Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Stiati ca:

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Daca vezi, pe un asfalt ca’n palma, urme lungi, negre de franare, ce faci?
Rasp. Franezi si tu ca inseamna ca e groapa adanca, in ciuda calitatii de pana acolo a asfaltului
Daca ti se zice ca e drumul inchis (viitura, inundatie sau orice ar fi) asculta-I pe militieni, chiar e o problema cu soseaua, ca sa nu risti sa intri ca altii in apa pana la oglinda
Nu te aventura pe un drum pe care CREZI tu ca ajungi mai repede, ca sigur nu e asa. Cel stiut e best. Riscul inseamna ori masina varza ori timp mai mult pierdut

Grija la radare. In jud Braila, Gl, Bz se practica bagatul mufei la radar cand se apropie masina, astfel incat poti avea orice detector, tot o iei. Piata e intre 100 si 500k

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
cand aia la meteo spun ca o sa ploua mult fix unde vrei tu sa mergi mai bine mai asteapta. e mai comod sa dormi acasa decat in masina.


nu ii da in gura nici la 2 noaptea. mai sunt si politisti cu insomnii.

educa-ti pasagerii sa poarte centura. mai devreme sau mai tarziu o sa le salvezi viata.

#3
cata.s

cata.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.06.2005
Nu vreau sa fiu carcotas dar nu ma pot abtine.

Cred ca acum doi ani cand au fost paralizate strazile tarii de nameti eu aveam treaba urgenta sa ajung de la Brasov la Bacau. Asta cu exact cateva ore inainte de dezastru. Dupa cum mi-am calculat eu timpul trebuia sa reusesc sa ajung pe lumina lejer la Bacau mai ales ca eram la curent cu avertizarile meteo.

Acum au intrat "militienii"  :cursing:  in actiune si au avut grija sa-mi dea toate planurile peste cap.

Trecusem de Onesti si mai aveam 45 Km pana la Bacau. Trebuia sa traversez dealurile de la Magura. Asta pe la 16:00. Deja era furtuna dar soseaua perfecta.

E si pe la jumatatea drumului (mai aveam 15 - 20 Km pana la destinatie) sta un militian  :cursing:  in mijlocul strazii si nu a vrut sa mai lese o masina sa treaca pe motiv ca se face tarziu si nu crede (asa a primit ordine) ca se mai poate trece pe acolo.

Acum il intreb "si eu ce  :cursing:  fac?" imi raspunde ca cica singurul drum spre Bacau ramane sa ma intorc la Onesti si sa o iau spre Adjud, cu alte cuvinte un ocol de aproximativ 120 Km (deja era 16:20). Raspund si il rog sa intrebe prin statie daca se poate trece pe acolo ca deja e tarziu si poate e mai bine sa raman peste noapte la Onesti. Militianul:"e perfect drumul, sa stam linistiti ca la 19 cel tarziu suntem in Bacau ca acum doua minute a vorbit cu colegii si e OK.

Trebuie sa precizez ca pe drumul indicat de politist ieseam din judetul Bacau si intram in judetul Vrancea. (foarte comod pentru militia din Bacau sa nu riste sinistrati pe teritoriul lor asa ca ne-a trimis la vecini sa fim problema escavatoarelor din judetul vecin  :D

Rezultatul: o coada de peste 150 de masini a ramas aproape de Adjud inzapezita peste noapte in cea mai cumplita furtuna la care am fost martor de cand sunt eu. Imagini de cosmar, stergatoarele erau inghetate si nu mai vedeam nimic, am vrut sa ies sa curat parbrizul si vantul mi-a intors portiera peste aripa  :angry: , nu vedeai la 5 metri in fata ta ca eram sa nu mai gasesc masina cand m-am dus putin sa vad unde e problema pe strada. Nu puteai sa stai in picioare de viscol. Am vazut o dubita plina de copii speriati care tipau de te ingrozeai  :w00t:

Acum recunosc ca a fost si vina mea ca m-am luat dupa militianul ala da si el e vinovat ca ne-a asigurat ca ruta aia e perfecta.

Concluzia: ganditi-va de doua ori inainte sa ascultati sfatul unui militian  :D

#4
Samael

Samael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.06.2005
Nu te duce sambata si duminica in Carrefour sau in Cora! Sau in joia de dinainte de Pasti... mai gol e vineri.

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Nice topic, morogane!  :coolspeak:

Samael, on Jul 22 2005, 18:33, said:

Nu te duce sambata si duminica in Carrefour sau in Cora! Sau in joia de dinainte de Pasti... mai gol e vineri.

<{POST_SNAPBACK}>



iarta-ma, dar ce treaba are ce ai zis matale cu subiectul topicului?!  :w00t:


Si sa continuam si noi pe tema data:



GENERALE:

- nu te baza pe drum, pe altii, pe marcaje etc. Bazeaza-te PE TINE! In clipele "grele" esti SINGURUL care poate face ceva!

- impact dupa 10 m de frana de la 150 km/h poate insemna de multe ori MOARTEA! Si cam atat reusesti sa franezi daca iti apare ceva BRUSC in fata! Asa cum scrie pe marginea mai multor drumuri nationale: VITEZA UCIDE! La PROPRIU!

- Nu pleca fara frane / directie / roti bine puse la punct. Te pot lasa FIX cand ai nevoie mai mare.

- daca pleci la drum, opreste de oricate ori simti nevoia. Nu-ti da NIMENI nici un premiu daca faci 500 km snur!

- nu sari calul cu viteza. Chiar daca ai detector. Limitele nu-s facute pentru fraieri, ci pentru a proteja viata. A TA sau A CELORLALTI!

- e bine tot timpul sa ai ceva cash la tine. Nu stii pe unde ai nevoie, si bancomate nu gasesti pe toate drumurile (nationale sau nu). Nu te baza neaparat pe telefonul mobil, ca sunt zone unde cauti cu zel un mod de a urca in cel mai inalt plop pentru semnal.

- nu te certa (injura) cu Garcea. Nu rezolvi nimic, da' iti faci nervi si pierzi timp. Garantat!

- etc ... sunt mai multe, va mai las si pe voi.



IARNA:

- nu-i da in gura, indiferent de cat de bun e drumul. Un luciu de 50 cm diametru poate fi FATAL.

- nu pleca noaptea decat daca e MUSAI! Daca ARDE. Noaptea de iarna e cea mai pacatoasa (eheheee ... iarna nu-i ca vara! :) )

- frana nu tine nici la TANC pe zapada sau gheata! Poa' sa aiba si mama ABS-ului !

- fa plinul inainte sa pleci la drum. Si asigura-te ca iti merge incalzirea. Te poate scapa de frig nasol! (vezi fetita cu chibrituri!)

- ia o pereche de lanturi cu tine, chiar daca ai gume de iarna (apropo', indiferent ce zic diversii vecini cu daciuta de la '900 toamna, gumele de iarna AJUTA! Si merita fiecare banut de cele mai multe ori!)

- mergi cat posibil cu o coloana, nu te duce singur, de nebun. Am scos vreo cativa viteji din santuri in ultimii ani!

- daca trebuie sa opresti din cauza conditiilor, preferabil sa o faci intr-o localitate, la adapost. Faptul ca mai poti razbate cativa kilometri nu iti garanteaza ca vei putea sa-i parcurgi si in sens invers!

- fii pregatit cu haine groase, manusi, lanterna, ceva mancare / apa.

- verifica antigelul si stropgelul ... Daca se poate si ceva alcool pentru cel din urma, ca ajuta de multe ori.



NOAPTEA:

- evita pe cat posibil drumul. Daca trebuie, mergi mai mult decat prudent. E de ajuns o caruta chioara ca sa te fericeasca!

- ideea ca noaptea e mai liber drumul a devenit un basm. Vezi caruta de mai sus, la care mai adaugi camioane si ceva caini, magari, pisici, betivi etc.

- din pacate trebuie sa o spun: evita sa opresti sa "dai ajutor" in locuri pustii daca esti singur. Exceptie fac cazurile speciale (accidente de ex). In spatele "fecioarei" care face cu mana pot sta cativa handralai, dornici sa bea si ei o bere moaca. Patita. Noroc ca am fost indeajuns de precaut si de masina indeajuns de buna pe care o aveam! :(

- asigura-te ca iti functioneaza luminile corect. Macar scapi de injuraturile tale si ale altora. Daca nu de altele mai rele.

- asigura-te ca ai combustibil indeajuns. Se poate sa ai surprize cu non-stopurile mioritice.

- daca ti se inchid ochii, opreste intr-un loc sigur si lasa-i sa se inchida. Juma' de ora, ca nu-ti da nimeni nici un premiu daca adormi la volan in mers!

- retine ca masina NU vede. Incetineste cand vine unu' cu farurile din fata. NU POTI vedea ce se ascunde in spatele lui (o combina de treierat, ce ocupa si juma' din banda ta, in spatele unui aro cu farurile reglate aiurea va spune ceva?! Nu mai apuci sa strigi: Atentie la CAP!



Ca idee generala: nu o face pe viteazul. Am vazut cam multi eroi anul asta, in ATI. Come profunde (cu saptamanile), oameni desfigurati, descompletati. Familii disperate, prieteni stupefiati. VIETI DISTRUSE! Pentru un kkt!



Mai sunt si altele interesante: PLOAIA, MUNTELE, AUTOSTRADA. Da' va mai las si pe voi, si revin eu dupa cu ceva completari, ca maine dimineata pec la drum, si e deja 3! :w00t:

Drive SAFE!

#6
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
Stiati ca:

- cateodata trebuie sa folositi si semnalizarea?
- nu trebuie sa-i ascultati pe cei care va sfatuiesc sa treceti cu spatele printr-o balta adanca?
- orice sotie in masina se transforma intr-un monstru care nu mai tace?
- daca accidentati pe cineva nu trebuie sa fugiti de la locul accidentului?
- majoritatea politistilor iau spaga?

#7
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
-Daca e gheta pe jos si te apropii cu 150 spre o intersectie nu frana, accelereaza :)
-Daca cel de langa tine nu se mai opreste din comentat terorizeaza-l si nu vei mai avea probleme.

Edited by Takeshy, 23 October 2005 - 11:26.


#8
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Tyby, ce-i aia ATI ? ("Am vazut cam multi eroi anul asta, in ATI")
Bun topicul asta, eu inca nu prea am destula experienta in condus (desi mi s-a spus ca conduc de parca as avea vechime mai mare :) ) ca sa am sfaturi de dat aici. Deocamdata le citesc pe ale voastre :) Multumesc!

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
ATI=Anestezie Terapie Intensiva

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

 morogan, on Oct 23 2005, 20:20, said:

ATI=Anestezie Terapie Intensiva


yeap!

Takeshy: daca e gheata pe jos, NU te apropii de 150 km/h. Decat cu avionul, dar asta nu are importanta.

Arunescu: monstrul poate fi potolit. Metode sunt destule.  :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate