Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

dreptul asupra instalatiei de gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 vlad_99, on 18th October 2011, 18:30, said:

cel ce a tras teava in bloc acum vreo 8 ani nu vrea sa-mi prezinte nici un document justificativ in baza caruia sa rezulte suma de plata. Nu accept ideea ca cineva sa plateasca pentru mine dar nici sa fiu luat de prost. In bloc sunt 40 apartamente si omul pretinde 100 eur de apartament. I-am zis ca ii platesc si mai mult numai sa imi arate pentru ce platesc.

Prietene Vlad, te sfatuiesc sa nu-ti bati prea mult capul cu chestiunea asta. Cazul tau as putea spune ca este unul destul de fericit... Si-acum sa-ti spun povestea mea din care sunt sigur ca iti vei trage concluziile.
In urma cu ceva ani am cumparat un apt (apropo, tot in Iasi ca si tine). Din varii motive anul trecut am dorit sa pun in acel apartament centrala pe gaze. Exista tras in scara conducta de cu multi ani inainte de catre o vecina de la 2 (al meu fiind la 3). Vecina respectiva (o femeie cam "nebuna" de fel-dupa descrierea celorlalti, si care se certa de-o viatza cu toti vecinii pt diferite probleme, probleme in care avea deseori ea dreptate) platise in urma cu multi ani o mare suma de bani tragand teava pana la bloc si urcand-o in scara noastra doar pana la et 2. A platit singura toata suma deoarece pur si simplu nimeni pe atunci nu a vrut sa "sara cu banu" (chiar daca "nebuna" nu degeaba voia sa investeasca in asa ceva, existau diverse probleme referitor la incalzirea de la CET), nimeni nu a mai dorit confort de acest gen si chiar toti radeau de ea, si pe fatza si in spate, cum ca uite "nebuna" ce tare se crede. Iti poti lesne inchipui ca respectivei vecine nu prea i-a cazut bine atunci sa plateasca o asemenea suma (mai ales ca nu era vreo bogatana)... Dar "nebuna" a devenit PROPRIETARA conductei!!! Acest cuvant, PROPRIETATE, este cam greu inteles de muuulti romanasi cu lacune provenite de pe timpurile comunismului...
Iata ca "nebuna" a declarat demult ca "or ajunge ei la mana mea"... si, sincer, avea dreptatea ei, spun asta deoarece in timp mi-am dat si eu seama de cat de "buni vecini" am pe-acolo...
Deci, ce puteam eu sa fac? Eu nu-i casunasem niciodata cu nimic (deoarece locuiesc in strainatate si pur si simplu nu ne-am intersectat vreodata pasii si nici in momentul cand ea a facut acea investitie eu nu detineam acel apartament). M-am interesat peste tot... pentru a ma lega la tzeava trebuia sa am neaparat acceptul ei (ori coproprietate pe conducta, ori doar acceptarea proprietarului de a folosi si eu acea conducta). Am vorbit astfel cu ea... mi-a spus din prima ca nici sa nu ma gandesc sa doresc sa devin coproprietar...ca imi va da acceptiunea dar ca nu imi va ceda din proprietate (deoarece avea "razboiul" ei de dus pe viitor impotriva celorlalti vecini ce si-au ras de ea) si atat timp cat va trai ea si mostenitorii ei, conducta ii va apartine! Perfect legal. Cu multe "saru'mana" si atentii speciale am reusit s-o fac sa mearga cu mine la notar pentru a-mi da acceptiunea respectiva (acum apartamentul meu poate folosi pt totdeauna conducta respectiva dar niciodata detinatorul apartamentului nu va fi proprietar sau coproprietar pe conducta respectiva...si asta in conformitate cu legile. Daca ea nu ar fi acceptat sa ma leg la tzeava ei proprietate personala pur si simplu nu as fi putut-o face, singura varianta fiind doar o noua conducta si o mare suma de bani (lucru care fii sigur ca nu mi-ar fi placut)... Toata faza (acceptiunea) pe mine m-a costat putin (vreo 500 lei) si crede-ma, am zis si bogdaproste ca am reusit asa.
Iti voi mai da inca un exemplu de cum sta treaba cu proprietatea: Varul meu care lucreaza in domeniul gazelor imi povestea anul trecut cum un bogatas din Iasi a tras candva (prin Bucium parca) o mare conducta cu milioane multe (de RON, de euro nu mai tin minte)... acel bogatas a devenit pana acum si mai bogat deoarece la fiecare conectare ce se face la conducta lui, fiecare doritor plateste o suma de bani, suma stabilita la bunul plac al proprietarului, doritorii nu devin niciodata proprietari pentru vreun procent chiar si infim... Si acelasi lucru l-au mai facut si multi altii (cu investitii in domeniul instalatiilor,gazelor) in diverse zone rezidentiale din oras, mai mici sau mai mari... Stii, este exact acelasi principiu ca in cazurile cand un investitor privat construieste o atostrada sa zicem si apoi percepe o taxa variabila in raport de cum crede el, pt a-si putea acoperi investitia precum si pt a produce profit!
Deci, treburile nu sunt chiar atat de simple si dupa mintea fiecaruia asa cum cred unii...
-In cazurile cele mai fericite, proprietarii initiali din diverse blocuri au fost oameni rezonabili si au cedat din proprietate in sistemul de care vorbea Smiley in postarea de mai sus a sa... acestea sunt intr-adevar cele mai corecte -din puct de vedere etic- moduri de impartire a cheltuielilor initiale din mici condominii (blocuri)
-In cazurile prezentate de cei care sustineau mai sus ca sistemul corect ar fi sa se fi impartit cheltuiala initiala in functie de nr total de locatari si fiecare nou conectat sa plateasca suma rezultata din impartire, este vorba doar de incercari de pacalire a proprietarului initial din partea celorlalti... este vorba doar de subiectivism, oportunism, de ignoranta ridicata la grad de dogma (asa ca sa folosesc o parabola) a intelegerii dreptului de proprietate sau al respectului pentru efortul financiar al unui om...

Inca odata, revenind la cazul tau, parerea mea este ca trebuie sa te consideri destul de multumit ca vei plati doar suma de 100 euro pt conectare (si asta indiferent daca iti da doar acceptiunea sau a 40-a parte din proprietate). Gandurile pe care ti le faci cum ca n-ar fi drept ca el sa castige nustiu cat in plus fatza de investitia initiala ar trebui sa le lasi deoparte fiindca oricum nu vei rezolva altfel... El are tot dreptul sa-ti ceara cat vrea deoarece este proprietar...
Eu in locul tau as avea insa grija sa nu ma pun prea mult in gura cu el, nu de alta dar daca e mai chezos un pic, poa' sa-ti zica ca sa-i dai si mai mult decat ti-a cerut initial... are tot dreptul si tu n-ai ce sa-i faci, daca vrei bine, daca nu, nu...

#38
vlad_99

vlad_99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.06.2005
Multumesc Amotida pentru raspunsul destul de "vast", insa cu siguranta eu sunt alta fire! Asa ca, acestui specimen, care mai e si preot pe deasupra, nu ii voi da in veci un leu in plus fata de ce poate el documenta. Ma deranjeaza sarlatania! Ma deranjeaza ca s-a lacomit si la banii unor amarati care traiesc dintr-o pensie mizera.
Intre timp caut o solutie alterantiva! Deocamdata merg pe electric si sunt chiar multumit!

#39
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Povestea tovarasului de mai sus e o halucinatie. Nu poti fi proprietar pe un cablu, o conducta, etc trasa pe, prin sau deasupra domeniului public sau al altuia.

Legea prevede in asemenea cazuri investitia in cota parte cu E-on GDF, etc si cedarea instalatiei acestora din urma, iar vreme de 5 ani, primesti drept despagubire o suma de bani stabilita tot de lege. Este la fel ca la electrica.

Da, poti fi proprietar pe tot ce este dupa contor, si poti sa primesti si statut de distribuitor de gaze... asa ceva se intalneste pe platformele industriale, etc...
Dar daca teava e prin scara blocului, prin subteranele Bucurestiului, etc treaba se schimba.

Fiecare e proprietar pe ce este dupa contor, deoarece contorul se pune la limita de proprietate. Practic daca femeia din basmul de mai sus detinea toata teava din bloc, ar fi avut contorul la intrarea in bloc, nu la intrarea in apartament!

#40
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 Josef_Mengele, on 15th December 2011, 17:21, said:

Povestea tovarasului de mai sus e o halucinatie. Nu poti fi proprietar pe un cablu, o conducta, etc trasa pe, prin sau deasupra domeniului public sau al altuia.
Legea prevede in asemenea cazuri investitia in cota parte cu E-on GDF, etc si cedarea instalatiei acestora din urma, iar vreme de 5 ani, primesti drept despagubire o suma de bani stabilita tot de lege. Este la fel ca la electrica.
Da, poti fi proprietar pe tot ce este dupa contor, si poti sa primesti si statut de distribuitor de gaze... asa ceva se intalneste pe platformele industriale, etc...
Dar daca teava e prin scara blocului, prin subteranele Bucurestiului, etc treaba se schimba.
Fiecare e proprietar pe ce este dupa contor, deoarece contorul se pune la limita de proprietate. Practic daca femeia din basmul de mai sus detinea toata teava din bloc, ar fi avut contorul la intrarea in bloc, nu la intrarea in apartament!

Eu am descris o situatie adevarata, un lucru de care m-am "lovit" personal.
Sa vezi ce "halucinatii" ai avea atunci cand si tu te-ai "lovi" de o situatie in care ai dori sa te conectezi la o conducta dintr-un bloc, conducta ce ar fi fost realizata pe banii altora, iar acceptul ti-ar fi refuzat fara a plati o anumita suma de bani. Dar uite ca exista si "basme" d-astea; tocmai deoarece exista, d-aia si existenta acestui topic... Eu inca n-am auzit de vreun caz in care un oarecine doritor de conectare la teava de gaze dintr-un bloc sa o poata face fara sa aiba acceptul celui/celor care au platit investitia initiala in conducta.
Iar pentru celelalte cazuri descrise de mine in "basmul" de mai sus (mari investitii in coloane zonale principale de catre investitori privati), termenul mai exact este, nu "proprietar" (asa cum gresit am formulat, deci recunosc ca ti-am dat un motiv de a ma blama) ci, investitor in retele de gaze, care in urma investitiei asumate a obtinut si concesiunea distributiei de gaze intr-o anumita regiune (pentru un timp, fii sigur, suficient in a-si recupera costurile investitiei plus castiguri substantiale)...Absolut legal. Tocmai d-aia dadusem exemplul cu investitorii privati in autostrazi... Infrastructura se numeste; inclusiv reteaua de gaze...
Iar in cazul femeii din acelasi "basm", probabil ca proprietatea se refera strict la conducta ce intra in bloc (ceea ce vine pana la bloc pe domeniul public nu pot sa stiu exact ce statut are, dar deoarece am aflat ca ea a platit lucrarile ce au acoperit o distanta destul de mare si pana la intrarea in bloc, probabil ca a avut grija sa treaca si vreo conditie concesionala, cine stie...).
Oricum in cazul meu, am incercat sa-mi "bat" cat mai putin posibil capul, deoarece oricum altfel as fi incercat sa fac, costurile mele ar fi fost mult-mult mai mari decat suma ce i-am dat-o pentru a ma "lega" la teava ei...
Iar cu sfaturile in "temeiurile legale" de care tu faci referinta ar trebui sa fii un pic mai rezervat, deoarece tu nu dai vreo solutie practica...Daca ai fi stiut, sau mai bine zis, daca ar fi existat vreo solutie practica i-ai fi dat omului un raspuns la obiect (ce sa faca, punctat, pas cu pas, legal, cum sa evite plata unei sume catre cel ce a facut investitia initiala), dar nu l-ai dat. Tu nu te-ai limitat decat la a considera spusele mele niste inventii, halucinatii si basme...

#41
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Nu exista proprietate fara titlu de proprietate! Pana nu vad asa ceva, nu cred.
Pana una alta, poftim regulile de racordare la gaze http://www.anre.ro/i...atii.php?id=632
Ai nevoie de autorizarea vecinilor in masura in care se realizeaza un bransament nou in spatiul comun... iar obtinerea autorizarii se poate face si in justitie, in baza legii de buna vecinatate! in rest vecinii pot sa halucineze pana la loc comanda!
Singura relatie pentru conectarea la gaze este cea cu furnizorul de gaze. Nu ai nici o treaba cu despagubirea nimanui, daca este cazul unei despagubiri, ea este calculata conform legii si este platita prin intermediul furnizorului de gaze!

#42
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Ca sã adâncesc ºi mai mult "misterul" vã spun ce ºtiu eu despre aceste conducte/instalaþii.
Astfel, dacã într-un bloc cineva doreºte sã-ºi tragã instalaþie de gaz separat, dar nu vor fi ºi alþi doritori, va trebui sã suporte singur cheltuielile aferente, DAR, indiferent cã stã la parter sau etaj inferior, prioectul ºi construcþia coloanei vor trebui fãcute ca respectiva coloanã sã suporte un debit suficient pentru toþi locatarii de pe palierul respectiv, pânã la ultimul etaj. Dacã respectiva coloanã nu se va duce (constructiv) pânã la ultimul etaj (deºi proiectul aºa va fi fãcut), asta ar putea reprezenta o înºelãciune, deoarece proiectul trebuie fãcut în acest mod. Deci repsectiva persoanã va plãti oricum costurile maxime.
Dupã construirea instalaþiei, timp de câþiva ani (5 parcã), orice altã persoanã de pe respectivul palier care va dori sã se racordeze va trebui sã despãgubescã pe cel care a plãtit iniþial (dupã cum a specificat smiley într-un post anterior).
Ei bine, dupã trecerea termenului de x ani, oricine este interesat de racordul la reþea va trebui sã suporte doar cheltuielile de racordare cãtre furnizor, instalaþia intrând automat în proprietatea furnizorului de servicii, plãtitorul iniþial neprimind niciun fe de despãgubire.

La fel ºi în cazul instalaþiilor electrice. :D

Pentru a avea drept nemãrginit asupra reþelei respective, va trebui sã devii furnizor de gaz/energie electricã. Super :D

#43
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Unde scrie asta?

#44
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
@sfantu.dracu, @josef_mengele

Nu stiu mai oameni buni ce stiti sau ati auzit voi, dar, cert este ca atunci cand mergi la Gaze, aia iti spun clar sa aduci acordul scris al proprietarului coloanei din blocul/scara de bloc (indiferent cine este acesta...investitor initial sau coproprietari). Iar, in cazul meu descris in capul paginii asteia, coloana respectiva avea o vechime muuult mai mare de 5 ani! Fara acest acord scris, ioc posibilitate de racordare.

Edited by amotida, 20 December 2011 - 17:35.


#45
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Nu cunosc legile, nu-s de meserie, dar va povestesc cazul meu.
In 2004 am fost in situatia sa ramanem fara caldura/ apa calda, din motiv de administrator. Atunci am propus modificarea instalatiei de gaze pe scara si sa ne montam contoare individuale, astfel incat fiecare (dupa dorinta si putere) sa-si poata monta o centrala individuala. Initial, toata lumea a fost incantata. Am alergat dupa oferte, am gasit una destul de convenabila. Ne costa, pe vremea aia, cam 100 lei/apartament (partea comuna). Asta a insemnat proiect pana la etajul 4, inclusiv proiect de instalatie interioara pentru cel mai indepartat apartament, plus 3 regulatoare de gaze (initial era un regulator la 3 scari, calculat pentru consumul a 60 de aragazuri. A trebuit sa montez, pe cheltuiala mea, 3 regulatoare de 100 Nmc). Destul de rezonabil, zic eu. Cand am inceput sa umblu din usa in usa pentru bani, am constatat ca sunt singurul doritor. Asa ca am "comis-o" singur. Nu mi-am pus centrala atunci, pentru ca situatia restantelor s-a rezolvat.
In 2009, cel de-al doilea administrator a facut aceeasi treaba, adica ne-a lasat cu facturile neplatite pe un an si ceva (cum a reusit, habar n-am, deoarece Dalkia trebuia sa puna lacatul pe robineti dupa 45 de zile de intarzieri). In momentul ala, avand experienta din 2004, mi-am pus centrala. Tot in acel moment, au inceput sa vina si cativa vecini in vederea racordarii. Initial au facut o socoteala cum ca sunt 20 de apartamente pe scara, deci fiecare va plati 100 lei. Nu am fost de acord, am zis ca vom fi racordati 7, deci pretul este de 2000 lei/ 7 apartamente. Restul se vor recupera cand se vor racorda si ceilalti vecini. Ce trebuia sa fac? Sa le spun ca au trecut 5 ani si se pot racorda cum vor, fara acordul meu? Nu era normal sa-mi recuperez banii investiti? Eventual, avand in vedere ca am facut un credit, nu cumva trebuia sa pun si dobanzile la socoteala?
Sau, nu cumva era cazul sa reactualizez preturile? Teava, manopera, taxele, sunt mai mari acum.
Nu mai ganditi asa populist, daca ala are bani sa-si traga teava de gaze, atunci sa profite toti de el. Poate a facut credit, o lucrare ca asta nu e ieftina pentru toti. Si nu vad de ce ar fi obligat sa demonstreze cheltuielile.
Apartamentul in care stau a costat, in momentul constructiei, 72.000 lei. Eu l-am luat cu 52.000.000. Ce era sa fac, sa-l dau in judecata pe proprietar ca sa-l dea la pretul de cumparare? Eventual sa mai scad si uzura?
O zi buna tuturor.

#46
giraldi

giraldi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.06.2005
Scuze daca redeschid acest topic dar as dori si eu parerea cuiva care cunoaste legile sau pate ca s-a mai intalnit cu asa ceva
Sunt absolut de acord cu cei de mai sus ca trebuie sa platesti proprietarului astfel incat acesta sa-si recupereze banii. Dar in ce conditii ?

Am hotarat ca a momentul sa-mi pun centrala si bineninteles ca imi trebuie acordul scris al proprietarului teviii. Am obtinut prin notar o declaratie de la un coproprietar (stiu sigur ca a fost in comitetul de initiativa si contribuit la instalarea tevii). Problema este ca a aparut un al doilea coproprietar , la etajul 5 (primul e de la etajul 1) care spune ca prin intelegerea lor el este proprietarul intre 2 si 5. Primul nu a avut nici o pretentie dar al doilea vrea 300 ron.

Perfect de acord si am spus ca mi se pare corect sa-l platesc dar refuza orice declaratie la notar prin care sa rezulte ca am platit si eu si devin coproprietar. Adica ar vrea sa-i dau banii si sa-mi dea declaratia ca este de acord sa ma conectez (am asta deja de la primul)
Mai mult, sunt de acord sa platesc nu 300 ci 1000 sau 2000 dupa cum ar rezulta din documente (dar refuza sa le arate - zice ca numai la judecata le arata ???) dar numai sa fie totul absolut legal si sa nu arunc cu banii in vant

Am intrebat la e-on si mi-au spus ca nu pot fi 2 proprietari ci numai unul. Mi-au mai spus sa merg mai departe cu declaratia primului si chiar daca al doilea va bloca instalarea  pot da eu o declaratie la notar "pe propria raspundere" dupa care o sa ma dea ala in judecata si asa mai departe...


Nici nu stiu ce sa fac. Nu am voie sa-mi fac ceva separat in aceeasi scara. Vreau sa platesc, nu vreau scandal pe scara dar nici nu vreau sa arunc banii pe fereastra. Vreau ceva legal cu documente. Poate par exagerat dar sunt patit urat de tot  cu bani multi dati fara documente, pe care i-am mai dat o data. Asa cum am spus dau si dublu dar sa am hartia de la notar.

Chiar nu ma pot conecta fara scandal sau judecata daca al doliea proprietar nu vrea sa faca acte prin notar? Nu este vreo lege sau reglementare in sensul asta?

#47
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
obtii doar acordul de racordare, niciodata cel de proprietate
si de ajuns
vrei proprietate, iti tragi alta teava

Edited by aeon, 25 June 2013 - 16:24.


#48
giraldi

giraldi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.06.2005
Probabil ca ia dreptate numai ca alta teava nu ai voie sa tragi ca o trageam de mult. Cred ca o s-o las asa, sa ma dea in judecata sa vedem ce va iesi.

In legea gazelor spune foarte clar ca e-on ma poate conecta doar pe baza unei declaratii pe propria raspundere ca il voi DESPAGUBI pe proprietar adica ii voi da o parte din banii cheltuiti (perfect de acord si se poate discuta cat anume  pe baza de documente) si nicidecum ca ii voi plati taxa pentru "racordare" (cat vrea el).

In alta ordine de idei , un avocat mi-a spus ca vecinul respectiv nu este "proprietarul" tevii (atat timp cat este in spatiul comun) ci doar un prim investitor  care urmeaza sa fie despagubit de catre ceilalti ( atat timp cat nu este permisa constructia unei alte tevi). Fiecare nou investitor trebuie despagubit de catre urmatorii...s.a.m.d. Are logica si se leaga cu ce scrie in legea gazelor din 2004

#49
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
o fi facuta pe proprietate comuna, dar este proprietatea celui/celor ce a facut-o sau au cumparat cota indiviza. Sunt destule spete pe net de exemplu

#50
giraldi

giraldi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.06.2005
Exemplul aratat de tine nu contrazice ce am spus mai sus si oricum este datat inainte de publicarea legii 351 din 2004.

Din ce inteleg eu instanta a dat dreptate celor care deja au platit si care  au refuzat accesul altora la teava pana la plata unor despagubiri ceea ce mi se pare perfect normal. Ar fi interesant un exemplu cu o hotarare in care sa se arate si cum s-au calculat despagubirile sau un exemplu in care au dat dreptate celor care interzic accesul la teava "pentru ca asa vor ei" (oricum asta nu mai este posibil conform legii gazului)

#51
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
M-am referit la afirmatia referitoare la proprietate ce ti-a zis "avocatul''. In rest este abuz de drept, de platit tot vei plati.

#52
sorel_66

sorel_66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2009
Buna ziua,
Ma aflu intr-o situatie similara descrisa mai sus.
Doresc sa ma racordez la coloana de gaz de pe casa scarii (coloana ridicata de patru vecini). Problema este ca imi sunt cerute sume foarte mari (cota parte), adica 200x4 (\\"proprietari\\")= 800 eur.
Din rationamentele de calcul pe care le-am vazut pe mai toate forumurile, cota parte care ar trebui platita, in cazul meu, este de o cincime din costurile totale ale coloane.
Imi este foarte greu sa cred ca acea coloana a costat 4000 eur.
Mentionez si faptul ca proprietarii coloanei refuza sa imi prezinte devizul/devizele coloanei, si mai nou unul dintre ei nici nu vrea sa imi mai dea acordul.
Ce pot face in acest caz?
Am vazut mai multe posturi in cu privire la calculul \\"cotei parte\\" insa nu am vazut pe nimeni sa spuna daca exista o lege/reglementare care sa oblige proprietarii acestor coloane sa aplice o anumita formula de calcul.
Exista o lege care sa reglementeze formula de calcul a cotei parte?

Ce inseamna acest drept de proprietate asupra coloanei de care se tot vorbeste? Cine reglementeaza acest drept, cum, prin ce lege. Ce parte din coloana imi revine mie ca si proprietar?! Daca sunt proprietar pot pune robineti pe coloana sa inchid gazul... doar sunt proprietar si fac ce vreau cu bunul meu...
Care sunt legea/legile care reglementeaza acest drept de proprietate asupra coloanei?
Am mai citit posturi in care se spunea ceva si de o actualizare a pretului in functie de inflatie. Dar de un calcul al gradului de uzura in functie de durata de viata a coloane nu se poate vorbi? (ex: coloana are durata de intrebuintare 30 ani, coloana la care vreau sa ma racordez are deja 16 ani, de ce trebuie sa o platesc de noua?)
Exista lege/legi care sa impuna plata unei actualizari in functie de inflatie?
Am mai vazut unele posturi ce numesc aceasta lucrare o investitie (investitie cu intelesul plasarii unui capital cu scopul de a obtine profit), daca aceasta este o investitie atunci cei care nu prezinta documente justificative si pretind un profit sunt scutiti de impozite?! In cazul in care acasta este o investitie si eu nu doresc sa fiu investitor/proprietar, pot sa reclam investitorii la ANPC in cazul unor avarii?! In cazul unei avarii cine plateste? In cazul costurilor de mentenanta/revizie cine plateste?
In cazul in care devin proprietar si dupa o anumita perioada nu mai doresc sa fiu racordat la coloana vecinilor ce voi face?! Le cer banii inapoi, sau imi pot lua o bucata de coloana?!
Va rog sa nu ma intelegeti gresit, eu sunt deacord cu plata acesti cote parte la \"investitia\" coloanei, dar nu doresc sa fiu luat de prost. Pentru a fi fair play, am adus o firma autorizata ANRE care a facut o evaluare a coloanei si un deviz pentru o coloana noua (de fata cu toti \\"proprietarii\\"). Costurile pe factura proforma ptr. coloana noua = 2400 lei. Justificarea sumelor pretinse de proprietari : \\"asa vreau eu\\".
Astept sugestii, articole de lege, hotarari instante, parerea unui avocat etc.

Cu stima,
Va multumesc anticipat

#53
giraldi

giraldi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.06.2005
Din punctul meu de vedere, dupa ce am studiat cateva saptamani legile si am intrebat in stanga si in dreaota (nu sunt specialist in drept si poate ca nu am inteles foarte bine anumite aspecte ) am ajuns la urmatoarea strategie  (citeste si legea gazelor din 2004, pe la art 50 si ceva  )

Dai o declaratie la notar ca vei despagubi proprietarii dar ai grija sa dclari ca ii vei despagubi dupa prezentarea documenttelor sau dupa o experitza autorizata (cu actualizarea pretului, ..etc sa fie cat mai corect))

Pe baza acestei declarati e-on te poate conecta (asa scrie in lege - ca te poate conecta nu zice ca sunt obligati dar pe de alta parte nu-ti pot interzice acccesul la o resursa naturala - daca nu, sa-ti faca alta teava - lucru pe care nu-l vor accepta). Deci eu zic ca te vor conecta fara sa-i intereseze ce spun cei care-ti cer 800 eur. (probabil la misto - dar vor avea o surpriza )

In urmatorul pas ei te vor da in judecata sa-i despagubesti (nu te pot da in judecata ca te-ai conectat ilegal - totul este acoperit legal). Mai departe este clar ca orice instanta va cere calculul "despagubirii" pe baza de documente ...etc ca doar nu le vor da despagubiri morale.sau ceva de genul asta.

Cheia problemei este ca nimeni nu are voie sa traga a doua teava in acelasi bloc.Teava existenta trebuie platita pana la ultimul leu catre investitori, eventual si cu un mic profit pentru ei si pentru "viziune" dar in nici un caz nu trebuie profitat de proprietatea ta pentru a bloca accesul altor vecini la o resursa comuna.

#54
Khrisu

Khrisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2013
Ajutati-ma va rog cu un formular accep vecini pt racordarea la teava de gaz . Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate