Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

Animal de companie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14 răspunsuri în acest subiect

#1
VanRacidh

VanRacidh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2010
Salut,

Am o prietena foarte speciala la care tin mult. Din pacate, sunt obligat sa parasesc tara pentru o perioada. As vrea sa-i las ceva care sa-i aminteasca de mine..., dar ceva viu. :) Vreau sa-i las un animalut de companie, care, daca se poate, sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- sa fie micut, simpatic, foarte scump si sa se indragosteasca oricine de el numai daca il vede
- sa nu faca mizerie
- sa nu necesite foarte multa atentie, sa nu umble prin casa (de exemplu, exclus caini sau pisici)
- sa nu faca zgomote (deci, exclus canarii sau papagalii)
- sa nu fie foarte scump... bugetul meu nu este tocmai mare
- sa nu-si puna parintii ei mainile in cap cand il vor vedea (dimensiunile acestuia ar trebui sa fie mici).


M-am gandit la un acvariu (ft. mic) cu un pestisor. Dar nu stiu de unde sa cumpar ceva de calitate, nu stiu ce peste sa cumpar (ceva special, un "model" de calitate, care sa impresioneze, sa-i placa, sa o cucereasca)... Sau un hamster, dar deja implica mizeria, atentia deosebita pe care o necesita... Nu mi-ar placea. Totodata, ar fi frumos un animalul pufos...

Fetelor de 18-20 de ani, ma puteti ajuta? :) Ce v-ar placea sa primiti de la un prieten, dar sa nu va deranjeze parintii? Ca idee, dintre "pisica" si "caine", ea a ales pisica, dar nu stiu cat de folositoare va este aceasta informatie... intrucat eu nu vreau sa iau pisica sau caine din motivele enuntate mai sus. Totusi, reiese ca ii plac animalutele prietenoase, finute, scumpe, dragastoase, nu cele agresive...

Astept sfaturi de la oricine crede ca ma poate ajuta cu o idee, cu un link, cu un magazin... Multumesc mult de tot!!!

#2
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 914
  • Înscris: 09.03.2010

 VanRacidh, on 23rd June 2010, 20:13, said:

Am o prietena foarte speciala la care tin mult. Din pacate, sunt obligat sa parasesc tara pentru o perioada. As vrea sa-i las ceva care sa-i aminteasca de mine..., dar ceva viu. :) Vreau sa-i las un animalut de companie,
eu sunt un animal dragut... nu vrei sa ne faci cunostinta???

#3
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 08.05.2010
Un hamster! Dar eu sunt oarecum subiectiva ca am deja doi acasa.
In pricipiu nu prea merge un acvariu micut asa cum vrei tu. Trebuie sa ai loc pentru toate instalatiile menite sa il tina in viata.. si nu sunt putine. Te-ar ajunge la cateva milioane lejer, iar pe dansa ar duce-o cam mult ingrijirea.
Nici un hamster nu e prea ieftin, ca ma gandesc ca nu vrei sa ii dai doar animalul. Ii trebuie o cusca destul de mare ca sa nu ii chinui. Minim 70x40. Inaltimea nu e relevanta. Daca te hotarasti pe un hamster ti-as putea indica exact produsele de care ai nevoie.. bineinteles de calitate buna.
Partea proasta e ca un hamster traieste doar 2-3 ani.. cam putin. Ai mai putea considera porcusori de guineea(dar ei se tin doar in pereche de acelasi sex).

#4
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 233
  • Înscris: 23.05.2007

 VanRacidh, on 23rd June 2010, 19:13, said:

Salut,

Am o prietena foarte speciala la care tin mult. Din pacate, sunt obligat sa parasesc tara pentru o perioada. As vrea sa-i las ceva care sa-i aminteasca de mine..., dar ceva viu. :) Vreau sa-i las un animalut de companie, care, daca se poate, sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- sa fie micut, simpatic, foarte scump si sa se indragosteasca oricine de el numai daca il vede
- sa nu faca mizerie
- sa nu necesite foarte multa atentie, sa nu umble prin casa (de exemplu, exclus caini sau pisici)
- sa nu faca zgomote (deci, exclus canarii sau papagalii)
- sa nu fie foarte scump... bugetul meu nu este tocmai mare
- sa nu-si puna parintii ei mainile in cap cand il vor vedea (dimensiunile acestuia ar trebui sa fie mici).


M-am gandit la un acvariu (ft. mic) cu un pestisor. Dar nu stiu de unde sa cumpar ceva de calitate, nu stiu ce peste sa cumpar (ceva special, un "model" de calitate, care sa impresioneze, sa-i placa, sa o cucereasca)... Sau un hamster, dar deja implica mizeria, atentia deosebita pe care o necesita... Nu mi-ar placea. Totodata, ar fi frumos un animalul pufos...

Fetelor de 18-20 de ani, ma puteti ajuta? :) Ce v-ar placea sa primiti de la un prieten, dar sa nu va deranjeze parintii? Ca idee, dintre "pisica" si "caine", ea a ales pisica, dar nu stiu cat de folositoare va este aceasta informatie... intrucat eu nu vreau sa iau pisica sau caine din motivele enuntate mai sus. Totusi, reiese ca ii plac animalutele prietenoase, finute, scumpe, dragastoase, nu cele agresive...

Astept sfaturi de la oricine crede ca ma poate ajuta cu o idee, cu un link, cu un magazin... Multumesc mult de tot!!!

Nu cred ca exista animal de companie sa satisfaca toate cerintele tale.

Laster EDIT : Un tantar roz.

Editat de MasterLord, 23 iunie 2010 - 20:47.


#5
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 878
  • Înscris: 30.03.2006
un chinchila?

#6
VanRacidh

VanRacidh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2010
@shh: da, chiar m-ar interesa. Cred ca un hamster iau. As vrea sa stiu de ce produse am nevoie, unde le gasesc, dar, mai ales, unde gasesc un hamster dragut. :)

@khazar: ce e ala? :D

Editat de VanRacidh, 25 iunie 2010 - 16:42.


#7
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.765
  • Înscris: 16.07.2007
Vezi ca exista catel electronic. Latra, da din coada, dar nu face pisu si caca iar cind te-ai saturat de el ii scoti bateria. E cel mai potrivit mai ales ca nu stii daca va fi sau nu incintata de ideea ta, de a lasa pe capul ei ceva care necesita ingrijire.

Editat de fezo, 25 iunie 2010 - 22:41.


#8
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 571
  • Înscris: 01.12.2007
ba, jnebuun??
abia ai deschis un topic exact cu tema asta :))

#9
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.887
  • Înscris: 03.05.2007
i-a tremurat putin mina... :D

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.342
  • Înscris: 14.06.2006
Poti cumpara o veverita.

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004

 Slickutz, on 26th June 2010, 19:20, said:

ba, jnebuun??
abia ai deschis un topic exact cu tema asta :))

Lasa bah nu-ti fa probleme, daca te vrea, te gaseste si-asa. Dupa cum arati in poza aia, pari candidatu' ideal  :lol:

#12
VanRacidh

VanRacidh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2010

 vata_pa_batz, on 26th June 2010, 20:27, said:

Lasa bah nu-ti fa probleme, daca te vrea, te gaseste si-asa. Dupa cum arati in poza aia, pari candidatu' ideal  :lol:


Nu prea am inteles mesajele astea, la ce va referiti?

#13
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.887
  • Înscris: 03.05.2007
La avatarul unora.

#14
VanRacidh

VanRacidh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 19.03.2010
Ce-as putea sa iau, pana la urma?

#15
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 705
  • Înscris: 06.11.2005
O sopirla

Vorbind serios, gindeste-te bine daca persoana in cauza are vreo placere in a avea animal de companie: unul care sa nu latre, sa nu miaune, sa nu faca mizerie, nu crezi ca mai bine-i iei o pereche de cercei?
sau un lantisor cu medalion in forma de animal?
Din animalele de companie cel mai bine e tot un ciine sau o pisica. Chiar daca vor afara, sint cel mai usor de intretinut si sint instinctiv atasate de casa si stapin. Poti sa iei un ciine mic, un bichon sau un caniche mic - caniche-ul e foarte jucaus si plin de viata; si nu lasa par ca o pisica

Dar mie mi se pare ca vorbim ca sa ne aflam in treaba. Ia-i un lantisor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate