Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Achizite laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Buna ziua. As vrea sa imi schimb laptopu actual, un Toshiba Satellite A 300 care m-a servit 2 ani fara nicio problema, dar e timpu pentru o schimbare.

Cam ce as vrea sa faca laptopu nou:
- sa ruleze filmele HD 1080p
- sa mearga Counter Strike cu Steam
Pe cel actual cele de mai sus nu merg :)
- daca se poate un model cu o baterie mai sanatoasa, sa tina cel putin 2h
- diagonala nu mai mare de 15.4"

Buget: cam 2500 ron(poate sa mai depaseasca da nu cu mult; daca e mai mic cu atat mai bn  :coolspeak: )

Astept pareri !



Va multumeste batranu jhon!

#2
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Acer recomand, fii foarte atent la placa video de la laptop daca vrei altul, pe cele de la intel nu prea merg jocuri, trebuie sa fie ATI sau nVidia. Cele intel se numesc GMA - Graphics Media Accelerator. Stiu pe cineva cu un Toshiba Satellite cu placa video de 256 intel GMA si nu ii merge nici macar Test Drive Unlimited. Gama de jocuri este foarte limitata.
Va merge si Crysis Warhead pe el cu detalii la medium chiar.

De asemenea, nu uita sa citesti pm-ul pentru cateva detalii.

Laptop-ul are procesor i3, superior ca si arhitectura, consum, performanta, celor din familii mai vechi, gen core 2, centrino, atom.
2x2GB DDR3, ideali pentru orice aplicatie, editare, joc. Vei putea rula fara probleme windows 7 x64 (variante pe 32bit citeste decat 3gb de ram si este si mai inceata)
Va putea reda fara probleme filme HD1080, dar nu vei avea display 1080 ci doar pentru 720, oricum, va fii o diferenta la imagine.
Laptop-urile cu display FULL HD incep de la 50 mil.
La diagonala, are 15,6, cu cativa milimetrii mai mare, oricum, nu se va simti diferenta; laptop-ul in sine este mai mare de atat.
Are wireless, bluetooth, iesiri de toate felurile, inclusiv HDMI, daca vrei sa il pui la un televizor.
Camera web de 1,3mp iti va fii de mare ajutor iar cititorul de carduri nici nu se stie cand iti va trebui.
Hard Diskul de 320GB zic eu ca va fii suficient: 60GB pe C, 100GB pe D si restu de 140 si ceva de GB pe E, zic eu. Impartirea se poate face oricum, dar tin sa nu pui mai putin de 50GB pe C la un windows 7 si pe 64 bit.

In acest pret, laptop-ul acesta este Super :) ^_^

Edited by reventon, 14 July 2010 - 16:11.


#3
OvidiuIantoc

OvidiuIantoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 20.12.2008

View Postold_jhon, on 14th July 2010, 16:32, said:

Buna ziua. As vrea sa imi schimb laptopu actual, un Toshiba Satellite A 300 care m-a servit 2 ani fara nicio problema, dar e timpu pentru o schimbare.

Cam ce as vrea sa faca laptopu nou:
- sa ruleze filmele HD 1080p
- sa mearga Counter Strike cu Steam
Pe cel actual cele de mai sus nu merg :)
- daca se poate un model cu o baterie mai sanatoasa, sa tina cel putin 2h
- diagonala nu mai mare de 15.4"

Buget: cam 2500 ron(poate sa mai depaseasca da nu cu mult; daca e mai mic cu atat mai bn  :coolspeak: )

Astept pareri !



Va multumeste batranu jhon!
HP Pavillion dv6 .Ideea e ca bateria tine putin daca te joci, chiar foarte putin, dar in rest merita .Asta e singura chestie aiurea la el.Cam asta vad eu , daca vrei mai multe detalii despre HP-uri zii... .S-ar putea sa treaca putin de 2500.Gasesti si cu 2500.Daca vrei unul bun,sau ai pe cineva in strainatate, ia-l din strainatate, is cu mult mai ieftine decat aici.

#4
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
mie mi se pare mai bun ACER-ul. Are procesorul, placa video, monitorul mai bune.
Eu unul nu am incredere in HP, din cate am incercat toate imi venea sa le arunc pe geam - de la imprimante la calculatoare.

Recomand Toshiba, Acer, Msi, Asus si Dell. Nu neaaparat in ordinea asta

Ar fi o solutie si din strainatate, dar te complici cam mult cu garantia. Decat daca ai pe cineva care sa te ajute cu transportul ar fi o afacere.

Edited by reventon, 14 July 2010 - 16:21.


#5
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Toshiba L650

#6
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Acel toshiba e mai scump si mai slab (camera foto, placa video, nu are cititior de card), tin mai mult pentru placa video si display

#7
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
reventon, recomanzi Acer în detrimentul unui HP? Mai ales unui Pavilion (vârf de gamă ca serie)? Ești bun. La care adaug:
Laptop-ul are procesor i3, superior ca si arhitectura, consum, performanta, celor din familii mai vechi, gen core 2, centrino, atom.
Un i3 consumă mai puțin decât un Atom? Sigur nu știi ce vorbești.
Va putea reda fara probleme filme HD1080, dar nu vei avea display 1080 ci doar pentru 720, oricum, va fii o diferenta la imagine.
Ori nu vezi bine, ori e placebo. Nu-mi aminesc ca un downscale să ajute la calitatea imaginii, ba chiar se poate vedea mai prost într-un player mai slab.
Hard Diskul de 320GB zic eu ca va fii suficient: 60GB pe C, 100GB pe D si restu de 140 si ceva de GB pe E, zic eu. Impartirea se poate face oricum, dar tin sa nu pui mai putin de 50GB pe C la un windows 7 si pe 64 bit.
De unde vin sfaturile astea? Am 40GB partiția pentru 7 X64 și culmea, cu toate programele care-mi sunt necesare nu m-am simțit limitat. Apoi, de când se recomandă pe aici cum să se partiționeze hdd-urile? Și de când e bine cu 3 partiții? Na și ideea mea: o partiție doar pentru OS/programe instalate și alta pentru restul datelor.

Un sfat sincer, mai pune mâna și tu pe o carte de gramatică. Sau schimbă-ți tastatura că are probleme cu i-urile.

P.S.: De curiozitate, ce ofertă i-ai făcut pe PM? :D

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Laptopul tau are un ati3650!Poti juca si cs si poti vedea si filme hd pe el!

#9
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
xeleron, n-a spus ce configurație are. Dacă ne spune poate-l scutim de achiziționarea unui notebook nou, că pe criza asta... să tot ții de bani. :)

#10
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
i-am spus ceva despre linux si windows 7
ecranul are o rezolutie x768, deci dupa logica mea, o imagine 720p este x720.
eu am windows 7 ultimate x64 si 100GB pe C si culmea, desi toate jocurile si photoshop-urile le tin in E in C mai am liberi doar 50GB. Nici cu tune-up disk space explorer nu stiu de unde s-au adunat atatia. Am precizat ca impartirea se poate face oricum vrea respectivul.
Acuma, un i3 consuma mai putin ca un atom raportat la performanta/consum. E logic ca un dual, triple, quad, hexa core, fie el si 32nm nu consuma mai mult ca un P4.

Si hey :lol: am logitech G11, care e problema cu i-urile?

Edited by reventon, 14 July 2010 - 17:01.


#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Asta am vrut să scriu și eu...
Mare joc CS :lol:
Ai probleme cu driverele sau mai știu eu ce-ai instalat p-acolo, configurația duce lejer redare 1080p și amărâtu' ăla de joc!

#12
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
ecranul are o rezolutie x768, deci dupa logica mea, o imagine 720p este x720
Așa și ce ecran se termină în x720? Singurele cifre apropiate le găsești la 1280x800, care înseamnă aspect 16:10, deci dungi negre foarte frumușele în timpul filmelor.
1366x768 înseamnă 16:9, adică fără dungi negre la toate filmele cu aspect non-cinema. Diferența de câteva zeci de pixeli nu se vede nici cu lupa, dar la ochii tăi...

Acuma, un i3 consuma mai putin ca un atom raportat la performanta/consum. E logic ca un dual, triple, quad, hexa core, fie el si 32nm nu consuma mai mult ca un P4
Ce legătură are Atom-u cu P4? Nu prea ai logică. Sunt multe procesoare cu 2,3,4,n nuclee care consumă mai mult decât un P4, stai flex. În continuare, nu știi ce vorbești. Cât despre raportul ăla... prefer să mă abțin.

Si hey :lol: am logitech G11, care e problema cu i-urile?
Problema e că nu știi să conjugi verbul „a fi” (și nu numai). Că deh, la o tastatură d-aia pusă pe un Acer (volan de Ferrari pe Dacie, eh?) n-ai cum să greșești, decât să vrei.

#13
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
:lol:aici ai gresit-o
Citeste semantura, imi cumparam eu tastatura de cateva milioane pentru un laptop?
Stai linistit, am vazut cazuri mult mai grave aici pe forum, doar pentru ca ma grabesc si ma incurc in i-uri nu inseamna ca sunt ~analfabet.
Cu 720p ai dreptate, nu am asa mare experienta in HD-uri. Pe cate calculatoare am pus eu mana, dabia daca vreo 2-3 puteau reda clipuri de pe youtube in format HD, ce sa mai zic de monitoare.

Totusi, sa lasam discutia asta in pace si sa revenim la subiect.

Edited by reventon, 14 July 2010 - 17:30.


#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Vă rog să încetați și să ajutați cu sfaturi, dacă nu, alte arii vă stau la dispoziție! :)

#15
sunnyc

sunnyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2008
Uite la ce m-am gandit eu sa achizitionez :http://www.altex.ro/catalog/index.jsp?catalogId=61&categoryId=1230&itemId=25123

#16
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Am uitat sa specific ce config are laptopu meu de nu duce nici cs nici macar un film 720p. Intel Dual Core t2960 parca la 1.86 ghz, 2 gb ram si intel x3100 :). Multumesc pentru sfaturi.

#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postold_jhon, on 14th July 2010, 23:21, said:

Am uitat sa specific ce config are laptopu meu de nu duce nici cs nici macar un film 720p. Intel Dual Core t2960 parca la 1.86 ghz, 2 gb ram si intel x3100 :). Multumesc pentru sfaturi.

Ar trebui sa duca un 720p lejer doar pe procesor.Intr-adevar x3100 e cam slabuta,ruleaza dxva checker si vezi ce iti spune despre placa ta.

#18
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postold_jhon, on 14th July 2010, 23:21, said:

Am uitat sa specific ce config are laptopu meu de nu duce nici cs nici macar un film 720p. Intel Dual Core t2960 parca la 1.86 ghz, 2 gb ram si intel x3100 :). Multumesc pentru sfaturi.
Ar trebui să ducă CS 1.6 și majoritatea 720p-urilor fără absolut nicio problemă. Ce OS rulezi pe el? Driverele sunt la zi? Încearcă să vezi filme cu Media Player Classic.

View Postxeleron, on 14th July 2010, 23:38, said:

ruleaza dxva checker si vezi ce iti spune despre placa ta.
Nu suportă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate