Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Depozitul de calculatoare = depozitul

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Salutare.

Ce recomanda si ce vinde personalul DC nestiutorilor care le calca pragul:

1. Sistem P4 2,4 GHz  1 M L2, fara HT ca nu are de unde (noroc cu nestiutorii, asa scapa DC de produse nevandabile si de proasta calitate), 512 DDR Twinmos dual channel, HDD Maxtor 120 Gb ATA (astia inca mai au ata), video ATI 9600, MB Epox (sunet 6 ch, lan, ata - 2,8 mil), floppy combo, carcasa 350W (2,5 mil), imprimanta A3 (9 mil - saraca femeie, ce i-a mai crezut pe astia), monitor LCD 17 inch Hyunday, boxe, mouse optic, tastatura Genius. Total: 48 mil.
Daca scadem imprimanta A3 (9 mil - auziti si voi ce recomanda DC omului de rind - imprimanta A3...), si LCD-ul inca 9 mil. (asta hai sa zicem ca e o investitie acceptabila), ne ramine sistemul la incredibilul pret de 30 mil. !!! Mai scadem si tastatura si mosul si boxele inca 1,5 mil, deci, iata cum poti da 28,5 mil pe o unitate centrala pe care o poti cumpara de fapt la pret intre 16- 19 mil.
Concluzie: 10 mil. teapa clientului si stapinului DC.
Dupa ce a dat atitia bani, butonul de reset nu este conectat, cartusul de color al imprimantei nu scoate culoarea rosie si astea nu are decit clientul sa isi bata capul cu ele.

2. Recomand o configuratie (modesta, in jurul sumei de 24 mil) unei persoane, iar la unitate optica - combo. Meseriasii de la DC, au facut in asa fel incit au convins omul ca un cd-rom si un cd-writter "e" mult mai bune decit un combo. La fel au procedat si cu placa video, determinind omul sa ia un GeForce cu 256 MB memorie in loc de 128. Placa de baza Epox cu fire-wire si lan wireless de aprox. 5 mil- (omul sigur nu a visat la asa pleasca pe capul lui). Unitatea floppy nu functioneaza (posibil neconectat cablul de alimentare sau de date). Sun la ei: "da, dom'le, e cablu' pus invers. Veniti cu calculatorul la noi si o rezolvam pe loc..."   Stai, ba, frate, ca nu vin cu un plic in traista... le zic, veniti voi la mine, nu stau eu sa ma plimb cu pc-ul cu taxiul prin oras ca ati uitat voi sa va faceti treaba cum trebuie. Au venit - nu.  Ia taxi, du-te la tepari sa iti puna cablurile cum  trebuie. Scandal si pe tema celor 2 unitati optice. Efectiv isi bat joc de clienti. Au ramas consecventi in ideea ca un cd-rom si un cd-wr fac treaba mai buna decit un combo. Le zic: fratilor, eu am dvd-uri acasa, si poti sa te dai cu c**ru de pamint, ca nici cu 10 cd-roame nu le vad. In cele din urma, au acceptat sa ia cd-romul inapoi si sa imi puna un dvd-rom (nici pe astea nu le cumpara nimeni). Evident, dupa ce am platit diferenta de pret. Si uite asa.

Daca mai sint intepati de maria sa, Depozitul de Calculatoare, va rog sa postati, poate opinia publica (macar a forumistilor) ii va determina pe gushatii de acolo sa revizuiasca atitudinea personalului fata de clienti, sa ii trimita la specializare, iar deontologia profesiei lor sa fie in slujba omului, mai ales a celui necunoscator, care trebuie ajutat si servit in interesul si posibilitatile sale, nicidecum in interesul firmei pe numele sau DC.

#2
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005
Eu am lucrat mai demult intr-o firma de calculatoare (la vanzari si apoi la service). Ce trebuia eu sa vand? Exact ce era pe stoc si nimic mai mult. Putea sa vina unu' cu o falca in cer si cu una in pamant ca el vrea de aia, io ii vindeam (trebuia sa-i vand) de aialalta (de care aveam pe stoc). Dupa ce m-am mutat la service, cu ce trebuia sa schimb o componenta stricata ? Evident cu una de pe stoc mai scumpa.

In concluzie....Probleme? Aia de-au facut firma Romsoft la inceput au facut-o ca sa castige bani, nu ca sa vanda calculatoare bune. "Strategia" asta nu se va schimba niciodata......

Bafta, si iarta-i pe "cnsultantii de vanzari" de la Romsoft, n-au nici o vina, daca nu vand nu-si vor lua salariile.

P.S. Gandeste-te ce se intampla cand te duci sa-ti cumperi o masina....acolo diferentele nu sunt de 300 eur, cu muuult mai mari.

Edit: P.S.2 Daca vor face vanzatoride la DC specializari vreodata vor face specializari in vanzari, sa fie instare sa imbarlige clientul cat mai bine.

Edited by u9511160, 20 July 2005 - 21:30.


#3
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004

u9511160, on Jul 20 2005, 21:28, said:

Edit: P.S.2 Daca vor face vanzatoride la DC specializari vreodata vor face specializari in vanzari, sa fie instare sa imbarlige clientul cat mai bine.

<{POST_SNAPBACK}>



Specializare in montarea componentelor, sa nu mai uite nemerncii tot felul de componente, accesorii, leduri hdd si power neconectate, de porturile usb de pe panoul frontal al carcasei nu mai spun. Sint mizilicuri, dar daca nu vezi ledul hdd ca nu licare, nu te simti bine.

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
heh, majoritatea sunt tinerei, fara experienta ... si se schimba des, pentru ca muncesc pe un salariu de kkt. Nu scuza atitudinea, dar justifica - in oarece masura - nepasarea. Nu e DOAR vina lor.

PS: din pacate, situatia NU e singulara!  :death:

#5
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Multi asambleaza in bataie de joc (era un caz pe forum cu o placa prinsa pe carcasa fara distantiere, hartie intre procesor si cooler), n-au cunostinte si daca le spui ceva ii atingi la orgoliul de meserasi. Dar pretul pentru sistemul de sus este ENORM!

#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Cum era vorba aia: "nu e prost cine cere, e prost cine dã"?

#7
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Bine, atunci CARE firma e serioasa? Ca aud numai povesti de groaza cu majoritatea firmelor.

#8
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Cea mai serioasa firma nu se gaseste din pacate la noi in tara... sau vinde prea scump (vorvbesc de brandurile mari de afara)  Io prefer sa iau componente sigilate si sa le montez acasa decat sa las niste ageamii sa-mi asambleze calculatorul.
Alta sta treaba daca cumperi pe firma si iei ceva mai multe calculatoare... preturi negociabile, service promt etc (vorbesc din experienta). Personal am avut de-a face cu brinel si mi s-a parut firma serioasa.

#9
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Referitor la prima teapa, cea de 48 de mil, povestea a luat o noua intorsatura. Mai nou, nu mai functioneaza mausul, iar bietul posesor nu are cui sa se mai adreseze pentru ca... depozitul de megatepe a inchis pentru o perioada nedeterminata ca sa isi schimbe personalul... (sau locatia?   :worthy:    )

In ceea ce priveste firmele serioase... nu stiu cite exista, insa  cele mari nu prezinta incredere. Eu m-am orientat catre  o firmulita mica dar cu personal de treaba si care stie sa isi atraga clientela. Iar in ceea ce priveste incidentele, au fost remediate pe loc sau in cel mai scurt timp.

#10
puricele

puricele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 04.06.2005

gaskoe, on Jul 21 2005, 22:24, said:

Referitor la prima teapa, cea de 48 de mil, povestea a luat o noua intorsatura. Mai nou, nu mai functioneaza mausul, iar bietul posesor nu are cui sa se mai adreseze pentru ca... depozitul de megatepe a inchis pentru o perioada nedeterminata ca sa isi schimbe personalul... (sau locatia?   :worthy:    )

In ceea ce priveste firmele serioase... nu stiu cite exista, insa  cele mari nu prezinta incredere. Eu m-am orientat catre  o firmulita mica dar cu personal de treaba si care stie sa isi atraga clientela. Iar in ceea ce priveste incidentele, au fost remediate pe loc sau in cel mai scurt timp.

<{POST_SNAPBACK}>


Pana o sa capoteze si astia. Eu am ajuns la concluzia ca TOTUL e corupt in tara asta.

#11
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Ce sa zic, sunt cazuri si cazuri..... Ieri a venit un meserias la mine ca vroia exact procul pe care il injuri tu... Ce dracu sa ii zic....i l-am dat....Oricum nici asta nu e chiar cel mai prost de pe lumea asta asa ca nu am comentat. Au fost alte dume, de genul "domne, luam p4 la 2.4 dar luam mouse si tastatura second". La asta chiar m-am sucarit si am inceput sa pun pe sistemul ala ce credeam eu ca ar merge bine. Concluzie: el a ramas cu un sistem bun, iar am ramas multumit ca mi-am facut datoria fata de client si firma.

#12
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Din acest motiv imi cumpar singur componentele si il asamblez de buna voie si nesilit de  nimeni.

#13
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Tara lu' Papura Voda.

Asta e.
Daca nu putem avea garantii la sistemul livrat, sa cautam macar un service de calitate.
Bineinteles ca si aici se incepe cu "... din vina dvs." dar daca te dai crocant ai sanse sa rezolvi problema. Si aici depinde de funizor si cota lui pe piata.

Situatia pietei a determinat ca foarte multe firme de profil sa nu mai lucreze pe stoc.
Asa ca, sunt 2-3 importatori iar restul ...
De curand mi-am configurat un sistem. Ei bine, componentele le-am luat de la 4 firme diferite. Si asta cu noroc.
...
Sa nu mai vorbim de calitatea produselor. Si asta nu mai are nici o legatura cu piata romaneasca.
Cu ani in urma, am patit-o chiar cu un "brand".

Concluzie:
Din pacate piata romaneasca functioneaza dupa regula "suna un prieten".
Daca te duci fara nici un back.. ai 90% sanse sa fii tepuit cu 20-25% la valoarea produsului (fizica si morala). Si 40% sa te intorci la furnizor cu sistemul pe butuci.

Cum spunea cineva, cel mai sigur e sa te informezi.
Sau sa-ti iei din start un sistem "de facut praf" si dupa 1-2 ani, cu mai multe cunostinte sa-ti iei unul mai bun.

#14
Gobi

Gobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2005
Sa nu mai spunem de Altex, Domo, Flanco, Cora astia sunt cei mai  :puke:

Astia dadeau la nestiuitori Placi cu KT266 cand deja era KT880,
memoriile PC2100 cand gaseai cu un pic mai mult PC2700 bune.

It's All About The Benjamins

Edited by Gobi, 23 July 2005 - 15:29.


#15
Ionela-Roxana

Ionela-Roxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.03.2005
Altex, Domo, Flanco, Cora toti iau calculatoarele de la firme "de renume" nu cumva credeti ca le asambleaza ei.....
Eu am o firma mica de calculatoare si consumabile si va spun din proprie experienta ca multi vin la noi dupa ce iau teapa de la "firmele cu renume".
Foarte multa lume cauta firmele mici care i-si dau interesul sa pastreze clientii,au un personal calificat si specializat in afara tari (cel putin noi avem) si stiu sa respecte clientii.
Din pacate mai marii in domeniu vor doar sa faca bani.Pacat.
Am mai citit ceva aici ca nu se primeste garantie pe sistem...cum vine asta..sper ca nu am inteles eu bine.
Daca sistemul e cumparat pe baza de comanda(adica piesele dorite de client) garantia pe sistem este de 2 ani.Daca clientul cumpara piesele separat ,garantia este pe fiecare piesa in parte intre 1-5 ani sau chiar mai mult.

Va doresc o zi buna,si cautati bine ,imposibil sa nu gasiti firme competente.

#16
simlariss

simlariss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2005
cam asa e.
sunt curioasa si ce parere aveti despre cei de la Flamingo mie  mi s-au parut ok cei din magazine sunt de treaba si se comporta dragut.
eu prefer mai mult sa intru pe net pe paginile firmelor decat sa merg in magazine, sunt mai faine paginile web si nu te freaca nimeni la cap.

:peacefingers:

#17
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

simlariss, on Sep 27 2005, 15:31, said:

cam asa e.
sunt curioasa si ce parere aveti despre cei de la Flamingo mie  mi s-au parut ok cei din magazine sunt de treaba si se comporta dragut.
eu prefer mai mult sa intru pe net pe paginile firmelor decat sa merg in magazine, sunt mai faine paginile web si nu te freaca nimeni la cap.

:peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>



flamingo sunt cat de cat ok...au si ei problemele lor totusi...si stai calma ca ceea ce vezi pe net, de obicei nu e si in magazin :D acolo produsele sunt de umplutura, sunt patit cu chestia asta la Best...nu zic ca toate firmele practica asta dar...se practica...

#18
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu va zic sa aveti grija cu Flamingo. Vanzatorii habar n-au de caracteristicile camerelor digitale, cica sa te uiti pe Internet, pai atunci de ce pana mea mai au magazin real si nu virtual ?!! Am cumparat un cablu S Video sa vad PC-ul pe TV, bineinteles ca nu a functionat, l-am schimbat, aceeasi problema, iar l-am schimbat (macar le-am desfacut cutiile) ca sa-mi dau seama ca toate sunt facute pe dos adica masa e pe centru si invers. Cum banii inapoi nu-i putem vedea m-am apucat sa-l mesteresc cu pistolul de lipit; am descoperit apoi ca puteam face aceasi operatine la 5 lei si nu la 25 lei daca cumparam mufele separat de la un Radioprogres.
Despre Best am o amintire placuta, mi-au schimbat un scanner cu 11 luni si 29 zile vechime (puteau sa faca figuri), iar cel nou functioneaza de 5 ani perfect.
Calculatorul l-am cumparat prin relatii  (prieteni) si evident ca a fost totul ok !
De la Depozit mi-am luat o placa fireware care merge ok, mi s-a parut ciudata faza cu activarea garantiei la un nr. verde, dar am facut-o si pe asta, sper totusi sa n-am nevoie de garantie !

Edited by rvic77, 27 September 2005 - 15:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate