Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Care a fost cea mai buna echipa din Istorie

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Ai dreptate: ca sa dovedesti cat de subiectiva a fost aceasta lista poti duce ca dovada locul pe unde au bagat Ajax 71-73..
locul al 12.lea mi se pare prea putin pentru echipa ca cea a lui Johan Cruijff care a semnat istorie.

#20
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Daca nationale se pun Brazilia 1970 de departe, nu conteaza ca era alt fotbal, Pele, Tostao, Jairzinho, Cloadaldo, Felix, Carlos Alberto sunt de ajuns :D.

#21
n1ceTRY

n1ceTRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 05.01.2010
Steaua........

#22
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Buna asta, buna!

#23
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
suporterii echipei de pe stadionul cu nume de cimitir, au foarte mult haz uneori.
on:e greu da facut un clasament de genul asta,in primul rand ca n-am vazut multe din echipele vremurilor trecute.sa nu uitam de ripensia,care o spulbera pe milan cu 3-0 pe vremea aia.probabil in momentul ala era in primele 5 echipe ale lumii.

#24
mafy

mafy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 951
  • Înscris: 22.12.2006
Steaua 2009. :thumbup:

Merg totusi pe mana Braziliei 70 si Germania 74-nu am vazut sa spuna nimeni de ei dar totusi unul dintre cei mai buni varfi din istorie  Gerd Muller si Beckenbauer(unul dintre cei mai buni libero din istorie) jucau in echipa aia.

#25
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009
am putea pune si chinezu timisoara care inainte de primu razboi mondial castiga 5 titluri consecutive, ce-i drept altfel era fotbalu atunci etc etc.....nu erau cupe europene, mondiale etc....
daca mai castiga spania si euro 2012 atunci si spania din zilele noastre ar fi o candidata......

#26
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

View Postmarcuzzzo, on 16th July 2010, 11:12, said:

Sunteti de acord? daca nu,dupa parerea voastra care a fost cea mai buna echipa pe care ati vazut-o?


Si eu as pune pe primul loc AC Milan, pe perioada olandezilor si a lui Sacchi pe primul loc, am vazut-o jucand (doar la TV ce-i drept).
Cu un an inaintea finalei CCE din '89 cu Steaua, tripleta olandeza cucerise Campionatul European.
In acest clasament , al echipelor de club as pune doar echipele care au venit cu ceva nou in fotbal : Ajax-ul anilor '70, cu fotbalul total (cand Olanda a si ajuns sa joace doua finale consecutive de CM); Milanul olandezilor care juca altceva fata si de echipele din Italia si fata de cele din Europa, Realul anilor 50.

Edited by prahoveanu, 18 July 2010 - 06:21.


#27
Script

Script

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 16.07.2010

View Postmafy, on 17th July 2010, 20:15, said:

Steaua 2009. :thumbup:
la ce sport te referi :roflmao:

#28
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008

View Postotisweb, on 17th July 2010, 22:05, said:

am putea pune si chinezu timisoara care inainte de primu razboi mondial castiga 5 titluri consecutive, ce-i drept altfel era fotbalu atunci etc etc.....nu erau cupe europene, mondiale etc....
daca mai castiga spania si euro 2012 atunci si spania din zilele noastre ar fi o candidata......
Castiga titlul de 5 ori in Romania :D. Nu se poate zice ca a fost cea mai buna echipa a tuturor timpurilor.
De Anglia 1966 cu Bobby Charlton, Hurst, Ball si Banks nu zice nimeni nimic :rolleyes: .
Ce-i drept au fost multe echipe speciale de-a lungul timpului, e greu totusi sa zici ca una a fost mai buna decat cealalta. Parerea mea este ca Brazilia 1970 are "un varf de roata" in termeni ciclistici ( ca tot e Turul Frantei si azi se intra in Pirinei ) , deoarece au cam distrus orice adversara, pana si in finala. Sa nu uitam ca am reusit sa pierdem doar la un gol cu ei :thumbup: !

#29
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Eu as pomeni si echipa maghiara Honved.
Dupa ziaristii vremii,daca ar fi existat cupa campionilor in primii ani 50', Honved ar fi castigat detasat.
Sa nu uitam ca unii jucatori au mers pe urma la Real Madrid, vezi Ferenc Puskás

#30
icsulescool

icsulescool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 25.06.2010

View Postmarcuzzzo, on 19th July 2010, 11:49, said:

Eu as pomeni si echipa maghiara Honved.
Dupa ziaristii vremii,daca ar fi existat cupa campionilor in primii ani 50', Honved ar fi castigat detasat.
Sa nu uitam ca unii jucatori au mers pe urma la Real Madrid, vezi Ferenc Puskás

Daca ar fi fost echipa foarte buna nu-si mai vindea jucatorii la Real Madrid si la alte echipe din europa centrala. Cred ca una dintre cele mai bune echipe ale lumii este FC Barcelona din zilele noastre.

#31
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Posticsulescool, on 21st July 2010, 22:37, said:

Daca ar fi fost echipa foarte buna nu-si mai vindea jucatorii la Real Madrid si la alte echipe din europa centrala. Cred ca una dintre cele mai bune echipe ale lumii este FC Barcelona din zilele noastre.

Era mai buna din punct de vedere tehnic,nu ma refer la insemnatatea clubului.
Dovada ca asa a fost sunt transferurile de jucatori la Real Madrid,care a castigat din 56' de cinci ori la rand cupa campionilor gratie lui Puskas si tovarasii lui.

#32
illusion_user

illusion_user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.01.2007
pe langa cele enumerate de voi, as mentiona si Nottingham Forest, 1977-1980.  a avut o ascensiune fulminanta, reusind sa promoveze din divizia a 2-a, sa castige campionatul, apoi 2 Cupe ale Campionilor si o SuperCupa a Europei. de fapt, e singura echipa care are in vitrina mai multe Cupe ale Campionilor decat titluri nationale.

dintre cluburile mari ale Europei, e clar ca AC Torino anii '40, Real Madrid 56-60, Ajax 71-73, Bayern 74-76, Milan 89-94 si Barcelona 2006-2010 sunt deasupra tuturor.
dintre echipele nationale: echipa Uruguay-ului din anii 20-30 (dubla campioana olimpica + prima campioana mondiala), a Ungariei din anii '50, Brazilia '58-'62 (cu Garrincha si Pele), 1970, 1982 (considerata de multi cea mai frumoasa echipa a Braziliei din istorie), Olanda anii '70.

Edited by illusion_user, 23 July 2010 - 12:03.


#33
Malvolio

Malvolio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2006
ajax '95

[/thread]  ;)

#34
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Marele Torino..cea mai mare echipa din lume in acea vreme.
Prima pagina care relateaza accidentul in care au pierit toti jucatorii.

[ http://www.toltedalcassetto.it/prima_pagina/cronaca/stadio_1949_grande_torino_tragedia_superga_5599.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://vistidalontano.blogosfere.it/images/GrandeTorino.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
almasan25

almasan25

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,943
  • Înscris: 18.10.2009
Real Madrid



[ http://pirun.ku.ac.th/~b5008291/3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View PostKetologistik, on 16th July 2010, 12:37, said:

Oricum, este imposibil sa determini cea mai buna echipa din istorie..in primul rand nu ai cum sa nu fii subiectiv, macar un pic si in al doilea rand unele echipe nici nu se pot compara cu altele, din motive obiective. E ca si disputa Pele-Maradona pentru cel mai bun fotbalist din istorie, nu se va termina niciodata si vor exista mereu pareri diferite

normal ca este imposibil, insa nu ne impiedica nimeni sa ne dam cu parerea...si a mea e ca nottingham forest e cea mai buna echipa din lume. cautati pe google si veti vedea de ce

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate