Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Help! - Probleme cu filmul

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
zadock

zadock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 09.09.2007
Azi am terminat o rola de film si am inceput sa il rulez inapoi in cutiuta aia a lui; dupa ce s-a auzit click-ul acela am mai rulat putin ca sa fiu sigur... si cand am deschis aparatul am vazut ca intrase si fasiuta aia care trebuia sa ramana afara. Ce-i de facut, se poate rezolva la laboratorul foto sau e bun de aruncat? :deadtongue:

Fișiere atașate



#2
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.150
  • Înscris: 04.03.2008
Din cate stiu eu, "panglica" aia e ce conteaza. Deci dupa parerea mea e bun :)

#3
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.722
  • Înscris: 21.11.2006
E bun.

Cel mai simplu e sa-l duci asa la laboratorul foto. Numai ca daca nu au o camera obscura si daca operatorul e un neica Nimeni, te-ai putea trezi cu surprize.

Mai sigur e sa te inchizi noaptea in baie, cu cartusul de film si cu o surubelnita. E recomandatbil sa fie bezna deplina. Cu surubelnita fortezi unul din capacele cartusului. Usurel ca sa nu-l deformezi. Dupa ce ai scos capacul scoti usor rola de film si treci capatul ei prin fanta cartusului. Apoi fortezi capacul la loc. Ca sa nu ai suprize e bine sa ai cu tine si un recipient opac in care sa bagi cartusul intrucat o eventuala deformare a capacului poate lasa ulterior lumina sa patrunda la film. De ex. recipientul original al cartusului, dar NUMAI daca e din plastic negru si opac. Iar daca se intampla sa nu mai poti pune capacul la loc - iar e bine sa ai un recipient opac la tine, in baie.

Editat de calexe, 23 iulie 2010 - 21:14.


#4
zadock

zadock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 09.09.2007
Sa fortez unul din capacele circulare de la capete sau una din deschizaturile fantei?

#5
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.722
  • Înscris: 21.11.2006
Unul din capacele circulare. E suficient unul, nu pe amandoua!

#6
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.626
  • Înscris: 25.04.2009
dar poti suna la laboratorul foto unde iti developezi filmul si sa intrebi daca e vreo problema ca a intrat si codita aia.

#7
zadock

zadock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 09.09.2007
Am scos un capacel. Din pacate s-a cam deformat si n-am reusit sa il pun inapoi dar am o cutiuta neagra in care l-am pus. Sper sa nu fie probleme la developat. Multumesc de ajutor! :)

Legat de camera asta obscura... am vazut doar prin filme, ceva cu lumina rosiatica. Ce fel de lumina e aceea si de ce nu afecteaza filmul?
Si apropo: cum developeaza astia filmul? Il scot din cutiuta si il introduc intr-o substanta? Sorry dar nu prea le am cu fotografia pe film, e prima mea rola cu o "sapuniera" :lol:

#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.722
  • Înscris: 21.11.2006
Cutie neagra: e ok, nu-ti face grija.

Camera obscura: sunt niste filtre speciale ce se pun pe sursele de lumina, care de altfel trebuie sa fie suficient de slabe. Banuiesc ca nu ai asa ceva, asa ca nu am detaliat.

Cum developeaza astia filmul: aparatura de laborator poate fi de asa maniera incat sa nu necesite camera obscura. Trag filmul intr-un tanc de developare (o cutie neagra cu o rola in interior), apoi umplu tancul cu revelator, il tin acolo anumiti timpi predeterminati la anumite temperaturi. Apoi se fixeaza filmul din tanc golindu-se de revelator si umplandu-se cu fixator. Asta stopeaza procesul de developare. Apoi se spala filmul cu apa dedurizata. Tot in tanc. In final se scoate filmul din tanc si se usuca, la lumina normala. Apoi se fac pozele. Masinile automate fac operatiunile de mai sus fara tanc special de developare, au recipienti adecvati. Dar procesul e cam tot acesta, numai ca manipularea, dozarea substantelor, timpii si controlul de temperatura sunt procese automate. Procesul, automat sau manual, se poate face fara camera obscura. De aceea spuneam ca un operator novice, obisnuit cu procesul automat, s-ar putea sa nu stie ce sa faca cu un cartus cu lider pierdut sau cu unul prezentat intr-o cutie opaca. Avertizeaza despre acest lucru la laborator! Daca expun filmul la lumina - s-a dus! Era bine daca reuseai sa pui capacelul la loc.

Editat de calexe, 23 iulie 2010 - 23:03.


#9
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 269
  • Înscris: 19.11.2006
Nu-i nicio problema daca fisia aceea intra in interiorul carcasei metalice. Laboratoarele care prelucreaza filmele au un dispozitiv (un fel de lamela metalica) cu ajutorul caruia scot capatul filmului afara pentru a-l introduce in tancul de developat. Multe SLR-uri au motor care deruleaza filmul complet, deci fisia de capat intra in carcasa metalica totdeauna. E chiar un lucru bun, pentru ca nu poti "folosi" un film de doua ori :) .
"Lumina rosiatica" din camera obscura nu afecteaza hirtia fotografiaca alb-negru, care nu este foarte sensibila la astfel de radiatii. Hirtia fotografica sau filmele color sint mult mai sensibile, iar cerintele pentru camera obscura mult mai stricte.

#10
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.013
  • Înscris: 27.09.2007
Lumina rosiatica afecteaza si filmul alb-negru. Inainte de developare filmele nu se expun la lumina. Exista metode speciale de developare prin inspectie, dar depasesc acest topic. Chiar si acolo, pana in minutul 5-10 al developarii lumina nu trebuie sa atinga filmul.

In laboratoarele foto se proceseaza automat, de catre o masina care tine toti parametrii constanti fara prea multa interventie din partea operatorului (bleah). Acasa... acolo e altceva, calexe a punctat destul de bine o parte din pasi.

Ca sa raspund la intrebare, lumina rosie afecteaza filmul.

Nu are nimic daca ai tras tot filmul in caseta, daca cei de la laborator iti spun ca are ar fi cazul sa cauti alt laborator.

Calexe: fixatorul nu stopeaza developarea, aia e baia de stop :).

#11
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 374
  • Înscris: 17.08.2007
Cam tardiva si interventia mea da...na, de cand ma stiu nu au fost probleme cu filmele trase in caseta.
Nu te complica sa scoti capatul filmului  :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate