Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cetatean roman cu rezidenta in alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Anca_Olanda

Anca_Olanda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.07.2010
Buna ziua tuturor,
Ca toata lumea pe aici, sunt si eu un pic... confuzata... la ce se refera "procedura administrativa suplimentarea"? Nu am gasit nicaieri o explicatie clara, ca sa inteleg daca as putea fi inclusa in acest proces sau nu (intarzie iesirea vizei cu minimum 60 zile)

Incerc sa prezint situatia mea cat mai succint in ideea ca poate se gasesc si alti oameni confuzi in situatia mea (ma refer rezidenti in alte tari care aplica de viza de State). Eu am 30 de ani, locuiesc in Amsterdam cu prietenul meu care e olandez si care m-a adus aici anul trecut si mi-a facut absolut toate actele necesare (rezidenta, asigurare medicala, drept de munca - totusi nu mi-am gasit inca de munca, dar acum ma concentrez sa invat olandeza cat mai bine). Deci nu lucrez, iar el are un salariu foarte bun si mai are si un magazin care merge bine. A fost o situatie speciala si m-a surprins cu o excursie in Hawaii si normal, imi trebuie viza. Daca cei de la ambasada imi refuz viza, e rau, dar nu asa de rau pt ca si-a asigurat excursia pt cazul asat, si mai vede niste bani inapoi, dar daca viza nu iese la timp, nu vede nica.
Interviul il am programat pe 13 August (3 zile inainte de ziua mea :( si excursia e  pe 25 August. Si am emotii mari daca imi iese la timp, sau e aplicabila procedura administrativa...
Deci, intrebarea mea, in ce cazuri se aplica procedura asta? Si le pot parea material emigrabil cand eu m-am aciuat asa bine aici in Olanda?!?
Va multumesc mult pt rabdarea de a-mi citi postul si va rog raspundeti-mi daca sunteti in tema.
Anca

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In general la viza de US trebuie sa dovedesti ca mai ai de ce sa te intorci: familie (copii mai ales), proprietati serioase sau un salariu bun. Poti sa aplici si ca spouse daca partenerul tau are ce spun mai sus. De mentionat ca majoritatea statelor recunosc intr-un fel sau altul conditia de partener si daca nu sinteti casatoriti: cea mai buna dovada este cont curent comun. Daca nu ai asa ceva macar facturi primite de tine pe adresa prietenului precum si evident inregistrarea pe adresa lui desi pot sa nu fie suficiente. Nu stiu exact cum e in Olanda dar daca ati facut declaratie de impozit pe 2009 comuna ar ajuta foarte mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate