Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

De unde sa iau un host ?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Cum vine cineva si spune ceva de bine inseamna ca lucreaza la compania respectiva sau ia bani, asta e mentalitatea unora, care niciodata nu o sa vina pe forum sa spuna vreodata ca sunt multumiti de un anume serviciu, vin doar sa critice chiar si fara sa fi incercat acele servicii.

Legat de suportul tehnic 99% din companii prefera suportul tehnic prin email sau tiket pentru o evidenta a rezolvarii problemei, as vrea sa stiu cum rezolvi prin telefon o problema cu o eroare de cod php. Daca era suportul si pe telefon , email, livechat , nu era ok pentru ca nu se ofera si pe twitter sau facebook suport .

#20
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

View PostDjAdi, on 19th June 2010, 16:22, said:

Cum vine cineva si spune ceva de bine inseamna ca lucreaza la compania respectiva sau ia bani, asta e mentalitatea unora, care niciodata nu o sa vina pe forum sa spuna vreodata ca sunt multumiti de un anume serviciu, vin doar sa critice chiar si fara sa fi incercat acele servicii.

Legat de suportul tehnic 99% din companii prefera suportul tehnic prin email sau tiket pentru o evidenta a rezolvarii problemei, as vrea sa stiu cum rezolvi prin telefon o problema cu o eroare de cod php. Daca era suportul si pe telefon , email, livechat , nu era ok pentru ca nu se ofera si pe twitter sau facebook suport .

Am spus ca e posibil sa lucreze dupa cum a fost formulat raspunsul lui... stia cam multe detalii. Cel mai ok si mai rapid mod pentru support e livechat. Dar problema nu era numai aici am facut o lista destul de lunga... nu se poate plati cu cardul, oferta nu e detaliata si pe alocuri inselatoare, nu isi asuma nici o responsabilitate in legatura cu supportul oferit (nu au oameni competenti) etc. Acestea sunt adevaratele probleme, nu conteaza daca likudio are vreo legatura cu compania respectiva.

#21
redhost

redhost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2007

View PostLensFlare, on 19th June 2010, 15:20, said:

Incep sa cred ca ori esti salariat la respectiva firma ori iti apartine... ce am scris acolo a fost in functie de ce am vazut in neregula:

1. Daca o companie de hosting nu ofera support clientilor 24/24 pentru mine nu sunt OK.
2. Site-ul companiei nu e cum ar trebui sa fie, nu este profesional pare munca unui amator.
3. Supportul este oferit prin citez "Asistenta e-mail (metoda preferata)"
4. Nu exista Livechat petru support.
5. Oferta de gazduire nu e detaliata (contine doar cateva detalii) + preturile nu sunt afisate cu TVA cu tot (tactica de marketing)
6. In oferta spune: Domeniu .eu .com .net .org gratuit. Vreau si eu 1 luna de hosting cel mai ieftin pachet (1.49 EUR/luna) si un domeniu gratuit, nu e specificat ca trebuie cumparat pachet anual (iar incercare de a insela clientul).
7. Nu se poate plati cu cardul sau cu PayPal. Asta e un MARE minus. Inseamna ca trebuie sa ma duc la banca/posta in fiecare luna sa platesc.
8. La serverele dedicate "Asistenta gratuita "best effort" se ofera fara nici un fel de garantii"

Si lista ar mai putea continua dar cred ca nu mai e nevoie. Tot mai crezi ca am fost superficial si parerea mea e total nula? Daca au servicii bune inseamna ca nu stiu sa isi vanda marfa. Pe mine nu m-ar convinge sa cumpar de la ei nici daca reduc preturile cu 50%.

Likudio nu este nici salariat, nici patron, nici colaborator si nici nu i s-a acordat vreodata vreun incentive sa ne sustina pe diverse forumuri. Nici macar nu ne aflam in aceeasi zona a tarii. Daca am fi dispusi sa folosim asemenea practici nu am avea un singur "aliat" ci zeci sau sute si ar fi inceput sa posteze toti aici sa ne sustina. Ceea ce scrie, scrie cu sinceritate si din experienta sa proprie.

1. A nu oferi suport 24x7 este normal atat timp cat aproape nimeni nu solicita suport nici macar printr-un simplu mail in cursul noptii. Cred ca poate de cateva ori pe luna este cazul. A tine un om competent pe care sa-l platesti sa stea noaptea pentru cateva request-uri pe luna care in general nici nu sunt urgente intr-o perioada de criza nu are sens (cel putin in optica mea). Sunt foarte putine firme pe piata care chiar ofera suport tehnic 24x7. Sunt destui care spun ca fac asta dar putini chiar ofera acest serviciu in Romania. Si oricum, cutuma a venit din SUA unde are sens. Cei de acolo au o piata de desfacere globala si este normal ca o parte din clientii lor au program de lucru normal (in timpul zilei) care pica in timpul noptii in SUA. Nu numai ca acei clienti ar fi serviti mai greu dar li s-ar si aduna foarte multe probleme de suport intr-un interval de timp de 8 ore. In Romania atat timp cat serviciul este stabil lumea chiar nu prea solicita (nu zic acum ca absolut nimeni dar procentual vorbind e un numar foarte mic) asa ceva.

2. Site-ul companiei este facut de un hoster, nu de un designer high profile si nu a fost facut sa ia ochiul. Putem sa platim o firma de design sa ne faca site-ul cu brizbizuri dar nu vad ce legatura are cu serviciul de gazduire. Un site e facut pentru a prezenta o oferta si atat. Poate vom face si acest lucru dar cred ca este evident ca serviciul de hosting nu va fi cu nimic mai rapid sau mai stabil.

3. Este absolut normal sa preferi sa oferi suport prin e-mail. Sunt unele probleme care-ti iau 30 de minute sa le investighezi. Altele mai atipice dureaza si mai mult. Ar trebui sa stam cu telefonul agatat de umar tot timpul asta pe banii nostri sau ai clientului?

4. Problemele se rezolva cel mai bine pe rand. Nu stai sa raspunzi la un mail, timp in care te intrerupe cineva pe livechat, discuti cu acela te intorci la problema anterioara, suna telefonul iar o lasi balta si tot asa. Dureaza si foarte mult si se produc si erori in felul asta. De asta avem un singur mod de suport agreat si acela este pe email. Cand o problema s-a rezolvat trecem la mailul urmator.

5. Pretul afisat fara TVA nu este o tactica de marketing ci una legala. TVA-ul este o taxa pe care statul o retine la sursa (adica de la cumparator prin intermediul agentului comercial). Nici nu este normal sa incluzi TVA-ul in pret pentru ca nu face parte din pret. TVA-ul nu ni-l platiti noua ci statului.

6. Aici ai dreptate...persoana care a facut update-ul la 12 noaptea pe data de 16 spre 17 Iunie a uitat sa includa si faptul ca domeniile gratuite se ofera doar pentru plata anuala. Atatia ani s-a stipulat foarte clar acest lucru dar s-a omis acum 2 zile. S-a remediat problema!

7. Se va putea plati si cu cardul in circa o saptamana. Cat despre dus la banca in fiecare luna nu e cazul pentru ca nu acceptam plata lunara decat la cel mai mare pachet. 99% din plati se fac anual. Nimeni nu vrea sa mearga lunar la banca pentru cativa euro.

8. Incurci notiunea de suport tehnic cu cea de administrare server si nu doar ca incurci notiunile dar extinzi o chestie pe care nu ai inteles-o bine la intreaga noastra oferta. Serverele dedicate sunt unmanaged, nu serviciul de gazduire. Noi oferim doar serverul in sine fara sa-l administram pentru client. Gratuit insa oferim si o asistenta ca sa ajutam putin clientul cu anumite probleme de administrare. Dar este in esenta un serviciu gratuit. Un serviciu bun de management costa intre 50 si 100 de euro pe luna dar asta ar dubla costul serverului si nu e nevoie pentru ca unii stiu sa-si rezolve singuri problemele. Iar celor care nu stiu nici nu le recomandam sa-si ia un server dedicat fara management separat. Iar daca o fac ii mai ajutam noi. Gratuit si negarantat. Oricum oferta de servere dedicate se adreseaza unei cu totul alte piete. Nici nu stiu de ce a fost adusa in discutie in acest thread.

A nu se intelege ca prin acest post incerc sa mai prind un client. Doar incerc sa lamuresc unele lucruri.

Edited by redhost, 19 June 2010 - 16:50.


#22
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

View Postredhost, on 19th June 2010, 17:21, said:

2. Site-ul companiei este facut de un hoster, nu de un designer high profile si nu a fost facut sa ia ochiul. Putem sa platim o firma de design sa ne faca site-ul cu brizbizuri dar nu vad ce legatura are cu serviciul de gazduire. Un site e facut pentru a prezenta o oferta si atat. Poate vom face si acest lucru dar cred ca este evident ca serviciul de hosting nu va fi cu nimic mai rapid sau mai stabil.

Dar un site si un logo OK creste credibilitatea cumparatorului.

View Postredhost, on 19th June 2010, 17:21, said:

3. Este absolut normal sa preferi sa oferi suport prin e-mail. Sunt unele probleme care-ti iau 30 de minute sa le investighezi. Altele mai atipice dureaza si mai mult. Ar trebui sa stam cu telefonul agatat de umar tot timpul asta pe banii nostri sau ai clientului?

4. Problemele se rezolva cel mai bine pe rand. Nu stai sa raspunzi la un mail, timp in care te intrerupe cineva pe livechat, discuti cu acela te intorci la problema anterioara, suna telefonul iar o lasi balta si tot asa. Dureaza si foarte mult si se produc si erori in felul asta. De asta avem un singur mod de suport agreat si acela este pe email. Cand o problema s-a rezolvat trecem la mailul urmator.

De ce nu introduceti un sistem de tichete? E asa complicat? E mult mai profesional cu tichete iar livechat-ul are si el rostul lui nu cred ca incurca eu zic ca aduce un plus de satisfactie clientului.

View Postredhost, on 19th June 2010, 17:21, said:

7. Se va putea plati si cu cardul in circa o saptamana. Cat despre dus la banca in fiecare luna nu e cazul pentru ca nu acceptam plata lunara decat la cel mai mare pachet. 99% din plati se fac anual. Nimeni nu vrea sa mearga lunar la banca pentru cativa euro.

De ce nu exista plata lunara? Din moment ce ai invocat "perioada de criza"... e criza doar pentru firme sau si pentru clienti? Clientul poate e mai OK cu plati lunare decat anuale, in primul rand nu plateste o suma mare o data iar in al doilea rand poate sa renunte oricand la serviciile firmei daca nu e multumit. Asta e iar un mare MINUS. Poti incuraja platile anuale prin niste reduceri dar nu forta clientul sa cumpere un pachet de hosting pe un an.

View Postredhost, on 19th June 2010, 17:21, said:

8. Incurci notiunea de suport tehnic cu cea de administrare server si nu doar ca incurci notiunile dar extinzi o chestie pe care nu ai inteles-o bine la intreaga noastra oferta. Serverele dedicate sunt unmanaged, nu serviciul de gazduire. Noi oferim doar serverul in sine fara sa-l administram pentru client. Gratuit insa oferim si o asistenta ca sa ajutam putin clientul cu anumite probleme de administrare. Dar este in esenta un serviciu gratuit. Un serviciu bun de management costa intre 50 si 100 de euro pe luna dar asta ar dubla costul serverului si nu e nevoie pentru ca unii stiu sa-si rezolve singuri problemele. Iar celor care nu stiu nici nu le recomandam sa-si ia un server dedicat fara management separat. Iar daca o fac ii mai ajutam noi. Gratuit si negarantat. Oricum oferta de servere dedicate se adreseaza unei cu totul alte piete. Nici nu stiu de ce a fost adusa in discutie in acest thread.

OK, am inteles era vorba de servere unmanaged dar nu am inteles din vina voasta pentru ca oferta nu e in detaliu. Fa o comparatie intre cum arata oferta voastra de hosting si o oferta de afara, la voi nici nu scrie daca e suportat PHP , MySQL sau Perl. La voi sunt specificate 2-3 detalii iar firmele de hosting din US de exemplu au oferte de genul http://downtownhost.com/pages/blog chiar e asa mult de munca sa ii oferi clientului toate informatiile? De obicei cand se omite ceva probabil undeva sunt probleme.

Poate aceasta critica va avea un rol constructiv pentru firma iar pe viitor companiile de hosting romanesti vor imprumuta de afara si ideeile bune pentru clienti nu doar cele pentru firma.

Edited by LensFlare, 19 June 2010 - 17:14.


#23
redhost

redhost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2007
Un sistem de ticketing ar putea fi introdus dar trebuie analizat si prin prisma raportului dintre beneficii si riscuri. Nu-mi dau seama foarte bine ce beneficii extraordinare ar introduce un sistem de ticketing, in plus fata de e-mail (sa ne gandim numai la faptul ca un client trebuie sa-si aminteasca loginul, parola si e mai simplu sa trimiti un mail) insa pot spune ce riscuri introduce. Orice aplicatie web (fie cumparata, fie realizata in regim propriu) are vulnerabilitati si poate fi compromisa si trebuie inteles ca in activitatea de asistenta se trimit/primesc uneori parole care ar putea fi compromise. In aceasta situatie nu mi se pare ca raportul dintre beneficii si riscuri este unul extraordinar. Si incercand sa anticipez unele obiectii: nu exista aplicatii 100% sigure oricat te-ai stradui!

Nu exista plata lunara dintr-un motiv foarte simplu: costul de operare. Orice plata trebuie inregistrata, trebuie emisa o factura, se mai plateste si un eventual comision la banca sau la procesator. Din nou nu renteaza. In plus clientii au posibilitatea sa aleaga plata trimestriala (la unele pachete) sau semestriala si 99% dintre ei tot plata anuala o aleg multi pentru domeniul gratuit dar si pentru ca e mai simplu. Crezi ca daca aleg plata anuala in defavoarea celei trimestriale, ar alege-o pe cea lunara?

In rest sunt detalii de marketing si nu de oferta/calitate. Nu zic ca nu am extras nimic folositor din acest thread (prevederea de plata anuala pentru domenii gratuite a fost un beneficiu imediat, mai sunt si altele) insa o buna parte dintre "reclamatii" fie nu tin cont de realitati, fie tin de marketing si nu de calitatea serviciului.

Edited by redhost, 19 June 2010 - 18:02.


#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postredhost, on 19th June 2010, 18:39, said:

Un sistem de ticketing ar putea fi introdus dar trebuie analizat si prin prisma raportului dintre beneficii si riscuri. Nu-mi dau seama foarte bine ce beneficii extraordinare ar introduce un sistem de ticketing, in plus fata de e-mail (sa ne gandim numai la faptul ca un client trebuie sa-si aminteasca loginul, parola si e mai simplu sa trimiti un mail) insa pot spune ce riscuri introduce. Orice aplicatie web (fie cumparata, fie realizata in regim propriu) are vulnerabilitati si poate fi compromisa si trebuie inteles ca in activitatea de asistenta se trimit/primesc uneori parole care ar putea fi compromise. In aceasta situatie nu mi se pare ca raportul dintre beneficii si riscuri este unul extraordinar. Si incercand sa anticipez unele obiectii: nu exista aplicatii 100% sigure oricat te-ai stradui!
Mie nu-mi plac sistemele astea de ticketing cu user si parola si adresa speciala si kkturi, pe care le au majoritatea.

Dar exista unele care functioneaza asa:

Il configurezi sa-ti ia (cu POP sau IMAP) toate mailurile care vin in adresa de e-mail de support (publica, la care trimit clientii problemele).

Fiecare e-mail venit este transformat intr-un "proiect" in interiorul aplicatiei. Clientul primeste notificare automata.
Echipa de support lucreaza in spate pe acel proiect. Adauga comentarii, ataseaza fisiere etc. Cand e nevoie, trimit un e-mail la client direct din interiorul proiectului. Daca clientul raspunde, mesajul este adaugat tot acolo.

Avantajul pentru client e ca din pdv lui de vedere sunt doar niste schimburi de e-mailuri.
Avantajele pentru firma sunt ca ramane toata activitatea organizata frumos intr-un singur loc, e-mailuri plus cometariile interne ale echipei pe acel issue. Nu stai sa cauti prin inbox sa vezi cine cand si ce a zis.

Edited by don_dannielo, 19 June 2010 - 18:16.


#25
redhost

redhost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2007
E un sistem mai bun de ticketing e adevarat (si functioneaza) dar nu fara deficiente: unii clienti oricum vor trimite mail la office@ chiar adresa buna era support@ deci o parte din mesaje nu ajung in arhiva (incompleta), mai vin si spam-uri, junk-uri, mailuri rejectate (deci intra si alte chestii in baza de date). S-ar putea imbunatati sistemul (sistem de filtrare cu adrese de mail preaprobate) dar ce te faci cu clientii care uneori nu trimit mail de pe adresa de contact? In plus oricum un asemenea sistem ar putea exista transparent, in back-end care sa faca viata mai usoara celor de la suport dar LensFlare a reclamat absenta unui sistem de ticketuri in front-end pentru client, nu pentru angajatii furnizorului.

#26
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postlikudio, on 19th June 2010, 04:47, said:

Permite-mi sa te contrazic. Am hosting la ei de mai bine de 4 ani cred. Nu am raportat NICIODATA nicio problema, si suportul tehnic e EXCELENT!
Don't talk until you check! That's a rule!
A... ca un PS: La ce superficialitate ai avut in a-i categoriza dintr-o prima aruncare de ochi, din partea mea, parerea ta in acest topic e nula.

Later Edit:

Si BTW, ia arunca si tu un ochi aici, poate te mai familiarizezi:

http://www.onthesame...de2.roserve.net
http://www.onthesame...ts1.roserve.net
http://www.onthesame...ts2.roserve.net
http://www.onthesame...ts3.roserve.net
http://www.onthesame...ts4.roserve.net
http://www.onthesame...ts5.roserve.net

Sa-mi zici daca o astfel de companie de webhosting cu toate acele site-uri hostate (care nici macar nu-s inghesuite pe servere), apare ca ciuperca dupa ploaie.
Sa nu ne aruncam totusi cu capul inainte. Un server poate avea foarte multe IP-uri. Ce ai pus tu acolo sunt siturile gazduite pe un anumit IP.
Ex:
http://www.onthesame...193.203.204.119
http://www.onthesame...193.203.204.120
http://www.onthesame...193.203.204.121
http://www.onthesame...188.209.212.166
http://www.onthesame...188.209.212.167

Si exemplele pot continua la infinit.


Quote

Incep sa cred ca ori esti salariat la respectiva firma ori iti apartine... ce am scris acolo a fost in functie de ce am vazut in neregula:

1. Daca o companie de hosting nu ofera support clientilor 24/24 pentru mine nu sunt OK.
2. Site-ul companiei nu e cum ar trebui sa fie, nu este profesional pare munca unui amator.
3. Supportul este oferit prin citez "Asistenta e-mail (metoda preferata)"
4. Nu exista Livechat petru support.
5. Oferta de gazduire nu e detaliata (contine doar cateva detalii) + preturile nu sunt afisate cu TVA cu tot (tactica de marketing)
6. In oferta spune: Domeniu .eu .com .net .org gratuit. Vreau si eu 1 luna de hosting cel mai ieftin pachet (1.49 EUR/luna) si un domeniu gratuit, nu e specificat ca trebuie cumparat pachet anual (iar incercare de a insela clientul).
7. Nu se poate plati cu cardul sau cu PayPal. Asta e un MARE minus. Inseamna ca trebuie sa ma duc la banca/posta in fiecare luna sa platesc.
8. La serverele dedicate "Asistenta gratuita "best effort" se ofera fara nici un fel de garantii"

Si lista ar mai putea continua dar cred ca nu mai e nevoie. Tot mai crezi ca am fost superficial si parerea mea e total nula? Daca au servicii bune inseamna ca nu stiu sa isi vanda marfa. Pe mine nu m-ar convinge sa cumpar de la ei nici daca reduc preturile cu 50%.
1. Sunt foarte multe companii pe care le venerezi tu (alea de prin SUA) care scriu pe site suport 24h/24 si in realitate MUMU.
2. Care-i relevanta pentru performanta?
3. Ai fost client si nu ti s-au rezolvat problemele?
4. Bine ca nu ai fost iritat de inexistenta unui aidi de iahu pentru suport eficient.
5. -
6. Nu cred ca exista asa ceva undeva in lume. Peste tot se ofera domeniu gratuit daca cumperi pe un termen mai lung sau pachete mari.
7. Ai plata anuala, de ce sa platesti in fiecare luna?
8. La servere dedicate nu se ofera suport decat pentru hardware/Os reload (daca cumperi cu management este alta mancare de peste, dar nu vad sa scrie asa ceva in oferta lor).

#27
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005
@LensFlare (Incep sa cred ca [...] Si lista ar mai putea continua dar cred ca nu mai e nevoie.)

O sa-ti vorbesc din punctul de vedere pe care l-a cerut initiatorul topicului, care a cerut un host bun - categorie in care cred (si spun asta in urma convingerilor mele si nu numai), pe care i l-am oferit, dupa care ai sarit tu cu remarcile de gradinita. (no offense, dar primul tau post imediat dupa postul meu, chiar a fost de gradinita).
Si BTW... daca tie iti plac hosterii aceia americani, eu ce-ar trebui sa cred, ca lucrezi la ei?

@redhost (Likudio nu este nici [...] si din experienta sa proprie.)- multumesc pentru confirmare.

@darkAngelBv - nu te contrazic dar nici nu iti dau dreptate, nu pot sa vorbesc in numele nimanui si nici nu am informatiile suficiente/necesare, insa nu asta incercam sa demonstrez, ci sa-i arat lui LensFlare site-urile hostate pe serverele lor, ca sa se convinga singur ca toti acei clienti cu siguranta nu au ales o "ciuperca" ce apare dupa ploaie. ;) (nu ar mai fi fost atatea daca ar fi fost asa, nu?)

Multumesc.

#28
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

View PostDarkAngelBv, on 19th June 2010, 19:41, said:

1. Sunt foarte multe companii pe care le venerezi tu (alea de prin SUA) care scriu pe site suport 24h/24 si in realitate MUMU.
2. Care-i relevanta pentru performanta?
3. Ai fost client si nu ti s-au rezolvat problemele?
4. Bine ca nu ai fost iritat de inexistenta unui aidi de iahu pentru suport eficient.
5. -
6. Nu cred ca exista asa ceva undeva in lume. Peste tot se ofera domeniu gratuit daca cumperi pe un termen mai lung sau pachete mari.
7. Ai plata anuala, de ce sa platesti in fiecare luna?
8. La servere dedicate nu se ofera suport decat pentru hardware/Os reload (daca cumperi cu management este alta mancare de peste, dar nu vad sa scrie asa ceva in oferta lor).

1. Eu cu companiile de "hosting" din .ro am avut numai probleme pe cand cele din afara mi-au rezolvat inclusiv bug-uri in script-uri iar raspunsul a fost rapid la support. Asa ca nu inteleg de ce le venerati voi oe cele din .ro
2. Era vorba de o fata comerciala...
3. Era vorba de modul de a oferi support. Eu unul prefer livechat sau telefon nu email. Daca tot platesc as dori sa mi se ofere cateva chestii minore.
4. Pe Y!M poate se face support in .ro, nu m-ar mira.
5. Banuiesc ca pe tine nu te intereseaza ce cumperi daca nu ai nimic de comentat despre o oferta detaliata.
6. Era vorba de lipsa informatiilor de pe site, sunt constinent ca asa se procedeaza.
7. Poate dupa 2 luni vreau sa schimb hostul ca nu imi place sau poate nu vreau sa dau toti banii o data. Din moment ce plata este afisata in oferta ceva de genul 3$/luna de ce e plata anuala? sa scrie acolo 30$/an daca vor doar plata anuala.
8. Din oferta lor nu era clar daca serverele erau managed sau nu.

Deci nu trebuie sa accept orice pe banii mei. Din moment ce ei au fixat tot felul de conditii sa ofere si chestii minore pentru client. In .ro toate companiile vor sa faca bani cu 1 angajat. Cel care a pornit threat-ul a dorit sa afle firme de hosting din .ro si eu i-am spus ce nu mi se pare in regula cu firma respectiva. Nu ma intereseaza asa mult calitatea serverelor sau viteza metropolitana daca nu ii pot contacta in weekend si in timpul saptamanii au program 8 ore. Daca ai un site mare sau un shop care produce o suma OK zilnic cine imi acopera mie perioada cand site-ul a fost offline pentru ca nu am support in weekend? Tie ti se pare normal?

#29
redhost

redhost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2007

View PostLensFlare, on 20th June 2010, 13:23, said:

Deci nu trebuie sa accept orice pe banii mei. Din moment ce ei au fixat tot felul de conditii sa ofere si chestii minore pentru client. In .ro toate companiile vor sa faca bani cu 1 angajat. Cel care a pornit threat-ul a dorit sa afle firme de hosting din .ro si eu i-am spus ce nu mi se pare in regula cu firma respectiva. Nu ma intereseaza asa mult calitatea serverelor sau viteza metropolitana daca nu ii pot contacta in weekend si in timpul saptamanii au program 8 ore. Daca ai un site mare sau un shop care produce o suma OK zilnic cine imi acopera mie perioada cand site-ul a fost offline pentru ca nu am support in weekend? Tie ti se pare normal?

Denaturezi in continuare lucrurile. Suportul telefonic este 8 ore pe zi dar  suportul pe email este de 16 ore pe zi iar o problema de site offline este o problema urgenta deci va fi rezolvata inclusiv in weekend. Ca sa nu mai vorbim ca un site offline de multe ori inseamna ca intreg serverul e offline caz in care se intervine 24x7 (de aici si monitorizarea 24x7 ca doar nu le monitorizam asa informativ). Nu inseamna ca daca Vineri la 16:01 pica ceva, abia Luni dimineata se va rezolva. Ca idee de baza pe serverele din Romania (HDE2 nu e in RO si are un statut special) am obtinut in ultimele 4 luni de cand ne-am mutat in GTS un uptime mediu de 99.948%, masuratoare facuta de siteuptime.com la 5 minute: http://www.siteuptim...hp?UserId=93607, uptime care nu se poate obtine daca stau site-urile offline cate un weekend (cel mai mare downtime a fost de o ora si a fost downtime de retea cand oricum nu aveam ce face noi).

Cat despre plata lunara...nu e nevoie sa cumperi o luna ca poate nu-ti place host-ul...daca nu-ti place host-ul exista garantia de returnare valabila in prima luna. Ultimul lucru pe care ni-l dorim e sa tinem cu noi cu forta un client care nu este multumit de calitatea serviciilor (nici macar nu este vorba doar de a nu antagoniza clientul...a nu continua sa servesti un client nemultumit in special cu forta e o chestiune de demnitate). Iar preturile sunt exprimate si lunar din mai multe motive: unul ar fi sa se evidentieze cele 2 luni gratuite care se ofera la plata anuala pentru majoritatea pachetelor, altul ar fi comparatiile pe care le fac clientii intre ofertele diversilor provideri si in general se fac la cost lunar si nu in ultimul rand avem un pachet (acum cateva zile erau 3) la care acceptam si plata lunara. Dar nu o sa ne punem sa incasam 1-2 euro ca se duc toti pe costul de operare al platii: in loc de o angajata care se ocupa de facturi ar trebui sa avem 10 si atunci s-ar duce costurile sus de tot si iar nu ar fi bine pentru client, nu? De fapt sunt si clienti care ne solicita plata pe 2-5 ani...nu sta nimeni sa plateasca o luna sau doua decat daca are un pachet mare (caz in care acceptam) si are si o problema momentana de lichiditati (caz in care iar acceptam fara probleme).

Edited by redhost, 20 June 2010 - 13:50.


#30
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

View Postredhost, on 20th June 2010, 14:21, said:

Cat despre plata lunara...nu e nevoie sa cumperi o luna ca poate nu-ti place host-ul...daca nu-ti place host-ul exista garantia de returnare valabila in prima luna.

Toti hosterii care ofera asta tin clientii pe un server bun prima luna. Si cu asta am incheiat si cred ca am spus cam tot ce aveam de spus. Ramane la latitudinea persoanei care a creat threat-ul sa isi aleaga hostingul.

Edited by LensFlare, 20 June 2010 - 13:41.


#31
redhost

redhost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.10.2007

View PostLensFlare, on 20th June 2010, 14:40, said:

Toti hosterii care ofera asta tin clientii pe un server bun prima luna. Si cu asta am incheiat si cred ca am spus cam tot ce aveam de spus. Ramane la latitudinea persoanei care a creat threat-ul sa isi aleaga hostingul.

Nu imi face nici o placere sa tot raspund la asemenea replici dar nu stiu daca o sa mai lamureasca cineva aceasta problema si nu as vrea ca cei care doar citesc sa ramana cu o impresie atat de gresita.

In primul rand garantia de returnare este oferita de marea majoritate a firmelor serioase. Sa spui ca "toti hosterii care ofera asta..." este pur si simplu rea vointa.

In al doilea rand, 99% dintre clienti raman pe serverul pe care au fost amplasati initial cu 1 exceptie notabila: daca supraincarca serverul. In acest caz sunt mutati pe un server cu o densitate mai mica de conturi - circa 10% din cea uzuala (acesta este rolul lui HDE2 la noi) ca sa nu perturbe stabilitatea unui server mainstream. Deci este exact pe dos...daca un client este mutat, este mutat pe un server cu mai multe resurse disponibile, nu cu mai putine (si este vorba de <1% din clienti si in general nu se face dupa o luna - putine site-uri au trafic dupa doar o luna).

Ca sa stai sa muti toti clientii dupa circa o luna pe alte servere...ar fi groaznic. Cred ca orice hoster care ar incerca chestia asta (si ma indoiesc ca si exista) ar renunta dupa un timp din cauza overhead-ului si problemelor generate. E mai simplu pur si simplu sa mai aduci un server sau le duci intr-un datacenter mai bun decat sa tii un angajat in plus care sa-ti tot mute conturile si sa rezolve problemele astfel generate (coliziuni de username etc) la o luna dupa ce le-ai creat.

Edited by redhost, 20 June 2010 - 14:26.


#32
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005

Quote

Toti hosterii care ofera asta tin clientii pe un server bun prima luna.

@LensFlare

las-o mai domol cu afirmațiile gratuite.
Dacă vrei să te plângi de un anumit furnizor, fă-o la ANPC.

Nu cred ca esti in masura sa faci analize pertinente asupra ofertelor de servicii din Romania sau altundeva.
Eventual, poti --in cel mai bun caz-- sa vii cu exemple din experienta personala (daca asa ceva exista).

Clar ?

#33
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

View Postgupi, on 20th June 2010, 16:28, said:

@LensFlare

las-o mai domol cu afirmațiile gratuite.
Dacă vrei să te plângi de un anumit furnizor, fă-o la ANPC.

Nu cred ca esti in masura sa faci analize pertinente asupra ofertelor de servicii din Romania sau altundeva.
Eventual, poti --in cel mai bun caz-- sa vii cu exemple din experienta personala (daca asa ceva exista).

Clar ?

Eu credeam ca e un forum aici... CLAR???
Ca si fost/actual consumator al acestor servicii din .ro/afara consider ca sunt in masura sa fac analize. CLAR???

P.S. 1 Apropo suntem pe forum aici daca nu iti convine ce scriu fa o plangere la ANPC. CLAR???  :first:
P.S. 2 Foarte frumoasa tema de Drupal de pe Hangar Hosting  :lol:
P.S. 3 Blogul ala al tau parca e "scris" de zoso

Edited by LensFlare, 20 June 2010 - 16:48.


#34
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005
@LensFlare: Mie personal imi pare rau ca mi-am batut capul si pierdut timpul cu tine. (n-ai cu cine, zau).

Edited by likudio, 20 June 2010 - 16:47.


#35
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

View Postlikudio, on 20th June 2010, 17:47, said:

@LensFlare: Mie personal imi pare rau ca mi-am batut capul si pierdut timpul cu tine. (n-ai cu cine, zau).

@likudio mie imi pare rau ca nu ai gasit o firma mai OK sa o aperi.

Nu vezi ca s-au aliat hosterii "cei mai mari" din Romania impotriva mea :)
Ce am scris in post-urile mele precedente a fost pur si simplu o analiza a firmei respective si ce as dori eu de la o firma de hosting din .ro. In final, cand nu mai vroiam sa agit spiritele, vine alt "mare hoster" roman (@gupi aka Hangar Hosting) sa imi spuna ca nu pot face analize pertinente...

Vad ca daca se deschide un threat intr-un forum foarte citit sar toti hosterii cu gura dar cand vine vorba sa ofere mai mult clientului se fac ca ploua.

Edited by LensFlare, 20 June 2010 - 16:58.


#36
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 02.09.2005
@LensFlare

First of all, iar imi pierd timpul (cum au facut si altii din pacate) dar replicile tale nu-mi dau de ales.
Pentru mine REDHOST, e o firma "mai OK" (ca sa te citez), sunt multumit cu alegerea facuta cum sunt de altfel si multi alti clienti carora le-am recomandat-o (si vorbesc aici de companii mari, nu PF-uri), asa ca imi sustin in continuare parerea.

Second, mie personal imi pare rau ca cei de la REDHOST au stat sa-ti explice si sa-ti raspunda la replicile tale impertinente. De stiam ca se ajunge aici, mai bine ii trimiteam initiatorului topicului un PM, cum probabil o sa si fac data viitoare, ca sa ma feresc de cei ca tine. (aviz la ce a spus DjAdi, nu mai putem spune despre o companie ca e OK, ca sar altii cu gura - tipic mentalitatii tale de altfel).

Third, nu iti convine, taci din gura si nu alegi. De aia exista "Free-Will". Cauta-ti tu ce iti place tie sau deschide-ti tu compania aia din viziunile tale, si dupa mai vorbim.

And last thing, aici n-au incercat sa-ti explice simpli utilizatori, ci oameni cu experienta in spate. Dar din ultimile tale replici, se pare (din nou) ca n-au facut decat sa-si piarda timpul, lucru pentru care din nou iti spun, datorita atitudinii tale - ma simt vinovat.

Desi nu sunt initiatorul topicului, cer unui moderator inchiderea acestui topic. Nu isi mai are rostul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate