Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Achizite laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009

View PostTimeWriter, on 14th July 2010, 23:44, said:

Ar trebui să ducă CS 1.6 ?i majoritatea 720p-urilor fără absolut nicio problemă. Ce OS rulezi pe el? Driverele sunt la zi? Încearcă să vezi filme cu Media Player Classic.

Nu suportă.


Amaratul ala de cs merge doar pe win xp, si ala fara steam, daca ii dau cu steam e mort. Acum am Win 7, dar si cu Vista, si cu Xp face la fel. Am incercat si cu playeru ala nu vrea la HD'uri. Macar de ar merge CS-u ar fi bine. In alte prog gen Flash sau Photoshop nu am probleme prea mari, merg decent.

Si cu driverele, la placa video am unu vechi, deoarece nu ma lasa sa instalez ultimu de la Intel, trebuie facut de toshiba, sau ceva de genu asta. Toate driverele le-am luat cu Windwos Update acum pe win 7

Apropo, Ati 4570 e o placa video buna?

Edited by old_jhon, 14 July 2010 - 23:07.


#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Conform specifcatiilor gasite de mine toshiba a 300 are placa video ati radeon.Al tau zici ca are x3100?

#21
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
aici

uite modelul care il am eu.

#22
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postxeleron, on 15th July 2010, 00:06, said:

Conform specifcatiilor gasite de mine toshiba a 300 are placa video ati radeon.Al tau zici ca are x3100?
A300 a fost echipat cu mai multe modele de plăci video, onboard (Intel X3100, ce are el) și două modele de plăci dedicate (HD3450 și HD3650).

View Postold_jhon, on 15th July 2010, 00:03, said:

Apropo, Ati 4570 e o placa video buna?
Pentru office și tentative de gaming, da. Dar poți rula full HD-uri fără probleme.

#23
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Toshiba asta imi face cu ochiu, chiar daca are procesor amd, pe desktop am Athlon X2 si stiu de ce e capabil. Voi ce ziceti?

Sau ASUS

Dragoste la prima vedere  :wub:  love, pacat de placa video  :(

Edited by old_jhon, 14 July 2010 - 23:20.


#24
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mai pui vreo 6 mil sa iti iei un dell xps 1730? Procesor cu 6mb cache, doua placi de 512 in SLI, doua hdd-uri de 250gb, ecran de 17" (parca) si multe alte chestii. Da un pm daca te intereseaza o scula de vreo 2k euro la pret foarte mic.

LE: scuze daca te-am deranjat, dar HP-ul ala de l-ai pus in link e patetic, mai ales cu placa video integrata. Daca te-am deranjat- sa ma scuzi.

Edited by Lucian_M, 14 July 2010 - 23:37.


#25
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Nu ma deranjezi, chiar iti multumesc pt sfaturi. Dar eu plec la fac anu asta, si nu prea imi surade sa car dupa mine peste 4 kg. Laptopul este interesant, chiar l-as lua, dar ti-am spus asta e desktop replacement.

Oricum daca ma razgandesc o sa te anunt.

Edited by old_jhon, 15 July 2010 - 05:29.


#26
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Uite aici un model foarte ok: http://www.cel.ro/la...b-3gb-hd4570-l/

#27
dream_maker

dream_maker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2010
Acel Dell este bunicel, insa datorita pretului destul de ridicat as fi recomandat mai degraba un procesor i3 si o placa video dedicata. Diferentele de preturi nu sunt foarte mari intre generatiile vechi de procesoare si generatia Intel Core actuala. Plusul de performanta insa nu este de neglijat.

#28
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Plusul de performanță este insesizabil în aplicațiile comune. Ce zici tu găsește doar pe un Acer pe care nu-l recomand deloc și pe un alt model de ASUS, ceva mai bun se pare.
Eu DELL-ul ăla mi l-aș lua, plus pentru cei 3 ani garanție.

#29
OvidiuIantoc

OvidiuIantoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 20.12.2008

View Postsunnyc, on 14th July 2010, 21:04, said:

Uite la ce m-am gandit eu sa achizitionez :http://www.altex.ro/catalog/index.jsp?catalogId=61&categoryId=1230&itemId=25123
Da , e bun , in banii astia e bun , daca mai pui vreo 2-3 milioane iti iei hp din tara , sau eventual de exact banii astia iti iei un HP de afara daca are cine sa ti-l aduca sau sa ti-l cumpere.Sfatul meu,am de un an Pavilion, am "butonat"atatea laptopuri, ia si mai pune un ban in plus daca ai si ia HP sau daca nu mai asteapta putin si cand aduni toti banii sa iti cumperi un HP Pavillion .E o diferenta de cateva milioane, nu e destul de mare, dar astea cateva milioane se simt cand faci comparatie dintre Asus si HP .
(Sa ma ierte fanii Asus :)))) )

#30
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
De procesoarele AMD ce parere aveti? Turion X2, sau Athlon X2

#31
OvidiuIantoc

OvidiuIantoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 20.12.2008

View Postold_jhon, on 15th July 2010, 19:07, said:

De procesoarele AMD ce parere aveti? Turion X2, sau Athlon X2
Mergi pe Intel.... daca vrei ceva bun cauta ceva cu procesor Intel, lasa-le pe astea :)))

Edited by OvidiuIantoc, 15 July 2010 - 18:25.


#32
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostOvidiuIantoc, on 15th July 2010, 19:25, said:

Mergi pe Intel.... daca vrei ceva bun cauta ceva cu procesor Intel, lasa-le pe astea :)))
Subscriu.Pe segmentul mobile momentan procesoarele amd sunt destul de inapoiate sa zicem.

#33
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Spre deosebire de desktop-uri, mobile AMD stau ceva mai slab... însă un Athlon X2 nu-i deloc de neglijat.

#34
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Dar de modelul acesta  :wub:  ce parere aveti?

Poate sa duca filme HD banuiesc sau un joc mai nepretentios cum ar fi CS?


Ma incanta autonomia pentru procesorul Ultra Low Voltage. Si apropo procesorul acesta are 5 stelute de la intel, daca are vre-o relevanta.

Edited by old_jhon, 31 July 2010 - 00:15.


#35
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Redeschid topicul cu update'uri. Bugetul s-a marit la aprox 3500 lei :). E usor sa dai sfaturi pentru altii, dar cand e vb de tine mai greu. Ce parere aveti de modelul acesta?

#36
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010

View Postold_jhon, on 8th August 2010, 20:22, said:

Redeschid topicul cu update'uri. Bugetul s-a marit la aprox 3500 lei :). E usor sa dai sfaturi pentru altii, dar cand e vb de tine mai greu. Ce parere aveti de modelul acesta?
buna treaba cu marirea de buget e buna alegerea dar uite si alte sugesti http://www.emag.ro/n...--pDL-271771960 sau (cauta fara sistem) http://www.emag.ro/n...--pN61JV-JX034V placa grafica pare mai ,,tapana'' fan nvidia

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate