Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

ce urmeaza dupa tencuiala pana la lavabila

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
laurentiu972

laurentiu972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2006
Am terminat tencuiala interioara pentru o casa.
Din ce am citit pana acum am 2 nedumeriri:
1. mesterul vrea sa continue fara sa mai astepte sa se usuce tencuiala (28 zile?) cu un strat de glet din ipsos pentru constructii apoi cu un strat de glet mai fin si apoi lavabila ... inainte de lavabila a fost de acord ca trebuie sa astepte sa se usuce bine ca sa poata slefui bine cu smirghel?
2. in baie si bucatarie (unde e umezeala mai multa) vrea sa mai dea un strat de tici apoi un glet din var (''american'')?

E corect? Eu ma gnadeam ca in continuare sa se execute:
- strat de tinci
- uscare completa
- amorsa
- strat de glet (la saci din comert - nu am o marca anume acum in minte)
-strat de glet mai fin
- slefuire
- lavabila


Daca imi poat da cineva un sfat, multumesc anticipat!

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Gindesti bine. Mesterul vrea sa termine treaba repede sa iti ia banii. Nu te lasa dus cu vorba, sunt banii tai, e casa ta.

#3
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009
In cazul in care tencuiala e oarecum "dreapta" nu este obligatoriu stratul de tinci dar e util. Se poate da gletul direct insa vor intra mai multi saci de material.

Dupa uscarea tencuielii se poate da amorsa si apoi un 2 straturi de glet (in functie de cat de drept e peretele si cat de "meserias" este).
Gletul te-as sfatui sa nu cumperi toate prostiile cum ar fi Euroglet sau Gletul meseriasului sau cine stie ce panarama.
Gletul de ipsos DE MODELAJ nu de constructii intr-adevar e "sfant" si in cazul in care e un bun meserias il poate finisa direct din ipsos, daca nu se poate folosi alt glet pentru finisat, cum ar fi SuperRigips, Ceresit CT 127, Atlas Aplafill..
Daca nu, in functie de resursele financiare poate fi un glet de Supergips care e foarte bun, se poate folosi atat la incarcat cat si la finisat, deci se poate finisa direct insa e mult mai scump, sau un Ceresit CT126 si finisat cu CT127,
Gletul se lasa sa se usuce bine pentru a fi smirlgheruit si pentru ca, daca nu este uscat bine e posibil sa se ingalbeneasca vinaromul mai devreme sau mai tarziu.
Dupa slefuire se aplica un strat de amorsa, apoi 2 straturi de vinarom.

Cat despre gletul de var "AMERICAN" sau nu, eu nu cred ca e o solutie buna.
Daca foloseste Glet de Ipsos sau SuperRigips si foloseste o vopsea buna (sunt vopseluri Speciale pentru bai sau vopseluri de exterior care rezista la umezeala si alte intemperii)  nu vor fi probleme.

#4
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Da-l afara pe mester ca vrea sa iti dea buleala.Parerea unuia care a schimbat cateva echipe din motive de buleala.
Bafta

#5
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
La mine au mers asa: tencuiala , o mana de ipsos de modelaj in care au inglobat plasa , inca o mana de ipsos de modelaj si CT 127.

#6
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Am si eu o intrebare oarecum in tema, ca sa nu mnai deschid subiect nou...
Am avut zugravit in casa cu huma, care am spalat-o , iar apoi am gletuit cu Superigips si/sau CT 126, si asa a ramas de vreo 1,5 ani.Acu m-am razgandit si nu mai vreau sa dau inca un strat de glet fin ci vreau sa dau un Tinci iar apoi lavabila.Am si cativa pereti din rigips care la fel sunt gletuiti
Acum intrebarea ar fii, tine tinciul pest glet?
.

#7
RGFL

RGFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.08.2011

View Postlaurentiu972, on 15th July 2010, 00:23, said:

Am terminat tencuiala interioara pentru o casa.
Din ce am citit pana acum am 2 nedumeriri:
1. mesterul vrea sa continue fara sa mai astepte sa se usuce tencuiala (28 zile?) cu un strat de glet din ipsos pentru constructii apoi cu un strat de glet mai fin si apoi lavabila ... inainte de lavabila a fost de acord ca trebuie sa astepte sa se usuce bine ca sa poata slefui bine cu smirghel?
2. in baie si bucatarie (unde e umezeala mai multa) vrea sa mai dea un strat de tici apoi un glet din var (''american'')?

E corect? Eu ma gnadeam ca in continuare sa se execute:
- strat de tinci
- uscare completa
- amorsa
- strat de glet (la saci din comert - nu am o marca anume acum in minte)
-strat de glet mai fin
- slefuire
- lavabila


Daca imi poat da cineva un sfat, multumesc anticipat!



II vara afara sunt 40 grade nu ii nevoie sa se stea 28 de zile , si in baie de ce sa dai glet sa ai ce sa dai jos cand pui faianta?
un strat de tinci ii bun pentru a reduce din consum la glet, si amorsa dupa ce se slefuieste gletul ii foarte importanta, nu peste tinci.

#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Ma bag si eu peste topicu omului dar avand in vedere ca e vechi nu o sa-l deranjeze.
Trebuie sa zugravesc o suprafata mare.
Am ajuns la faza datului cu amorsa.
Si lenea din mine imi zice sa nu dau amorsa cu trafaletul ci sa o bag intr-un sprit (stropitor de ala de 5l pe care-l folosesti la pomi si la dat pe legume in gradina). A facut careva asa ceva sau tot ce o sa obtin o sa fie ca distrug garniturile stropitorului?
Ca de la teorie la practica .....

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
o dai si pe unde nu trebuie.
amorsa o dau cu bidineaua (si amorsa buna si bidinea buna).

Edited by arg, 17 June 2019 - 14:46.


#10
MarkelB

MarkelB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.06.2019

View Postlaurentiu972, on 14 iulie 2010 - 23:23, said:

Am terminat tencuiala interioara pentru o casa.
Din ce am citit pana acum am 2 nedumeriri:
1. mesterul vrea sa continue fara sa mai astepte sa se usuce tencuiala (28 zile?) cu un strat de glet din ipsos pentru constructii apoi cu un strat de glet mai fin si apoi lavabila ... inainte de lavabila a fost de acord ca trebuie sa astepte sa se usuce bine ca sa poata slefui bine cu smirghel?
2. in baie si bucatarie (unde e umezeala mai multa) vrea sa mai dea un strat de tici apoi un glet din var (''american'')?

E corect? Eu ma gnadeam ca in continuare sa se execute:
- strat de tinci
- uscare completa
- amorsa
- strat de glet (la saci din comert - nu am o marca anume acum in minte)
-strat de glet mai fin
- slefuire
- lavabila


Daca imi poat da cineva un sfat, multumesc anticipat!
Exact astia sunt pasii, fara graba, dupa fiecare etapa este necesar un timp de uscare completa.

#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006

View Postgreenlife, on 17 iunie 2019 - 14:42, said:

Ma bag si eu peste topicu omului dar avand in vedere ca e vechi nu o sa-l deranjeze.
Trebuie sa zugravesc o suprafata mare.
Am ajuns la faza datului cu amorsa.
Si lenea din mine imi zice sa nu dau amorsa cu trafaletul ci sa o bag intr-un sprit (stropitor de ala de 5l pe care-l folosesti la pomi si la dat pe legume in gradina). A facut careva asa ceva sau tot ce o sa obtin o sa fie ca distrug garniturile stropitorului?
Ca de la teorie la practica .....
Am dat eu amorsa cu vermorelul. Merge de rupe. Trebuie sa-l speli bine dupa aia. N-are nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate