Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Samsung Galaxy S vs. Iphone 4 vs. HTC Desire vs Samsung Wave vs. Nokia N8 vs. Sony Ericsson XPERIA X10

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

Poll: Samsung Galaxy vs. Iphone 4 vs. HTC Desire vs Samsung Wave vs. Nokia N8 vs. Sony Ericsson XPERIA X10 (381 member(s) have cast votes)

Care este cel mai performant ?

  1. Samsung Galaxy S (137 votes [35.96%])

    Percentage of vote: 35.96%

  2. Iphone 4 (88 votes [23.10%])

    Percentage of vote: 23.10%

  3. HTC Desire (57 votes [14.96%])

    Percentage of vote: 14.96%

  4. Samsung Wave (29 votes [7.61%])

    Percentage of vote: 7.61%

  5. Nokia N8 (41 votes [10.76%])

    Percentage of vote: 10.76%

  6. Sony Ericsson XPERIA X10 (29 votes [7.61%])

    Percentage of vote: 7.61%

Vote Guests cannot vote

#289
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Te inseli , eu recunosc ce probleme are iphone si ce nu imi place la el, pe cand fanatici samsung cred ca detin telefonul suprem.
Nu o data am laudat alte marci si am recomandat si altceva .

#290
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Te roade gelozia, asa-i? Lasa ca trece. Tu in loc sa blamezi Samsung mai bine roaga-te sa le de celor de la Apple ceva componente, ca altfel ramaneti fara jucaria suprema (pt voi, fanii marului) anul acesta :lol:

#291
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010

 MUR_I0NUT, on 14th February 2011, 13:55, said:

Te roade gelozia, asa-i? Lasa ca trece. Tu in loc sa blamezi Samsung mai bine roaga-te sa le de celor de la Apple ceva componente, ca altfel ramaneti fara jucaria suprema (pt voi, fanii marului) anul acesta :lol:

Eu zic sa multumiti toti astia cu Samsunguri, ca "marul suprem" va da atatea idei cand apare, ca sa le implementati si voi in plasticele voastre, e adevarat, le implementeaza mai prost la voi, dar na... macar le aveti  :thumbup:

#292
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 xxz, on 14th February 2011, 17:14, said:

Eu zic sa multumiti toti astia cu Samsunguri, ca "marul suprem" va da atatea idei cand apare, ca sa le implementati si voi in plasticele voastre, e adevarat, le implementeaza mai prost la voi, dar na... macar le aveti  :thumbup:
Asa este. Ce sa facem, la toti ne e greu....

#293
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

 xxz, on 14th February 2011, 16:14, said:

Eu zic sa multumiti toti astia cu Samsunguri, ca "marul suprem" va da atatea idei cand apare, ca sa le implementati si voi in plasticele voastre, e adevarat, le implementeaza mai prost la voi, dar na... macar le aveti  :thumbup:
Adevarul e ca singurul minus de care va puteti lega este carcasa din plastic. Practic tu ti-ai luat aifon 4 pt. cum arata, nu pt. ce stie sa faca, ca altfel ti-ai fi dat seama cu nu stie mai mult decat Galaxy S ;)
Sa stii insa ca plasticul lui Galaxy S nu e mai putin rezistent decat sticla de pe aifon 4 (mai putin estetic doar). Ma gandesc ca la o scapare pe ciment, mai repede se sparge sticla de pe spatele aifonului, decat plasticul de pe Galaxy S.
Din ce am citit prin zona, 60% din componentele aifonului sunt produse de Samsung, mai pui si dysplay-ul retina cu care se lauda apple, care e produs de LG si iti dai seama ca contributia apple este la carcasa si soft ;)
Deci unde e diferenta aia atat de mare care se reflecta in pret?

Edited by Florinbv, 14 February 2011 - 16:41.


#294
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010

 Florinbv, on 14th February 2011, 16:35, said:

Adevarul e ca singurul minus de care va puteti lega este carcasa din plastic. Practic tu ti-ai luat aifon 4 pt. cum arata, nu pt. ce stie sa faca, ca altfel ti-ai fi dat seama cu nu stie mai mult decat Galaxy S ;)
Sa stii insa ca plasticul lui Galaxy S nu e mai putin rezistent decat sticla de pe aifon 4. Ma gandesc ca la o scapare pe ciment, mai repede se sparge sticla de pe spatele aifonului, decat plasticul de pe Galaxy S.
Din ce am citit prin zona, 60% din componentele aifonului sunt produse de Samsung, mai pui si dysplay-ul retina cu care se lauda apple, care e produs de LG si iti dai seama ca contributia apple este la carcasa si soft ;)
Deci unde e diferenta aia atat de mare care se reflecta in pret?

Pai zi-mi tu ce are Galaxy S peste iPhone... Plasticul ala care joaca, scartaie etc eu la asta ma refeream. Mi-am luat iPhone pentru ca e fluid prin meniu, simplu de utilizat, comod, bine optimizat, aplicatii, ecran, constructie etc... Nu stiu ce sariti sus si tare ca Android nu stiu ce face, ca si pentru iPhone exista jailbreak, dar nu avem nevoie de asa multe customizari, lag-fix-uri ca sa il putem folosi cum vrem.
Pai daca tot sunt facute de Samsung si LG de ce nu le implementeaza si ei in telefoanele lor? Pentru ca Apple vine cu ideea, el spune cum se construiesc, le breveteaza, si Samsung/LG produc. Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu Samsung(cu LG recunosc, am, e un rahat dupa parerea mea), am multe electronice de la Samsung. Dar la capitolul telefon, pararea mea ca iPhone este peste. Si prin simplul fapt ca Samsung implementeaza ce implementeaza Apple la inceput si ca incearca sa fie iPhone-killer, si nu invers, consider ca iPhone e mai bun.

#295
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 Florinbv, on 14th February 2011, 16:35, said:

Din ce am citit prin zona, 60% din componentele aifonului sunt produse de Samsung, mai pui si dysplay-ul retina cu care se lauda apple, care e produs de LG si iti dai seama ca contributia apple este la carcasa si soft ;)
Imi place de fanii Apple ca desi stiu ca la faza asta ii inchidem, tot insista pe alte chestii, cum ar fi carcasa din plastic. Apoi sincer, decat sa tot stau in tensiune ca daca imi scapt telefonul ce se intampla, prefer sa fie o carcasa din plastic de 50 de lei (atata costa una noua :coolspeak: ) decat sa umblu pe la garantii si alte cacaturi, sa imi schimbe sticla vietii. Asta daca o schimba, daca nu, esti bun de plata si nu stiu de ce am impresia ca numai ieftin nu e.
A, sau mai exista solutia sa puna un bumper. Wait, ala oricum tre sa-l poarte, altfel nu au semnal la telefoane. Ce tare...  :lol:

#296
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010

 MUR_I0NUT, on 14th February 2011, 16:50, said:

Imi place de fanii Apple ca desi stiu ca la faza asta ii inchidem, tot insista pe alte chestii, cum ar fi carcasa din plastic. Apoi sincer, decat sa tot stau in tensiune ca daca imi scapt telefonul ce se intampla, prefer sa fie o carcasa din plastic de 50 de lei (atata costa una noua :coolspeak: ) decat sa umblu pe la garantii si alte cacaturi, sa imi schimbe sticla vietii. Asta daca o schimba, daca nu, esti bun de plata si nu stiu de ce am impresia ca numai ieftin nu e.
A, sau mai exista solutia sa puna un bumper. Wait, ala oricum tre sa-l poarte, altfel nu au semnal la telefoane. Ce tare...  :lol:

La fel de bine tu esti un fan-boy Samsung  :coolspeak:  Aspectul legat de componente l-am descris mai sus, daca citeai. Problema cu semnalul ce sa zic... E singuru aspect de care va legati voi, eu personal nu o intampin, stiu, tu da, pentru ca nu ai iPhone si asa ai vazut tu pe youtube. La fel cauta pe youtube si despre Galaxy S death grip, o sa fii surprins :naughty:  Si despre carcasa, 50 lei dai, 50 face, eu macar nu stau sa o lipesc cu scotch sa nu imi cada cu tot cu baterie  :peacefingers: Si tot nu mi-ai spus ce are Galaxy S peste iPhone.

#297
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Nu pui bine problema prietene... Nu Galaxy S trebuie sa aibe in plus ci aifonul ca ala-i aproape dublu ca pret ;)
Aia cu scotchul e penibila rau de tot... las-o jos ca macane...

Edited by Florinbv, 14 February 2011 - 18:14.


#298
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
[ http://d3uwin5q170wpc.cloudfront.net/photo/73530_700b_v2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 14 February 2011 - 17:52.


#299
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 xxz, on 14th February 2011, 17:01, said:

La fel de bine tu esti un fan-boy Samsung
Bine, asa-i cum zici tu. Deocamdata eu am un telefon Samsung cu majoritatea componentelor facute de Samsung. Tu ai un telefon Apple cu majoritatea componentelor facute de Samsung.
Ce zici de asta? Nimic, nu? Normal, nici nu ai ce zice. :scratchchin:

 don_dannielo, on 14th February 2011, 17:51, said:

Deci...ori nu vad eu bine, ori nu vezi tu. Nu de alta, dar eu nu vad nici o asemanare intre telefoanele alea. Configuratii diferite ale butoanelor, camerele din fata plasate altfel, grilele difuzoarelor altfel etc. Acuma, ca toate sunt touchscreen....asta e. Cata inovatie poate face Samsung in asta?

Sau poate fac  :naughty: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f8S8tbQMp2k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hai, repetati in cor dupa mine: Apple, HTC si restul nu stiu d-astea. :lol:

#300
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Esti atat de fixat pe Samsung, ca nici nu vezi altceva. Tu ai un telefon Samsung copiat dupa iPhone la toate capitolele, design, sistem de operare, tot ce scoate Apple, apare si la voi, invers nu si ai impresia ca Samsung e buricul pamantului. Discutia cu tine nu are nici un rost, nu-mi dau seama daca tu chiar nu vezi, sau nu vrei sa vezi cine pe cine copiaza, Samsung pe Apple sau Apple pe Samsung.  Si nu uita ca daca nu era iPhone si acum ti se parea n95 un varf de gama  :thumbup: Si despre componente, chiar daca le fabrica Samsung, brevetate de Apple, tot nu sunt in stare sa le faca si pentru ei  :console:  Dar, nu-i nimic, tu esti diferit, nu ai aifon, ca nu ie bun, tu ai Android ca ie mai bun si nu ie asa scump... hai sa fim seriosi  :rolleyes:

Edited by xxz, 14 February 2011 - 19:50.


#301
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 xxz, on 14th February 2011, 19:49, said:

Tu ai un telefon Samsung copiat dupa iPhone la toate capitolele, design, sistem de operare...
Daca in conceptia ta SGS-ul e copiat dupa iPhone, inseamna ca toata lumea copiaza iPhone. In concluzie, in conceptia ta, toata lumea se invarte in jurul iPhone-ului. Hai sa-ti zic ceva: trezeste-te la realitate, nu e chiar asa.
De fapt, oricare dintre copiile astea de iPhone e mai buna decat iPhone-ul insusi.

Attached Files


Edited by MUR_I0NUT, 14 February 2011 - 20:24.


#302
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010

 MUR_I0NUT, on 14th February 2011, 20:24, said:

Daca in conceptia ta SGS-ul e copiat dupa iPhone, inseamna ca toata lumea copiaza iPhone. In concluzie, in conceptia ta, toata lumea se invarte in jurul iPhone-ului. Hai sa-ti zic ceva: trezeste-te la realitate, nu e chiar asa.
De fapt, oricare dintre copiile astea de iPhone e mai buna decat iPhone-ul insusi.

De ce sunt mai bune? Ca sunt mai ieftine si ca nu sunt "legate de iTunes"? :lol: Tot intreb, ce aduce asa inovator SGS, ce functii nemaivazute in lumea Apple are el, cu ce e mai bun? Chiar te rog sa imi raspunzi ca am mai pus intrebarea asta si nici un fan-boy Android nu a raspuns  :thumbup:

#303
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 xxz, on 14th February 2011, 20:34, said:

cu ce e mai bun? Chiar te rog sa imi raspunzi ca am mai pus intrebarea asta si nici un fan-boy Android nu a raspuns  :thumbup:
Ecran mai mare si mai bun, procesor la 1 Ghz fata de 800 Mhz la I4, GPU mai bun, sistem de operare cu posibilitati infinite de cuustomizare si liber, nu incatusat ca la I4, baterie detasabila, slot pt card de memorie, MicroUsb (nu stiti voi d-astea), transfer de fisiere prin Bluetooth nativ (nu stiti voi d-astea) si culmea, mai ieftin. Mai vrei? :naughty:

PS  Nu mai pomenesc faptul ca pot naviga pe net cum scrie la carte, cu Flash, ca te fac sa plangi.

#304
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010

 MUR_I0NUT, on 14th February 2011, 21:14, said:

Ecran mai mare si mai bun, procesor la 1 Ghz fata de 800 Mhz la I4, GPU mai bun, sistem de operare cu posibilitati infinite de cuustomizare si liber, nu incatusat ca la I4, baterie detasabila, slot pt card de memorie, MicroUsb (nu stiti voi d-astea), transfer de fisiere prin Bluetooth nativ (nu stiti voi d-astea) si culmea, mai ieftin. Mai vrei? :naughty:

PS  Nu mai pomenesc faptul ca pot naviga pe net cum scrie la carte, cu Flash, ca te fac sa plangi.

Ecran mai mare si e incomod(telefon mai mare), rezolutie mai proasta, procesor de 1Ghz (se presupune ca la iphone e subtactat la 800Mhz), sistem de operare copiat de la iOS, prost optimizat, la iphone exista jailbreak, baterie detasabila nu vad rostul, ca nu vreau sa imi scartaie carcasa, la card ma bucuram cand aveam Motorola E398, ca nu aveam memorie interna, MicroUSB e mai lent decat 30PIN port, bluetooth nu ma intereseaza, am net, cablu de date etc, si totusi si jailbreak. Cu flash se misca telefonul ca dracu', avem si noi browser cu flash totusi(Skyfire). A da, la voi degeaba aveti nu stiu ce procesor, ram etc daca e prost optimizat androidu, si nu aveti aplicatii ca sa folositi tot HW. Pe hartie degeaba aveti. Am vazut ca si cu tot dual-coru de la SGS2 tot e lag in meniu, la iPhone cu single-core si de 600 e fluent telefonul, dar stai sa ghicesc, nu va intereseaza asta nu?:lol: Bine ca au bagat in I4 giroscop, ca sa aveti si voi acum, bine, nu aveti ce face cu el ca nu sunt aplicatii dar na...Si parca am zis nu(?), dar ce conteaza, mai zic, e un plastic chior, cu lag prin meniu etc. Dar ce mai conteaza toate astea cand poti sa trimiti muzica prin BT :lol:

Edited by xxz, 14 February 2011 - 21:51.


#305
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

 MUR_I0NUT, on 14th February 2011, 13:55, said:

Te roade gelozia, asa-i? Lasa ca trece. Tu in loc sa blamezi Samsung mai bine roaga-te sa le de celor de la Apple ceva componente, ca altfel ramaneti fara jucaria suprema (pt voi, fanii marului) anul acesta :lol:

Sa ma roada gelozia de ce?  Ca am avut bani sa imi iau doua galaxy si am preferat altceva? :)
Cred ca voi trebuie sa va ruagati la Steve Jobs sa aduca mai multe inovatii ca sa le aveti si voi in Samsungul vostru.

Asa dupa tine din imaginea de mai jos care pe care copie? Macar daca erau insiprati sa puna si ei un led flash la camera ..dar daca 3GS nu are..de ce sa aiba Galaxy? doar trebuie sa fie copie fidela.

Attached Files


Edited by tkd29, 14 February 2011 - 23:20.


#306
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
Mai, eu de cand am Iphone orice altceva mi se pare o mizerie. Chiar mi-am mai luat alte telefoane si tot mizerii mi se par. Alaltaieri am mai luat si-o Nokie ca mi-era dor de ei, acu' incerc s-o plasez :P Adica nah, chiar sunt un pic fan Apple! Da' voi o dati in obsesii, parca Steve Jobs e tata, sa-mi bip una! Nu mai zic ca MUR probabil isi doreste sa fie ingropat cu amarasteanu' ala de Samsungi :D

Nu vad de ce chinuiti sa va convingeti atat unii pe altii? Aia care apreciaza telefonu' 'eftin cu plastic 'eftin da' ecranu' mare (manca-tz-ash ^_^) n-o sa inteleaga niciodata
de ce Iphone 4 are rezolutia asa mare, ca el n-are nevoie la sapa de rezolutie mare si nu se prinde ca la unu' se vede pixelu' si la altu' nu. Si materialele de calitate nu conteaza ca si alea probabil se fac praf daca le scapa de pe bordul tractorului ^_^

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate