaria e mai calitativa:  Veliko Tarnovo  sau Razgrad?
- In Turcia am ales traseul Edirne - Canakkale - Izmir - Marmaris - Antalya si as vrea cateva detalii de la cei care au mai fost pe aceasta varianta
- Daca aleg sa ma intorc pe traseul Antalya - Denizli - Akhisar - Balikesir - Canakkale mi-ar fi de ajuns un HGS cu 30lire pe el  sau sa pun de la inceput mai mult?
Multumesc mult pentru orice informatie.
- Toate monedele mentionate de tine sunt utile (la hotel platesti cu euro/dolari, în rest schimbi la o casa de schimb vallutar 300 de euro - de exemplu - în lire turcesti, asta daca nu ai luat all-inclusive, în sensul ca trebuie sa schimbi mai putini euro).
- Eu am mers numai prin Razgrad, directia Vama Hamzabeyli
- Pentru detalii vezi mai jos (am scris despre Edirne, Canakkale, Marmaris, Denizli-Pamukkale; despre Antalya mai târziu. Acum scriu despre Istanbul)
http://www.turismcul...-canakkale.html
- Nu prea ai autostrada pe traseul ales de tine deci 30 lire este prea mult. 10-15 lire sunt mai mult decât suficienti. Oricum daca te vei întoarce în Turcia, cardul HGS poate fi refolosit. LATER EDIT: acum am vazut, ai autostrada la dus, deci 30 de lire este bine. La întors nu ai autostrada.

Cteste atent recomandarile mele de pe blog.

Edited by florinbad, 25 September 2016 - 18:53.


#7554
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postlex404, on 25 septembrie 2016 - 12:25, said:

... Cat despre drumul pe la bulgari...am fost alaltaieri prin Veliko, groaznic ca de obicei ...

Cum groaznic ? De când ? Şi unde ?


Sănătate şi tcb !

#7555
bulgaru1977

bulgaru1977

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2016
Multumesc pt sfaturi.

#7556
danke2004

danke2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.05.2007
Buna Ziua ! Poate este cineva care sa ma ajute cu ceva informatii despre cum as putea lasa un autoturism cu care voi intra in Turcia in Aeroportul Ataturk pentru a pleca spre Egipt pt un  sejur de 7 zile !? Am inteles ca ar fi o zona speciala unde se pot lasa autoturismele trecute in pasaport pt a iesi temporar din Turcia ! Va multumesc. Dan.

#7557
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

View Postdanke2004, on 07 octombrie 2016 - 14:28, said:

Buna Ziua ! Poate este cineva care sa ma ajute cu ceva informatii despre cum as putea lasa un autoturism cu care voi intra in Turcia in Aeroportul Ataturk pentru a pleca spre Egipt pt un  sejur de 7 zile !? Am inteles ca ar fi o zona speciala unde se pot lasa autoturismele trecute in pasaport pt a iesi temporar din Turcia ! Va multumesc. Dan.
Acest subiect nu a fos discutat pe forum niciodata, din cate imi amintesc, dar este ceva foarte interesant :).
Poate te ajuta colegul nostru de topic oztan

#7558
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Este un topic, cu cieva care, tot asa a plecat cu avionul de la Istanbul, trebuie cautat

Edited by danutzu_1069, 13 October 2016 - 11:45.


#7559
cris_ct

cris_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 13.01.2011
Ai aici informatii si tarife: http://www.ataturkai...alculation.aspx
196 Lire parcare neacoperita si 280 Lire parcare acoperita, pentru 7 zile.
Alte informatii in meniul din stanga.

#7560
danke2004

danke2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.05.2007
Multumesc pt informatie !
Problema nu e tariful ci PROCEDURA !!Unde si ce trebuie facut pentru a putea iesi din Turcia lasind masina la o parcare a vamii !!! Asa zic regulile lor vamale -"In case you bring your vehicle to Turkey within the scope of private use and would like to go abroad without your vehicle, you should get permission for going abroad without vehicle by applying to the nearest customs administration and signing a commitment within the General Customs Communiqué about the temporary importation of land vehicles (Serial Number: 1). Or you can go abroad without your vehicle by leaving it to the customs office."
Ma intereseaza unde anume trebuie sa ajung pt astfel de fomalitati !  Nu cred ca poti lasa asa masina in unul din turnurile cu parcare (rosu/albastru/galben) si sa te prezinti la imbarcare !As risca sa plece mai departe doar sotia si copilul iar eu sa ii astept in masina la Istanbul! Multumesc oricum pentru link!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate