Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...
 

dreptul de munca in Germania

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
93 răspunsuri în acest subiect

#1
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 04.06.2008
Salutare la toti.
Am tot cautat pe Google, informatii despre dreptul de munca in Germania, a romanilor,dar nu am gasit ceva concret.
Unele surse spun de 2011,insa nu stiu de unde vine aceasta informatie,sau cat de sigura este.
Stie cineva ceva ? As putea trimite un e-mail la vreun institut / ambasada / minister , pt a afla un raspuns mai concret ?
Va multumesc anticipat, orice informatie e binevenita.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttrue999, on 20th July 2010, 09:58, said:

Salutare la toti.
Am tot cautat pe Google, informatii despre dreptul de munca in Germania, a romanilor,dar nu am gasit ceva concret.
Unele surse spun de 2011,insa nu stiu de unde vine aceasta informatie,sau cat de sigura este.
Stie cineva ceva ? As putea trimite un e-mail la vreun institut / ambasada / minister , pt a afla un raspuns mai concret ?
Va multumesc anticipat, orice informatie e binevenita.

http://ec.europa.eu/...fm?item_id=2057
Oficial dar putin imprecisa informatia.
Se pare ca e 31 Dec 2011 in principiu. Nu uita ca romanii (si bulgarii) POT deja munci (dar nu ca angajati ci ca SRL/PFA) oriunde in EU, inclusiv in Germania.

#3
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 30.03.2007
chiar azi am citit ca avocatii romani pot profesa in toata UE. tu ce fel de munca vrei? ca unii e cu mapa, altii cu sapa si nu e peste tot aceeasi lege

#4
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 04.06.2008

View Postf300, on 20th July 2010, 09:13, said:

http://ec.europa.eu/...fm?item_id=2057
Oficial dar putin imprecisa informatia.
Se pare ca e 31 Dec 2011 in principiu. Nu uita ca romanii (si bulgarii) POT deja munci (dar nu ca angajati ci ca SRL/PFA) oriunde in EU, inclusiv in Germania.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu SRL / PFA.
Am sa relatez pe scurt, ce mi s-a intamplat de curand in Germania.
Stiu bine limba germana ( scris,vorbit,citit ) Am acolo rude,amici,in fine.Am si locuit acolo.
Acum 4 luni,o ruda de-a mea a vorbit cu managerul firmei unde lucreaza el, sa ma angajeze.
Managerul a spus ca vrea sa ma vada personal, un fel de interviu, ca sa zic asa.
Bun,toate bune si frumoase. Am fost la interviu,i-a placut de mine,a spus ca ma angajeaza.Mi-a facut contractul de munca ( pe un an doar,proba de lucru, valabil si la cetatenii germani,din cate am inteles )
A spus ca daca-mi vad de treaba in acest an,si daca sunt flexibil,harnic,punctual...etc... imi va face contract permanent. In fine.
Urma sa incep munca pe 3 Mai. Dar mi se parea totul prea simplu,asa ca am mers la Arbeitsamt ( fortele de munca ) si m-am interesat exact. Mi s-a spus sa NU incep munca pana nu primesc " unda verde" de la ei.
Au spus ca firma care vrea sa ma angajeze trebuie sa dovedeasca ca a cautat pe piata germana,muncitori,si daca n-a gasit,atunci e posibil.
Bun,managerul X,ca sa le faca lor pe plac, a angajat 3 muncitori nemti. Dar a  insistat ca si pe mine ma vrea.
Am asteptat un raspuns de la fortele de munca,iar acum cateva zile mi-a venit raspunsul negativ,in care se explica din nou ca firma trebuie sa dovedeasca ca nu a gasit muncitori ( pt meseria x) in Germania,si numai in astfel de cazuri,firma X poate face apel extern.
Am citit pe alte forumuri ca au fost cazuri cu muncitori romani ( in Germania ) care,dupa ce au "gasit" un angajator care sa-i dea contract de munca,totul a decurs fara probleme.Si nu ma refer la cei cu studii superioare.
PS: nici eu nu am studii superioare.
Exista alta posibilitate sa obtin acel drept de munca,sau ma las batut si astept pana in 2011 ? ( sau 2014 ) :D

Editat de true999, 20 iulie 2010 - 10:41.


#5
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Ar fi bine sa intri pe un forum al romanilor din germania, ca aia sunt mai in tema cu toate autorizatiile de munca.

Daca stai sa astepti ai sa ramai cu asteptarea ca germanii nu prea au chef sa dea drumul la liber la munca.

#6
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postf300, on 20th July 2010, 10:13, said:

http://ec.europa.eu/...fm?item_id=2057
Oficial dar putin imprecisa informatia.
Se pare ca e 31 Dec 2011 in principiu. Nu uita ca romanii (si bulgarii) POT deja munci (dar nu ca angajati ci ca SRL/PFA) oriunde in EU, inclusiv in Germania.
asa s-a zis pana acuma de fiecare data la inceputul perioadei de 2+3+2. limitrea o sa cada in 2014. mai repede nu o sa se intample.

Quote

Au spus ca firma care vrea sa ma angajeze trebuie sa dovedeasca ca a cautat pe piata germana,muncitori,si daca n-a gasit,atunci e posibil.
Bun,managerul X,ca sa le faca lor pe plac, a angajat 3 muncitori nemti. Dar a insistat ca si pe mine ma vrea.
Am asteptat un raspuns de la fortele de munca,iar acum cateva zile mi-a venit raspunsul negativ,in care se explica din nou ca firma trebuie sa dovedeasca ca nu a gasit muncitori ( pt meseria x) in Germania,si numai in astfel de cazuri,firma X poate face apel extern.
doara nu crezi ca angajeaza unu' 3 oameni cu contract nelimitat doar sa faca pe plac oficiului fortelor de munca. astea-s povesti de adormit copiii. cand o firma din germania vrea sa angajeze pe unu' care vine din lumea lu' papura voda (a se citi tari fara acces nelimitat la piata de munca) trebuie sa demonstreze ca in tot spatiul UE n-a gasit vreun cetatean UE care sa faca fix acel job. asta-i treaba complicata la joburi de duzina si nici o problema la joburi speciale. dar chiar si la joburi de duzina, e suficient sa scoata jobul "la concurs" cateva saptamani si sa trimita la plimbare toti condidatii. daca au un HR cat de cat destept nu bate la ochi.

Editat de Pengoon, 20 iulie 2010 - 11:11.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttrue999, on 20th July 2010, 10:40, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui cu SRL / PFA.

PFA = persoana fizica autorizata (selbständig in nemteste). Romanii nu pot fi ANGAJATI in tari gen Germania dar pot desfasura activitati SRL/PFA fara nici o conditie suplimentara. Concret daca ai deja firma si potentialul angajator vrea sa faca contract cu FIRMA ta nu ai nici o problema. La fel (nici o problema) daca vrea sa te angajeze pe tine ca PFA (in sensul ca face contract dar nu e contract de munca ci de fapt de prestari servicii).

#8
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 04.06.2008

View PostPengoon, on 20th July 2010, 10:06, said:

asa s-a zis pana acuma de fiecare data la inceputul perioadei de 2+3+2. limitrea o sa cada in 2014. mai repede nu o sa se intample.

doara nu crezi ca angajeaza unu' 3 oameni cu contract nelimitat doar sa faca pe plac oficiului fortelor de munca. astea-s povesti de adormit copiii. cand o firma din germania vrea sa angajeze pe unu' care vine din lumea lu' papura voda (a se citi tari fara acces nelimitat la piata de munca) trebuie sa demonstreze ca in tot spatiul UE n-a gasit vreun cetatean UE care sa faca fix acel job. asta-i treaba complicata la joburi de duzina si nici o problema la joburi speciale. dar chiar si la joburi de duzina, e suficient sa scoata jobul "la concurs" cateva saptamani si sa trimita la plimbare toti condidatii. daca au un HR cat de cat destept nu bate la ochi.
Cine a zis ca a angajat 3 oameni cu contract nelimitat ????
A angajat 3 oameni,asta e sigur, si bine'nteles ca i-a angajat pt ca firma avea nevoie de oameni,dar pe cat timp i-a angajat,asta nu stiu.
Mi se pare putin deplasat sa trimita la plimbare toti candidatii,dupa ce scoate un job la "concurs"
PS : nu am deschis acest topic, pt a adormii copiii,sau pt a-l imita pe Ion Creanga ( povestiri din copilarie )

#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
pai atunci de zici "ca sa le faca lor pe plac, a angajat 3 muncitori nemti"?
deplasat, nedeplasat, unii scot in anunt joburi care nici nu exista si nu au vreo intentie sa angajaeze pe cineva, ca sa arate ca le merge bine. mi-am irosit din pacate 2 ani din activitatea profesionala la un mare portal de joburi, asa ca stiu ce vorbesc la chestia asta.

limitarea accesului la piata de munca este o masura politicia. ea nu impiedica nicidecum firme sa angajeze oameni din tarile lu' papura voda. ce face reglementare e, sa introduca un layer de birocratie in procesul de angajare, pentru a face angajairle astea neatractive pentru marea majoritate.
cu alte cuvinte, daca tu esti, sa zicem zugrav, si i s-a pus firmei pata pe tine, te ia pe tine, cu toata opozitia fortelor de munca, ca pan' la urma e hotararea lui de intreprinzator pe cine ia. numa' tre sa fie destept si sa-i trateze neutral pe toti 'ailalti zugravii care vin la interviu, ca sa nu-l poata lua cu discriminarea.

deci daca te vrea neaparat pe tine, il costa ceva timp. restu' ca nu-l lasa AA, is la fel, povesti. nu inseamna nimic altceva, decat ca overheadul birocratic e prea mare.


astea fiind zise, sa te faci PFA e o idee epic de proasta.

Editat de Pengoon, 20 iulie 2010 - 11:38.


#10
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 04.06.2008

View PostPengoon, on 20th July 2010, 10:35, said:

pai atunci de zici "ca sa le faca lor pe plac, a angajat 3 muncitori nemti"?
deplasat, nedeplasat, unii scot in anunt joburi care nici nu exista si nu au vreo intentie sa angajaeze pe cineva, ca sa arate ca le merge bine. mi-am irosit din pacate 2 ani din activitatea profesionala la un mare portal de joburi, asa ca stiu ce vorbesc la chestia asta.

limitarea accesului la piata de munca este o masura politicia. ea nu impiedica nicidecum firme sa angajeze oameni din tarile lu' papura voda. ce face reglementare e, sa introduca un layer de birocratie in procesul de angajare, pentru a face angajairle astea neatractive pentru marea majoritate.
cu alte cuvinte, daca tu esti, sa zicem zugrav, si i s-a pus firmei pata pe tine, te ia pe tine, cu toata opozitia fortelor de munca, ca pan' la urma e hotararea lui de intreprinzator pe cine ia. numa' tre sa fie destept si sa-i trateze neutral pe toti 'ailalti zugravii care vin la interviu, ca sa nu-l poata lua cu discriminarea.

deci daca te vrea neaparat pe tine, il costa ceva timp. restu' ca nu-l lasa AA, is la fel, povesti. nu inseamna nimic altceva, decat ca overheadul birocratic e prea mare.


astea fiind zise, sa te faci PFA e o idee epic de proasta.
Omule, eu te inteleg perfect, dar daca legea spune ca angajatorul trebuie sa demonstreze ca in tot spatiul UE n-a gasit vreun cetatean UE care sa faca acel job,banuiesc ca in acel caz,angajatorul o sa fie obligat sa faca cum spune legea,oricat de "doxat" ar fi cel / cea de la HR.
In cazul meu,ce-ar mai putea face managerul X ??

#11
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Omule, eu te inteleg perfect, dar daca legea spune ca angajatorul trebuie sa demonstreze ca in tot spatiul UE n-a gasit vreun cetatean UE care sa faca acel job,banuiesc ca in acel caz,angajatorul o sa fie obligat sa faca cum spune legea,oricat de "doxat" ar fi cel / cea de la HR.
stii ce inseamna asta? tre' sa tina postul neocupat suficient timp, adica vreo luna. atata.

fix asta tre' sa faca "managerul". cat de mare-i firma pan' la urma? ca s-ar putea ca si betriebsrat-ul sa trebuiasca sa-si dea accordul. desi nici asta nu-i neaparat nevoie. la ultima angajare a mea betriebsrat-ul o zis nu, pentru ca erau in scandal cu patronatul din cauza reducerilor de personal. anagajatorul totusi a semnat contractul cu mine si betriebsrat-ul n-avea decat sa-l dea in judecata unde asta n-avea nici o problema sa demonstreze ca trebuie sa ocupe pozitia, avand in vedere ca a ramas neocupata de 11 luni.

Editat de Pengoon, 20 iulie 2010 - 11:51.


#12
true999

true999

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 04.06.2008

View PostPengoon, on 20th July 2010, 10:50, said:

stii ce inseamna asta? tre' sa tina postul neocupat suficient timp, adica vreo luna. atata.

fix asta tre' sa faca "managerul". cat de mare-i firma pan' la urma? ca s-ar putea ca si betriebsrat-ul sa trebuiasca sa-si dea accordul. desi nici asta nu-i neaparat nevoie. la ultima angajare a mea betriebsrat-ul o zis nu, pentru ca erau in scandal cu patronatul din cauza reducerilor de personal. anagajatorul totusi a semnat contractul cu mine si betriebsrat-ul n-avea decat sa-l dea in judecata unde asta n-avea nici o problema sa demonstreze ca trebuie sa ocupe pozitia, avand in vedere ca a ramas neocupata de 11 luni.
Firma are vreo 200 de angajati. Am sa iau din nou legatura cu managerul,sa vedem daca se mai poate face ceva.
Nu stiu daca betriebsrat-ul are vreo legatura cu asta, dar am sa ma interesez.
Contractul de munca deja-l am si eu,semnat, dar AA-ul mi-a pus piedica  :death:

#13
Ashury

Ashury

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 12.08.2010

View Posttrue999, on 20th July 2010, 10:58, said:

Salutare la toti.
Am tot cautat pe Google, informatii despre dreptul de munca in Germania, a romanilor,dar nu am gasit ceva concret.
Unele surse spun de 2011,insa nu stiu de unde vine aceasta informatie,sau cat de sigura este.
Stie cineva ceva ? As putea trimite un e-mail la vreun institut / ambasada / minister , pt a afla un raspuns mai concret ?
Va multumesc anticipat, orice informatie e binevenita.



         Iti voi relata situatia mea.Lucrez in Germania ca strungar pe masini numerice.Sunt angajat cu drept de munca,asigurare.exact ca si nemtii
Dreptul de munca l-a cerut firma angajatoare si l-a si obtinut asa ca sunt anuntat la primarie,am domiciliu in Germania.
Deci dupa parerea mea,trebuie sa gaseesti o firma serioasa care sa depuna cerere la Arbeitsamt pentru drept de munca.Atat.
Si ca o completare,dupa 3 ani de domiciliu in Germania poti depune cerere pentru cetatenie germana(e o noua lege din 2000)

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAshury, on 12th August 2010, 11:03, said:

Si ca o completare,dupa 3 ani de domiciliu in Germania poti depune cerere pentru cetatenie germana(e o noua lege din 2000)
ca o completare esentiala la completare: ... daca partenerul de viata are deja cetatenie germana!
Daca nu atunci iti trebuie 7-8 ani.

#15
cheatercheater

cheatercheater

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 29.06.2010
am si eu o intrebare, am gasit prin cunostinte un angajator cere sa ma angajeze, el a fost de acord sa ma astepte cu postul pana primesc dreptul de munca si sa ma ajute cu actele.
acum trei zile vine o scrisoare de la fortele de munca prin care mi se cere sa dovedesc ca in ultimele trei luni nu am fost in romania ci in germania. eu sunt armenduit in landau de pe 15 martie, am studii superioare dar postul este de necalificat si in scrisaoare scrie ca daca nu aduc ceva de la o primarie sau politie din constanta nu mai primesc dreptul de munca nici o data.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
In mod normal pentru mai toate scopurile inregistrarea de la primarie constituie dovada ca locuiesti in Germania - ala este scopul inregistrarii. Acum daca s-or fi prins ca s-a smecherit lumea si le da teapa nu stiu. Ca dovezi in mod normal eu le-as trimite o copie dupa inregistrare si as intreba ce dovezi vor - daca n-au specificat explicit. Asa ca presupunere, cum nu ai fost angajat acolo nu-mi trece prin cap ce hirtii ai putea avea...
Facturi de hotel? Extrase de cont scoase de la terminalul bancii de acolo, chestii cumparate cu cardul. Amenzi de parcare (sau de alt fel) pe masina ta?

#17
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postf300, on 20th July 2010, 12:08, said:

Romanii nu pot fi ANGAJATI in tari gen Germania

Nu mai vorbi, dom'le, tampenii, ca te si crede careva.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca te plicitisesti si nu citesti pina la sfirsitul frazei (unde scrie fara nici o conditie suplimentara) desigur ca intelegi timpenii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate