Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

De unde sa iau un host ?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
redhost

redhost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2007
Pe baza volumului de solicitari pe care le primim pentru suport ar fi suficienta o singura persoana cu o norma de 4 ore dar suntem in prezent 3 persoane care ne ocupam de suport (tocmai pentru ca mai avem si noi vietile noastre). Iar noaptea chiar nu ne vin request-uri (cred ca vine cand si cand - odata la o saptamana sau 10 zile - un mail) si nu ar avea sens sa tinem un om treaz pentru 3 request-uri (fara exagerare) pe luna. Serverele sunt monitorizate din 2 locatii: un server Nagios si SiteUptime.com si exista 2 persoane desemnate sa se ocupe de probleme de server si asta se face 24/24 in orice zi din an.

Ca o simpla teorie cred ca un sistem de ticketing este necesar atunci cand nu se reuseste rezolvarea problemei din prima. Sigur ca mai sunt si asemenea situatii dar sunt foarte rare si atunci e necesara o abordare mai directa (daca ai o nelamurire suni rapid clientul si nu stai dupa mail sau dupa ticket). O alte teorie de-a mea ar fi ca numarul de cereri de suport este direct proportional cu numarul de probleme si invers proportional cu calitatea serviciului. In 99% din situatii pentru noi functioneaza bine aceasta abordare. Cel mai probabil la un moment dat vom avea si asa ceva dar nu este pe lista de prioritati.

Edited by redhost, 23 June 2010 - 09:11.


#56
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Numarul de solicitari este direct proportional cu numarul de clienti.
Si direct proportional cu varietatea serviciilor.

#57
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am vrut sa reiau intrebarea pusa de cel ce a deschis topicul... dar nu stiu daca voi fi mai lamurit sau daca mai poate cineva sa dea un sfat, o indrumare, o indicatie dupa cate s-au scris pe aici
in mare... as avea nevoie de host pentru un site de aprox 10MB cu un singur formular (dar suportul PHP nu e obligatoriu) si o singura casuta de email (nimic complicat)
siteul se adreseaza exclusiv vizitatorilor din RO (situati in zona Ilfov) (trafic max 100/zi) deci concluzionez ca m-ar avantaja servere aflate in RO...
am avut experiente neplacute pe hosturi free... respectiv site virusat... bannat de google, etc deci nu mai vreau asa ceva
acum siteul e la myx de unde vreau sa plec pentru ca au marit preturile si au modificat pachetele
de preferat furnizorul de servicii sa fie din RO... macar pentru usurinta in comunicare
astept un sfat... de fapt speram sa pot alege dintre mai multi provideri pe baza ofertelor si feedbackului dar nu stiu daca este posibil

#58
voxx

voxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 29.03.2007
Webfactor pachetul Personal la 12€ pe an. 500MB spatiu, 100 adrese de email si trafic 20GB .Am de vreo 2 ani host de la ei si nu am ce sa le reprosez.Suport, servicii de nota 10 :) .

#59
razielkernel

razielkernel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.07.2010
Va pot ajuta pe amandoi cu urmatoarele facilitati:

- Interfata de administrare
- 300MB spatiu (negociabil)
- Casute de mail (numar negociabil)
- PHP 5.1.6
- MySQL 5.0.77
- BIND 9.3.6
- PhpMyAdmin 3.2.5
- suport Perl, Python, Ruby pentru avansati
- suport wml, pentru protocol WAP
- acces FTP
- trafic nelimitat (in limita bunului simt)
- multe altele

Ma puteti contacta la adresa Email din profil.

Am uitat sa precizez: totul este free.

Edited by razielkernel, 13 July 2010 - 00:40.


#60
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mersi frumos dar am rezolvat momentan
totusi... care-i beneficiul tau?
suntem destul de maturi ca sa stim ca nimic nu e free pe lumea asta :D
masinile alea consuma... SO costa... serverele in sine costa, teava de net costa, supravegherea, intretinerea, administrarea, etc

#61
razielkernel

razielkernel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.07.2010
Beneficiul este experienta personala si dorinta de a lucra cu oamenii. Castigurile vin din alte surse. Uite ca unele lucruri sunt gratis pe lumea asta. Daca te razgandesti, contacteaza-ma pe mail. Nu prea intru pe forumuri.

#62
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
eu am la edomenii si sincer sunt cam dezamagit
prea des site'ul meu nu functioneaza etc ..
cred ca incep sa caut alt host deoarece m'am cam saturat sincer

#63
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 gupi, on 20th June 2010, 16:28, said:

@LensFlare

las-o mai domol cu afirmațiile gratuite.
Dacă vrei să te plângi de un anumit furnizor, fă-o la ANPC.

Nu cred ca esti in masura sa faci analize pertinente asupra ofertelor de servicii din Romania sau altundeva.
Eventual, poti --in cel mai bun caz-- sa vii cu exemple din experienta personala (daca asa ceva exista).

Clar ?

Din experienta personala recomand cu caldura sa evitati smart-hosting sau cel putin sa nu cumparati domenii prin ei (Crotal ii zice la firma lor). Am avut vreo 5 site-uri la ei, mergeau din ce in ce mai prost si cautam sa ma mut, baietii s-au prins ca vreau sa plec si ce credeti ca au facut? Au inceput prin a scoate din CPanel optiunea de "backup" pentru a imi ingreuna mutarea iar apoi pur si simplu mi-au furat domeniile. Avand acces la datele de administrare, fiind luate prin ei, le-au schimbat. Fara acces acolo nu puteam sa schimb DNS-urile. Am preferat sa pierd acele domenii decat sa le mai dau vreun ban si m-am mutat cu ce am putut.
Cred ca numai in lumea a 3 a mai beneficiezi de astfel de servicii de hosting....

#64
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006
Mai nou cei de la smart-hosting.ro, aka Crotal, fura si continut web, nu doar domenii. Pentru ca am refuzat sa prelungesc un domeniu prin ei, mi-au schimbat parola de la contul de hosting si au sters niste fisiere importante de pe site astfel incat site-ul nici nu e sters dar nici nu e functional. Probabil s-au gandit ca asa imi fac probleme cu duplicate content daca imi refac site-ul pe un alt domeniu.
Niste gainari ordinari....

#65
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
In general, se foloseste functia de "suspend account" si functia asta, iti schimba toate parolele. Nu vad de ce sa iti faci site-ul pe alt domeniu; iti schimbi NS-urile si il muti pe alt host.

PS: Nu ti-ai facut backup ? In general panourile de control ofera aceasta optiune.

#66
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 CuteGuy, on 23rd July 2010, 11:43, said:

In general, se foloseste functia de "suspend account" si functia asta, iti schimba toate parolele. Nu vad de ce sa iti faci site-ul pe alt domeniu; iti schimbi NS-urile si il muti pe alt host.

Da, dar pentru asta trebuie sa ai acces la contul de administrare al domeniului, domeniu pe care tot prin ei mi l-am luat si la care au schimbat de asemeni datele (inainte figuram eu la "owner" cand dadeam whois, acum sunt ei). Cica il lasa sa expire sa il pot lua eu dupa aceea, mersi dar asta inseamna sa astept 2 luni pana cand va fi disponibil din nou, am preferat sa cumpar varianta cu .ro si sa mut site-ul acolo.

 CuteGuy, on 23rd July 2010, 11:43, said:

PS: Nu ti-ai facut backup ? In general panourile de control ofera aceasta optiune.

In general dar nu si la astia. Au avut si ei la inceput dar cand au vazut ca le pleaca clientii au scos aceasta optiune. Oricum site-ul meu era mic si l-am mutat manual dar a ramas activ si vechiul site unde cum spuneam, nu am acces.

In total mi-au distrus 3 site-uri, domenii cumparate de mine pe care s-au facut ei proprietari in momentul in care le-am cerut datele de acces pentru a ma muta la altii. Sa tot cumperi hosting de la ei....

Edited by turcoctonul, 25 July 2010 - 17:31.


#67
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
Asta e unul din motivele pentru care niciodata nu imi cumpar domeniile de unde-mi iau hosting.
Prefer sa le iau direct de la rtold sau register chiar daca pretul este mult mai mare iar hosting-ul prefer acasa sau in afara tarii in functie de nevoie. Sunt programator de 9 ani si niciodata nu am recomandat vreunui client sa-si ia domeniu din alta parte decat rotld.

Romanul pentru bani si-ar viola si mama.
Iar eu pentru munca mea, matur cu ei pe jos.
Nu stiu cum de eu nu nimeresc hapciupalitici d-astia aici in Romania care sa-mi faca asa ceva... ca-i duc la padure cu tot cu sediu si apoi le cer banii pe benzina consumata.

Se vede dupa pagina lor ca sunt vai de ei:
- text formating habar n-au
- de noborder la imagini nu au auzit
- amplasare js habar n-au
- ei se cred portal de si-au pus script trafic (pe langa analytics)
Mai ofera si servicii de webdesign  :roflmaofast:
Nu au nimic cu tenta profesionala.

Poti sa faci portretul robot la patron numai dupa site-ul lor.

Am avut si eu o experinta de genul asta si culmea: cu un hosting din New York. Nu mai sufar astfel de oameni indiferent ca sunt americani sau romani. Astia care-si bat joc de munca altora, trebuie dusi la padure si legati de copac.

Edited by Metallman, 29 July 2010 - 05:35.


#68
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 Metallman, on 29th July 2010, 06:27, said:

Nu stiu cum de eu nu nimeresc hapciupalitici d-astia aici in Romania care sa-mi faca asa ceva... ca-i duc la padure cu tot cu sediu si apoi le cer banii pe benzina consumata.

Avand in vedere ca au fost niste site-uri mici am zis ca nu merita efortul (sediul lor nu e in orasul meu), la site-ul principal am avut inspiratia sa imi iau singur domeniul ca pentru ala chiar ii dadeam in judecata.

 Metallman, on 29th July 2010, 06:27, said:

Astia care-si bat joc de munca altora, trebuie dusi la padure si legati de copac.

Pai nu esti departe de adevar, la cati bani au mancat de pe mine atatia ani, plus ca le-am mai si recomandat clienti, nu ma asteptam sa imi faca asa ceva. Da vorba aia, niciun bine nu ramane nepedepsit, ii faci omului un bine si el iti da o palma.

#69
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
Client de ani de zile si sa iti faca magarii d-astea... urat.
Traiasca Romania ca in rest lumea merge ca pe roate.

#70
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004

 DjAdi, on 18th June 2010, 14:22, said:

Sa se sprijine economia romaneasca si banii raman in tara si sunt investiti aici.

Unele firme din RO ofera calitate mai mare decat multe firme din afara.
Poate ca exista firme in romania care sa ofere servicii asemanatoare ca in alte tari civilizate...dar in romania te jupoaie te bani...adica mai exact preturi mari pentru ceea ce ofera(site-uri gazduite in cont putine,spatiu pe server mic).
Uite un exemplu de site din anglia limepath.com care ofera servicii foarte bune la preturi foarte decente...in romania la aceeleasi servicii platesti dublu sau chiar triplu...plus uptime-ul care in romania la multe firme de hosting lasa de dorit.

#71
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
In Romania unele servicii pe care se bazeaza hostingul (energie electrica, internet, hardware, etc) sunt mult mai scumpe decat in afara. in aceste conditii nu poti avea acelasi pret ca in afara cu aceleasi performante.

#72
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

 DarkAngelBv, on 7th August 2010, 22:15, said:

In Romania unele servicii pe care se bazeaza hostingul (energie electrica, internet, hardware, etc) sunt mult mai scumpe decat in afara. in aceste conditii nu poti avea acelasi pret ca in afara cu aceleasi performante.

O spui din experinta sau pe ghicite?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate