Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Incredibil dar adevarat, telefon la pret de retentie (fidelizare) mai scump ca la liber

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Astazi am fost la Germanos sa fac o fidelizare si am constatat ca se ieftinise telefonul pe care doream sa il achizitionez un nokia 5630 XM de la 899 lei la 699 lei, am zis da merita uite ca se simpte criza si pe piata de telefonie mobila.Am luat o lista de preturi si m-am uitat PRET RETENTIE 721 Lei cum este posibil asa ceva ?
De ce as mai vrea sa prelungesc telefonul fiind mai scump la prelungire  si extraoptiunile la fel?
Cum isi "FIDELIZEAZA" cosmote clienti  care au vechime in retea si au platit factura la timp o anumita perioada contractuala?
Concluzia: fidelizarea la cosmote nu exista
Decat Cosmote Pentru Tine mai bine ar spune Teapa Pentru Tine
Cine mai are cava detalii sa spuna aici ca sa afle toata lumea cat de falsi sunt.

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008

 kienny2003, on 25th June 2010, 17:36, said:

Astazi am fost la Germanos sa fac o fidelizare si am constatat ca se ieftinise telefonul pe care doream sa il achizitionez un nokia 5630 XM de la 899 lei la 699 lei, am zis da merita uite ca se simpte criza si pe piata de telefonie mobila.Am luat o lista de preturi si m-am uitat PRET RETENTIE 721 Lei cum este posibil asa ceva ?
De ce as mai vrea sa prelungesc telefonul fiind mai scump la prelungire  si extraoptiunile la fel?
Cum isi "FIDELIZEAZA" cosmote clienti  care au vechime in retea si au platit factura la timp o anumita perioada contractuala?
Concluzia: fidelizarea la cosmote nu exista
Decat Cosmote Pentru Tine mai bine ar spune Teapa Pentru Tine
Cine mai are cava detalii sa spuna aici ca sa afle toata lumea cat de falsi sunt.

la toti sunt aberatii din astea

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Si n-ai intrebat pe cineva de acolo cum sta treaba?
Poate era doar o greseala de pret cum intalnesti in mai toate magazinele.
Trebuia sa faci si niste poze mai pe ascuns.

Edited by alexa32, 25 June 2010 - 16:49.


#4
al3csu

al3csu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.02.2007
din pretul e retentie se scade un anumit discount care variaza de la client la client in functie de valoarea facturilor, daca ai facturi mari ai sanse sa iei telefonul la jumatate din pretul de retentie :) , roaga pe cineva din magazin sa-ti faca un calcul

#5
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006

 al3csu, on 25th June 2010, 18:12, said:

din pretul e retentie se scade un anumit discount care variaza de la client la client in functie de valoarea facturilor, daca ai facturi mari ai sanse sa iei telefonul la jumatate din pretul de retentie :) , roaga pe cineva din magazin sa-ti faca un calcul
Atunci ar trebui sã se afiºeze ºi asta, bã nu vã speriaþi cã nu este ãsta preþu final, sînt posibile reduceri!
Aºa poti fi mulþi ca el, cînd vãd preþ mai mare, sã fugã din magazin rupînd pãmîntul, fãrã sã mai întrebe nimic.
Dar am impresia cã pe multe din firmele de la noi li se rupe în ... dacã îºi pierd 10 mii, 50 mii, 100 mii de clienþi.

Edited by MiculDexter, 25 June 2010 - 17:25.


#6
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

 al3csu, on 25th June 2010, 18:12, said:

din pretul e retentie se scade un anumit discount care variaza de la client la client in functie de valoarea facturilor, daca ai facturi mari ai sanse sa iei telefonul la jumatate din pretul de retentie :) , roaga pe cineva din magazin sa-ti faca un calcul
Pretu de retentie e mai mare decat la liber cu 21 lei  din care se scade suventia aferenta 51 E.
Ti se pare logic ca pentru a ramane in retea sa platesc mai mult decat ca si cum l-as lua fara abonemaent?

#7
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
bai frate, inteleg, e o diferenta de pret... da' totusi sunt 20 ron.

#8
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Sigur e vreo greseala, nici chiar ei nu pot fi atat de prosti!

#9
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

 kienny2003, on 25th June 2010, 19:42, said:

Pretu de retentie e mai mare decat la liber cu 21 lei  din care se scade suventia aferenta 51 E.
Ti se pare logic ca pentru a ramane in retea sa platesc mai mult decat ca si cum l-as lua fara abonemaent?

Scaderea de pret s-a produs doar la pretul de liber si de aceea ti se pare ciudat... pretul de retentie a ramas acelasi!
Daca vrei sa-l iei la liber bine, daca nu... roaga-i pe cei din magazin sa-ti aplice subventia la pretul de liber!
Aceeasi situatie se intalneste si la Nokia 3720 care acum costa 399 lei si are pret de retentie 445 lei.
Cosmote iti ofera aceeasi subventie, Germanos pastreaza preturile de retentie, Nokia scade preturile (motivul pentru care au scazut)... deci... unde este "nefidelizarea"?!

#10
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 d1ab0l33k, on 26th June 2010, 13:05, said:

Scaderea de pret s-a produs doar la pretul de liber si de aceea ti se pare ciudat... pretul de retentie a ramas acelasi!
Daca vrei sa-l iei la liber bine, daca nu... roaga-i pe cei din magazin sa-ti aplice subventia la pretul de liber!
Aceeasi situatie se intalneste si la Nokia 3720 care acum costa 399 lei si are pret de retentie 445 lei.
Cosmote iti ofera aceeasi subventie, Germanos pastreaza preturile de retentie, Nokia scade preturile (motivul pentru care au scazut)... deci... unde este "nefidelizarea"?!

Pai este ca omul nu mai cumpara telefonul si nu se mai fidelizeaza. Sau il ia la liber, iar rezultatul este acelasi.
Ar trebui sa ai un discount la pretul dn magazin:))

#11
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

 PORTOCAL, on 13th July 2010, 23:26, said:

Pai este ca omul nu mai cumpara telefonul si nu se mai fidelizeaza. Sau il ia la liber, iar rezultatul este acelasi.
Ar trebui sa ai un discount la pretul dn magazin:))

Mai bine taceai...
"Omul" inca "se fidelizeaza" doar ca scoate ceva mai multi bani din buzunar pentru 2 modele din peste 70 disponibile!

#12
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

 d1ab0l33k, on 15th July 2010, 02:07, said:

Mai bine taceai...
"Omul" inca "se fidelizeaza" doar ca scoate ceva mai multi bani din buzunar pentru 2 modele din peste 70 disponibile!
care 2 ca sunt mai multe inceraca sa le numeri mai cu atentie ori nu exista aceeas lista la toti partenerii cosmote?

#13
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 d1ab0l33k, on 15th July 2010, 02:07, said:

Mai bine taceai...
"Omul" inca "se fidelizeaza" doar ca scoate ceva mai multi bani din buzunar pentru 2 modele din peste 70 disponibile!


Eu zic ca mai bine taceai tu ca se vede treaba ca nu te pricepi.
Cand te duci in magazin, te duci pentru un anumit model de telefon nu asa aiurea.
Nu vad legatura cu cele 70 de modele, etc.
Ori lucrezi pe la Cosmote si incerci sa ne inveti pe noi ce si cum...

#14
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

 PORTOCAL, on 16th July 2010, 23:00, said:

Eu zic ca mai bine taceai tu ca se vede treaba ca nu te pricepi.
Cand te duci in magazin, te duci pentru un anumit model de telefon nu asa aiurea.
Nu vad legatura cu cele 70 de modele, etc.
Ori lucrezi pe la Cosmote si incerci sa ne inveti pe noi ce si cum...


Eu nu merg in magazin... astept sa vina el la mine! si nu mi-ai scris id-ul cu caractere mari neinspirat ca dovada a lipsei de atentie la detalii! :P
Care sunt sansele sa mergi exact dupa primul model Nokia fabricat in China (5630) sau dupa telefonul indestructibil care daca pica pe speaker nu mai este asa indestructibil (3720)?!
Dupa cum am mai scris si vad ca nu te obosesti sa citesti, preturile sunt mai mari la cateva modele nokia si sunt impuse de Nokia nu de Germanos/Cosmote!
Inainte sa postezi ai grija sa citesti tot thread-ul! Nu posta de dragul de a posta!

Edited by d1ab0l33k, 17 July 2010 - 03:22.


#15
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 d1ab0l33k, on 17th July 2010, 04:19, said:

Eu nu merg in magazin... astept sa vina el la mine! si nu mi-ai scris id-ul cu caractere mari neinspirat ca dovada a lipsei de atentie la detalii! :P
Care sunt sansele sa mergi exact dupa primul model Nokia fabricat in China (5630) sau dupa telefonul indestructibil care daca pica pe speaker nu mai este asa indestructibil (3720)?!
Dupa cum am mai scris si vad ca nu te obosesti sa citesti, preturile sunt mai mari la cateva modele nokia si sunt impuse de Nokia nu de Germanos/Cosmote!
Inainte sa postezi ai grija sa citesti tot thread-ul! Nu posta de dragul de a posta!

Nu stiu ce vezi tu ca nu ma obosesc eu sa citesc si, sincer, nu ma intereseaza.
Este clar sa o dai in stanga si in dreapta cu cat de tare sunt Cosmote si Germanos.
Ideea simpla, pe care a expus omul a fost ca, din punctul lui de vedere, ceea ce se intampla in magazin era o magarie. Si, de cele mai multe ori, pe client nu il intereseaza cauzele pe care acum incerci tu sa le explici.
Atunci astepta tu magazinul sa vina la tine si lasa abureala pe aici.
Si mai invata un lucru, domnule cu multa atentie la detalii: preturile nu pot fi impuse de Nokia si de nici un fel de producator. Conform legii, producatorul poate recomanda un pret dar este decizia comerciantului la ce pret vinde catre consumatorul final. Competition Law! Ring a bell?
Well, nu ma mira ca cei de la Cosmote nu se obosesc sa o citeasca... l

Deci din toate posturile tale nu ai reusit decat sa scoti in evidenta faptul ca da, omul are dreptate!
Tu vii aici cu o atitudine de atotstiutor: "Mai bine taceai", "Nu te obosesti sa citesti", "atentie la detalii" si alte magarii care arata gradul de educatie.
Telefoane indestructibile si bala bala. Omul era interesat de UN PRINCIPIU? GOT IT?

Edited by PORTOCAL, 17 July 2010 - 09:37.


#16
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

 PORTOCAL, on 17th July 2010, 10:35, said:

Nu stiu ce vezi tu ca nu ma obosesc eu sa citesc si, sincer, nu ma intereseaza.
Este clar sa o dai in stanga si in dreapta cu cat de tare sunt Cosmote si Germanos.
Ideea simpla, pe care a expus omul a fost ca, din punctul lui de vedere, ceea ce se intampla in magazin era o magarie. Si, de cele mai multe ori, pe client nu il intereseaza cauzele pe care acum incerci tu sa le explici.
Atunci astepta tu magazinul sa vina la tine si lasa abureala pe aici.
Si mai invata un lucru, domnule cu multa atentie la detalii: preturile nu pot fi impuse de Nokia si de nici un fel de producator. Conform legii, producatorul poate recomanda un pret dar este decizia comerciantului la ce pret vinde catre consumatorul final. Competition Law! Ring a bell?
Well, nu ma mira ca cei de la Cosmote nu se obosesc sa o citeasca... l

Deci din toate posturile tale nu ai reusit decat sa scoti in evidenta faptul ca da, omul are dreptate!
Tu vii aici cu o atitudine de atotstiutor: "Mai bine taceai", "Nu te obosesti sa citesti", "atentie la detalii" si alte magarii care arata gradul de educatie.
Telefoane indestructibile si bala bala. Omul era interesat de UN PRINCIPIU? GOT IT?
Foarte bine punctat scurt si la obiect.Mai nou cei de la cosmote sunt platiti la volumul de postari pe forum daca nu mai pot lua comisioane grase din contracte, ca de s-a  sfarsit mocangeala, acum isi umplu timpul cum pot

#17
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

 PORTOCAL, on 17th July 2010, 10:35, said:

Nu stiu ce vezi tu ca nu ma obosesc eu sa citesc si, sincer, nu ma intereseaza.
Este clar sa o dai in stanga si in dreapta cu cat de tare sunt Cosmote si Germanos.
Ideea simpla, pe care a expus omul a fost ca, din punctul lui de vedere, ceea ce se intampla in magazin era o magarie. Si, de cele mai multe ori, pe client nu il intereseaza cauzele pe care acum incerci tu sa le explici.
Atunci astepta tu magazinul sa vina la tine si lasa abureala pe aici.
Si mai invata un lucru, domnule cu multa atentie la detalii: preturile nu pot fi impuse de Nokia si de nici un fel de producator. Conform legii, producatorul poate recomanda un pret dar este decizia comerciantului la ce pret vinde catre consumatorul final. Competition Law! Ring a bell?
Well, nu ma mira ca cei de la Cosmote nu se obosesc sa o citeasca... l

Deci din toate posturile tale nu ai reusit decat sa scoti in evidenta faptul ca da, omul are dreptate!
Tu vii aici cu o atitudine de atotstiutor: "Mai bine taceai", "Nu te obosesti sa citesti", "atentie la detalii" si alte magarii care arata gradul de educatie.
Telefoane indestructibile si bala bala. Omul era interesat de UN PRINCIPIU? GOT IT?

Nu sustin ca sunt tari... doar vorbesc in cunostinta de cauza!
Ideea pe care "a expus omul" e ca... astea sunt preturile... pana la urma Cosmote nu impune celor de la Germanos sa acorde subventii suplimentare!
Nokia sau orice alta companie/furnizor mare poate sa impuna preturi (nu conteaza cum)... chiar daca legal "doar" recomanda! Daca esti asa slab si vezi doar "suprafata" unei probleme... e problema ta!

kienny2003, poti face si altceva decat sa aprobi ce gandesc altii?!
Daca as lucra la Cosmote macar as lua bani pentru postat... nu as pierde timpul ca tine!

#18
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 d1ab0l33k, on 18th July 2010, 04:21, said:

Nu sustin ca sunt tari... doar vorbesc in cunostinta de cauza!
Ideea pe care "a expus omul" e ca... astea sunt preturile... pana la urma Cosmote nu impune celor de la Germanos sa acorde subventii suplimentare!
Nokia sau orice alta companie/furnizor mare poate sa impuna preturi (nu conteaza cum)... chiar daca legal "doar" recomanda! Daca esti asa slab si vezi doar "suprafata" unei probleme... e problema ta!

kienny2003, poti face si altceva decat sa aprobi ce gandesc altii?!
Daca as lucra la Cosmote macar as lua bani pentru postat... nu as pierde timpul ca tine!

Nu stiu de ce si la ce te obosesti sa raspunzi, really!
Deja vad ca iei chestia asta persoanal si tot o duci aiurea...
Ti-am explicat si anterior, nu ma intereseaza ca esti ne-educat si vrei sa faci pe interesantul aici.
Tine-ti frustrarile acasa si nu le mai expune pe internet. E plina Romania cu din astia ca tine: zmei pe forumuri si in rest... Dzeu cu mila.

Din toate posturile tale de pana acum nu reiese decat ca reteaua Cosmote este cea mai tare si ca viitorul suna bine :) :) :)
Situatia de pe teren te contrazice asa ca haide, fa un pic de liniste!
Ai tot trancanit pe aici ca e misto ca toti suntem prosti si depasiti.. ai terminat? Ca poate se mai discuta si altceva pe aici in afara ideilor pe care le tot expui cu obstinenta.

Edited by PORTOCAL, 18 July 2010 - 09:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate