Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

dreptul asupra instalatiei de gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006
Buna ,
Cum nu sunt cunoscator al dreptului civil incercsa obtin un sfat aici...
Acum aproximativ 9 ani mi-am bagat centrala de apartament ...toate costurile de montaj a unei tevi mai mari precum si repartitoare etc le-am suportat singur (toate cheltuielile s-au ridicat la aproximativ 95 milioane inclusiv centrala )...acum un vecin doreste sa se intepe in teava mea ...i-am spus omului costurile si nu e de acord spunandu-mi ca sunt prea mari si amenintandu-ma ca obtine un act de la notar pe propria raspundere (habar nam ce act) prin care cei de la gaze ii dau acordul bransamentului la teava mea de gaze si daca nu-mi convine sa-l dau eu pe el in judecata ....
Doresc sa stiu daca poate obtine asa ceva .....si daca cei de la gaze ii poate aproba bransamentul fara acordul meu ...
Cu stima,
Adrian

#2
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 12.07.2007
Nu cumva acum 9 ani cind s-a facut receptia lucrarii la instalatia de gaz ( executata asa cum s-a afirmat din fonduri proprii ) s-a facut un act legalizat prin care dvs. cedati instalatia distribuitorului ? Acesta este practica obisnuita a c elor de la gaz, motivind cheltuielile ulteriore de intretinere ale retelei. In toate cazurile pe care le cunosc, fie ca este vorba de instalatii la bloc sau de retele la case s- a procedat in acest mod. Problema care trebuie sa o urmariti, este cea legata de debitul care poate fi asigurat de conducta. S-ar putea in cazuri extreme ca dvs. care va aflati la capatul retelei sa suferiti din cauza lipsei de debit. Oricum o ve-ti lua, E-ON-ul sau cine o fi, sunt stat in stat care au legile si toanele proprii.

#3
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006
Nu am facut nici un act prin care cedez dreptul meu asupra tevii....Ideea este ca vecinul meu vrea un acord cu 200 ron in conditiile in care cheltuielile mele la vremea respectiva au fost foarte mari .....
Eu am stiut ca proprietarul tevii sunt eu iarcel care doreste trebuie sa-mi plateasca mie jumatate din costurile instalatiei (teava,proiect,manoperaetc)pe scara ...
Veciunul spune ca poate obtine un acord daca are un document de la notar pe propria raspundere (habar nam)....si nu imi va da nimic pe instalatie ....

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
asa stiam si eu, ca cei ce vor sa primeasca si ei gaz prin teava ta trebuie sa plateasca proportional.
atentie, e vorba doar de costurile pt instalatea tevii, nu si de centrala si ce ai mai pus tu atunci.

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu ai spus daca stai la bloc sau la casa...
O problema similara a avut-o un cunoscut de-al meu, in sensul ca in urma cu cativa ani, un vecin de-al lui a platit introducerea conductei principale in bloc, pentru care a platit cateva zeci de milioane... parca 50...
Ulterior, cativa vecini au vrut sa se branseze si ei la conducta principala, dar primul vecin le-a cerut la fiecare cam 25-30 milioane lei...
Culmea este ca astia au platit, iar prietenul meu a vrut si el anul trecut sa se branseze si primul vecin i-a cerut ceva in genul la 30-35 milioane.
Pentru ca i s-a parut o suma exorbitanta, el fiind de acord sa plateasca ceva in jurul a 10 milioane, a mers la EON Gaz, care i-au spus ca va fi bransat GRATIS la o anumita data....
Nu stiu care ar fi explicatia logica, sau cea legala... dar este destul de interesanta!  :D

#6
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Normal ar fi sa faci asa -  proiectul a fost facut sa zicem pentru bransarea a 10 consumatori si tu ai platit singur totul sa spunem 5000 lei.
Imparti la 10 si obtii contributia  fiecarui viitor bransat, nu  incerci sa recuperezi toti banii de la o singura persoana si cred ca asta i-ai propus.

Din moment ce tu nu ai cedat dreptul de folosinta si ai documente care sa ateste calitatea ta, atunci, fie te intelegi cu omul , fie ulterior il dai in judecata.

#7
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006
Stau la bloc....
Problema e urmatoarea ...de ce eu care am dreptul de propietate asupra tevii trebuie sa-l dau in judecata in cazul unei bransari ,cand cei de la gaze nu ar trebui sa-i dea avizul pana nu rezolva problema cu mine ....Cheltuiala atunci am suportat-o singur si logic este ca vecinul meu trebuie sa suporte jumatate din cheltuielile cu teava in bloc .....eu nu inteleg ce act poate el sa ia de la notar ca cei de la gdf suez sa-i dea dreptul la bransare ....

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 melcu79, on 14th July 2010, 10:13, said:

Normal ar fi sa faci asa -  proiectul a fost facut sa zicem pentru bransarea a 10 consumatori si tu ai platit singur totul sa spunem 5000 lei.
Imparti la 10 si obtii contributia  fiecarui viitor bransat, nu  incerci sa recuperezi toti banii de la o singura persoana si cred ca asta i-ai propus.

Din moment ce tu nu ai cedat dreptul de folosinta si ai documente care sa ateste calitatea ta, atunci, fie te intelegi cu omul , fie ulterior il dai in judecata.


nu se face asa, pentru ca ar insemna ca cel ce s-a bransat primul poate plati mai mult decat ceilalti (ce te faci daca se branseaza doar 8?)
eu stiam ca se imparte proportional suma.
astfel, primul (cel ce trage teava) plateste tot
cand apare inca un doritor, trebuie sa-i plateasca primului jumatate(1/2) din bani
cand apare inca un doritor, trebuie sa plateasca o treime(1/3) din costul initial, bani care se impart in mod egal intre cei deja bransati (nr.1 si nr. 2)
cand apare al 4-lea doritor, trebuie sa plateasca un sfert (1/4) din costul initial, bani care se impart in mod egal intre cei deja bransati (nr.1, nr. 2 si nr. 3)
etc

@adrianv: fa-ti timp si treci pe la cei de la gaze si intreaba-i pe ei cum sta treaba. ei sunt cei mai in masura sa-ti spuna de ce acte are nevoie vecinul pt bransare.

#9
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006

 _Smiley_, on 14th July 2010, 12:00, said:

nu se face asa, pentru ca ar insemna ca cel ce s-a bransat primul poate plati mai mult decat ceilalti (ce te faci daca se branseaza doar 8?)
eu stiam ca se imparte proportional suma.
astfel, primul (cel ce trage teava) plateste tot
cand apare inca un doritor, trebuie sa-i plateasca primului jumatate(1/2) din bani
cand apare inca un doritor, trebuie sa plateasca o treime(1/3) din costul initial, bani care se impart in mod egal intre cei deja bransati (nr.1 si nr. 2)
cand apare al 4-lea doritor, trebuie sa plateasca un sfert (1/4) din costul initial, bani care se impart in mod egal intre cei deja bransati (nr.1, nr. 2 si nr. 3)
etc

@adrianv: fa-ti timp si treci pe la cei de la gaze si intreaba-i pe ei cum sta treaba. ei sunt cei mai in masura sa-ti spuna de ce acte are nevoie vecinul pt bransare.


Corect ....Asa stiam si eu .....
Multumec mult tuturor si daca cineva are informatii mai multe ii rog mult sa poseteze ...
Cu stima,
Adrian

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu se face asa!
Melcu79 a dat solutia corecta!
Daca un locatar al blocului a platit de unul singur o anumita suma de bani pentru introducerea conductei in bloc, aceasta suma de echivaleaza in valuta (pentru evitarea devalorizarii) iar fiecare dintre colocatarii blocului va plati celui care a introdus conducta in bloc la bransarea la conducta principala suma totala impartita la numarul de apartamente!
Totusi sunt curios de solutia care va fi adoptata in final!

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
si daca nu se branseaza toti?
presupunand ca ai un bloc cu 40 de apartamente, primul plateste teava si apoi un singur vecin vrea sa se branseze. tu spui ca primul o sa plateasca 39/40 din suma, iar al doilea 1/40?

#12
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Daca nu se branseaza toti inseamna ca ai facut o investitie in comfortul tau, si nu te ai gandit la profit.

Dupa cum spuneti voi ar insemna ca urmatorul care se branseaza devine proprietarul tevii si tot asa pana la achitare..

Motivul pentru care nu reusiti sa va intelegeti cu vecinii  este pentru ca nu sunteti rezonabili.

Cum ar fi sa fii singura persoana dintr-un tren si sa suporti toate costurile.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
dap, pe masura ce platesc suma aferenta bransarii, devin proprietari ai tevii.

parerea mea e ca vecinul nu e rezonabil. nu vrea sa plateasca partea ce i se cuvine din teava, dar nu vrea nici sa-si puna teava singur (pe langa costurile mari, nu stiu daca primeste aviz de la gaze sa traga inca o teava)

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Exemplu babesc:
Un bloc cu 10 nivele (inclusiv parterul), are 100 apartamente, cate 10 pe nivel, iar introducerea conductei de gaze in bloc, de la conducta principala costa aproximativ 10.000 lei (100.000.000 lei vechi).
Un locatar vrea sa faca investitia asta, dar pentru ca nimeni din bloc nu vrea sa contribuie la aceasta investitie, o suporta el in totalitate, desi contributia fiecarui apartament este (la aceasta data) de circa 100 lei.
Dupa ce conducta de gaze este montata si primul locatar incepe sa foloseasca gazele, cativa locatari (cred ca vreo 5) il abordeaza pe vecinul lor pe care il intreaba cat i-ar costa sa se conecteze la conducta principala, dar raspunsul i-a lasat perplecsi: de la fiecare individul cere cate 2000 lei!!!!
Evident ca acestia nu au fost de acord si s-au adresat companiei EON, care le-a spus ca daca ii platesc vecinului cate 100 lei, ii va bransa.
Pana in prezent vecinul nu a intrat in posesia sumei de nu stiu cate sute de lei de la vecinii care au fost conectati la reteaua de gaze (vreo 20 deja), pentru ca spune ca i-a actionat in judecata in solidar cu firma de gaze!
Astept raspunsul instantei! Daca a avut atata minte sa isi piarda timp si bani pe un proces sortit esecului din start! :huh:

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
compania EON nu are nici un drept sa-i impuna proprietarului tevii suma pentru care acesta sa fie de acord cu bransarea altor vecini. evident, ma refer la situatia in care proprietarul n-a semnat nici un act prin care sa deceze drepturile asupra tevii companiei EON.
in exemplul tau,  daca primul locatar accepta suma de 100 lei/bransament, inseamna ca el a platit in total 9.500 lei pentru gaze, iar vecinii lui au platit cate 100 lei, ceea ce nu e ok, pentru ca nimeni nu cred ca vrea sa se joace de-a bunul samaritean, platind mai mult decat altii pentru acelasi lucru.

problema in modul tau de a privi lucrurile este ca nu realizezi ca in momentul in care platesc "bransarea", ceilalti locatari ar trebui de fapt sa plateasca pt dreptul de proprietate asupra tevii. asta le aduce acum cheltuieli (proportionale cu valoarea initiale a lucrarii), dar le aduce si dreptul de a cere viitorilor doritori sa le plateasca niste bani.

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 _Smiley_, on 15th July 2010, 12:41, said:

problema in modul tau de a privi lucrurile este ca nu realizezi ca in momentul in care platesc "bransarea", ceilalti locatari ar trebui de fapt sa plateasca pt dreptul de proprietate asupra tevii. asta le aduce acum cheltuieli (proportionale cu valoarea initiale a lucrarii), dar le aduce si dreptul de a cere viitorilor doritori sa le plateasca niste bani.




Si pana la urma ce vrei sa spui???

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ca toti proprietarii trebuie sa plateasca in mod egal. asa ca vor imparti costurile proportional cu numarul celor bransati, nu cu numarul celor ce ar putea fi bransati (vreodata, daca doresc). deci se aplica algoritmul prezentat de mine mai sus.

#18
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu este asa!
Din proprie experienta am constatat ca marea majoritate (daca nu toti) locatarii unui bloc s-au bransat mai devreme sau mai tarziu la conducta principala de gaze!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate