Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Probleme la export in Corel X2/X3

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
te simti limitat in creativitate in alte editoare fata de corel/ulead?

#20
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
hai că am luat-o pe arătură  :D
m-am exprimat ambiguu în Mesaj #18, ideia era viceversa.


nu am atins perfecțiunea creativității în utilizarea corel/ulead, nu am atins perfecțiunea în nici un domeniu dar din câte știu nume de referință în domeniu nu se folosesc frecvent de aceste editoare.

chiar dacă nu sunt bun măcar am dreptul să visez, să învăț de la cei buni, mă încântă realizările de la stillmotion, și am toată stima pentru Oleg K, sau Zenus și Iacovescu

apoi pentru vegas am o colecție întreagă de ad-onuri mai vechi sau mai noi, neântâlnite la alte editoare.

Edited by CristianAdrian, 18 August 2010 - 20:23.
scos citat inutil


#21
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Daca tot i-ai dat exemplu pe Stillmotion si ceilalti, observa ca ei nu se bazeaza deloc pe efectele din programe, ci pe ceea ce filmeaza. Deci creativitatea nu are legatura neaparat cu softul folosit, poti folosi si Pinnacle sau corel sau orice altceva din aceasta categorie si sa scoti rezultate excelente. Asta pot sa-ti confirme si ultimii mentionati de tine.

#22
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
nu știu ce să zic, poate mă înșel dar am văzut la stillmotion foarte des efecte pe sunet gen reverb și fade pe alocuri la ceilalți, mai sunt și efecte foarte complexe care la vizionare par a fi realitate.

e foarte greu de zis în ce măsură avantajează sau nu un instrument de lucru, totuși eu cred că are importanță enormă

la corel m-am săturat să salvez proiectul din 10 in 10 min așteptându-mă la tot felul de blocaje și colecția de filtre nu e chiar de nota 10.

++
încerc de acum să fiu mai ontopic,

#23
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Ar trebui adaugat aici gunx, care, indiferent de polemici, este un greu al NBC-ului, realizarile sale fiind exemple pentru multi, cel putin eu personal am regasit la multi ceva din gunx, ca stil, ca eveniment, surprinderea emotiilor, acestea din urma ( emotiile ), fiind surprinse din ce in ce mai putin de de multa lume. In ceea ce priveste corel, ca si alte programe,poti face chiar foarte multe, imaginatia contand cel mai mult.

#24
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
off topic... dati-mi un sfat pentru cumpararea unui mouse. Am un kit logitech lx710, dar mausu asta mi-a distrus mana azi, dupa 12 ore de munca la pc, vreau unul bun si ergonomic...neaparat.
L.E. sa fie doar ptr editari, nu stau de jocuri acum ...decat iarna si f rar.

Edited by xkos, 24 August 2010 - 21:35.


#25
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 xkos, on 24th August 2010, 22:34, said:

off topic... dati-mi un sfat pentru cumpararea unui mouse.

eu folosesc unu de la kitul tastaturii și pare ok, il am de circa 5 ani http://www.microsoft...ls.aspx?pid=008

ca volum e un pic mai mare ca cele obișnuite, și deși am mai multe prin casă îl prefer pe acesta cu toate că e cam jegos datorită uzurii

Edited by c_anicai, 24 August 2010 - 22:07.


#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Am avut si eu "meciuri" cu designerii de mouse-uri. Unele parca sunt facute sa arate bine in poze, dar cand le tii in mana faci crampe.
Acum am ramas la doi in casa (efectiv am aruncat de podea cu unii). Unul Microsoft si unul <a href="http://www.amazon.co...02HWRJBM/numele hotului e:pd_ts_e_4?ie=UTF8&s=electronics" target="_blank">Logitech</a>. Primul necesita o manipulare un pic mai diferita fata de un mouse normal (nu se ridica complet de pe masa, mai mult pivoteaza in jurul laturii din dreapta) si a ajuns la PC-ul nevestei - se plangea de carpal tunnel cu altii. Al doilea imi sta bine in mana si sta la PC-ul meu.
Or fi si altele mai scumpe, dar astea m-au multumit...

Edited by SuperDuper, 25 August 2010 - 03:03.


#27
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
@SuperDuper

șoarecii prezentați sunt extratereștri, eu sunt mai conservator.

ulead/corel se folosește mult de maus față de alte editoare unde se mai apelează și la tatatură și nu prea apar efectele de amorțire a mâinii.

Edited by c_anicai, 25 August 2010 - 07:11.


#28
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Soareci buni ce ati recomandat voi, dar in Ro  am vazut ca sunt facaturi, de proasta calitate si scumpi, cel putini ce-i care ii are SuperDuper. Am luat un A4Tech x7, x718BK, nu se compara cu lx7 care il am, merge precis si f usor in corel, ramane de vazut cum solicita mana si cate crampe imi provoaca, deocamdata ma simt bine cu el in mana si la editat.

Edited by xkos, 27 August 2010 - 14:25.


#29
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Or fi scumpi, dar crede-ma am cheltuit poate dublu pe soareci din astia ieftini. Am vrut neaparat wireless ca ma exaspera firul ala la biroul meu.
Unii ii am in cutie in garaj (nu stau bine in mana, sau nu merg bine pe melamina biroului, sau consuma bateriile prea repede), altii sunt la gunoi - fie ca s-au stricat singuri, fie ca am dat cu ei de podea :)
Bine, eu ma mai si joc shootere si alte alea, de aia m-am orientat spre laser si cu mai multi DPI.
PS: mama lor cu filtrele de web, acum trebuie sa ma feresc sa dau linkuri catre Amazon?

Edited by SuperDuper, 28 August 2010 - 00:16.


#30
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
te cred. Si eu pana sa iau kit-ul logitech aveam niste prastii, cel putin de la tastatura aveam dureri dupa primele 2 minute de tastat, ziceai ca am cuie bagate in oase. Dupa ce am luat logitechul am scapat de probleme, pe partea tastaturii. Mausul, este laser, precis in felul lui, wireless, dar este greoi, greu de deplasat si cumva cu o forma nu prea ergonomica si daca lucrezi mult timp cu el incepi sa ai crampe de-ti vine sa-l faci praf. Plus ca prin corel se misca ca o prastie, am un a4tech minimouse din ala tip butoias(optic) , se misca super fata de asta cu toata tehnologia lui laser. Ieri mi-a sosit tot un a4tech x7, cum ziceam mai sus, e cu fir ce-i drept, dar se misca f bine, e ergonomic si per ansamblu sunt multumit de el. Calitatea materialului este ...inferioara fata de cele scumpe dar cata vreme isi face treaba... nu mai conteaza. Una peste alta, se pare ca si astea sunt componente demne de luat in seama la editari, altfel riscam te miri ce boli iremediabile pe parcurs.
Legat de export acum in Corel, am scos klite versiunea 6.2, am bagat klite v4.3, a inceput sa dispara problema cu randarea aia ciudata. Acum face ca acum un an, cand are toane sa randeze tot materialul il randeaza fara smart rendering dar macar il face bine, desi materialul e recompresat.
Din toamna-iarna incerc sa ma mut pe vegas, deocamdata am workflow-ul pregatit pe astea, e sezon si n-am timp de schimbari radicale. sa auzim de bine, bafta.

#31
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Personal folosesc de cativa ani tastatura Microsoft Desktop Elite Keyboard si mouse Microsoft IntelliMouse Explorer 2.0 de care sunt foarte multumit, bateriile tin foarte mult, atat la tastatura cat si la mouse, nu fac figuri cum sunt unele care nu poti folosi ctr si mouse-ul sau alte combinatii, mouse-ul lucreaza direct pe suprafata biroului care este din melamina si nu am avut probleme niciodata cu ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate