Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

recomandare: iphone 4 sau samsung galaxy s ?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
rzvwien

rzvwien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2006
Hai sa-mi dau si eu cu parerea. Am Samsung Galaxy S de cand a aparut si de 2 saptamani am si un Iphone 4.
Ca sistem de operare Android mi se pare mult peste IOS, desi Androidul mi se blocheaza destul de des in ciuda root-ului si lag fix, sper sa se rezolve odata cu Froyo. La IOS nici pomeneala de blocaje sau restartari. In schimb, la calitatea constructiei Iphone este muuuuuuult peste Galaxy, iar asta atarna foarte greu in balanta, cel putin pentru mine. La nici 2 saptamani dupa ce l-am cumparat, capacul de la Galaxy S e matuit in colturi si plin de zgarieturi ( arata ca un telefon vechi de 1-2 ani) desi a fost tinut numai in buzunar la blugi fara nimic altceva in buzunar, ca si Iphone-ul de altfel, care nu are nici cea mai mica urma pe el.
Una peste alta, ca telefon de zi cu zi pentru un utilizator normal ( vorbit, sms, net) Iphone mi de pare o alegere mai inspirata.Cel putin pana acum, nu am avut nici un fel de probleme cu semnalul (telefonul e folosit cu abonament Tmobile Austria) desi am incercat sa il tin in felul nerecomandat de Jobs  :rolleyes:  Diferenta de pret fata de Galaxy mi se pare perfect justificata de calitatea materialelor si a constructiei, pana nu o sa tineti un Iphone 4 in mana nu o sa intelegeti. Nu vreau sa fiu inteles gresit, Galaxy S e un telefon foarte reusit, dar mai are mult de lucru pt a ajunge la nivelul de finisare si stabilitatea unui Iphone 4. Diferenta de pret intre ele cred eu ca reprezinta exact diferenta de calitate. In rest, fiecare are plusuri si minusuri, e clar ca niciunul nu e perfect.

#38
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
pai din descrierea ta nu am itneles cu ce e mult android os fata de ios...din detaliere a fost invers
detinator de galaxy s si astept sa bage pe stoc iphone 4 pentru al doilea telefon [nu cred ca pot renunta la vre'unul dintre ele]

#39
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Pe Galaxy am I9000XXJPK, ultimul FROYO de la Samsung si e fara lagfix si e rapid

#40
rzvwien

rzvwien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2006

 hyperyon, on 25th September 2010, 23:42, said:

pai din descrierea ta nu am itneles cu ce e mult android os fata de ios...
Android mi se pare superior ca flexibilitate, mi se pare mai de viitor decat IOS-ul, in special de la Froyo in sus, eu unul l-as alege in locul IOS-ului cu conditia sa fie si stabil.
Mie Galaxy-ul mi se blocheaza si se restarteaza singur de vreo 2-3 ori pe zi, tind sa cred ca nu este o problema hardware, desi nu am auzit de prea multe Galaxy S cu problema asta.

#41
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
ce firmware ai? iti recomand momentan pana la froyo JM2-ul..vezi ca se discuta despre asta pe topicul dedicat galaxy-ului
in ce priveste iphone-ul..m-am pus in lista de asteptare pe email...poate cand vine nu o sa mai aiba bug-ul sa trebuiasca sa alegi extraoptiunea myspartphone la abonamentul pantera pentru iphone 29

#42
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
mda. in zone cu semnal prost nu pot vorbi la iphone. cel putin nu pe 3g, trebuie sa-i dezactivez 3g-ul ca sa pot incerca sa am o convorbire. ce-i drept, galaxy s n-am testat in zona respectiva, dar alte telefoane (inclusiv iphone 3g) merg ok. ceea ce ma face sa cred ca iphone 4 chiar are o problema de semnal.

#43
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Am uitat sa adaog: are probleme cu semnalul. Daca atingi fantele dintre antene scade dramatic

#44
RaduC_2

RaduC_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 28.06.2010
Cum e bateria la i4?

#45
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Acum la o saptamana de utilizare, trecand de fonfleuri de design..
Bateria mai buna decat la Galaxy
Semnal: GROAZNIC. Folosesc casti ca sa il pot folosi. E VARZA
Amprente pe spate si displ: IDENTIC

#46
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Se poate pune iGO pe Samsung Galaxy S? Cum merge ca navigator?

#47
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Motanov se numeste, este un Igo modificat.

#48
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

 Dheus, on 15th August 2010, 09:50, said:

Bine, sa lasam nuantele. Vrei iPhone 4? Da sau nu? Ei bine, daca il vrei, nu va conta cum il tii. Daca nu vrei (sau daca nu-l poti avea) atunci va conta fiecare detaliu.

iPhone 4 este peste Galaxy S pt ca:
- build quality mai bun; (Cu pretul semnalului)
- camera mai buna (filmat si poze); Epic Fail!
- OS mai bun (la functiile cele mai utilizate, exceptand multitaskingul); Epic Fail
- hardware mai bun, in sensul ca ai noise cancellation, ca exemplu. Da...mai ales antena este de o calitate exceptionala :lol:
- display care permite un zoom mult mai reusit. Desi S-Amoled castiga la naturaletea culorilor. Daca folosesti lupa ca sa te uiti pe telefon, Go 4 iPhone 4 :)

De-asta iPhone este SUB Galaxy S, in opinia mea.
Corectura completa :)

PS: Uite ce poti pati de la un bumper care cica "apara semnalul": http://www.engadget....tennagate-woes/

Si ca o cireasa de pe tort: IGO My Way 2010 pentru Galaxy S (NU MOTONAV): http://hightechrider...niaradare-2010/

Edited by Steauaboy95s, 19 October 2010 - 19:23.


#49
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

 Steauaboy95s, on 19th October 2010, 20:14, said:

Corectura completa :)

PS: Uite ce poti pati de la un bumper care cica "apara semnalul": http://www.engadget....tennagate-woes/

Si ca o cireasa de pe tort: IGO My Way 2010 pentru Galaxy S (NU MOTONAV): http://hightechrider...niaradare-2010/

Camera de pe iphone 4 este peste galaxy , e cea mai buna in segmentul 5MP,  sa mai amintesc de lipsa flash-ului? deci Epic fail Galaxy
Nu toti au probleme cu semnaul.
iOS este cu mult peste Android deocamdata, ce lagfixuri mai folositi? deci Epic Fail Android.
Nu deveni si tu un fandroid ca nu este galaxy telefonul suprem.

#50
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Pe GSMArena SGS a primit 10/10, iar iPhone 4 9/10. O fi el putin mai bun la camera (in anumite privinte, ca un SGS cu setarile corecte scoate poze mult mai bune decat un iphone 4). Flash-ul o sa il iau ca pe un minus, desi nu stiu ce poze poti face cu "xenon"-ul ala de 1cm pe iPhone 4.
Eu am avut posibilitatea sa pastrez iPhone 4 si sa vand SGS. Am primit unul nou, in cutie, sigilat cu iOS 4.1 (Deci din ultimele loturi) Si Ghici ce? Nu am putut purta o conversatie cu el deoarece s-a intrerupt de 2 ori in 4 apeluri. Daca ala mai e Telefon Mobil, atunci eu mai bine imi iau un fix dupa mine...
Nu folosesc niciun lagfix decat cu Android 2.2 Froyo. Sa-ti mai amintesc ca Lagfix-ul era valabil doar la SGS, nu la Android? Confunzi interfata TouchWiz cu Android-ul?

Nu este Galaxy telefonul suprem, dar nici iPhone 4 nu este telefonul suprem.
Astea 2 sunt cele mai tari telefoane dupa piata in momentul de fata, doar ca unul dintre ele poate fi folosit ca telefon, celalalt pe post de lanterna (ca are blitz) :lol:

#51
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Cine imi spune ca iPhone 4 nu are probleme cu semnalul nu dau 2 bani pe parerea lui. E clar pt. mine ca e doar un fanboy...


 born2lose, on 26th September 2010, 15:55, said:

mda. in zone cu semnal prost nu pot vorbi la iphone. cel putin nu pe 3g, trebuie sa-i dezactivez 3g-ul ca sa pot incerca sa am o convorbire. ce-i drept, galaxy s n-am testat in zona respectiva, dar alte telefoane (inclusiv iphone 3g) merg ok. ceea ce ma face sa cred ca iphone 4 chiar are o problema de semnal.


 morogan, on 26th September 2010, 18:36, said:

Am uitat sa adaog: are probleme cu semnalul. Daca atingi fantele dintre antene scade dramatic


 morogan, on 1st October 2010, 22:47, said:

Acum la o saptamana de utilizare, trecand de fonfleuri de design..
Bateria mai buna decat la Galaxy
Semnal: GROAZNIC. Folosesc casti ca sa il pot folosi. E VARZA
Amprente pe spate si displ: IDENTIC


 nowories, on 19th October 2010, 17:09, said:

Antena & proximity sensor.

Aveti grija cum tineti iphone-ul, nu puneti-ti mana pe rama din stanga cand navigati pe internet, iar cand vorbiti la el aveti grija sa tineti displayul departe de fata sa nu il atingeti.
Sa nu indrazniti sa-l folositi ca un telefon normal, el este special, iar daca o sa-l folositi normal o sa se incapataneze sa functioneze corespunzator.

My 2 cents.  :cursing:

Am cerut banii inapoi, returnez telefonul, o sa mai imi iau un galaxy s.

Pace

Edited by Florinbv, 19 October 2010 - 20:16.


#52
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Florinbv , luni am vazut 2 posesori de Iphone 4 care avea cauciucul pus pe el. :lol:

#53
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Am auzit ca Samsung a retras froyo de pe serverele lor :)) , asa meserias este? pacat de telefon hardware de top cu soft de c..t.

Interesant ca pe Desire merge perfect, astia de la samsung nu au atatia bani incat sa angajeze un baietas sa faca o treaba cap-coada cum trebuie?

#54
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Am auzit ca iPhone 4 n-are semnal :), atat de meserias este? pacat de telefon hardware de top cu semnal de c..t.
Interesant ca pe Galaxy S chiar poti sa vborbesti fara drop call, astia de la apple nu au atitia bani sa angajeze un baietas care sa faca o treaba cap-coada cum trebuie?
vezi ca si eu pot? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate