Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Asistentele medicale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
226 replies to this topic

#19
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Nu am avut nevoie de spital decat de 3-4 ori in viata asta, in copilarie.
Acum, daca am o treaba, ma duc la clinici private DESI PLATESC IMPOZIT LA STAT.

In Romania nu cunosc decat o asistenta, in UK mai cunosc un tip, e "care taker" (in lunile pline castiga 2000 de lire, program de 12 ore; nu a coborat sub 1500 de lire/luna).

Femeia din Romania sta cu bagajele la usa. Are 30 de ani, doua specializari (am inteles ca si asistentele au specializari diferite), cica ar fi nevoie de oameni ca ea in UK (adica asteapta ceva raspunsuri de unde a aplicat).
Daca lucrurile merg bine, peste vreo doua luni am sa cunosc doi "care takeri" in UK si nici o asistenta in Romania.  :rolleyes:

Q.E.D.

Edited by ciureanuc, 20 August 2010 - 17:13.


#20
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 Cobb, on 20th August 2010, 18:04, said:

Asistentele medicale BUGETARE !!!   :first:


Daca nu le dai ZILNIC 20 RON!

Si daca ma bucur cand le scade salariul cu 25% zice lumea ca-s rau...ca am ceva cu bugetarii!

Nu am nimic cu cei care isi fac treaba constiincios dar am o problema cu cei care sunt nesimtiti ca asistenta de la Giulesti

Cu aproximativ 400-600 lei/luna, NIMENI nu-si va mai face serviciul cum trebuie, asa ca poti sa te bucuri cat vrei.... pana vei ajunge la mana unuia ( uneia) din astia.... Si cand vei fi cu "cutitul la os" sa te vad cum scoti nu 20 lei.... ci mult mai mult.
Cat despre scaderea salariilor, vorbesti aiurea.
Tot asa si politistii.... pompierii.... militarii.... etc.
Pentru cateva sute pe luna, nimeni nu va mai face mai nimic.
Stai sa vezi, in urmatoarele luni.

#21
Cobb

Cobb

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 25.07.2010

 Pallavicini, on 20th August 2010, 17:12, said:

Cu aproximativ 400-600 lei/luna, NIMENI nu-si va mai face serviciul cum trebuie, asa ca poti sa te bucuri cat vrei.... pana vei ajunge la mana unuia ( uneia) din astia.... Si cand vei fi cu "cutitul la os" sa te vad cum scoti nu 20 lei.... ci mult mai mult.
Cat despre scaderea salariilor, vorbesti aiurea.
Tot asa si politistii.... pompierii.... militarii.... etc.
Pentru cateva sute pe luna, nimeni nu va mai face mai nimic.
Stai sa vezi, in urmatoarele luni.

Daca nu vor sa faca sa plece, sa-si dea demisia ca sunt sute de mii de oameni care le-ar lua locul in secunda 2

Prietene visezi? Ce 400 RON??? N-auzi ca aia primesc SUTE DE RON la fiecare nastere ?

Tu crezi ca asistentele si medicii de la Giulesti traiesc din salariu ???

Giulesti e maternitate de TOP si acolo fara cateva sute de RON SPAGA nici nu te interneaza...spun ca nu au locuri

Si tu zici ca sa nu ma bucur cand ii loveste pe aia...mi-as dori sa moara in chinuri nu doar sa la scada salariul

Edited by Cobb, 20 August 2010 - 17:17.


#22
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 Cobb, on 20th August 2010, 18:13, said:

Daca nu vor sa faca sa plece, sa-si dea demisia ca sunt sute de mi de oameni care le-ar lua locul in secunda 2

Prietene visezi? Ce 400 RON??? N-auzi ca aia primesc SUTE E RON la fiecare nastere ?

Asa... sa-si dea demisia si sa plece, nu? Stim placa asta de la base.... :puke:

Si daca pleaca, cine mai face treaba in spitalele si policlinicile DE STAT?
S-o crezi tu ca vine cineva pentru banii aia....
Nu crezi cum e cu salarizarea? Exista legea unitara a salarizarii, o gasesti pe net.
Cateva sute de lei pentru o nastere?
CINE II IA?
Asistenta?
Hai sa fim seriosi!
Nevasta-mea a nascut demult,e adevarat.... fiica-mea are acum 13 ani, insa nici vorba de sume astronomice, la nivelul de azi, al banilor, nu am dat decat echivalentul a 50 Euro. Sti cine i-a bagat pe TOTI in buzunar? Medicul!
Vrei sa-ti spun si cum il cheama?

#23
umilboc

umilboc

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 18.08.2010

 Cobb, on 20th August 2010, 18:13, said:

Daca nu vor sa faca sa plece, sa-si dea demisia ca sunt sute de mii de oameni care le-ar lua locul in secunda 2

Prietene visezi? Ce 400 RON??? N-auzi ca aia primesc SUTE DE RON la fiecare nastere ?

in cazul asta, ar trebui sa le ceara sa aduca bani de acasa ca sa ramana angajati la spital
sau macar sa nu le mai dea deloc salariu

daca mergem pe principiul asta (basist), atunci sa nu mai platim deloc salarii celor care pot sa ia spaga: medici, asistente, vamesi, profesori (ei dau ore), parlamentari, guvernanti, sefi de institutii, inspectiori anaf + alte institutii de control, comisari de garda, politisti de la circulatie, ....
asa am putea reduce si mai mult cheltuielile

oare nu ar fi mai bine daca am stopa spaga si am da salarii mai bune celor care muncesc si merita?

Edited by umilboc, 20 August 2010 - 17:24.


#24
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 Cobb, on 20th August 2010, 18:13, said:

Si tu zici ca sa nu ma bucur cand ii loveste pe aia...mi-as dori sa moara in chinuri nu doar sa la scada salariul

Aaaaa.... daca o iei cu "aiureli" atunci refuz sa discut.

#25
Cobb

Cobb

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 25.07.2010
Prietene eu am vazut acum 6 ani medic ginecolog care primea la un spital SIMPLU 300 RON la o nastere plus asistenta 100

Astazi la o maternitate de TOP cum e Giulesti crezi ca asistentele nu primesc nimic???

Ti-a zis ma ***** sotul uneia dintre cele internate plus una internata acolo ca au dat bani la asistente...

Edited by Cobb, 20 August 2010 - 17:36.


#26
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 umilboc, on 20th August 2010, 18:19, said:

in cazul asta, ar trebui sa le ceara sa aduca bani de acasa ca sa ramana angajati la spital
sau macar sa nu le mai dea deloc salariu

Hai sa dam alt exemplu:
Politia comunitara din Campina, acum 2 zile s-au prezentat cazurile unor angajati care pe "fluturas" aveau de incasat sume de 150 lei..... 300 lei... ca sa nu mai vorbim de aia care fusese in concediu si nu lucrase norma intreaga. Avea de luat ...3 lei.
Gasesti articolul pe net.
Deci?
Normal ca se vine cu bani de acasa.
De ce?
Ca sa-si pastreze vechimea!
In speranta ca... va fi candva mai bine....
Vine intrebarea... "de unde bani de acasa"?
Nu stiu... poate de la un sot care castiga mai mult, poate din pensia "batranilor", poate ca respectivul mai are un apartament inchiriat, pe undeva, etc.
Azi la ADP Sector 1 a fost miting spontan. Aia nu aveau cu ce sa mai traiasca, dupa reducerea de salarii.
Si in plus, trebuiau concediati cateva sute de insi.
Sa vedeti ce va fi la iarna.....
Oricum, e aberant si tragic ce e in Ro, azi.

 umilboc, on 20th August 2010, 18:19, said:

daca mergem pe principiul asta (basist), atunci sa nu mai platim deloc salarii celor care pot sa ia spaga: medici, asistente, vamesi, profesori (ei dau ore), parlamentari, guvernanti, sefi de institutii, inspectiori anaf + alte institutii de control, comisari de garda, politisti de la circulatie, ....
asa am putea reduce si mai mult cheltuielile

oare nu ar fi mai bine daca am stopa spaga si am da salarii mai bune celor care muncesc si merita?

Basescu e un cretin, cu boc al lui si cu bazaconiile pe care le debiteaza.
As zice ca masurile luate de astia... sunt evident pentru ca sa duca la disolutia statului.
Pentru ca , daca mai merg lucrurile tot asa, statul asta ( deja anchilozat) nu va mai functiona deloc.
Pentru ce sa mai munceasca alde profesorii,  politistii, militarii, pompierii, functionarii de la taxe si impozite, medicii, aia de la ADP, etc, etc?
Pentru salarii IN MANA care in unele cazuri sunt de 467 ron/luna?
Eu pentru banii astia NU AS FACE NIMIC.
Si nici nu as sta la "cafele toata ziua".... pentru ca nu mi-as mai permite sa cumpar cafea.
Si nici tigari.
Mda...

Edited by Pallavicini, 20 August 2010 - 17:27.


#27
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 GeorgeM, on 20th August 2010, 15:10, said:

Da, spre exemplu maica-mea a facut literele si nu i-a convenit sa ramana profesoara de latina asa ca a facut si postsanitara , cam asa ceva si a devenit asistenta. Deci are facultate. :)) Si sunt sigur ca si acum sunt o grramada de tine asistente care au facut in pararel spiru:))
Sau te refereai la Fac de moase "recent infiintata"?
Ma refeream la Facultatea de Moase si Asistenta Medicala, din cadrul UMF Carol Davila, nu la Spiru sau mai stiu eu ce alt domeniu i-a traznit fiecareia.... :peacefingers: Care "Facultate" nu e deloc recent infiintata, din cate cunosc eu ( adica inainte se numea Colegiul de Moase si asistenta medicala, si cand nu a mai existat aceasta titulatura de "colegiu" s-a schimbat in "facultate")

Edited by rox, 20 August 2010 - 17:41.


#28
Cobb

Cobb

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 25.07.2010

 Pallavicini, on 20th August 2010, 17:33, said:

Hai sa dam alt exemplu:
Politia comunitara din Campina, acum 2 zile s-au prezentat cazurile unor angajati care pe "fluturas" aveau de incasat sume de 150 lei..... 300 lei... ca sa nu mai vorbim de aia care fusese in concediu si nu lucrase norma intreaga. Avea de luat ...3 l
Prieteneeee tu pe ce lume traiesti, in lumea virtuala creata de antena 3 ?

Politia Comunitara apartine de PRIMARIE si e platita din banii fiecarei primarii...

Primariile primesc bani si de la guvern!

Unele primarii din comune cu 2-3 mii de oameni au angajat sute de politisti comunitari, fiecare cum i-a trecut prin cap

Trebuie sa existe o limita pt toate: politie, functionari publici, etc nu sa angajeze fiecare cati vrea, dupa cum ii trece prin cap!

Asta inseamna "standarde de cost": la un oras cu 10 mii de locuitori guvernul deconteaza plata a 100 de polistit comunitari

Pt un oras cu 20 de mii de locuitori maxim 200 de politisti comunitari si asa mai departe...

Edited by Cobb, 20 August 2010 - 17:44.


#29
umilboc

umilboc

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 18.08.2010

 Cobb, on 20th August 2010, 18:37, said:

Prieteneeee tu pe ce lume traiesti, in lumea virtuala creata de antena 3 ?

Politia Comunitara apartine de PRIMARIE si e platita din banii fiecarei primarii...din bani de la guvern

Unele primarii din comune cu 2-3 mii de oameni au angajat sute de politisti comunitari, fiecare cum i-a trecut prin cap

Trebuie sa existe o limita pt toate: politie, functionari publici, etc nu sa angajeze fiecare cati vrea, dupa cum ii trece prin cap!

eu cred ca sunt comune care au angajat mii de polititsti comunitari

:))

Edited by umilboc, 20 August 2010 - 17:41.


#30
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 Pallavicini, on 20th August 2010, 18:18, said:

Nevasta-mea a nascut demult,e adevarat.... fiica-mea are acum 13 ani, insa nici vorba de sume astronomice, la nivelul de azi, al banilor, nu am dat decat echivalentul a 50 Euro. Sti cine i-a bagat pe TOTI in buzunar? Medicul!
Vrei sa-ti spun si cum il cheama?

Au ma ievoluat lucrurile. 400 Euro medicul, 400 lei anestezistul, 100 lei asistenta de la sala de nastere, cate 10 lei pe la toate asistentele care se perinda prin jurul lauzei si a copilului. 160 Euro pe noapte rezerva.

Sa ne-ntelegem, acestea nu sunt tarife impuse de nimeni - o tiganca homeless-a de 14 ani adusa de Salvare a nascut in acelasi timp si, in afara de anestezie si rezerva primeste cam aceleasi servicii medicale. Bine, c-o lasa pe mana unui rezident si ca sta in tarvaliu si doua zile, e alta poveste...

Nu este scuzabila pierderea vietilor atator copii doar pentru ca au salarii de rahat. Iti dai demisia si te duci dracului daca nu esti in stare sa stai macar in post.

Edited by Mount_Yermom, 20 August 2010 - 17:45.


#31
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Mount_Yermom, on 20th August 2010, 18:42, said:

Iti dai demisia si te duci dracului daca nu esti in stare sa stai macar in post.

Pai probabil asta-i si motivul pentru care nu era decat o asistenta. Ca si-au dat demisia celelalte sau au plecat aiurea, dupa cum le sfatuia Base.

#32
Cobb

Cobb

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 25.07.2010

 Thomas-, on 20th August 2010, 17:44, said:

Pai probabil asta-i si motivul pentru care nu era decat o asistenta.

Esti **** ! Era doar una pt ca asa a hotarat conducerea spitalului...

Edited by Cobb, 20 August 2010 - 17:45.


#33
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 Cobb, on 20th August 2010, 18:45, said:

Esti **** ! Era doar una pt ca asa a hotarat conducerea spitalului...

Din lipsa de fonduri cumva?

#34
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 Cobb, on 20th August 2010, 18:45, said:

Esti **** ! Era doar una pt ca asa a hotarat conducerea spitalului...

Era doar una pentru ca spitalul nu-si [sau nu i se] permitea sa angajeze mai multe

#35
Cobb

Cobb

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 25.07.2010

 Mount_Yermom, on 20th August 2010, 17:46, said:

Era doar una pentru ca spitalul nu-si [sau nu i se] permitea sa angajeze mai multe

Era doar una pe acea sectie iar acea UNA avea atributii CLARE: sa supravegheze sectia ATI

Nu e nevoie de mai multe asistente pt a supreveghea o sectie noaptea...

Edited by Cobb, 20 August 2010 - 17:48.


#36
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004

 Cobb, on 20th August 2010, 17:04, said:

Asistentele medicale BUGETARE !!!   :first:


Daca nu le dai ZILNIC 20 RON!

Si daca ma bucur cand le scade salariul cu 25% zice lumea ca-s rau...ca am ceva cu bugetarii!

Nu am nimic cu cei care isi fac treaba constiincios dar am o problema cu cei care sunt nesimtiti ca asistenta de la Giulesti


te bucuri ca le taie 25%??? pai creste spaga.daca pana acum se multumea cu 20 ron de acum incolo trebuie sa compenseze cumva taierea salariala.deci nu 20 ci 40 lei.bucura te

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate