Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Cu Matizul la Bolboci

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006
Tocmai veniram dintr-un tur de concediu prin tara cu Matizul cand niste prieteni tot matizisti ne-au invitat sa facem un weekend la Bolboci cu cortul.

Drumul de la Bucuresti la Targoviste a fost bun dar de la Pietrosita a inceput greul...pana la Bolboci am tot urcat pe un drum de asfalt spart, apoi pietre, apoi pamant batatorit cu mult praf....vreo 25 km am urcat pe macadam cu cele 3 matize.

Totusi am ajuns la Bolboci...de fapt am pus corturile la Zanoaga cu 1km mai inapoi.
La plecare am vizitat si Pestera inca vreo cativa km.

Drumul este infect si periculos, fara parapete, cu surpaturi pe margine....unii se enerveaza: era un Audi- ist cu jep care tipa la colegului lui de drum cu Logan: m-ai adus pana aici si mi-am stricat masina....

In total am mers cu matizul vreo 60 km pe macadam si nu a patit nimic...cu exceptia faptului ca mergand numai in viteza I-a si a II- a mi-a mancat vreo 8 litrii de benzina la 100km.

La coborare am constatat ca rotile erau foarte incinse de la franare...Am facut o pauza de vreo 15 min si am continuat mersul.

Cand am ajuns in Bucuresti, am pus Matizul pe o rampa sa ma uit sub el deoarece la coborare a luat un bolovan in scut, fix intre roti, a sarit in sus si apoi a cazut iarasi cu zgomot ...nu avea nimic decat scutul putin indoit.

Dar alta data nu m-ai merg la Bolboci...

Edited by gabicen, 05 August 2010 - 22:28.


#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postgabicen, on 5th August 2010, 23:27, said:

Dar alta data nu m-ai merg la Bolboci...

Macar fa rost de un crossover sau un SUV, cand mai vrei iesiri de genul acesta, "micul gigant" e bun in oras, nu sa calaresti drumuri "sparte".

Eu daca ma duc cu a mea, ma intorc cu "piese de rezerva" de acolo :), sau cu electronica zdruncinata si amestecata.

#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

View Postconnectorxp, on 5th August 2010, 23:43, said:

Macar fa rost de un crossover sau un SUV, cand mai vrei iesiri de genul acesta, "micul gigant" e bun in oras, nu sa calaresti drumuri "sparte".

Eu daca ma duc cu a mea, ma intorc cu "piese de rezerva" de acolo :), sau cu electronica zdruncinata si amestecata.

Daca stiam ce il asteapta pe Matiz sigur refuzam invitatia la Bolboci cu cortul...dar fost bine...am gratarit, am baut (o) bere, am facut foc de tabara imens cu busteni, am povestit la foc si despre vizita ursilor la corturi, am testat felinarul cu fitil si petrol lampant, nevestele au copt dimineata vinete si ardei grasi pentru acasa, noi ne dregeam si nevestele au hotarat ca ele o sa fie soferi la intoarcere in Bucuresti...ceea ce a fost bine.

Nu vroiam sa refuz familile de matizisti cu care am facut Transfagaraseanul si Apusenii in ultimii ani...pe acolo este asfalt.

Totusi Matizul s-a comportat bine si peste asteptari pe macadam avand in vedere ca nu este chiar tanar...are 35000 km.
Nu ii "scartaie" nici o articulatie pe sub burta...inca...din ce am vazut pe rampa privind si la scutul indoit de bolovan.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postgabicen, on 6th August 2010, 00:17, said:

Totusi Matizul s-a comportat bine si peste asteptari pe macadam avand in vedere ca nu este chiar tanar...are 35000 km.
Nu ii "scartaie" nici o articulatie pe sub burta...inca...din ce am vazut pe rampa privind si la scutul indoit de bolovan.

La cat mai multi, eu cu C2, personal cu 65K pe bord, am schimbat un rand de articulatii din cauza off-raod-ului si acuma urmeaza sa schimb, caseta care nu e foarte ieftina (am mai schimbat-o acum 2 luni dar sa defectat din nou si o fac pe cheltuiala lor, cu banii de pe doua casete imi iau un Sandero cu aer prin programul Remat :) ), iar cu cea de servici, nici sa nu auda de gropi ca e pretentioasa rau, e model pentru oras, la drum lung o chinui.

Ai ceva poze de pe acolo, nu strica sa pui cateva.

De abia astept, mai am si eu o saptaman si o tai si eu la munte, in concediu, fara masini  :coolspeak: , ca in studentie, cu trenul si cu rucsacul in spate.

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

View Postconnectorxp, on 6th August 2010, 12:01, said:

La cat mai multi, eu cu C2, personal cu 65K pe bord, am schimbat un rand de articulatii din cauza off-raod-ului si acuma urmeaza sa schimb, caseta care nu e foarte ieftina (am mai schimbat-o acum 2 luni dar sa defectat din nou si o fac pe cheltuiala lor, cu banii de pe doua casete imi iau un Sandero cu aer prin programul Remat :) ), iar cu cea de servici, nici sa nu auda de gropi ca e pretentioasa rau, e model pentru oras, la drum lung o chinui.

Ai ceva poze de pe acolo, nu strica sa pui cateva.

De abia astept, mai am si eu o saptaman si o tai si eu la munte, in concediu, fara masini  :coolspeak: , ca in studentie, cu trenul si cu rucsacul in spate.

Am filmulete .mpg facute cu camera...nu stiu daca se pot posta pe aici...

Cat despre studentie...ehe... pe vremea aia aveam pusca si cureaua lata si am mers in zona cu ia-ma nene dupa coborarea din tren la Pietrosita.

Am facut cu piciorul: Scropoasa, Padina, Pestera, urcare cu piciorul la Babele facut stanga la Omu, cazare noaptea...unde fiind luna mai ne-am spalat dimineata cu zapada si am baut apa tot din zapada ca rau ne era sete si nu se gasea apa...doar vin Murtfatlar, Corabioara.
Apoi am luat-o la vale spre Malaiesti prin hornuri, priviti de caprele negre care tot topaiau pe acolo prin  poteca aia infecta plina de grohotis si de cruci.
Ajungand la Malaiesti am descoperit un put infect si verde de unde se putea bea apa.

La Poiana Izvoarelor era un rai d.p.v apa de baut...curgea apa pe niste jgeaburi din lemn direct in gura...Apoi am mers la Diham...Trei Brazi si in final la gara din Predeal.

Deci am facut Scopoasa - Predeal pe jos...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate