Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Vodafone NU respectă Legea nr. 161/2010.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
289 răspunsuri în acest subiect

#1
steg1985

steg1985

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 306
  • Înscris: 07.09.2009
 ATENTIE : Vodafone nu respecta Legea nr. 161/2010.
Am sunat acum cateva momente la ei si cer in continuare taxa de reziliere (150E).

Editat de megafanro, 05 august 2010 - 18:05.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
Alternativ poti sa platesti lunile ramase din contract.
Nu cred ca legea aia se va aplica retroactiv si oricum prevederile ei sunt interpretabile.
Iar plata lunilor ramase din abonament mi se pare ceva normal, chiar si cu legea cea noua.

Editat de onlyone, 21 iulie 2010 - 17:07.


#3
shadow1989

shadow1989

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.06.2009
Angajatii inca nu au fost informati de aceasta lege ori fac pe nestiutorii :)

#4
lfx

lfx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 17.01.2006

Vizualizare mesajonlyone, pe 21st July 2010, 18:06, a scris:

Alternativ poti sa platesti lunile ramase din contract.
Nu cred ca legea aia se va aplica retroactiv si oricum prevederile ei sunt interpretabile.
Iar plata lunilor ramase din abonament mi se pare ceva normal, chiar si cu legea cea noua.

cum ti se pare normal sa platesti ceva de care nu vei beneficia?  :naughty:

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.342
  • Înscris: 14.06.2006
 Ce zice legea asta VIZAVI de telefoanele cumparate cu subventie? Daca legea a intrat azi in functiune si eu am cumparat ieri un telefon subventionat pentru 24 de luni de exemplu, pot rezilia azi? 

Editat de megafanro, 22 iulie 2010 - 15:51.


#6
shadow1989

shadow1989

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 654
  • Înscris: 24.06.2009
 Daca ai cumparat telefon la fidelizare nu poti rezilia deoarece ti se va cere sa platesti telefonul pe care l-ai achizitionat. 

Editat de megafanro, 22 iulie 2010 - 15:52.


#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.342
  • Înscris: 14.06.2006

Vizualizare mesajshadow1989, pe 21st July 2010, 18:14, a scris:

Daca ai cumparat telefon la fidelizare nu poti rezilia deoarece ti se va cere sa platesti telefonul pe care la-i achizitionat.
Dixit.

#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 15.04.2006
A intrat in vigoare, se aplica si contractelor in derulare, dar daca ai cumparat un telefon subventionat trebuie sa achiti diferenta.
In schimb,nu esti obligat sa achiti lunile ramase pana la sfarsitul contractului.
Daca nu ai luat telefon, sanatate! Renunti cand vrei fara sa le platesti despagubiri.

Editat de mihai!, 21 iulie 2010 - 17:18.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

Vizualizare mesajlfx, pe 21st July 2010, 18:11, a scris:

cum ti se pare normal sa platesti ceva de care nu vei beneficia?  :naughty:

Si ce rost mai are legea ?

#10
lfx

lfx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 17.01.2006

Vizualizare mesajlucifer76, pe 21st July 2010, 18:28, a scris:

Si ce rost mai are legea ?

Tocmai asta e rostul legii si spun asta cu optimism. Si anume, sa elimine un abuz.
De ce sa platesc un abonament in avans pana la expirarea perioadei contractuale daca eu reziliez astazi? mai beneficiez de serviciul contractat? Nu.
Daca reziliez inseamna ca nu voi mai beneficia de serviciu deci plata in avans pe serviciu este un abuz. O spune chiar A.N.P.C.-ul. 
Ma refer strict la abonamente, nu si la telefoane primite la promotii cu abonament pe X ani. In cazul telefoanelor, este normal si de bun simt sa fie platit telefonul la reziliere. Altfel si-ar lua orice bizon valoros iphone cu 20 EUR si l-ar vinde pe okazii cu 500 in ziua urmatoare.  :naughty:

Editat de megafanro, 22 iulie 2010 - 15:54.


#11
bct_buc

bct_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 19.09.2009
Vodafonu' si angajatii lui sunt niste ordinari...am sunat si eu mai devreme si mi-a cerut la fel 150 de euro.Se fac ca nu cunosc legea.

#12
lfx

lfx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 17.01.2006
a sunat un camarad si i-au zis ca se poate, dar o sa-i calculeze cat trebuie sa le dea pentru telefonul pe care l-a primit la promotie. Atata tot... n-au zis ca trebuie sa plateasca pentru rezilierea abonamentului

Editat de lfx, 21 iulie 2010 - 17:41.


#13
alexaiovan

alexaiovan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 03.05.2010
Am sunat si eu,mi s-a raspuns la fel insa cand am inceput sa-i citesc din monitorul oficial mi-a raspuns ca daca vreau un raspuns oficial sa merg la una dintre reprezentantele lor.

#14
lfx

lfx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 17.01.2006
sunt instruiti sa se faca ca ploua... mizeaza pe ignoranta clientului.
Cred ca nici 2% din clienti nu stiu de legea asta. Daca o sa afle 15% intr-un an, va fi bine...

Ar fi trebuit ca legea sa-i oblige pe operatori sa instiinteze clientii ca se poate rezilia fara plata penalizarilor/in avans

#15
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
Avand in vedere ca vreo 99% din cei care sunt sub contract probabil au achizitionat terminal subventionat peste posibil sa fie necesa achitarea integrala a acestuia, chiar daca nu se platesc lunile ramase. In multe cazuri plata lunilor ramase este mai convenabila decat plata diferentei de pret.

Editat de onlyone, 21 iulie 2010 - 22:58.


#16
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Iara ai telefon nu? nu poti fi cu toate.

#17
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.578
  • Înscris: 03.03.2006

Vizualizare mesajonlyone, pe 21st July 2010, 23:57, a scris:

Avand in vedere ca vreo 99% din cei care sunt sub contract probabil au achizitionat terminal subventionat peste posibil sa fie necesa achitarea integrala a acestuia, chiar daca nu se platesc lunile ramase. In multe cazuri plata lunilor ramase este mai convenabila decat plata diferentei de pret.

Eu nu stiu de unde scoateti explicatiile astea, sincer.
Contractul meu, de exemplu, nu prevede acest lucru. Ceea ce inseamna ca fiind nula acea clauza privind plata unei sume fixe in caz de reziliere nu ar trebui sa platesc, in mod automat, nimic.

Asta nu il opreste pe Vodafone sa ma dea in judecata in vederea recuperarii unei parti din subventie insa nici nu inseamna ca platesc automat.
Daca, de exemplu am cumparat un telefon pentru care VDF a suportat o subventie de 400 de RON, inseamna ca, pe luna rezulta o suma de 16.66 RON care se deduce din valoarea subventiei  telefonului (pentru un contract pe 24 de luni). Daca 18 luni mai tarziu doresc sa reziliez, atunci platesc numai 100 de RON. Si oricum, nu poate fi impusa suma, VDF trebuie sa solicite in instanta reparatii.
Asadar, mai usor cu gandirea asta cum ca dai banu inapoi automat fara prevedere contractuala si fara hotarare judecatoreasca. Ar trebui sa se mentioneze in contract ca subventia trebuie returnata in cazul rezilierii, daca nu, atunci la judecata.

Pentru cazul ipotetic prezentat mai sus: Vodafone a avut 18 luni beneficii in urma contractului cu mine si nu este just ca si in cazul in care reziliez in prima zi de valabilitate a contractului sa platesc aceeasi suma ca in cazul in care reziliez in penultima zi de valabilitate a contractului.

Editat de megafanro, 22 iulie 2010 - 15:57.


#18
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Voi treceti peste un aspect. Abonamentul promotional care costa la toti operatorii si la care ai reduceri, cartela sim din nou coosta. O sa se adune toate astea, nu doar costurile subventiei la telefon.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate