Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Numai aici despre Legea privind rezilierea contractelor cu operatorii de telefonie mobilă și de televiziune prin cablu.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1960 răspunsuri în acest subiect

#1603
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
E un abonament de 2 bani ( 4 euro) fara telefon, fara nimic. Mai are contract 7 luni si vreau sa-l trec pe digi (nu ma intereseaza parerea nimanui referitoare la acest aspect) optim2 ca ii este de ajuns. Le-am cerut factura sau o proforma ceva. Nimic. Ei fratilor, asteptati sa va platesc eu banii aia (ii am, nu e o problema, dar nu vreau). Le-am spus ca sunt de acord sa platesc orice este legal si este motivat conform contractului si legilor in vigoare si pe baza unui document oficial.
Ii astept sa ma caute.

Orange Helper, daca citesti pe aici, transmite-le colegilor ca eu sunt dispus sa platesc pe baza unei act doveditor.

#1604
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.147
  • Înscris: 13.01.2013
Senator, nu se face asta pentru ca se umple serverele inutil. Iar cand decupezi mesajele am vazut ca nu iti iese niciodata un 'quote' ca lumea :lol: Nu stiu ce naiba tot faci. In fine. Toti operatorii solicita taxe de denuntare a contractului. Nu numai Orange

 petman, on 26 iulie 2014 - 15:31, said:

sunt dispus sa platesc pe baza unei act doveditor.
Depinde ce intelegi prin act doveditor

Editat de bethlen, 26 iulie 2014 - 15:38.


#1605
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006
Eu cred că ai încărcat serverul inutil cu comentarii off-topic. Sunt mulți alții care citează bucăți mari de text, chiar și cu fotografii. Norocul lor este că nu au un bethlen pe-acolo. Dar o să le spun că este unu pe ariile cu Orange în special.
@ bethlen, eu citez corect. Dacă apare ceva în neregulă ca la #1626 este din cauza Softpedia, nu a mea. Eu folosesc diacriticele, dar când este un text citat, acestea nu mai sunt redate corect. Nu e vina mea.

 bethlen, on 26 iulie 2014 - 15:38, said:

Toti operatorii solicita taxe de denuntare a contractului. Nu numai Orange. Depinde ce intelegi prin act doveditor.
Adevărat, toți cer, dar în mod diferit. Actul doveditor cel mai OK este întradevăr factura, dar nu ai să vezi așa ceva de la Orange. Pe vremea când acest subiect era cu adevărat fierbinte (2010) s-a discutat acest aspect în amănunt pe acest topic, dar atunci nu știai tu ce este Softpedia.

#1606
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.147
  • Înscris: 13.01.2013
Urmaresc softpedia de mult timp, chiar daca sunt inregistrat din 2013. Dar am avut o problema cu Cosmote exact pe denuntarea unui contract si am inceput sa scriu. Dar tu nu citezi corect si nu e prima oara cand o faci (de exemplu mesajul 1625, acolo ai facut o varza, 1626 e mesajul meu, daca te mai uiti o data, si nu e vorba de diacritice, ca nu e regula sa scrii asa pe softpedia). Atunci cand nu reusesti, eu nu pot distinge la tine care e mesajul citat si care e comentariul tau, asa ca trebuie sa merg in urma sa caut ceva asemanator cu mesajul citat. Degeaba scrii de mult timp daca nici acum nu ai invatat sa o faci.
   Petman, am avut o problema asemanatoare cu a ta. Am scris pe aria Cosmote. Mie mi-au emis insa o proforma. Am preferat s-o platesc. Desi ea nu constituie document justificativ de plata si nici nu se inregistreaza in contabilitate.

Editat de bethlen, 26 iulie 2014 - 15:55.


#1607
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
Pai daca as primi o proforma in care ar aparea niste sume care nu ar fi legale stii ce as face cu ea? OPC si ANPC. Dar orange nu vrea sa faca nici macar acest lucru pentru ca stie ca nu este legal. Prefera sa te puna consultantii si cei din shop sa platesti o anumita suma comunicata verbal si daca ai platit-o foarte bine. Lucrez in vanzari si nu am intalnit un singur client care sa fie de acord sa plateasca ceva pe baza de vorbe.
Nu e vorba de bani, e vorba de lege si principii. Mai am 2 abonamente la ei si platesc destul si nu vreau sa le inchid desi mi-au murit 'sde mii de neuroni zilele trecute cu semnalul sau mai bine zis cu lipsa semnalului lor. Si in niste convorbiri importante cand nu reusesti sa intelegi ce zice celalalt e cam enervant. In centru, langa orange shop, semnalul fluctueaza ceva de speriat intre 4 liniute sau niciuna, trece de pe hsdpa pe edge, etc etc.

#1608
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.147
  • Înscris: 13.01.2013
Corect. Te apreciez pentru asta. Eu am fost delasator, am preferat sa achit 200 ron ca sa scap de Cosmote. Nu am mai avut rabdare sa ma tiganesc. Eram saturat

Editat de bethlen, 26 iulie 2014 - 16:06.


#1609
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010

 senator, on 26 iulie 2014 - 14:59, said:

E posibil să te dea pe mâna recuperatorilor de creanțe și să te șicaneze ăștia.
Cu respectivele firme rezolvi uşor lucrurile: strângi toate informaţiile în cadrul unei convorbiri, mulţumeşti interlocutorului, îi transmiţi că tot ce ţi-a povestit reprezintă o poveste fără valoare juridică în lipsa unei creanţe certe şi îl rogi să te contacteze doar când este în posesia unor acte care pot dovedi existenţa acesteia şi pe care ţi le poate direcţiona ca să le studiezi. Dacă te mai deranjează, faci plângere la poliţie.

 petman, on 26 iulie 2014 - 15:31, said:

Ii astept sa ma caute.
Cel mai sigur, dacă nu ai specificate promoţii sau beneficii în contract sau pe facturi, nu vei mai discuta pe tema aceasta cu Orange Posted Image.

Editat de lmk, 26 iulie 2014 - 16:54.


#1610
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.865
  • Înscris: 28.11.2001
Mi-a placut la nebunie tactica pe care o practica (si pe care eu am practicat-o in trecut cu rezultate pe moment si pierderi in timp): ne facem ca uitam de el, ne facem ca am uitat sa-i dam un raspuns ca poate uita si el si mai trece o luna, mai luam niste bani si uite ca mai bifam un abonat. Asta e, abonamente de 8-10 ani vechime (cu valori mici dar totusi abonamente) au trecut la concurenta. Si cele 2 care au mai ramas (12-13 ani vechime) vor trece si ele cat va fi posibil la concurenta.
Nu am nimic promo in contract sau facturi si as fi platit despagubirea corecta pentru a inchide abonamentul. Corecta si legala!

Editat de petman, 26 iulie 2014 - 18:39.


#1611
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 bethlen, on 26 iulie 2014 - 15:52, said:

Dar tu nu citezi corect si nu e prima oara cand o faci (de exemplu mesajul 1625, acolo ai facut o varza, 1626 e mesajul meu, daca te mai uiti o data, si nu e vorba de diacritice, ca nu e regula sa scrii asa pe softpedia). Atunci cand nu reusesti, eu nu pot distinge la tine care e mesajul citat si care e comentariul tau, asa ca trebuie sa merg in urma sa caut ceva asemanator cu mesajul citat. Degeaba scrii de mult timp daca nici acum nu ai invatat sa o faci.
1. Ca să clarificăm situația pune o captură de ecran și arată-mi care sunt problemele.
2. Citește în regulamentul Softpedia cap. 2 lit. g)
3. Din 2006 de când scriu eu pe Softpedia ești singurul care pretinde că nu știu să scriu pe Softpedia.
Aștept captura aia de ecran ca să confrunt cu ce se vede la mine.

#1612
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.147
  • Înscris: 13.01.2013
Uite cum se vede la mine pe telefon mesajul 1625 (nu e prima oara cand faci varza asta) Fișier atașat  uploadfromtaptalk1406393010448.jpg   65,36K   34 download-uri
Linia aceea la mesajul urmator e facuta de mine din greseala
P.S. Mi-a fost mai usor sa citesc acel mesaj, pentru ca era scris de mine (cel pe care nu ai reusit sa il citezi) . Daca era scris de altcineva mi-era greu sa imi dau seama care era comentariul tau si care al altcuiva

Editat de bethlen, 26 iulie 2014 - 18:47.


#1613
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Ia vezi, în captura asta de ecran se vede bine? Ce concluzie tragi?

Fișiere atașate



#1614
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.147
  • Înscris: 13.01.2013
Sa-mi bag ....... >_> :mellow: Oare tapatalk e de vina ? Problema e ca nu se intampla mereu la mesajele tale

#1615
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006
Când îți spun că mai ai multe de învățat... Dar, tu, batman, batman, sari la beregata mea. Ți-ai și găsit cui să-i reproșezi că nu știe să scrie pe Softpedia.


Hai, acum treci la punctul 2. Te aștept.

#1616
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.507
  • Înscris: 29.10.2007
Pe 24.06 am portat un abonament la Cosmote la Orange (portare efectiva din 27.06). Mai aveam contract pana in ~18-19.08. Mi-au trimis hartia aia cu 100 de lei taxa de inchidere abonament in ultimele 3 luni de contract. Le-am trimis notificarea atasata, iar azi mi-au trimis si ei o notificare pe o suma mai mica. Acum nu stiu de unde vine suma aia: au recalculat taxa de incetare contract sau este legat de ultima factura (emisa pe 25.06 cu abonamentul pe luna urmatoare si neachitata pana acum; astept sa emita factura cu scaderea abonamentului pentru perioada 27.06-24.07 cand deja nu mai eram la ei in retea).

Fișiere atașate



#1617
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006
Nu sunt fratele tău că dacă erai, o luai urât pe coajă. Nu doar pentru impertinență, ci mai ales pentru prostiile debitate. Repeți ca o moară stricată chestia cu nicio și niciun și te lauzi că m-ai învățat tu.
Guriță, hai să-ți spun cum stau lucrurile deși este un mare off-topic. Dar ca vezi și tu cine de la cine învață.
Prin anii 1998-2000 au fost niște discuții foarte aprinse la Institutul de Lingvistică între Mioara Avram și Ioana Vintilă-Rădulescu pe marginea modificărilor care vor fi aduse de noul DOOM sau DOOM2. Pe scurt, prima a fost nevoită (că nu pot da prea multe detalii aici) să cedeze în fața ultimei. Rezultatul? Este acea porcărie de DOOM2 despre care unii scriitori, jurnaliști și alte categorii profesionale din domeniul lingvistic au spus că îl vor boicota.
La vremea aia erau destui care au procedat așa și, după ce am citit și eu argumentele lor, mi-am dat seama că aveau dreptate. Mai mult, o perioadă s-a spus că sunt acceptate ambele variante și, în baza acestui lucru, am folosit varianta de până atunci. Când am lucrat în structura de armonizare legislativă am cerut clarificări direct de la Institutul de Lingvistică pentru că într-un act normativ nu ai voie să faci astfel de greșeli.
Iar acum vii tu să te bați cu cărămida-n piept că mă înveți tu cum să scriu. Posted Image
Stai în banca ta, că ești din altă ligă.

 bethlen, on 26 iulie 2014 - 19:10, said:

Acum sa terminam ca o dam in offtopic
Acum treci la citit regulamentul Softpedia. Fă-o de mai multe ori ca să-nțelegi că la tine e mai greu.
Hai, zi-o p-aia cu diacriticile urgent.

#1618
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.147
  • Înscris: 13.01.2013
Senator, bla bla bla , ma plictisesti, pune mana pe carte si invata, ai folosit in mod INCORECT acel cuvant, eu ti-am atras atentia, nu ma intereseaza restul.
Si astept raspuns aici http://forum.softped...la-10-euro/luna
    Bikerman, scrie clar in hartia aia ce reprezinta cei 66 lei, servicii prestate si neachitate si eventuale beneficii, ce ti-e neclar?

Editat de bethlen, 26 iulie 2014 - 22:17.


#1619
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006
Păi, nu te interesează pentru că ești superficial. Și gargaragii din ăștia care mă învață ce scrie în Regulamentul Softpedia, dar fac abstracție de el sunt sătul.
Nu pot să-ți dau răspuns la o solicitare dintr-o legătură invalidă. Ah, iar este de vină Tapatalk-ul, nu-i așa? Parcă ziceai că știi să-l folosești.

Fișiere atașate



#1620
cipy_ro

cipy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 23.04.2005

 lmk, on 26 iulie 2014 - 16:54, said:



Cel mai sigur, dacă nu ai specificate promoţii sau beneficii în contract sau pe facturi, nu vei mai discuta pe tema aceasta cu Orange Posted Image.


  Imk, intru si eu in conversatie, dar nu sa polemizez, ci doar sa invat.

Exemplu concret: sotia mea are un abonament la Orange de 5 euro (TVA inclus) care in factura e 6 euro si apare 1 euro discount. Mai are 8 luni de contract. Sa presupunem ca vreau sa denunt contractul (ceea ce nu voi face). Daca am priceput bine, ar trebui sa le platesc doar 12 euro, adica acel 1 X 12 (abonamentul e pe 12 luni) care reprezinta "beneficii" (mentionez ca nu are luat nici telefon, nici altceva de la ei).. Asa este sau nu?

Si inca o chestiune:

Noul abonament s-a facut printr-o convorbire telefonica, fara sa primesc nimic scris ulterior. Se poate si asa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate