Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Paratrasnete clasice si cu PDA. Ce alegeti?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#181
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Este vre-o problema daca supotul tijei de captare va fi o teava zincata ce o voi fixa odata cu turnarea placii in structura de rezistenta
astfel incat sa pot inalta tija cat mai sus ??
Ma gandesc ca sa nu se scurga traznetul prin armatura stalpului central in loc sa o ia prin cele doua coborari , oricum impamantarea va fi in fundatie
si tarusi sudati de armatura blocului de fundarePosted Image

#182
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttataiepure, on 29 septembrie 2012 - 22:10, said:

Este vre-o problema daca supotul tijei de captare va fi o teava zincata ce o voi fixa odata cu turnarea placii in structura de rezistenta
astfel incat sa pot inalta tija cat mai sus ??
Alege o solutie in care catargul sa fie izolat din punct de vedere electric. de cladire.

Edited by anaki, 01 October 2012 - 10:22.


#183
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Conductoare speciale pt coborari ,care permit solutii deosebite.

Attached Files



#184
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
interesante :)

#185
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Nu-i asa?Posted Image

#186
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Salut,

Am nevoie de un sfat in urmatoarea problema: Pe un teren argilos, in santurile fundatiei, circular (perimetru 50 de metri) am infipt tarusi sudati de platbanda si am prevazut 3 iesiri (2 pentru paratraznet diametral opuse si una pentru pamantare). Cele 3 iesiri au fost sudate si de armatura fundatiei.
Masuratoarea arata la acest moment 3 ohmi si inteleg ca pentru paratraznet ar trebui sa scad sub 1 ohm.
Voi pleca de la premisa ca intr-adevar s-a respectat de catre constructor logica descrisa mai sus: ma intreb:
1. cati tarusi (si pe ce distanta) ar trebui sa mai bat suplimentar ca sa ajung la targetul de sub 1 ohm?
2. am in prezent un sant sapat pentru canalizare care pleaca de la coltul casei unde este facuta iesirea pentru pamantare. Oare as putea face prelungirea circuitului tarusilor pe la aceasta iesire sudand chiar platbanda care iesea pentru pamantare?

Multumesc

#187
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfleur, on 29 octombrie 2012 - 00:14, said:

Salut,

Am nevoie de un sfat in urmatoarea problema: Pe un teren argilos, in santurile fundatiei, circular (perimetru 50 de metri) am infipt tarusi sudati de platbanda si am prevazut 3 iesiri (2 pentru paratraznet diametral opuse si una pentru pamantare). Cele 3 iesiri au fost sudate si de armatura fundatiei.
Masuratoarea arata la acest moment 3 ohmi si inteleg ca pentru paratraznet ar trebui sa scad sub 1 ohm.
Voi pleca de la premisa ca intr-adevar s-a respectat de catre constructor logica descrisa mai sus: ma intreb:
1. cati tarusi (si pe ce distanta) ar trebui sa mai bat suplimentar ca sa ajung la targetul de sub 1 ohm?
2. am in prezent un sant sapat pentru canalizare care pleaca de la coltul casei unde este facuta iesirea pentru pamantare. Oare as putea face prelungirea circuitului tarusilor pe la aceasta iesire sudand chiar platbanda care iesea pentru pamantare?

Multumesc
Poti sa faci si asa,insa nu sunt sigur de randament.
Sigur constructorul nu a executat cum trebuie priza de pamant.Uite cum ar trebui sa procedezi pt intarirea ei,pe diagonalele unde ies limbile de platbanda pt paratrasnet faci o priza in forma de ,,,laba de gasca"(triunghi echilateral) iar platbanda o sudezi de acele limbi,sigur va cobori sub 1ohm.

Attached Files


Edited by anaki, 29 October 2012 - 09:42.


#188
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
OK, multumesc mult, presupun ca triunghiul va avea latura de 1-2 metri?

#189
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfleur, on 29 octombrie 2012 - 10:29, said:

OK, multumesc mult, presupun ca triunghiul va avea latura de 1-2 metri?

~2m

#190
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Pe langa unul din colturile unde iese platbanda paratraznetului (la 1 m) este ingropat cablul de curent ce alimenteaza casa si teava de canalizare intre -1m si -0.6m. Cum in fata casei am betonat o terasa de 4 metri, singura solutie ca sa fac triunghiurile ca fi sa trec cu platbanda peste canalizare sau sa sap la peste 1 metru adancime ca sa trec pe sub cablul de alimentare cu curent al casei.
Crezi ca poate fi o problema daca trec cu platbanda ce leaga coltul casei de triunghi peste teava de canalizare?

Multumesc

#191
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfleur, on 30 octombrie 2012 - 17:03, said:

Crezi ca poate fi o problema daca trec cu platbanda ce leaga coltul casei de triunghi peste teava de canalizare?
Nu.

#192
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgeorge90, on 31 octombrie 2012 - 18:30, said:

Salut,

tiganii de mi'au pus paratrasnetul l'au pus astfel ca, pe la elementele de prindere, se face contact electric cu tabla de pe casa (zincata). Ma gandesc ca s'ar putea sa nu fie de bine, si daca asa stau lucrurile cum se numesc elementele acelea speciale de prindere a paratrasnetului care realizeaza si izolatia corespunzatoare ?

Merci!
Cum de ai avut curaj  sa-ti lasi montajul pe mana alora?Cum au calculat ?Instalatia de paratrasnet are o componenta exterioara,una interioara,un adevarat sistem,in sfarsit pune  o poza sa vedem ce au facut.

Edited by anaki, 01 November 2012 - 17:52.


#193
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Intrebare : Cum arata un SPD clasa intai si ce conexiuni are cu restul instalatiei in tablou pt a proteja  de supratensiunile tranzitorii ?
Am inteles ca acesta este cel ce protejeaza instalatia ce are impamantare comuna a paratraznetului cu restul instalatiei.

#194
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttataiepure, on 13 noiembrie 2012 - 16:10, said:

Intrebare : Cum arata un SPD clasa intai si ce conexiuni are cu restul instalatiei in tablou pt a proteja  de supratensiunile tranzitorii ?
Am inteles ca acesta este cel ce protejeaza instalatia ce are impamantare comuna a paratraznetului cu restul instalatiei.

Solutia completa este un descarcator tip B+C,care asigura protectia la supratensiunile atmosferice si de retea(comutatie),iar conexiunile sunt in functie de metoda producatorului,vezi Obo , Schneider.

#195
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Pot folosi la impamantare bare de Inox pe post de tarusi?
Cred ca merg sudati de platbanda  :)

#196
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttataiepure, on 07 decembrie 2012 - 23:45, said:

Pot folosi la impamantare bare de Inox pe post de tarusi?
Cred ca merg sudati de platbanda  Posted Image

@Otel inoxidabil.
@Oo,da.Posted Image

#197
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
La acoperis de tabla, conductorul rotund si intalatia de captare trebuie sa fie in contact cu tabla, sau nu? Dar cu jgheaburile, indiferent de tipul acoperisului?

#198
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postforumeanu, on 06 februarie 2013 - 18:02, said:

La acoperis de tabla, conductorul rotund si intalatia de captare trebuie sa fie in contact cu tabla, sau nu?
Nu.

View Postforumeanu, on 06 februarie 2013 - 18:02, said:

Dar cu jgheaburile, indiferent de tipul acoperisului?
Se leaga jgheaburile de conductorii de coborare numai daca sunt foarte apropiate,iar asta se face numai prin intermediul eclatoarelor.

Edited by anaki, 06 February 2013 - 20:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate