Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Coltul proprietarilor de spatii comerciale. Relatiile cu chiriasii

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
puficixx

puficixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 04.07.2010
Eu sunt proprietarul unor spatii comerciale. Sunt un om in varsta si nu mai puteam continua activitatile avute pana acum 7-8 ani. Asa ca le-am inchiriat.
Am avut zeci de chiriasi care au venit si au plecat. Doar cativa au plecat din cauza chiriei, restul si-au gasit in alta parte, au renuntat pur si simplu la afacerea lor, s-au apucat de taximetrie, au plecat in noile hale din piata, au migrat catre fostele complexe comerciale comuniste preluate si modernizate de WinMarkt.
Niciodata nu am ramas cu spatiile goale. 3 luni a fost perioada cea mai lunga in care unul dintre spatii a ramas neinchiriat. De fiecare data am tinut cont de preturile zonei. De multe ori am tinut cont si de domeniul de activitate al chiriasului si asta doar in sensul scaderii chiriei initiale. Niciodata nu am cerut mai mult ca sa am de unde scadea.
Intrebari.
1: Cat de atenti sunteti la nevoile chiriasului?
2: Cum ii ajutati?
3: Cat de maleabili sunteti atunci cand vine vorba de plata chiriei iar chiriasul intarzie?
4: Cine se ocupa de intretinerea spatiilor? Varuit, zugravit.
5: Cine face reparatiile importante? Decapat pereti, tencuit, gletuit?
6: Cine schimba geamul spart de golanasii de pe strada pe care chiriasul il gaseste spart a doua zi dimineata?
7: Cine schimba broastele usilor?
8: Cine schimba parchetul?
9: Faceti imbunatatiri cand considerati voi, sau doar atunci cand chiriasul o cere?
10: Sunteti de acord sa scadeti chiria, sau doar o cresteti?
11:Va implicati cu sfaturi pertinente si de bun simt atunci cand constatati ca din diverse motive profitul chiriasului scade? Aici ma refer la greseli evidente pe care le face chiriasul, dar probabil nu-si da seama ca greseste.
12: Inchiriati la metru patrat, sau faceti pretul in functie de dimensiunile aproximative ale spatiului, de dependinte..etc.
Cand zic cine, ma refer la cheltuieli, adica pe cheltuiala cui.

Editat de puficixx, 05 iulie 2010 - 12:36.


#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
Exista perioade in care activitatea economica este atat de redusa incat niciun alt argument nu sta in picioare: pret, zona, vad, expunere, taxe...blah blah.

Toate cheltuielile legate de ingrijirea spatiul raman in grija proprietarului. Celelalte cheltuieli legate de amenajarea spatiului din considerente de marketing si imagine, sunt prioritatea chiriasului.

Editat de gugutata, 05 iulie 2010 - 12:40.


#3
puficixx

puficixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgugutata, on 5th July 2010, 13:38, said:

Toate cheltuielile legate de ingrijirea spatiul raman in grija proprietarului. Celelalte cheltuieli legate de amenajarea spatiului din considerente de marketing si imagine, sunt prioritatea chiriasului.
As dori raspunsuri mai detaliate, mai la obiect. Generalitatile spuse de tine lasa loc la interpretari.
Hai sa despicam firu'n patru.

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
Pai:

- Fatada spatiului: tamplarie, usa de acces, zidaria perimetrala, vopsitoriile, zugravelile sunt grija ta.
- Reclama luminoasa este grija chiriasului.

- Accesul secundar, baile, spatiul de depozitare sunt grija ta.
- Amenajarea spatiului de expunere in functie de activitate este grija chiriasului. De exemplu, daca tu ai gresie deoarece inainte era un magazin alimentar si vine un nou chirias care face un shop de haine si vrea parchet, in opinia mea, sa-si puna parchet.

- Contractul cu firma de protectie este grija lui si eventual montajul unor sisteme de alarma.

- Daca anumite elemente constructive ale spatiului sunt degradate si se vad cu ochiul liber, atunci esti nevoit sa le repari.

- Daca vitrina spatiului a fost sparta intr-un eveniment de huliganism, cu siguranta costurile inlocuirii apartin proprietarului.

Editat de gugutata, 05 iulie 2010 - 12:58.


#5
puficixx

puficixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgugutata, on 5th July 2010, 13:54, said:

Pai:

- Fatada spatiului: tamplarie, usa de acces, zidaria perimetrala, vopsitoriile, zugravelile sunt grija ta. OK, inainte de inchiriere. Dupa inchiriere intretinerea ramane pe seama chiriasului
- Reclama luminoasa este grija chiriasului.cat se poate de corect

- Accesul secundar, baile, spatiul de depozitare sunt grija ta.OK, inainte de inchiriere, dupa inchiriere este problema lui
- Amenajarea spatiului de expunere in functie de activitate este grija chiriasului. De exemplu, daca tu ai gresie deoarece inainte era un magazin alimentar si vine un nou chirias care face un shop de haine si vrea parchet, in opinia mea, sa-si puna parchet.e problema lui, cel mult pot sa particip cu o cota parte, dar asta este optional nu obligatoriu

- Contractul cu firma de protectie este grija lui si eventual montajul unor sisteme de alarma.OK

- Daca anumite elemente constructive ale spatiului sunt degradate si se vad cu ochiul liber, atunci esti nevoit sa le repari.doar daca este afectata structura de rezistenta a cladirii, reparatia eventualelor fisuri aparute in urma unui cutremur il privesc personal

- Daca vitrina spatiului a fost sparta intr-un eveniment de huliganism, cu siguranta costurile inlocuirii apartin proprietarului.sa-si faca asigurare sau sa le plateasca din buzunar daca nu are asigurare. Poate a inselat un client si ala a venit noaptea si i-a spart geamurile. Dece sa le platesc eu?
Ar fi bine ca fiecare sa se prezinte si sa spuna in ce calitate posteaza. De proprietar sau de chirias.

#6
puficixx

puficixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 04.07.2010
Nici un alt proprietar pe-aici?
N-am cu cine sa ma sfatuiesc :(
N-ar fi rau sa aflu si parerea chiriasilor, dar si astia sunt foarte rari.

Urmatorul thread va fi Coltul somerilor. Cred ca ei sunt majoritari pe-aici.

#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003
Pai e cam rau daca ai ajuns la concluzia asta.
Daca sunt majoritari somerii inseamna ca si firmele au dat faliment iar tu ramai fara obiectul muncii.

#8
puficixx

puficixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 04.07.2010
Aici ai dreptate. Daca raman fara chiriasi, o sa trebuiasca sa ma angajez o perioada pana voi putea sa ies la pensie ca tot omul. Dar cine mai angajeaza un mosneag ca mine?

Editat de puficixx, 06 iulie 2010 - 21:06.


#9
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 881
  • Înscris: 04.10.2006

View Postpuficixx, on 6th July 2010, 22:06, said:

Aici ai dreptate. Daca raman fara chiriasi, o sa trebuiasca sa ma angajez o perioada pana voi putea sa ies la pensie ca tot omul. Dar cine mai angajeaza un mosneag ca mine?


Daca erai la stat poate aveai doar -25%  :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate