Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Averea B.O.R.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
409 replies to this topic

#127
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 turcoctonul, on 24th July 2010, 17:27, said:

Pentru banii aia sunt obligati sa taie chitanta, ca unii taie pe sume mai mici sau nu le taie asta e altceva dar obligatia legala e sa taie chitanta si cine doreste poate sa ceara chitanta atunci cand plateste pentru un serviciu.
Cand se taie chitanta pentru o suma mai mica cum se cheama ? Hai sa iti dau un indiciu , este infractiune si se regaseste in Codul Penal . Zici ca banii de la Boboteaza sunt derizorii ? Da sigur , de la cateva sute de familii , vorbesc de oras , se strange o suma "derizorie" . 20 30 lei , cam cat stiu eu ca se dau ori 200 sa zicem , ca nu primesc toti , se aduna o suma frumusica . Asta la o zona de case , ca la blocuri sant mult mai multi enoriasi .

#128
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

 Selam, on 24th July 2010, 16:17, said:

Am scris si mai sus si sper sa nu va suparati, dar poporul roman de multe ori vrea servicii extraordinare la preturi extraordinare.

In fapt, cununia e un legamant sacru, care uneste un cuplu in fata lui Dumnezeu si in fata comunitatii. Nu o tranzactie, nu un act la notariat.

La noi cununiile se fac acasa, nu la geamie, in prezenta rudelor miresei si a mirelui. Se da o suma simbolica hogii, pentru acest serviciu. Apoi se face o masa si gata. Asta e cununia, incuviintata de preot (hogea) si de comunitate, prin prezenta rudelor cuplului.

Chiar e nevoie de mers la biserica cu alaiul, de cantareti, de mai mult de un preot si de alte artificii si podoabe pentru cununie ?
Asa se casatoreau si primii crestini ?
Ce legatura are cununia cu botezul? :unsure:


 Maresalul, on 24th July 2010, 16:06, said:

La negocierile pentru botez


#129
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Le dai bani si uite ce-ti fac [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sQdyI37364w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Evident, preotul este nevinovat...
Oare nu i-a convenit pretul???

Edited by errai, 24 July 2010 - 20:58.


#130
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 Selam, on 24th July 2010, 17:17, said:

Am scris si mai sus si sper sa nu va suparati, dar poporul roman de multe ori vrea servicii extraordinare la preturi extraordinare.

In fapt, cununia e un legamant sacru, care uneste un cuplu in fata lui Dumnezeu si in fata comunitatii. Nu o tranzactie, nu un act la notariat.

La noi cununiile se fac acasa, nu la geamie, in prezenta rudelor miresei si a mirelui. Se da o suma simbolica hogii, pentru acest serviciu. Apoi se face o masa si gata. Asta e cununia, incuviintata de preot (hogea) si de comunitate, prin prezenta rudelor cuplului.

Chiar e nevoie de mers la biserica cu alaiul, de cantareti, de mai mult de un preot si de alte artificii si podoabe pentru cununie ?
Asa se casatoreau si primii crestini ?

Selam, comparatiile nu sunt la locul lor. Rom^nii nu sunt musulmani. Crestinii se casatoresc in biserica. Asa a fost dintotdeauna sau, cel putin, de cand avem informatii. Cununia si/sau botezul se pot savarsi si in afara bisericii, si pe camp daca este nevoie, in conditii exceptionale...

#131
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Mount_Yermom, on 25th July 2010, 00:57, said:

Selam, comparatiile nu sunt la locul lor. Rom^nii nu sunt musulmani. Crestinii se casatoresc in biserica. Asa a fost dintotdeauna sau, cel putin, de cand avem informatii. Cununia si/sau botezul se pot savarsi si in afara bisericii, si pe camp daca este nevoie, in conditii exceptionale...
Nu cred ca exista versete sau canoane care spun ca o casatorie e valida doar daca e facuta in Biserica, avand mai mult de un preot, cor de cantareti, lumanari de 2 kg ( se folosesc la nunta ?) sau altele asemenea.

Motiv pentru care si o casatorie oficiata pe camp e valida, dupa cum spui si tu.

Asadar nu vad motivul pentru care romanii vor neaparat sa se cununeze in biserica, avand si cor platit.

Oare Dumnezeu nu aproba o casatorie facuta cu un preot, mire si mireasa si 2-3 rude, intr-o atmosfera modesta si intima ? Sau oare o aproba pe cea in care toata lumea vine gatita, cu partile corpului la vedere, si unde se dau bani grei pe cantareti si pe 2-3 preoti ?

Am vazut clipuri pe net unde miresele se arata in fata preotului in fuste scurte si cu decolteu...in biserica... :thumbdown:  Ce e drept aveau o perdea in cap, prin care oricum se vedea parul, bretonul, in fine.

Si da, stiu cum functioneaza poporul. Daca cineva a facut ceva nemaipomenit, sa faca toata lumea, ca doar nu sunt mai prejos. Dar preotii ar trebui sa taie din elanul lor, si sa ii mai tempereze cu cheltuielile astea.

Si ca tot veni vorba de nunti, inclusiv la crestini trebuie ca la prima casatorie, mireasa sa fie virgina. De fapt asta simbolizeaza rochia alba de mireasa. Iar cununia inseamna de fapt pasul premergator casatoriei, adica inainte ca mirele sa o cunoasca pe mireasa "indeaproape"  :rolleyes: .

Cati preoti mai refuza sa oficieze o cununie, unde mireasa nu mai e virgina ? Ar insemna faliment.

In fond, pentru ce sunt alea mii de lei (1500 daca nu ma insel) ?

#132
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 Selam, on 25th July 2010, 01:23, said:

Nu cred ca exista versete sau canoane care spun ca o casatorie e valida doar daca e facuta in Biserica, avand mai mult de un preot, cor de cantareti, lumanari de 2 kg ( se folosesc la nunta ?) sau altele asemenea.

Motiv pentru care si o casatorie oficiata pe camp e valida, dupa cum spui si tu.

Asadar nu vad motivul pentru care romanii vor neaparat sa se cununeze in biserica, avand si cor platit.

Pentru acelasi motiv pentru care tu te intorci spre Mecca de cinci ori pe zi la ore precise. Nici tu n-ai "canon".

Quote

Oare Dumnezeu nu aproba o casatorie facuta cu un preot, mire si mireasa si 2-3 rude, intr-o atmosfera modesta si intima ? Sau oare o aproba pe cea in care toata lumea vine gatita, cu partile corpului la vedere, si unde se dau bani grei pe cantareti si pe 2-3 preoti ?

Casatorie cu un preot, mirii si 2-3 rude nu s-a facut niciodata in crestinismul apostolic si de abia aceasta ar fi invalida canonic. Nu stiu daca tu realizezi importanta nasilor... Sau daca realizezi ca biserica [cladirea] este locul predilect unde se manifeste atasamentul Bisericii [corpul credinciosilor] fata de credinta, sub obladuirea Bisericii [ierarhia clericala formata din slujitori investiti cu har]

Quote

Am vazut clipuri pe net unde miresele se arata in fata preotului in fuste scurte si cu decolteu...in biserica... :thumbdown:  Ce e drept aveau o perdea in cap, prin care oricum se vedea parul, bretonul, in fine.

Traditia impune ca-n biserica femeile sa intre acoperite si barbatii descoperiti si-n haine decente. Nici asta nu-i un canon. Nici burka nu-i un canon si totusi se poarta. Sa intri in biserica in mini este dovada de prost gust dar nu te exclude de la taine.

Asta cu parul/bretonul este chiar de lol. Repet: nu suntem musulmani.

Quote

Si da, stiu cum functioneaza poporul. Daca cineva a facut ceva nemaipomenit, sa faca toata lumea, ca doar nu sunt mai prejos. Dar preotii ar trebui sa taie din elanul lor, si sa ii mai tempereze cu cheltuielile astea.

Mi-am botezat baiatul acum vreo doua luni, in postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. Initial, diaconul de la biserica mi-a zis ca-mi trebuie dispensa de la Arhiepiscopie. Am fost acolo si aia au zis ca nu exista interdictie canonica. am vorbit apoi cu preotul paroh si el a confirmat ca se poate face botezul dar ne-a avertizat ca e pacat sa petreci in post [se referea la ce urma dupa botez]. L-am asigurat ca petrecerea este in principal pentru copii, ai nostri, ai rudelor si ai prietenilor care vin. Desigur, la unii, casatoriile, botezurile si chiar inmormantarile sunt doar prilejuri de desfrau dar fiecare sa-si poarte pacatele cum crede de cuviinta...

Quote

Si ca tot veni vorba de nunti, inclusiv la crestini trebuie ca la prima casatorie, mireasa sa fie virgina. De fapt asta simbolizeaza rochia alba de mireasa. Iar cununia inseamna de fapt pasul premergator casatoriei, adica inainte ca mirele sa o cunoasca pe mireasa "indeaproape"  

Cati preoti mai refuza sa oficieze o cununie, unde mireasa nu mai e virgina ? Ar insemna faliment.

Asta este de-a dreptul aiuritoare. Cine atesta in fata preotului virginitatea miresei? Sau ii face el un control ginecologic inainte? Asa cum am mai zis, fiecare isi poarta pacatele cum crede de cuvinta. Sexul premarital nu-i un pacat care sa determine excomunicarea pacatosului - a interzice accesul la taine [casatoria in speta] chiar asta ar insemna.

Quote

In fond, pentru ce sunt alea mii de lei (1500 daca nu ma insel) ?

Nu cred ca exista o taxa fixa.

Edited by Mount_Yermom, 25 July 2010 - 00:52.


#133
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 Selam, on 25th July 2010, 01:23, said:

...
Cati preoti mai refuza sa oficieze o cununie, unde mireasa nu mai e virgina ? Ar insemna faliment.
...

si cum :drac: isi da seama popa ca mireasa nu e virgina?   :w00t:

#134
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Mount_Yermom, on 25th July 2010, 01:49, said:

Pentru acelasi motiv pentru care tu te intorci spre Mecca de cinci ori pe zi la ore precise. Nici tu n-ai "canon".

Asta este de-a dreptul aiuritoare. Cine atesta in fata preotului virginitatea miresei? Sau ii face el un control ginecologic inainte? Asa cum am mai zis, fiecare isi poarta pacatele cum crede de cuvinta. Sexul premarital nu-i un pacat care sa determine excomunicarea pacatosului - a interzice accesul la taine [casatoria in speta] chiar asta ar insemna.
Ba am, verset. Si zeci de relatari sfinte [hadisuri].

Nu am vorbit de atestarea in fata preotului a virginitatii miresei. Dar sa luam de exemplu miresele cu burta la gura care se cununa. Ii trebuie diploma de medic ginecolog preotului ca sa isi dea seama ce s-a petrecut ?

Am vrut sa evidentiez neregulile (din punctul de vedere al dogmei) peste care preotii trec cu atata usurinta,si am dat ca exemplu faptul ca majoritatea tinerelor care se casatoresc nu mai sunt virgine. Insa cand vine vorba de schimbarea locatiei, dintr-o biserica la un loc cu iarba verde sa zicem, gata sunt mai stricti ?

Dar cred ca ii inteleg pe preoti. Daca le fac observatii mirilor si mirenilor, risca sa isi piarda painea.

Intrarea si ceremonia din biserica intr-adevar ii apropie pe romani si pe preot si pe Dumnezeu, probabil. Dar de ce numai in biserica, si nu peste tot ? Credinta si apropierea apar si se simt doar in biserica ? Poate am alt sistem de gandire, dar credinta nu apare cand intri in biserica si dispare cand iesi. Credinta trebuie sa fie si pe strada, cand ajuti un batran, cand dai de pomana, stiti si voi povestea. Daca in astfel de cazuri, poti scoate credinta din biserica si sa o simti si pe stada, de ce nu ai putea scoate preotul din biserica si sa faci cununia intr-un alt loc ?

 H725, on 25th July 2010, 02:11, said:

si cum :drac: isi da seama popa ca mireasa nu e virgina?   :w00t:
Poate s-a spovedit la acelasi popa.
E posibil ?
Poate a fost vazut timp de 4-5 ani cu vreo 3 tipi, cu care a locuit sa zicem.
Poate apare in fata preotului cu burta la gura.

Edited by Selam, 25 July 2010 - 01:15.


#135
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 Selam, on 25th July 2010, 02:15, said:

Nu am vorbit de atestarea in fata preotului a virginitatii miresei. Dar sa luam de exemplu miresele cu burta la gura care se cununa. Ii trebuie diploma de medic ginecolog preotului ca sa isi dea seama ce s-a petrecut ?

Am vrut sa evidentiez neregulile (din punctul de vedere al dogmei) peste care preotii trec cu atata usurinta,si am dat ca exemplu faptul ca majoritatea tinerelor care se casatoresc nu mai sunt virgine. Insa cand vine vorba de schimbarea locatiei, dintr-o biserica la un loc cu iarba verde sa zicem, gata sunt mai stricti ?

Dar cred ca ii inteleg pe preoti. Daca le fac observatii mirilor si mirenilor, risca sa isi piarda painea.

Intrarea si ceremonia din biserica intr-adevar ii apropie pe romani si pe preot si pe Dumnezeu, probabil. Dar de ce numai in biserica, si nu peste tot ? Credinta si apropierea apar si se simt doar in biserica ? Poate am alt sistem de gandire, dar credinta nu apare cand intri in biserica si dispare cand iesi. Credinta trebuie sa fie si pe strada, cand ajuti un batran, cand dai de pomana, stiti si voi povestea. Daca in astfel de cazuri, poti scoate credinta din biserica si sa o simti si pe stada, de ce nu ai putea scoate preotul din biserica si sa faci cununia intr-un alt loc ?

Poate s-a spovedit la acelasi popa.
E posibil ?
Poate a fost vazut timp de 4-5 ani cu vreo 3 tipi, cu care a locuit sa zicem.
Poate apare in fata preotului cu burta la gura.

Selam, ti-am explicat pe larg si-n clar despre ce e vorba. Tu o tii langa cu aiurelile tale. Pe camp, alaturi de turmele de oi, se casatoresc migratorii. Europenii au o cultura urbana, if you know what I mean...

Din punct de vedere canonic nu cred ca exista interdictia savarsirii casatoriei nici macar daca mireasa e in luna a 8-a. Daca se spovedeste si face penitenta are acces la toate tainele.

Quote

Ba am, verset. Si zeci de relatari sfinte [hadisuri].

Mda, d-aia primii sahaba se inchinau catre Ierusalim si-n Quran sunt doar trei...

#136
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Mount_Yermom, on 25th July 2010, 03:06, said:

Selam, ti-am explicat pe larg si-n clar despre ce e vorba. Tu o tii langa cu aiurelile tale. Pe camp, alaturi de turmele de oi, se casatoresc migratorii. Europenii au o cultura urbana, if you know what I mean...

Din punct de vedere canonic nu cred ca exista interdictia savarsirii casatoriei nici macar daca mireasa e in luna a 8-a. Daca se spovedeste si face penitenta are acces la toate tainele.

Mda, d-aia primii sahaba se inchinau catre Ierusalim si-n Quran sunt doar trei...

Cultura urbana a caror europeni ? Cat la suta din populatia Europei era urbana acum 200 de ani ? Dar acum 500 ?

Daca nu stii sa raspunzi decat jignind, eu inchei conversatia cu tine.
Ideea sugerata de mine era minimizarea cheltuielilor cu biserica asa incat Biserica sa nu fie vazuta ca un burete de bani, ci sa fie intr-adevar un spatiu spiritual, care nu trebuie neaparat sa implice o cladire.

Primii musulmani se rugau catre Ierusalim, pana a fost revelat versetul care ii indemna sa se intoarca spre Mekka. Si ce ai vrut sa spui cu asta ? Uite ca am verset.

Dar va las sa va lafaiti in cultura voastra urbana. Eu ma intorc pe camp cu oile,eu cu ideile mele nu am loc langa voi. In fond, ciobania e o meserie de profet, nu ? Cam toti marii profeti erau ciobani. Haide, spor la sporit cultura urbana a Europei prin suprataxarea unor servicii spirituale.

#137
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Mount_Yermom, on 25th July 2010, 01:49, said:

Sau daca realizezi ca biserica [cladirea] este locul predilect unde se manifeste atasamentul Bisericii [corpul credinciosilor] fata de credinta, sub obladuirea Bisericii [ierarhia clericala formata din slujitori investiti cu har]
Cam multi intermediari intre OM si Dumnezeu . Adica o rugaciune in biserica este mai puternica decat una facuta acasa ? Si de ce este fastul si pompa preotilor in biserica ? Care este rostul ? Smerenia se aplica dor credinciosilor , nu si fetelor bisericesti .

 Selam, on 25th July 2010, 03:28, said:

Ideea sugerata de mine era minimizarea cheltuielilor cu biserica asa incat Biserica sa nu fie vazuta ca un burete de bani, ci sa fie intr-adevar un spatiu spiritual, care nu trebuie neaparat sa implice o cladire.
Uite cu asta sunt de acord si eu . Biserica sa se preocupe mai mult de partea spirituala , nu materiala . Sa faca acte de caritate , nu afaceri .

#138
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 lucifer76, on 24th July 2010, 10:38, said:

Amice , nu te fa ca nu vezi problema . Imi garantezi tu ca nu o sa incurce cele sfinte cu geografia ? Ca Terra are cateva miliarde de ani , contrar bibliei ? Ca la biologie , zoologie o sa zica ca omul se trage din maimute ?

de cand se face darwinism la scoala primara?
am zis INVATATOR, nu profesor de geogra, nu de bio, pur si simplu invatator. la ciclul primar nici nu exista materiile alea. exista ceva cunostinte despre natura unde inveti care sunt animalele paricopitate si ca laptele de porc nu se bea.  

si sa mor de am auzit vreodata de la un prof de bio "ca omul se trage din maimute". :roflmao: ca ar fi specii inrudite, ca apartin clasei primate, am mai auzit, dar asta este cu totul altceva.

 lucifer76, on 24th July 2010, 10:38, said:

Amice , pana pe la vreo 1300 1400 parca , biserica nu era de acord cu camata , acum are si Banci :) . Si parca Biblia interzice camata :
Frumos spus , pacat ca biserica a luat-o pe aratura .

esti total pe dinafara cu subiectul asta. pune mana si citeste Suma theologiae a lui Toma d'Aquino (1225-1274) si vezi ce zice despre dobanda, poate te luminezi un pic care sunt originile capitalismului. eu personal, la facultatea de inginerie pe care am urmat-o am facut si curs de istoria gandirii economice (capitalism in speta)... si nu cu un preot ci cu un francez ateu. cu toate ca era ateu nu avea jena sa recunoasca meritele filosofiei crestine in dezvoltarea capitalismului.

versetele aduse de tine ca argument oricum nu sunt suficiente pentru ca sunt toate din vechiul testament. crestinismul completeaza vechiul testament cu noul testament. sunt sigur ca exista ceva pe-acolo care sa justifice dobanda.

 lucifer76, on 24th July 2010, 10:38, said:

Amice , tu in ce tara traiesti . Cand se defriseaza munti intregi tu vorbesti de silvicultura ? Mii de hectare de padure dispar peste noapte si vorbim de o stiinta ?

ia arata-mi tu niste statistici despre exploatarile ilegale versus exploatari legale, ca sa vedem despre ce vorbim. e misto sa vorbesti in metafore, dar eu sunt inginer, imi place sa vorbesc in cifre.

in orice caz, sa negi existenta unei stiinte doar pentru ca niste oameni fura se numeste... inteligenta maxima.

 lucifer76, on 24th July 2010, 10:38, said:

Ai scapat porumbelul de data asta . Incepe sa devina clar cam ce vrei si ce doresti . Dute mai in Iran , o sa te simti ca la tine acasa daca iti place inchizitia asa de mult .

ai avut tu o revelatie despre mine.  :thumbup:

 lucifer76, on 24th July 2010, 10:38, said:

Amice , eu sunt in stare sa ascult un argument , sa stau de vorba cu un musulman . Tu in schimb nu esti capabil . Eu nu ma leg de culoarea sau religia unui om .
tu nu esti in stare sa citesti toate cuvintele dintr-o fraza... :console:


 lucifer76, on 24th July 2010, 10:38, said:

Amice , te-am intrebat ce treaba are biserica , nu statul . De ce schimbi subiectul ? Si nu ma lua cu faza ca biserica nu are treaba cu caritatea . Am stat 3 ani aproape in Italia , am vazut acolo zeci de cantine sociale ale bisericii , am vazut spitate ale bisericii . Am vazut si adaposturi pentru cei fara casa . Nu-ma un spital cu cateva paturi ca exemplu , este o exceptie .
pai treaba este ca odata cu secularizarea statului, confiscarea unei mari parti a averii Bisericii, trebuie preluate si unele responsabilitati.
nu mai poti sa ai pretentia la Biserica sa se ocupe cu tot si toate...

iar viziunea asupra caritatii este diferita la catolici fata de ortodocsi. discutia este teologica si nu ma bag... du-te la duhovnic si intreaba-l cum e cu treaba asta. ;)

invata sa faci diferente. asta este esential. sa vezi ce difera intre lucruri. cand le amesteci si pui totul de-a valma te desprinzi de realitate.
iaca tu ai amestecat silvicultorii corupti cu aia necorupti si ai ajuns la concluzia ca silvicultura nici nu exista ca stiinta. o fi corect rationamentul? :huh:

citeste cursul de logica al lui Nae Ionescu. se citeste intr-o juma de zi dar e foarte valoros. :yes:


 ZALMOXIS, on 24th July 2010, 14:40, said:

asa si...? ce vrei sa spui cu asta?

cum ce vrea sa spuna? :huh:
vrea sa spuna ca dreptul de proprietate este bun, dar aplicat numai proletariatului. :roflmao:
cum a zis Mircea Badea: la noi s-a inventat comunismul de dreapta. :D

 Selam, on 24th July 2010, 15:48, said:

Imi pare rau sa citesc ca unii se simt lezati de faptul ca mentionez anumite aspecte neplacute, in calitate de om din afara Bisericii. Dar traiesc in Romania de 20 de ani si slava Domnului ca am ochi, urechi si minte ca sa vad ce se intampla atat in comunitatea restransa a musulmanilor,de aici si de pe glob, cat si in randurile celor de alte religii, care ma inconjoara, fapt din care care rezulta o balanta cu doua talere. Si ce e drept, cam subiectiva, dar observ ca parerea mea e impartasita si de foarte multi enoriasi crestini. Adica un musulman critica, dar e din afara si nu stie cu ce se mananca crestinismul sau oranduirea Bisericii, dar crestinii cand critica ce poti spune ?

aici faci o confuzie. astia de critica sunt mai in necunostiinta de cauza decat tine. am putea face un sondaj sa vedem cati dintre ei merg regulat la biserica sau fac donatii catre biserica. in cazul asta ar fi indreptatiti, evident, sa se intrebe ce se intampla cu banii pe care ei ii doneaza. dar nu pe forum pentru ca aici nu poate nimeni raspunde. exista cai legale sa ceri explicatii...  

sa ma fac bine inteles, nici eu nu sunt sfantul lu' peshte si nici nu sustin ca BOR este sfanta sfintelor. este o institutie umana deci este normal sa se intample greseli. insa incerc sa raman echilibrat inainte sa ma arunc in critici furibunde si fara rost... unele lucruri sunt de criticat altele nu.

 lucifer76, on 24th July 2010, 16:50, said:

Articolul complet aici
Uitati-va la filmulet , este foarte instructiv  . De chitanta nu se aude nimic .

asta este alta poveste. aici sunt de acord si eu ca ar trebui mai mult reglementare si strictete fiscala.


in orice caz nici macar sumele de pe chitante nu stiu daca se impoziteaza. am impresia ca organizatiile nonprofit sunt scutite de asta ceva. corectati-ma daca gresesc.

#139
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Pollux, on 25th July 2010, 10:12, said:

versetele aduse de tine ca argument oricum nu sunt suficiente pentru ca sunt toate din vechiul testament. crestinismul completeaza vechiul testament cu noul testament. sunt sigur ca exista ceva pe-acolo care sa justifice dobanda.

A da , vechiul testament nu e valabil vra sa zica ? Cand nu ne place ceva il negam ? Uite si din Noul Testament :

Quote

12. Si a intrat Iisus in templu si a alungat pe toti cei ce vindeau si cumparau in templu si a rasturnat mesele schimbatorilor de bani si scaunele celor care vindeau porumbei.
13. Si a zis lor: Scris este: "Casa Mea, casa de rugaciune se va chema, iar voi o faceti pestera de talhari!"

Intreaba-l pe Selam cum e cu dobanda la musulmani si cum e cu bancile la ei . Ti-am aratat clar cum banca bisericii a investit in armament si prezervative , nu cum o dadeai tu pe langa ca era un fond de investitii si nu au stiut bla bla bla ...

 Pollux, on 25th July 2010, 10:12, said:

ia arata-mi tu niste statistici despre exploatarile ilegale versus exploatari legale, ca sa vedem despre ce vorbim. e misto sa vorbesti in metafore, dar eu sunt inginer, imi place sa vorbesc in cifre.

in orice caz, sa negi existenta unei stiinte doar pentru ca niste oameni fura se numeste... inteligenta maxima.






Quote

În 2004, Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic și Vânătoare Cluj a constatat că firma lui Coman a câștigat ilegal o licitație de exploatare a lemnului pe 10 decembrie 2004. Composesoratul din Vișeu a organizat o licitație pentru tăierea de arbori de pe cele 4.000 hectare retrocedate de către statul român. Composesoratul nu avea avizele necesare, așa că licitația era, de fapt, ilegală. Mai mult, oamenii lui Vărzaru au tăiat mult mai mulți arbori decât permiteau legile silvice în vigoare. La acea vreme, din cauza pagubelor constatate ca urmare a defrișării a zeci de hectare, Ministerul Agriculturii a „analizat oportunitatea retragerii atestatului de exploatare al SC RG Holz Company SRL" a lui Coman. În cele din urmă, nu s-a întâmplat însă nimic. Practic, cei 500 de angajați ai lui Vasile Coman, zis Vărzaru, au transformat pădurile voievodale ale Maramureșului în zeci de mii de metri cubi de cherestea sau de alte produse
din lemn, care au luat calea exportului.

Quote

Acuzatii grave la adresa fostului director al Directiei Silvice Vaslui: Revolta silvicultorilor
Autor: Cristian DIMA
Data publicarii: 27/11/2009

Zeci de angajati si fosti angajati ai Directiei Silvice Vaslui il acuza pe Lucian Copacinschi, fostul director, de mai multe fapte reprobabile si ilegalitati. Sustinand ca au suferit moral si material din cauza acestuia, salariatii au sesizat miercuri Ministerul Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale. Ei cer excluderea lui Copacinschi din randul silvicultorilor pentru a putea "spune public toate nenorocirile suferite de-a lungul anilor, fara frica si teama ca acest individ se va mai afla vreoda pe un post de silvicultor". Fostul director neaga toate acuzatiile si sutine ca totul este o razbunare politica.

Nu mai putin de 41 de angajati si fosti angajati ai Directiei Silvice Vaslui semneaza o sesizare trimisa, miercuri, la Ministerul Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale (MAPDR).

Silvicultorii s-au plans ministerului de resort de "mai multe fapte reprobabile si ilegale savarsite de Lucian Copacinschi in perioada in care acesta a fost sef al Ocolului Silvic Husi si director al Directiei Silvice Vaslui".

Punerea in posesie ilegala a unei suprafete de 1,0 hectare de padure la Ocolul Silvic Husi, pe raza administrativa a municipiului Husi este primul aspect semnalat de silvicultori. Acestia sustin ca titlul de proprietate nr. 26/1062 din 12 ianuarie 1994 pentru aceasta suprafata a fost emis in mod abuziv si ilegal prin complicitatea lui Lucian Copacinschi in calitate
de sef al Ocolului Silvic Husi si ca schimbul de terenuri s-a facut ilegal fara avizul autoritatii publice care raspundea de silvicultura.

"Mentionam  ca in 1999 de pe aceasta suprafata de 1,0 hectare s-au taiat, in mod ilegal, mai multi arbori de stejar cu diametrul intre 40 si 100 de centimetri, in volum total de aproximativ 50 de metri cubi. Acesti arbori au fost marcati cu ciocanul rotund la ordinul lui Lucian Copacinschi, pe atunci sef de ocol. Precizam ca in amenajamentul U.P. IV Valea teiului de la acea data in parcela 8A erau prevazute a se executa taieri de igiena, adica maximum un metru cub la hectar", scriu padurarii.

"La parchetele exploatate de un anume silvicultor (C.S.) in ultimii doi ani, toate actele de punere in valoare au fost modificate prin scaderea inaltimii arborilor si aprobate de Copacinschi, astfel incat au rezultat volume de masa lemnoasa suplimentare care au fost insusite de Copacinschi si acest silvicultor", mai scriu ei.


Quote

Completul de noua judecatori al Inaltei Curti de Casatie si Justitie care a decis, in septembrie 2009, achitarea deputatului Ion Dumitru, fost director al Romsilva, si-a motivat astazi decizia prin faptul ca "nu au fost intrunite elementele constitutive ale infractiunii de abuz in serviciu".

Directia Nationala Anticoruptie a cheltuit sume enorme pentru a intocmi un rechizitoriu cu un prejudiciu impresionant, pus in carca lui Dumitru: 109.420.887.826 ROL. DNA a uitat insa sa verifice care era legea care guverna functionarea Romsilva si a incalcat dreptul inculpatilor de a cere o contraexpertiza financiara. In instanta, toate acuzatiile au cazut.

Magistratii au decis ca 'nu au fost administrate probe care sa ateste ca in exercitarea atributiilor de serviciu stabilite prin fisa postului ori prin dispozitia directorului general, inculpatii au savarsit cu stiinta fapte care au avut drept consecinta producerea unui prejudiciu deosebit de grav patrimoniului Regiei Nationale a Padurilor Romsilva'.
Mai vorbim se silvicultura in Romania ? Ai vazut vreodata munti intregi defrisati ? Legal , cu acte . Ai fost vreodata inspre Piatra Neamt , sa vezi cum sant in cardasie toti pe acolo ? De mafia UDMR care defriseaza legal
peste 1 milion de hectare ? Citeste . O fi silvicultura o stiinta , dar cand vezi in ce hal se distruge tot legal , cu tot felul de avize legale
, iti dai seama ca ceva pute rau . Lasa stiinta care o citesti in carti , mergi pe teren si o sa vezi cum sta treaba .

 Pollux, on 25th July 2010, 10:12, said:

iar viziunea asupra caritatii este diferita la catolici fata de ortodocsi. discutia este teologica si nu ma bag... du-te la duhovnic si intreaba-l cum e cu treaba asta. ;)

invata sa faci diferente. asta este esential. sa vezi ce difera intre lucruri.
Da , intradevar , am facut diferenta  . La ortodoxi multa vorbarie si mana intinsa . La catolici caritatea e caritate , chiar se vede . Cum am mai zis , la Milano , la Torino , cantine sociale destule . La Roma  intr-o biserica am vazut cum se impartea haine . Ca sa nu mai zic ca venea din cand in cand un preot catolic unde locuiam ca sa se mai interezeze de problemele noastre . Imi placea cum vorbea , nu o tot da cu cele sfiinte in sus si in jos . Unde stau acum , in Iasi , nu am vazut niciodata un popa la fata decat cand e vorba de bani .

#140
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Avem nevoie de secularizare.
Nu ma intereseaza cati bani are biserica, ma intereseaza doar ca statul SA NU LE MAI DEA NICIUN LEU!
Ai nevoie de restaurarea unei biserici? OK, o trecem in patrimoniul statului si o facem muzeu pana ne scoatem banii investiti.
Plata salariilor preotilor sa fie suportata integral de biserica iar biserica sa fie finantata in mod exclusiv de enoriasi.

#141
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mai e cineva de aceeasi parere cu mine :

Quote

Eu il iubesc pe Dumnezeu si pot sa ma rog la el de acasa - nu am nevoie de un intermediar care cara colaci la porci si care nu da doi bani pe cei saraci si bolnavi. Popa este un angajat al unei institutii - primeste salar si contributii de la diverse evenimente ...Nu ma indoiesc ca sunt si prelati nascuti cu har - insa ceea ce dovedeste societatea si realitatea romaneasca imi da alte semnale. Nu consider necesar sa multumesc popii sau preotesei pentru ceea ce imi da Dumnezeu. Ii multumesc in gand LUI.

In oraselul meu de origine din Romania (majoritar ortodox) - am vazut o gradinita catolica - condusa de maicute. Acolo se da o educatie frumoasa copiilor. Exista crese sau gradinite finantate de BOR in Romania? In tara in care locuiesc - exista scoli catolice, protestante, spitale crestine, etc.
La biserica se aduna bani pentru camine de copii din diverse tari sarace (inclusiv Romania) - se organizeaza chete pentru realizarea de diferite proiecte - ca si constructia de scoli in tari sarace, amenajarea de apa potabila, etc.

Nu am inteles insa clar - cum se implica biserica romana la nivel comunitar. Ca parte a societatii - biserica are si datoria de a se implica social si nu doar de a fi un mediu de transmitere divina. Unde sunt cantinele pentru saraci, unde sunt camine de copii ai strazii, unde sunt spitale caritabile ortodoxe?

sau poate cer prea mult.

Aici este topicul complet .

#142
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

Quote

Cruce-gigant de 300.000 de euro, în Pasul Tihuța

O cruce uriașă din metal de peste 30 de metri înălțime, care a costat 300.000 de euro, construită în Pasul Tihuța, va fi inaugurată și sfințită astăzi.

* Pe Caraiman există deja o cruce metalică
* Pe Caraiman există deja o cruce metalică


Crucea măsoară 31 de metri înălțime, dintre care 25 de metri structura metalică și șase metri platforma de beton, și cântărește 16 tone.

Monumentul este realizat din cinci tronsoane metalice sudate, brațele având o deschidere de 15 metri, și este fixat pe o platformă de 12x12 metri, înconjurată de două terase circulare pentru vizitatori, relatează Agerpres.

Crucea situată la o o altitudine de peste 1.100 de metri va fi vizibilă și pe timpul nopții datorită sistemului de iluminat instalat.


Construită integral din bani publici

Costurile acestei lucrări s-au ridicat la 1.346.906 lei, adică peste 310.000 de euro, și au fost suportate în totalitate de bugetul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud.

Lucrările au început în cursul anului 2009, ambele licitații organizate pentru realizarea structurii de beton și a construcției metalice fiind câștigate de firma Comlorela din Beclean.

Crucea a fost construită în apropierea Mănăstirii "Nașterea Maicii Domnului" din localitatea Piatra Fântânele.

Slujba de sfințire a crucii monumentale va avea loc astăzi, începând cu ora 17:00, și va fi oficiată de Vasile Someșanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Clujului. La eveniment va participa și mitropolitul Ardealului, Bartolomeu Anania.

Crucea din Pasul Tihuța se află în Munții Bârgăului, la limita dintre județele Bistrița-Năsăud și Suceava, zona fiind intens vizitată de turiști.
O alta dovada ca SFINTELE FETE BISERICESTI sunt mana-n mana cu partidul politic PD-L, lumea moare de foame si ei aproba bani pentru asa ceva. Oare cata reclama au facut PREA SFINTELE FETE BISERICESTI la slujba in campanie???

Edited by errai, 25 July 2010 - 13:48.


#143
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Da , de un spital nu sunt bani .

#144
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007
Amu sa fim seriosi dar biserica ortodoxa a fost unul din motivele pentru care ne-am pastrat identitatea si chiar libertatea de-a lungul evului mediu (si chiar dupa). Faptul ca in cadrul ei se mai fac si greseli, asa e, sunt oameni si ei, si oricum sunt cu mult mai mici pacatele decat la catolici sau la musulmani de ex. (dupa parerea mea, desi noi nu putem sa-i judecam ca si cum am fi sfinti, sa fim seriosi)
Plus de asta multi oameni au nevoie si de o traire spirituala, nu doar una materiala, si multi o regasesc in cadrul credintei. Cui nu-i convine, treaba lui, nu e nimeni fortat sa creada. Cat despre topic, autorul insusi a spus ca a incurcat niste cifre, si nu e vorba deloc cum ca BOR are in proprietate nu stiu ce averi uriase. Asa ca nu vad de ce se continua discutia, care deja a pornit pe alte carari

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate