Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce MAC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#217
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006

View Poststate, on 20 martie 2013 - 09:20, said:

Dante_Sparda
Topicul se numeste De ce MAC? Hackintosh nu e relevant in discutia asta, am si eu un 10.7.5 pe un Toshiba Core2Duo cu 4GB ce ruleaza Windows7, nu pot sa zic ca "rupe" ceva. OSX il bootez doar pentru teste.
Nu vad posibilitatea de comparatie intre Atomul tau si MacBookPro, de exemplu. Greseala voastra a fost ca ati pus Windows7 pe un amarat de procesor (parerea mea). E logic ca acel Atom sa mearga mai bine cu un kernel optimizat (fie OSX fie Linux)

Asta se intampla pentru ca ei scot anual cate o versiune,
In ceea ce priveste versunile de OSX, esti putin depasit de realitate Posted Image Vezi mai jos

- 2007: 10.4.9, 10.4.10, 10.4.11, 10.5, 10.5.1
- 2008: 10.5.2, 10.5.3, 10.5.4, 10.5.5, 10.5.6
- 2009: 10.5.7, 10.5.8, 10.6, 10.6.1, 10.6.2
- 2010: 10.6.3, 10.6.4, 10.6.5
- 2011: 10.6.6, 10.6.7, 10.6.8, 10.7, 10.7.1, 10.7.2
- 2012: 10.7.3, 10.7.4, 10.7.5, 10.8, 10.8.1, 10.8.2,
- 2013: 10.8.3 ...

Faza cu hackint0sh am pus-o asa, ca termen de comparatie. Ce optimizare sa fie in kernel in afara de faptul ca Atom a fost adaugat 3rd party printre procesoarele suportate? Atat. Si tie ti se pare normal ca pe amaratul ala de procesor OS X sa ruleze de N ori mai bine decat W7?

Cat despre versiunile sistemului de operare, tu vorbesti serios? Nu vezi ca ai scris acolo numai balarii? Versiunile majore sunt: 10.4 - 10.5 - 10.6 - 10.7 - 10.8. Si sunt "scoase" pe piata anual. Adica anul asta vom vedea 10.9 deoarece anul trecut a aparut 10.8. Ce vezi tu dupa al 2 lea "." (punct), adica de exemplu 10.6.8, acel .8 reprezinta update-ul cu numarul 8 al versiunii majore 10.6. :lol: Cred ca am fost destul de clar.

Iar pentru colegul de mai sus, 30$ cum zici tu (sau 17,99 EUR la noi in App Store cat costa Mountain Lion in momentul de fata) reprezinta costul versiunii majore a sistemului de operare. Adica, acea suma o platesti anual. Daca vrei, bineinteles. De unde ai scos 180$?

Hai ca esteti amuzanti. Mai documentati-va inainte sa scrieti asemenea prostii.

#218
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Poststate, on 20 martie 2013 - 10:11, said:

dan78rom
Ce-a patit MBP-ul tau? Esti sigur ca nu se mai poate repara?
Se poate repara, dar nu merita sa bag 2500ron intr-o placa de baza pentru un calculator vechi de 4 ani.
A murit placa video, era nvidia din generatia cu probleme, late 2008.
Am primit un discount pentru el la achizitionarea imac-ului, si transferul gratuit al datelor de pe unul pe altul. Mie imi convine, oricum un laptop de 17" e oricum numai portabil nu.

#219
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:)

Edited by dacuburebista, 20 March 2013 - 13:52.


#220
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
De seria de placi video cu probleme am uitat sa amintesc in lista cu hardware de pomina. Pacat de jucaria aia.
Sa stapanesti sanatos iMacul, are un display de nota 20.

Dante_Sparda
Ai amestecat lista mea cu versiuni cu preturile din alta postare.

OSX are versiuni (Leopard, Snow Leopard, Lion, Mountain Lion...) si release-uri (10.8, 10.8.1 ...)
Lista mea sugera frecventa schimbarii de versiune  si facilitatile oferite cu picatura la fiecare release (nu, nu sunt simple update-uri de securitate, fiecare release aduce cate ceva "revolutionar"). Trecerea de la un release la altul e gratuita, se face prin update.

Relevanta listei in discutia de fata e data de faptul ca  Apple compara orice nou release propriu cu versiunile noi aparute la Microsoft (nu cu service-packurile Windows)

Apropo de ce a scris dan78rom: si eu, daca as lua un computer parintilor, m-as orienta spre ceva cu OSX (nu hackintosh Posted Image ). Usor de invatat si usor de oferit suport prin telefon, mai putine batai de cap pentru mine

Edited by state, 20 March 2013 - 14:52.


#221
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca rezista si asta 4 ani, eu ma declar multumit.
Raposatul era late 2007, nu 2008, MBP 3.1, santa rosa.
Sint foarte curios cum se va misca fusion drive-ul, e singura chestie la care am umblat fata de configuratia standard.

Ah, si fara sa vreau sa stirnesc iar apele, dar pe c2d, cu 4Gb de ram, ML se misca impecabil, vizibil mai rapid decit vechiul leopard. (am trecut direct de la leopard la ML, dont ask me why)

#222
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postdan78rom, on 20 martie 2013 - 13:14, said:

Am primit [...] transferul gratuit al datelor de pe unul pe altul.
ce oferta incredibila! :lol:

de obicei cat se taxeaza la Apple serviciul asta exclusivist?

#223
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Habar n-am, dar daca as avea un service de calculatoare, n-as presta gratuit un asemenea serviciu catre clienti. Tehnicienii aia trebuie sa-si cistige banii de undeva.
Si mie imi convine sa primesc noul calculator cu totul unde trebuie sa fie, ca mama nu stie sa instaleze programe, si eu nu ajung acasa decit peste o luna in cel mai fericit caz. Si atunci n-am chef sa stau sa transfer date, prefer sa-mi vad prietenii ;)

Mie mi se pare perfect ok sa platesc pentru confort.

#224
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
hai sa fim seriosi, un transfer de date intre doua calculatoare nu poate sa-ti ia mai mult de 2 ore... iar daca ai back-up e practic 1 ora...

sa nu exageram cu senzatia de confort pe care ne-o da un tehnician "profesionist" (de ce nu spunem direct Geniu?) care da copy paste intre doua HDD-uri... :lol:

#225
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View Postdan78rom, on 20 martie 2013 - 15:27, said:

Daca rezista si asta 4 ani, eu ma declar multumit.

Și când mă gândesc că vechiul meu laptop are peste 5 ani și n-a murit nimic în el (în afară de baterie, care oricum intră la categoria consumabile). Carcasa se fărămițează văzând cu ochii (că deh, e plastic ieftin Posted Image ), dar ca hardware n-are probleme. Și când mă gândesc că vechiul Toshiba Satellite al fratelui meu are vreo 8 ani, parcă (Designed for Windows XP, Windows Vista capable) și încă merge fără probleme (inclusiv ca hardware, cât și la carcasa e intact). Ambele jucării au fost din categoria 2000-2500 ron, fără pretenții de performanțe.

Dar da, MAC-urile sunt tari, pentru că țin 4 ani la prețul ăla. Și încă ești mulțumit dacă ține 4 ani. Posted Image

Fără supărare, dar indiferent de firmă și de performanțe, eu unul aș fi dezamăgit dacă mi-ar pica în 4 ani la asemenea preț și pretenții de excusivitate și reclamă de calitate a materialelor. Mi-am luat în toamnă un Asus seria N, 3000 de lei. Scopul meu este să țină cel puțin 5 ani fără probleme. Dacă nu ține, nu-l laud doar ca să mă aflu în treabă.
Dar deh, ăsta-s eu. Am eu pitici pe creier și vreau să dau bani pe chestii care rezistă în timp și să le schimb doar când cedează (nu când se demodează). Chestie de gust. Posted Image

#226
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ma, si daca nu murea era pregatit de pensionare, oricum vroiam unul nou. Faptul ca a murit nu m-a mirat, stiind de problemele generatiei.
Daca tu vrei sa folosesti un device pina nu mai poate, e fix treaba ta si banii tai. La ritmul in care se schimba tehnologia azi, 4 ani pentru un calc, si 2 ani pentru un tel mobil eu cred ca-i suficient.
Chestie de gust, evident.

#227
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
O fi chestie de gust. Dar eu tot nu pot să înțeleg cum pot susține unii cu mare înverșunare că Apple folosește cele mai de calitate materiale, când produse cel mult de calitate medie (la vremea cumpărării) de la alți producători rezistă o perioadă mult mai lungă decât un Apple. Asta nu mai e chestie de gust, oricum o privești. OK, vrei să schimb anual un laptop de j'demii de euro? N-ai decât. Dar dacă în intervalul ăla îți și pică, atunci mi-e greu să înțeleg cum îl poți lăuda. Posted Image

Și da, și eu mi-am dorit un lucru nou după 5 ani de utilizare. Dar cel vechi tot merge și îl folosesc la lucruri secundare sau ca backup. De exemplu, acel Toshiba îl folosește tata acum, pentru documente și alte mărunțisuri, lucruri pentru care este absolut suficient. Și țin să precizez că se descurcă foarte bine și cu Windows XP, nu are nevoie de Mac, că oricum nu-l interesează sistemul de operare atâta timp cât își face treaba cu el. Important este că incă funcționează, deși nu erau deloc cele mai cele nici măcar la vremea lor.

#228
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006

View Postdan78rom, on 20 martie 2013 - 15:46, said:

Si mie imi convine sa primesc noul calculator cu totul unde trebuie sa fie, ca mama nu stie sa instaleze programe, si eu nu ajung acasa decit peste o luna in cel mai fericit caz. Si atunci n-am chef sa stau sa transfer date, prefer sa-mi vad prietenii Posted Image

Mie mi se pare perfect ok sa platesc pentru confort.

Intr-adevar, clonarea sistemului de operare, cu programele si datele la locul lor e o optiune care imi place la OSX.
Pe windows nu se poate face decat pe un hardware identic (cu ceva noroc si pe hardware diferit dar nu garanteaza nimeni ca acel windows va fi sanatos)

Edited by state, 20 March 2013 - 16:37.


#229
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@alexcrist
Placa video a rezistat 4 ani. Zau ca nu ma pot plinge, indiferent ca e apple sau toshiba, si indiferent de pretul initial al achizitiei.
As spune ca e mai mult chestie de bafta dupa trei patru ani, decit de producator.
Acum, unii sint mai pragmatici, si calculeaza cel mai bun raport calitate pret. E o chestie foarte inteleapta, dar eu vreau sa-mi si placa ce cumpar.
Exact cum spuneam, la mine e chestie de gust, nu de necesitati. Si nici n-am sustinut pe nicaieri ca masinile apple sint cele mai cele, sint niste calculatoare si atit. Da's usor de folosit, nu au nevoie de interventia unui utilizator "expert" pentru a se mentine in forma, si's frumoase tare.

#230
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu nu am Mac dar va pot spune de ma atrag produsele acestei firmei: datorita "feelingului" pe care le ofera. Nu pot sa ma exprim prea bine pentru a decrie insa de fiecare cand intru intr-un magazin de electronice IT ma simt atras de designu-ul laptoruilor Apple si de interfata grafica pe care o ofera sistemele de operare OSX.

De ce nu imi cumpar Mac? Pentru ca din diverse motive sunt dependent de Windows. Pentru mine cumpararea unui Mac ar fi doar satisfacerea unui moft si pierderea unei mari sume de bani. La situatia mea financiara, care nu e rea, practic nu imi permit sa dau bani doar pentru design si pe alte atractii pe care le ofera produsele Mac. Cu mult mai putini bani decat as da pe un Mac imi pot lua un sistem cu Windows preinstalat care imi ofera cel putin functionalitatea de pe Mac si in plus functioneaza si aplicatiile enterprise pe care lucrez.

Daca as fi avut o situatie fianciara ceva mai buna in mod cert mi-as fi luat si un Mac ca sa imi satisfac moftul.

#231
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Poste2k, on 29 martie 2013 - 17:33, said:

de fiecare cand intru intr-un magazin de electronice IT ma simt atras de designu-ul laptoruilor Apple si de interfata grafica pe care o ofera sistemele de operare OSX.
Posted Image Design gasesti si la altii. La fel interfata. Pot fi alte motive tehnice in a achizitiona asa ceva (vrei sa faci programare pe platforma Apple, un anumit software etc).

#232
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Postdan78rom, on 20 martie 2013 - 17:00, said:

@alexcrist
Placa video a rezistat 4 ani. Zau ca nu ma pot plinge, indiferent ca e apple sau toshiba, si indiferent de pretul initial al achizitiei.
As spune ca e mai mult chestie de bafta dupa trei patru ani, decit de producator.
Eu cred ca e mai mult o chestie de clasa, una e sa iti iei un laptop entry-level, multimedia si una e sa iti iei unul business.

Mac-urile arata bine, au un finisaj e de calitate si sunt destul de fiabile insa nu ceva extraordinar dar cand vad restrictiile software sau hardware mi se face greata, numai zic ca te pun sa platesti triplu pe un amarat de cablu.
Nu toti consumatori pot fi prostiti asa usor.

Edited by Papillon_, 29 March 2013 - 22:43.


#233
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postneagu_laurentiu, on 29 martie 2013 - 18:51, said:

Posted Image Design gasesti si la altii. La fel interfata. Pot fi alte motive tehnice in a achizitiona asa ceva (vrei sa faci programare pe platforma Apple, un anumit software etc).

Adevarat gasesti design si la altii dar Mac-ul dupa parerea mea are ceva deosebit care te atrage, cel putin pe mine ma atrage. :D Stiu e o parerea cat se poate de subiectiva dar asta e imi palce.

In ceea ce priveste motivele tehnice aici clar ma atrag sistemele cu Windows. Deci inima mie imi spune sa cumpar un Mac dar ratiunea im spune sa nu fac lucrul asta pentru ca nu merita. :) Bine adevaraul e ca sa fiu impacat as putea sa cumpar un Mac si sa fac dual boot cu Windows (daca se poate ca nu sunt sigur) dar deocamndata prefer sa dau mai putini bani pe laptopuri mai ieftine care din punct de vedere al functionalitatii pentru mine sunt peste Mac.

#234
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cat de usor se poate instala Windows 7/8 alaturi (dual-boot) de OS X pe un Mac? Apar surprize/probleme?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate