Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Paratrasnete clasice si cu PDA. Ce alegeti?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#163
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Postllaure, on 19 septembrie 2012 - 19:40, said:

Din discutia cu cel de la OBO a reiesit posibilitatea ca legatura dintre cele doua centuri de pamant sa o pot face si prin interiorul casel folosind o bara de echipotentialitate. As vrea sa stiu si parerea ta despre aceasta solutie! De asemenea, in toate configuratiile date de OBO prin pdf-urile de prezentare vad si o astfel de bara. Mie nu mi-au recomandat asa ceva decat ca solutie de interconectare a prizelor. La ce as putea s-o mai folosesc?  Iti multumesc.
Eu zic sa o faci in(langa)tabloul general pe o bara ,pe traseul cel mai scurt cu vlpy de16,iar bara de echipotentialitate sa o montezi in camera tehnica unde vei lega teava de gaz,de apa(daca este metalica),pompa,hidrofor,etc.

Attached Files


Edited by anaki, 20 September 2012 - 13:49.


#164
llaure

llaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.03.2006
Multumesc pt raspuns Anaki. In camera tehnica nu am teava de gaz, apa e pe plastic direct de la retea, nu am hidrofor, pompa, etc, dar am in schimb boilerul de la panourile solare care are niste schimbatoare de caldura foarte scumpe cu pompe HE cu turatie variabila, s.a.m.d. (sistemul este Sonnenkraft). De fapt toata aceasta instalatie de paratraznet o fac in primul rand pt a proteja acest sistem care m-a costat ceva bani. Spune-mi te rog, daca nu abuzez de timpul tau, ce altceva as mai putea face (in afara de montarea combicontroler-ului OBO, care asigura protectia la supratensiuni si traznet) pentru a asigura un grad de protectie optim pentru acest sistem.  Este cazul sa leg la bara ceva din componentele acestui sistem? Care ar fi acelea ? Iti multumesc. Laurentiu.

#165
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Postllaure, on 20 septembrie 2012 - 19:06, said:

dar am in schimb boilerul de la panourile solare care are niste schimbatoare de caldura foarte scumpe cu pompe HE cu turatie variabila, s.a.m.d. (sistemul este Sonnenkraft). De fapt toata aceasta instalatie de paratraznet o fac in primul rand pt a proteja acest sistem care m-a costat ceva bani.
Poate ar trebui sa faci cu o firma din zona,care ar putea analiza concret la fata locului toate aspectele.Dar hai sa te mai ajut putin.
1)Pentru ca ai ales un sistem clasic de captare este foarte important sa fie facut corect,asta ca sa fie cat mai eficient in cazul unei lovituri directe,desi in aceste cazuri nu exista protectie 100% nici macar de la cel mai performant PDA.
2)Trebuie ca legarea panourilor solare la conductorii de coborare sa se faca prin eclatoare pentru separarea galvanica.
3)Nu cunosc acest sistem,dar stiu ca de obicei componentele electronice din astfel de sisteme sunt sensibile la supratensiuni atmosferice si de retea(comutatie) ,de aceea iti recomand un tablou local care sa cuprinda protectii adecvate.

#166
llaure

llaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.03.2006
Multumesc pt recomandari Anaki! Si daca vine firma trebuie sa stiu ce sa le cer! Acum ma intorc la google sa va ce dracu' inseamna separarea galvanica! Imi dai niste ameteli de nu pot sa-ti explic! Multumesc inca o data!

#167
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009
Uite despre ce vorbeam.

Attached Files



#168
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Am si eu o intrebare .
Daca construiesc P+E si in apropiere cam la 500-600 de metri sunt stalpi LEA 440Kv  dinaceia ce arata ca" brazii "(banuiesc ca au protectie la traznete)
ma protejeaza si pe mine sau trebuie sa instalez paratraznet ?

#169
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttataiepure, on 25 septembrie 2012 - 22:41, said:

Am si eu o intrebare .
Daca construiesc P+E si in apropiere cam la 500-600 de metri sunt stalpi LEA 440Kv  dinaceia ce arata ca" brazii "(banuiesc ca au protectie la traznete)
ma protejeaza si pe mine sau trebuie sa instalez paratraznet ?
Stalpii aceia au un fir de garda care ii protejeaza,tu nu esti protejat.

Edited by anaki, 26 September 2012 - 07:58.


#170
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
ok am intels , multumesc de lamurire ;)

#171
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttataiepure, on 26 septembrie 2012 - 08:50, said:

sau trebuie sa instalez paratraznet ?
Depinde in ce zona construiesti,harta keraunica te poate ajuta in luarea unei decizii.

#172
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
In comuna berceni ilfov am sa construiesc
Nu am gasit harta ,  ma gandeam  daca sunt structuri mai inalte cu protectie ca
i-mi ofera si mie o "acoperire " dar raspunsul tau a fost destul de clar , case mai sunt in apropiere unele au montat
paratraznet altele nu .
Cred ca voi opta pt un sistem clasic de captare intrucat nu i-mi permite bugetul cealalta varianta Posted Image

Edited by tataiepure, 26 September 2012 - 12:29.


#173
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttataiepure, on 26 septembrie 2012 - 12:27, said:

Cred ca voi opta pt un sistem clasic de captare intrucat nu i-mi permite bugetul celalta varianta Posted Image
Nici clasicul nu este  ieftin daca-l faci corect,adica protectie exterioara si interioara,ia pune un desen cu acoperisul.

#174
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Atasat, o sa fie terasa necirculabila 8x9metri.

Attached Files



#175
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttataiepure, on 26 septembrie 2012 - 15:44, said:

Atasat, o sa fie terasa necirculabila 8x9metri.
Vei avea ceva amplasat pe ea?

#176
floringeo

floringeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 20.08.2011
Salut! Am si eu cateva nelamuriri! E vorba de nulul de protectie la o casa, situatia este urmatoare :
Bransament monofazat, schema TN-C (nul de lucru comun cu cel de protectie) pana la BMP, iar mai departe schema TN-S (se separa nulul de lucru de cel de protectie). BMP-ul este montat la strada ( pe gard) iar de aici pleaca un cablu armat 3x16 de aluminiu, ingropat in pamant, pana la o firida aflata pe peretele exterior al casei. Am facut o priza de pamant din doi electrozi de 1,5 m, batuti la 3m unul de altul si uniti intre ei printr-o platbanda de 30 x 4mm. De la PP am plecat cu un conductor de 16 mm2 cupru pana la firida de pe peretele casei. Din aceasta firida am alimentat tabloul general aflat in interiorul casei astfel : faza si nul de lucru de la BMP, iar nulul de protectie de la PP, nulul de protectie de la BMP  a ramas  nelegat. Deci sunt intr-o schema TT. Am facut asa pentru ca proiectul prevedea in tabloul general un descarcator de joasa tensiune, care trebuia legat la o priza de pamant. Intrebari :
- se putea lega descarcatorul de joasa tensiune si la nulul de protectie venit de la BMP, fara sa mai fac priza de pamant?
- daca leg nulul de protectie care vine de la BMP la priza de pamant realizata de mine, fac bine sau rau?
- care schema e mai buna ( care ofera mai multa siguranta) TT sau TN_C-S?
Cateva explicatii ar fi binevenite, multumesc!

#177
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postanaki, on 27 septembrie 2012 - 10:08, said:

Vei avea ceva amplasat pe ea?
Terasa va fi placa de beton peste etaj +30 cm polistren densitate mare >eps120 +sapa inclinare +hidroizolatie .
Peste hidroizolatie nimic , poate un suport de partraznet /conductor perimetral si doua coborare catre impamantare ?

#178
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttataiepure, on 26 septembrie 2012 - 15:44, said:

Atasat, o sa fie terasa necirculabila 8x9metri.
O solutie pt terasa ta

Attached Files



#179
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Doua coborari cred ca sunt suficiente, corect?

#180
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttataiepure, on 29 septembrie 2012 - 07:15, said:

Doua coborari cred ca sunt suficiente, corect?
Da

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate