Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

Discutie despre Siemens S45

- - - - -
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#37
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.03.2002
Deja am facut update!  :P
Dupa un sfert de ora dupa ce am ajuns acasa am intrat pe net si am adus update-ul(pe care l-am instalat).Trebuie sa recunosc ca imi era putin frica pt ca inainte cu cateva minute mi se resetase calculatorul.
Acum downloadez VisSie 1.90.
PS:Ce se intampla daca era o pana de curent?Era ca la update la placa de baza?

#38
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Ceva asemanator, si din experientele altora nu se mai poate recupera placa de S45, nu-i chiar ca BIOS-ul placilor de baza unde ai workaround.

Greets,
Speedo

#39
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.03.2002
Mai e ceva!
Tipa de unde l-am luat mi-a zis sa-l formatez de 3 ori tinandu-l cate 12 ore dupa ce se descarca complet.
E ok?Stiam ca asa era la NiMH dar e valabil si la LiIon?

#40
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Era blonda cu siguranta.

Oricum pentru inceput incearca sa-i faci cicluri de incarcare descarcare complete pentru sanatatea telefonului.

Nici nu poti sa-l incarci 12 ore ca nu-ti da voie circuitul de incarcare din telefon, asa ca incarca-l normal 2 ore si treci la treaba cu vorbitul. :D

Greets,
Speedo

#41
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.03.2002
Mai exista jocuri facute de altii!
http://www.odklizec.host.sk/
Am incercat Black Jack.Dragut.
Chestia nasoala e ca nu pot fi salvate pe mobil(doar conectat la calculator)

#42
danutzzz

danutzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 06.05.2002
O mica intrebare: Toata aceasta conversatie despre S45 este valabila si pentru SL4x???? Ca un pic de muzica nu strica, nu????

#43
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.03.2002
Legat de ultilul meu post.
Greseala mea :pot fi salvate si in total sunt 9 jocuri!!!

#44
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Mi-am up-datat telefonul la versiunea 26 de firmware la ROMSERVICE International, gratuit pentru ca am garantie la el, dar au ramas in continuare 2 bug-uri care ma supara putin, unul din ele se refera la gradul de incarcare al bateriei care nu este afisat corect pe display (ramane in urma inainte de prima jumatate, apoi o ia inainte fata de valoarea reala) si doar o oprire si deschidere a telefonului ne arata corect pe display bateria, al doilea bug se refera la faptul ca daca dau un mesaj la 211 si dupa ce-l primesc si vine si mesajul de confirmare, acestea doua citite si sterse in mare viteza blocheaza handy-ul pe clepsidra.
Acestea sunt documentate la Siemens si deja a aparut un preview de firmware 28 la ei.

Solutii: pentru a afla valoarea de incarcare a bateriei mergeti in meniul de la *#06# urmat de 2 ori tasta Info, iar la SMS-uri trebuie sa le stergeti cu un delay de 1-2secunde intre ele.

Acum revenind la partile pozitive am aflat cum se poate intra in meniul de service si cum putem sa citim unele informatii de acolo.

Ma mai documentez si o sa revin cu un post pe larg cu explicatii.

Si ca sa va tin in tensiune, puteti afla cate grade sunt afara pentru ca toate telefoanele Siemens S25, S35, C35, S45, SL45, etc au un TERMOMETRU! Very cool I might said.  :cool:

Greets,
Speedo

#45
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.03.2002
Cum setez pe off vibratiile?Am reusit cu VisSie dar fara nu!
Dar intr-o zi doua ne spui faza cu temperatura?Nu ca m-ar interesa.  ;)

#46
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
La fiecare profil poti sa alegi optiunea "Change Settings" si acolo deselectezi Silent Alert.

Sigur, o sa va explic, veti avea de 2 noi programe pe care le voi upload-a eu aici.

Stay tune.

Greets,
Speedo

#47
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.03.2002
E , eu nu stiam ca silent alert se refera la vibratii!
Thx!

#48
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Cum e cu temperatura speedo? nu ma omori.

#49
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Hey Speedo, nu fi rau. Spune-ne mai repede care-i schmenu' cu termometru' ala si cum putem sa-l folosim. PLS PLS PLS

#50
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Cred ca a fost o glumita.

#51
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Nici o pacaleala domnilor:

V-am dat aici link-uri pentru 2 programe de care aveti nevoie pentru a putea intra in meniul de service.

Sx35cz v2.3.0.7  este un soft pentru managementul telefoanelor Siemens, de la seria S25 pana la SL45, incluzand toate modelele pe parcurs, S35, C45, S45, etc.
Este free, de fapt autorul va cere sa-i trimiteti o carte postala si sa-i multumiti si chiar v-as recomanda acest lucru.
Dar sa vedem ce facem cu acest soft, cu el citim IMSI, il veti vedea in primul ecran in stanga la mijloc. Acest IMSI=International Mobile Subscriber Identity este un cod unic pe care dumneavoastra ca abonat il aveti in retea si NU este acelasi cu seria SIM-ului scrisa pe spatele cartelei.
Notati pe o foaie IMSI-ul.

Siemens Service Code Generator , dupa ce descarcati acest program introduceti IMSI-ul si generati un cod de service pentru cartele voastra. Programul este dezvoltat de niste rusi si NU este warez.
Acest cod generat il salvati pe SIM pe ultima locatie (100 sau 200 in functie de cartela), numele sub care este salvat nu conteaza.

Restartati telefonul si apasati Menu apoi * sau # si a GATA, sunteti in meniul de service. Nu aveti nevoie in viitor de cablu de date pentru a-l accesa.

O parte din explicatii despre acesta mai tarziu, oricum nu modificati nimic.


Greets,
Speedo

#52
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Acum pentru a deslusi ce inseamna prescurtarile din meniul de service mergeti AICI , acesta fiind o pagina a unor pasionati de Siemens C35i, oricum, 98% din indicatiile de acolo sunt bune si pentru S45.

Daca aveti nelamuriri intrebati-ma si poate stiu mai multe.

Greets,
Speedo

#53
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Pai, me stupid :lamer: si nu prea inteleg... Chestia cu termometrul apare in meniul asta de service? Cum nu sunt prea luminat in materie de programare etc. nu prea imi vine sa fac chestiile de care vorbesti tu in post inainte sa aflu ce-o sa se intample. Oricum, pentru o asemenea aplicatie banuiesc ca e nevoie si de o parte hard (un traductor, senzor sau ceva de genul asta), nu? Atunci ma intreb de ce s-au obosit sa-l instaleze daca nu e folosit?

#54
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002

Quote

Originally posted by dinamovistu
Mai exista jocuri facute de altii!
http://www.odklizec.host.sk/
Am incercat Black Jack.Dragut.

Chestia asta e chiar nostima, le-am vazut si eu. Sunt cateva chiar misto facute, cu grafica muncita. Eu mi-am tras BlackJack, Kniffel (cu zaruri) si Othello (un fel de Opposite de pe 6210). Singura buba e ca, fiind aplicatii WAP offline, merg ca ochiu mortului, deci slabe sanse de Snake sau rachetutze... Cine se pricepe sa lucreze cu card-uri WML n-ar trebui sa aiba probleme sa programeze asa ceva - pe cand si la noi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate