Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Telefonie SIP over CDMA 1X Internet prin Modem Zapp?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Salutare!

La locatia de vacanta am un rouer Asus WL500GX cu firmware de la Kopex + Modem Zapp Z010. In acea zona NU am decat acoperire NATIONALA = MaXim 128kb !
Internetul functioneaza OK (in limita vitezei de 128kb) insa am vrut sa bag si telefonie SIP. Pentru asta am folosit un soft X-lite. Care in urma testelor s-a dovedit ca nu are codecuri cu bada cat mai mica, asa ca am luat un adaptor Getek pe care-l folosesc la Bucuresti pentru teste.
Cu nici unul din codecuri nu am reusit sa obtin test pozitiv. Nici macar cu 729 sau GSM. Telefonul suna, se conecteaza, insa eu aud cat de cat ce vorbeste interlocutorul, insa acesta nu intelege ceea ce vorbesc eu (se aude robotizat).
De aceea va intreb pe voi, daca ati reusit pozitiv SIP over CDMA 1x si daca DA, atunci cum si cu ce aparat/adaptor, sau ce setari sa mai incerc!?!

#2
HackTek

HackTek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.09.2008

View Posthotm, on 12th July 2010, 15:30, said:

Salutare!

La locatia de vacanta am un rouer Asus WL500GX cu firmware de la Kopex + Modem Zapp Z010. In acea zona NU am decat acoperire NATIONALA = MaXim 128kb !
Internetul functioneaza OK (in limita vitezei de 128kb) insa am vrut sa bag si telefonie SIP. Pentru asta am folosit un soft X-lite. Care in urma testelor s-a dovedit ca nu are codecuri cu bada cat mai mica, asa ca am luat un adaptor Getek pe care-l folosesc la Bucuresti pentru teste.
Cu nici unul din codecuri nu am reusit sa obtin test pozitiv. Nici macar cu 729 sau GSM. Telefonul suna, se conecteaza, insa eu aud cat de cat ce vorbeste interlocutorul, insa acesta nu intelege ceea ce vorbesc eu (se aude robotizat).
De aceea va intreb pe voi, daca ati reusit pozitiv SIP over CDMA 1x si daca DA, atunci cum si cu ce aparat/adaptor, sau ce setari sa mai incerc!?!
Nu adaptorul e problema, ci uploadul...  incearca cu o antena Yagi, conectata la modem.

#3
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Am facut si eu teste cu CDMA x1 in anul 2006 insa latimea de banda era insuficenta chiar si pentru codec-ul GSM.

#4
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Antena Yagi am conectata la modem. Am una de la Elpis media speciala pt Zapp (4linii afisate la dysplay modem), insa intradevar Uploadul si Pingul este de vina.
Uploadul pe CDMA 1X este mai mic decat 128kb, iar Pingul variaza in serverul de SIP intre 250ms si 700-800ms. In conditiile astea nu cred ca se poate reusi SIP over CDMA 1X.
Am mai citit despre nishte setari cum ar fi Jitter, insa la adaptorul meu SIP nu apare acesta setare.

#5
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Solutia cea mai buna ce functioneaza 100% este Zapp Buzz... mergi pe voce pana in centrala Zapp iar de acolo prin SIP..
Dezvolta ceea ce ai nevoie si iti dau solutia necesara!

#6
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Ai dreptate Man cu Zapp buzz...insa o sa dispara...asa cum o disparut si creditu primit pe NoPay! La aceeasi locatie am si un FixTel cu Buzz insa eu vroiam sa vad daca merge SIP over CDMA 1X pentru a folosi un adaptor SIP acolo.

#7
mvh

mvh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 27.03.2007

View Posthotm, on 14th July 2010, 13:30, said:

Ai dreptate Man cu Zapp buzz...insa o sa dispara...asa cum o disparut si creditu primit pe NoPay! La aceeasi locatie am si un FixTel cu Buzz insa eu vroiam sa vad daca merge SIP over CDMA 1X pentru a folosi un adaptor SIP acolo.

Pe net CDMA 1X nu te mai chinui ca nici in vremurile bune nu am reusit.  Din toamna 2009 merge si mai prost cu reorganizarea-relocarea Telemobil.
Buzz merge si ca abonament.  Este singura posibilitate functionabila in prezent.
Numai bine.

#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Mie mi-a mers sip pe CDMA 1X, dar nu la cine stie ce calitate a vocii. Iar buzz daca dispare apar si alternative cu care sa poti face deja cam accelasi lucru. (defapt au aparut deja)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate