Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

recomandare: iphone 4 sau samsung galaxy s ?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
tudoricaaa

tudoricaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.03.2009
Fanboyilor sunteti ca niste cai care vad doar inainte... Steve Jobs daca va spune ca Iphone este cel mai bun telefon, cu cea mai buna camera, cu cea mai buna interfata voi chiar il credeti. Nu realizati ca este un efect Placebo aici ?

#20
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Posttudoricaaa, on 16th August 2010, 11:00, said:

Fanboyilor sunteti ca niste cai care vad doar inainte... Steve Jobs daca va spune ca Iphone este cel mai bun telefon, cu cea mai buna camera, cu cea mai buna interfata voi chiar il credeti. Nu realizati ca este un efect Placebo aici ?
Bine, dumneavoastra, domnule Impartialitate, ce telefon vedeti ca fiind cel mai bun?

Nu e niciun efect placebo. Doar ca "din greseala", GSMArena si alte cateva siteuri, "neimportante" si total fanboy Apple, au denumit camera de pe iPhone ca fiind cea mai buna la filmare HD si la poze, din sectorul 5Mpx. Din greseala, cum am spus, ca nu stiau ca e efect placebo.

Nu conteaza ce zice Jobs, dar nici tu nici eu, nu am pus mana pe iPhone 4, dar cei care au pus, au ramas impresionati, si nu de soft, sa fii sigur. Testele spun ca e bun, poate nu cel mai bun, dar dintre cele mai bune, ca Steve Jobs spune multe pe langa.

Te cred ca ai arunca tu un iPhone doar pt ca Steve Jobs il lauda. Asa ca sa lasam superficilitatea asta inutila. Cand iPhoneul avea jocuri foarte bune, de Android nu se auzea nimic, nu era nici lansat pe vreun handset.

Edited by Dheus, 16 August 2010 - 10:39.


#21
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Pai tocmai aste e impresionabil. Faptul ca android creste intr-un an cat ios in 2. Hai sa ne gandim, primul release IOS este de pe la jumatetea lui 2007 iar android 2 ani mai tarziu. Poate pot sa admit ca froyo este inferior ios4 din anumite puncte de vedere, insa in jumatate de an situatia se va schimba radical.

#22
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFlorinbv, on 16th August 2010, 15:45, said:

Pai tocmai aste e impresionabil. Faptul ca android creste intr-un an cat ios in 2. Hai sa ne gandim, primul release IOS este de pe la jumatetea lui 2007 iar android 2 ani mai tarziu. Poate pot sa admit ca froyo este inferior ios4 din anumite puncte de vedere, insa in jumatate de an situatia se va schimba radical.


Creșterea nu spune nimic concis despre calitatea OS-ului. Android crește spectaculos pentru că este disponibil pe 500 de modele diferite, nu pe 3 dispozitive, ca iOS-ul.
Nu vreau să stârnesc polemică, Android este un OS de calitate și modern. Este mai bun în anumite privințe decât iOS dar și reciproca este MAI MULT decât valabilă :)

#23
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Cred ca mai bine threadul se numea: iphone 4 sau 2-3x galaxy s.

Iphone-ul este mult prea scump pentru ceea ce stie sa faca. Daca totusi banii nu sunt o problema ia-le pe amandoua si vezi care iti place mai mult.



Eu ti-as recomanda Android pentru ca asta am si eu. Os-ul de pe iphone nu mi-a placut niciodata.

#24
icemanyo2001

icemanyo2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2010
eu unu am avut de ales intre amandoua telefoanele, ata iphone4 cat si galaxy s, si in final am ales samsung. dupa parerea mea si nu sunt strain de acest domeniu, samsung este net superior iphone-ului 4. in primul rand camera de pe samsung este mult mai buna decat cea de pe iphone, nu mai pune ca nu are blitz pe cad iphone are. la partea de navigare pe net se misca mult mai bine ca iphone. aplicatia de navigatie a iphone-ului necesita destule comenzi pana ajungi sa stabilesti o destinatie. wireless-ul de pe samsung se misca mai bine decat cel de pe iphone. sa nu mai vorbim de procesorul grafic de pe samsung, care este net superior celui de pe iphone, ma refer la numarul de fps. plus ca samsungul are un design mult mai reusit decat cel al iphone-ului.


asta este parerea mea. dar dupa cum stiti fiecare cu parerea lui.

#25
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Procesorul, acceleratorul grafic si cipul audio de pe Iphone 4 sunt produse de Samsung si sunt la fel atat pe Galaxy S cat si pe Iphone 4.

Eu sunt de parere ca Galaxy S are un raport calitate/pret/performante excelent pe cand Iphone 4 e departe de acest raport.
Trebuie sa ii pui un cauciuc ca sa vorbesti la el(Iphone 4) :lol: si costa 2700 de lei. :deadtongue:

Edited by Just_Cavalli, 11 September 2010 - 13:23.


#26
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Posticemanyo2001, on 11th September 2010, 13:38, said:

eu unu am avut de ales intre amandoua telefoanele, ata iphone4 cat si galaxy s, si in final am ales samsung. dupa parerea mea si nu sunt strain de acest domeniu, samsung este net superior iphone-ului 4. in primul rand camera de pe samsung este mult mai buna decat cea de pe iphone, nu mai pune ca nu are blitz pe cad iphone are. la partea de navigare pe net se misca mult mai bine ca iphone. aplicatia de navigatie a iphone-ului necesita destule comenzi pana ajungi sa stabilesti o destinatie. wireless-ul de pe samsung se misca mai bine decat cel de pe iphone. sa nu mai vorbim de procesorul grafic de pe samsung, care este net superior celui de pe iphone, ma refer la numarul de fps. plus ca samsungul are un design mult mai reusit decat cel al iphone-ului.


asta este parerea mea. dar dupa cum stiti fiecare cu parerea lui.

Dupa cum se vede esti foarte strain in domeniul asta :). Unde este Samsung net superior? doar asa ca idee ca sa nu murim prosti.

Camera de pe iphone este mai buna decat cea de pe galaxy , ti-ai luat teapa daca ai crezut ca este invers.
Navigatia de pe iphone bate la cur orice este pe Android, ai de unde alege: Igo, Navigon, TomTom , pe cand la android ai o mizerie de Motanov.
daca si galaxy are design mai reusit ca iphone...eu sunt bill gates, acum o sa vii sa ne zici ca galaxy are materiale mai bune ca iphone.
Vad ca ai un singur post...te-ai inscris pe forum sa ne zici ce naspa este iphone si ce meserias este galaxy?

#27
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View PostJust_Cavalli, on 11th September 2010, 14:09, said:

Procesorul, acceleratorul grafic si cipul audio de pe Iphone 4 sunt produse de Samsung si sunt la fel atat pe Galaxy S cat si pe Iphone 4.

Eu sunt de parere ca Galaxy S are un raport calitate/pret/performante excelent pe cand Iphone 4 e departe de acest raport.
Trebuie sa ii pui un cauciuc ca sa vorbesti la el(Iphone 4) :lol: si costa 2700 de lei. :deadtongue:
Conform GSM ARENA i9000 are ARM A8 iar iPhone 4 are ARM A4. Nu stiu ce diferenta este intre cele doua dar o diferenta este cu siguranta.
@TKD mizeria aia de Motonav e tot iGO in plus mai sunt si alte navigatoare pt. Galaxy S (Sygic, CoPilot etc), la navigare pe internet Galaxy S se misca mai bine si are si flash odata cu froyo ;)

Edited by Florinbv, 11 September 2010 - 22:16.


#28
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Eu din cate stiu diferenta consta doar in nume, fiind vorba de acelasti tip de procesor.

#29
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View PostFlorinbv, on 11th September 2010, 23:12, said:

Conform GSM ARENA i9000 are ARM A8 iar iPhone 4 are ARM A4. Nu stiu ce diferenta este intre cele doua dar o diferenta este cu siguranta.
@TKD mizeria aia de Motonav e tot iGO in plus mai sunt si alte navigatoare pt. Galaxy S (Sygic, CoPilot etc), la navigare pe internet Galaxy S se misca mai bine si are si flash odata cu froyo ;)

Tu nu stii care este diferenta, dar esti sigur ca este diferenta intre ele, faina sa.

Motanov este ala care are lag prin meniuri si este singurul soft gps care are romania la nivel de strada? :)

#30
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
In mod sigur daca iphone-ul ar avea pret similar cu samsung-ul, automat si "performantele superioare" ale samsung-ului ar scadea simtitor in ochii multor cetateni "obiectivi" care si-au cumparat samsung pe criteriul financiar. :)

#31
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
De raportul pret/performanta ai auzit? Din astea 2 telefoane, care crezi ca are un raport mai bun? Eu asta am tot spus, de ce sa dau 700 de euro pe iPhone? cand pot sa iau cu 400 un telefon care este aproximativ la acelasi nivel.
@TKD ai cumva iGo instalat pe iphone? sa nu-mi zici ca nu are lag prin meniuri ca nu te cred.

Edited by Florinbv, 13 September 2010 - 19:57.


#32
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Fix asta am spus si eu, ca ele au performante similare, diferentierea fiind facuta doar de pret.
Ca tu ai inteles altceva, nu mai e vina mea. Nu ti-ar strica mai multa atentie inaintea de-a arunca manusa. ;)

#33
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View PostFlorinbv, on 13th September 2010, 20:47, said:

De raportul pret/performanta ai auzit? Din astea 2 telefoane, care crezi ca are un raport mai bun? Eu asta am tot spus, de ce sa dau 700 de euro pe iPhone? cand pot sa iau cu 400 un telefon care este aproximativ la acelasi nivel.
@TKD ai cumva iGo instalat pe iphone? sa nu-mi zici ca nu are lag prin meniuri ca nu te cred.

Lag in meniu la Igo pe 3GS?( ca sa nu mai vorbim de iphone 4 care este mai rapid ca 3GS ) sper ca ai vrut sa faci o gluma :), nu exista asa ceva, iar Igo-ul este versiunea cu toata europa care are 1.8 GB
Dupa cum se vede in screen shot am mai multe programe de navigatie, pacat ca nu am cu ce sa filmez sa vezi cu ochii tai asta, lagul inexistent:).

Attached Files


Edited by tkd29, 15 September 2010 - 08:30.


#34
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Am Galaxy S de la lansare si am luat ieri Iphone 4. Primele impresii pentru un versus:
Camera: mai buna la IPhone
Viteza: identica
GPS: putin mai rapid la lock la IPhone
Display: MUUUULT mai bun la Galaxy
Aplicatii: gratis si multe la Android
Design: se simte mai bine in mana IPhone
Bateria: la Galaxy S ma tine 2 zile cu vorbit cca 100min/zi in medie si mail pe 4 conturi, din care unul push (exchange) La Iphone nu am apucat inca sa consum

Revin dupa utilizare. Am avut toate generatiile de IPhone. Este ideal pt net si sms, dar e varza la vorbit (ca telefon). Eu personal nu m-am inteles la folosit intensiv. Mybe is just me. Din acest punct de vedere samsung e peste.
CAt despre Desire (ca povestea cineva mai sus) e foarte ok la design, avand acel fund din plastic cauciucat nu e sensibil la amprente sau zgarieturi (ca IPhone sau Galaxy). In rest e sub: display ce nu se vede in soare at all, camera inferioara.

#35
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
morogan, pe samsung ai firmware-ul original? mie mi se pare putin cam incet cel original in comparatie cu iphone-ul.
cat despre ecran, mie nu mi se pare mai bun al samsungului. e mai luminos, mai stralucitor, nu stiu cum sa-l descriu exact - dar cel al iphone-ului mi se pare mai natural. ok, natural e cumva fortat cand vorbim despre calitatea unui ecran de telefon, dar pur si simplu mi se pare ca ecranul iphone-ului e mai apropiat de ce m-as astepta eu sa vad de la un ecran de mobil.

#36
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Ca utilizator atat a platformei Android cat si IOS pot afirma ca exista mult mai multe si mai diverse aplicatii pentru iPhone. Cei de la Google au facut o treaba foarte urata cu Marketul de pe Android limitand accesul pentru Romania (printre altele) la toate aplicatiile platite si la unele free. (60% din aplicatiile mele de pe iPhone sunt cumparate)

Ai putea lua in calcul si acest amanunt: aplicatiile disponibile -> Only Free versus Free+Payed

Edited by Cayn, 25 September 2010 - 18:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate