Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Speriat rau.. sa fie cancer pulmonar?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#91
vasile_c

vasile_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.12.2011
LL13G mersi de rapsuns, o sa incerc sa il conving sa mearga la doctor, speram sa fie de la hernie, sa nu fie altceva,

#92
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
well, se pare problemele mele au revenit, un pic mai evidente (adica ceva mai mult sange) dupa o perioada de calm in privinta sangerarilor de cateva luni.
au fost ceva semne mici in ultimele luni, dar f rare.

acum am facut si o bronsita pt care medicul mi-a dat claritromicina (KLAR), doar ca inainte de vizita la medic ele erau mai rare, acum au fost cam in fiecare zi cu exceptia zilei de sambata

#93
HDAlexandru

HDAlexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2012
Salut! Hai sa-ti spun si eu despre problema mea, la care inca nu i-am dat de cap. Pe la sfarsitul lunii decembrie 2011, am inceput sa ma trezesc dimineata cu o saliva de culoare maro in gura. Pe langa aceasta aveam un fel de flegma in gat si nas infundat. Saliva maro a inceput sa-mi apara si pe timpul zilei, mai ales dupa ce  stateam intins in pat. Uneori aparea in saliva si sange curat, mai ales cand imi trageam nasul. Primul lucru am facut radiografie pulmonara(fata si lateral stanga) care a iesit normala. Am fost indrumat spre ORL. Am consultat 3 medici si am fost diagnosticat cu sinuzita cronica maxilo-etmoidala. Eu sunt si alergic la polen primavara si vara. Mi s-a dat tratament cu antibiotice, sprayuri si picaturi nazale, explicandu-mi-se ca probabil sangele provine din mucoasa sinusala infalamata. Pe parcursul tratamentului parca nu au mai fost probleme cu sangele. Apoi, problema a reaparut si pe langa aceasta am inceput sa elimin un mucus verde sau galben (uneori), sa ma doara gatul la inghitit, sa am senzatia de a tusi, insa nu tuseam ci doar imi dregeam gatul si bineinteles nelipsitul sange. M-am gandit sa nu fie o problema grava in sfera ORL, asa ca am facut un RMN la sinusuri si la gat, unde toate au iesit OK, doar mi s-a depistat aceeasi sinuzita. Dupa aceea, m-am gandit si eu la esofag, asa ca am facut o gastroscopie unde de asemenea nu s-au gasit probleme. Intre timp problemele cu sangerarile parca s-au intensificat, in sensul ca a inceput sa-mi apara sange curat in gura si mai ales dupa ce stateam intins. Cantitatile nu erau mari, acesta fiind amestecat cu saliva. Am tot citit si eu pe net, am intrebat diferiti medici, insa nu am lamurit problema. M-am gandit si eu ca poate este vreo fragilitate capilara la mucoasa de la sinusuri, astfel ca saptamana trecuta am inceput sa iau tarosin si vit. C. Timp de o saptamana problema a parut sa dispara, insa de trei zile a reaparut, parca mai intensa. Adica, daca inainte scuipam de cateva ori pe zi cu sange, acum scuip la cateva ore. De tusit nu tusesc, decat rar (de cateva ori pe zi) dar am o iritatie in gat care ma face sa-mi dreg permanent vocea. Mai nasol e ca de vreo trei zile cand a inceput din nou, sangele vine si dupa ce imi dreg vocea. M-am fortat sa si tusesc si am eliminat mucus cu sange. Acum nu stiu ce sa cred, daca sangele a venit din plaman sau daca mucusul cu sange a venit din gat dupa ce a coborat din nas (din cauza sinuzitei nu pot elimina mucozitatile pe nas si cred ca ele se duc pe gat). Oricum, si eu m-am speriat foarte tare (am doar 34 ani). Azi m-am dus din nou la pneumologie, unde mi s-a facut o radioscopie (daca stiam ce e nu o faceam) iar de acolo mi s-a spus ca nu se vede nimic d.p.v.d. radiologic. Am solicitat o bronhoscopie, pe care urmeaza sa o fac maine. Pe langa toate astea am mai facut si exudat faringian (negativ) analiza sputei (negativ), analize de sange (unele valori nu s-au incadrat in valorile normale si anume hematocrit: 40,3 (42-52), monocite: 8,07% (3-7), eozinofile: 4,66% (1-3), bazofile: 1,60% (0-1), VSH: 15 (2-10) - in paranteza sunt valorile normale).
Cred ca nu are rost sa-ti mai spun de starile psihice (tristete, frica, etc, etc).
Si eu incerc sa evit pe cat pot explorarile iradiante, dar nu stiu in ce masura se va putea.
As vrea sa te intreb, cat de utila este bronhoscopia? Se vede tot plamanul cu acesta investigatie? Este mai nasoala decat gastroscopia?
Am sa te tin la curent cu evolutia simptomelor si depistarea cauzei (daca o gaseste cineva), poate reusesti si tu sa-i dai de cap.

#94
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 HDAlexandru, on 12th March 2012, 16:50, said:

Salut! Hai sa-ti spun si eu despre problema mea, la care inca nu i-am dat de cap. Pe la sfarsitul lunii decembrie 2011, am inceput sa ma trezesc dimineata cu o saliva de culoare maro in gura. Pe langa aceasta aveam un fel de flegma in gat si nas infundat. Saliva maro a inceput sa-mi apara si pe timpul zilei, mai ales dupa ce  stateam intins in pat. Uneori aparea in saliva si sange curat, mai ales cand imi trageam nasul. Primul lucru am facut radiografie pulmonara(fata si lateral stanga) care a iesit normala. Am fost indrumat spre ORL. Am consultat 3 medici si am fost diagnosticat cu sinuzita cronica maxilo-etmoidala. Eu sunt si alergic la polen primavara si vara. Mi s-a dat tratament cu antibiotice, sprayuri si picaturi nazale, explicandu-mi-se ca probabil sangele provine din mucoasa sinusala infalamata. Pe parcursul tratamentului parca nu au mai fost probleme cu sangele. Apoi, problema a reaparut si pe langa aceasta am inceput sa elimin un mucus verde sau galben (uneori), sa ma doara gatul la inghitit, sa am senzatia de a tusi, insa nu tuseam ci doar imi dregeam gatul si bineinteles nelipsitul sange. M-am gandit sa nu fie o problema grava in sfera ORL, asa ca am facut un RMN la sinusuri si la gat, unde toate au iesit OK, doar mi s-a depistat aceeasi sinuzita. Dupa aceea, m-am gandit si eu la esofag, asa ca am facut o gastroscopie unde de asemenea nu s-au gasit probleme. Intre timp problemele cu sangerarile parca s-au intensificat, in sensul ca a inceput sa-mi apara sange curat in gura si mai ales dupa ce stateam intins. Cantitatile nu erau mari, acesta fiind amestecat cu saliva. Am tot citit si eu pe net, am intrebat diferiti medici, insa nu am lamurit problema. M-am gandit si eu ca poate este vreo fragilitate capilara la mucoasa de la sinusuri, astfel ca saptamana trecuta am inceput sa iau tarosin si vit. C. Timp de o saptamana problema a parut sa dispara, insa de trei zile a reaparut, parca mai intensa. Adica, daca inainte scuipam de cateva ori pe zi cu sange, acum scuip la cateva ore. De tusit nu tusesc, decat rar (de cateva ori pe zi) dar am o iritatie in gat care ma face sa-mi dreg permanent vocea. Mai nasol e ca de vreo trei zile cand a inceput din nou, sangele vine si dupa ce imi dreg vocea. M-am fortat sa si tusesc si am eliminat mucus cu sange. Acum nu stiu ce sa cred, daca sangele a venit din plaman sau daca mucusul cu sange a venit din gat dupa ce a coborat din nas (din cauza sinuzitei nu pot elimina mucozitatile pe nas si cred ca ele se duc pe gat). Oricum, si eu m-am speriat foarte tare (am doar 34 ani). Azi m-am dus din nou la pneumologie, unde mi s-a facut o radioscopie (daca stiam ce e nu o faceam) iar de acolo mi s-a spus ca nu se vede nimic d.p.v.d. radiologic. Am solicitat o bronhoscopie, pe care urmeaza sa o fac maine. Pe langa toate astea am mai facut si exudat faringian (negativ) analiza sputei (negativ), analize de sange (unele valori nu s-au incadrat in valorile normale si anume hematocrit: 40,3 (42-52), monocite: 8,07% (3-7), eozinofile: 4,66% (1-3), bazofile: 1,60% (0-1), VSH: 15 (2-10) - in paranteza sunt valorile normale).
Cred ca nu are rost sa-ti mai spun de starile psihice (tristete, frica, etc, etc).
Si eu incerc sa evit pe cat pot explorarile iradiante, dar nu stiu in ce masura se va putea.
As vrea sa te intreb, cat de utila este bronhoscopia? Se vede tot plamanul cu acesta investigatie? Este mai nasoala decat gastroscopia?
Am sa te tin la curent cu evolutia simptomelor si depistarea cauzei (daca o gaseste cineva), poate reusesti si tu sa-i dai de cap.

am facut 4 bronhoscopii, se vede live ce e acolo, dar exista niste limite, tinand cont de faptul ca te-ai iradiat e ok, cel mai probabil nu ai cancer pe unde s-a uitat. radioscopia e f iradianta, am facut si eu una cu multa vreme in urma (adica inainte de perioada cu sangele asta). e doar una, eu am facut si 2 CT-uri cu substanta de contrast...

bronhoscopul vede vascularizari care probabil nu apar la examinarile radiologice, asa cum vede si corzile vocale sau  percepe mai bine unele lucruri din partea inimii

nu sunt medic sa-ti dau mai multe detalii, ca experienta nu e una pe care o doresti, desi unii oameni mi-au spus ca lor li s-a parut usoara. e o senzatie ciudata, nu te speria (pe mine m-a tinut la un mom dat o doctorita(rezident) de mana)

ce pot sa spun este ca bronhoscopia la mine de ex a observat niste zone mai vascularizate care e posibil sa se irite si de acolo sa fie, dar nah, cand e ceva mai intens normal ca ma ingrijorez, mai ales ca exista un sunet la plamanul stang care inainte nu era. negasind o sursa f clara ei presupun ca sunt ok; mai ales pt ca nu am murit inca

sangele maro din cate am inteles de obicei este din stomac. endoscopia ai facut-o cu sau fara anestezie? (ca eu am facut si cu si fara)

#95
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
legat de starile psihice, pot spune ca mi s-a schimbat atitudinea fata de cei din jur, fata de serviciu, in general firea...

endoscopia nu a gasit niste mici leziuni, ceva? esti fumator?

#96
HDAlexandru

HDAlexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2012
Azi am facut bronhoscopia si nu s-a vazut nimic in neregula. Acum mai astept rezultatul de la niste analize (cred ca au luat ceva probe, nu am inteles exact). Bronhoscopia in sine nu mi s-a parut chiar asa nasoala, mai nasol a fost pregatirea (amortirea cu xilina a traheei). Gastroscopia am facut-o fara anestezie si nici acolo nu au fost probleme. Am intrebat-o pe doctorita cat este de iradianta radioscopia ce mi-a facut-o si mi-a spus ca nici cat o radiografie (nu stiu ce sa cred ca am mai citit si eu una alta pe net). Am intrebat-o daca e cazul sa fac CT sau RMN si mi-a spus ca deocamdata nu.
De fumat nu fumez, cu toate ca ma mai prosteam inainte la cate un chef, dar n-am fumat niciodata regulat si in cantitati mari.
Saliva maro este data de sangele care a stagnat mai mult timp. Teoretic (zic eu) poate fi si din plamani, fiind scoasa afara de miscarile cililor din bronhii si trahee, poate fi si din esofag dar poate fi si din sfera ORL, si apare dupa ce s-a scurs din nas, gat, etc.  Eu avand probleme cronice cu sinusurile, cred ( si sper) sa fie de acolo.
La tine cat timp a tinut bronhoscopia?
Oare ce investigatie este mai eficienta la plamani, RMN sau CT?
La tine cum apare sangele, in timpul tusei, dupa tuse sau apare pur si simplu in saliva?

#97
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 HDAlexandru, on 13th March 2012, 14:30, said:

Azi am facut bronhoscopia si nu s-a vazut nimic in neregula. Acum mai astept rezultatul de la niste analize (cred ca au luat ceva probe, nu am inteles exact). Bronhoscopia in sine nu mi s-a parut chiar asa nasoala, mai nasol a fost pregatirea (amortirea cu xilina a traheei). Gastroscopia am facut-o fara anestezie si nici acolo nu au fost probleme. Am intrebat-o pe doctorita cat este de iradianta radioscopia ce mi-a facut-o si mi-a spus ca nici cat o radiografie (nu stiu ce sa cred ca am mai citit si eu una alta pe net). Am intrebat-o daca e cazul sa fac CT sau RMN si mi-a spus ca deocamdata nu.
De fumat nu fumez, cu toate ca ma mai prosteam inainte la cate un chef, dar n-am fumat niciodata regulat si in cantitati mari.
Saliva maro este data de sangele care a stagnat mai mult timp. Teoretic (zic eu) poate fi si din plamani, fiind scoasa afara de miscarile cililor din bronhii si trahee, poate fi si din esofag dar poate fi si din sfera ORL, si apare dupa ce s-a scurs din nas, gat, etc.  Eu avand probleme cronice cu sinusurile, cred ( si sper) sa fie de acolo.
La tine cat timp a tinut bronhoscopia?
Oare ce investigatie este mai eficienta la plamani, RMN sau CT?
La tine cum apare sangele, in timpul tusei, dupa tuse sau apare pur si simplu in saliva?

la mine nu a tinut mult bronhoscopia propriu-zis, oricum nu se poate uita mult pe acolo ca nu are cum sa intre peste tot. tu ai vazut? unde ai facut analiza?
se insereaza niste ser care apoi este analizat de un medic de laborator. (am si vazut ca fac cam 2 lamele si se uit ala ele)
la bronho au vazut ceva vascularizari mai accentuate cumva?

mie nu mi se mai pare o analiza asa de usoara brohoscopia, de fapt mi s-a parut din ce in ce mai grea, de fiecare data m-a durut gatul dupa cel putin o zi.

faza e ca nah, poate veni din multe locuri acolo sangele ala, la endoscopie nu au vazut ceva elziuni minore?
daca spui ca ai pb la ORL de ce nu mai faci o fibroscopie ORL? e mai usoara decat celelalte (been there, done that too :/)

eu nu sunt medic sa-ti pot spune ce analiza e mai eficienta pt plamani, dar pe mine m-au trimis la CT spunand ca RMN-ul nu ar vedea daca e ceva acolo. de fapt si CT_ul are o anumita eroare... nu exista inca infailibilitati, Te poti uita pe modul in care medicul ce interpreteaza analizele formuleaza ce s-a vazut la analiza si o sa-ti dai seama ca nuanta induce faptul ca pe partea cercetata nu e nimic iesit din norma in mod evident, dar nu spune clar acolo e nimic, e o probabilitate, si din ami multe medicul curant trage o concluzie. Desigur cand vede ceva e altfel, cand nu e f clar mai incerci..

exista oameni care scuipa sange fara o cauza clara si fara sa aiba ceva grav. la mine de exemplu au fost perioade in care nu se intampal nimic, insa e straniu ca s-a schimbat de ex cantitatea de sange (de la mic si la ceva mai mult). de altfel poate eram mai calm daca nu simteam acea vibratie in stanga de cand cu problemele astea.

eu am ajuns si la psiho cum spunea, insa nu am mai fost de ceva vreme, poate te ajuta. exista si ceva numit modificari functionale



la mine sangele apare dupa tuse, rareori in saliva sau sange in gura. cum spuneam si mai sus, am avut perioade/zile, saptamani fara pb legate de asta. tusea si sunetul de la plaman sunt insa prezente tot timpul; eu de tusit am tusit mereu un pic mai mult toata viata incepand cu facultatea. (am 32 de ani acum)

#98
HDAlexandru

HDAlexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2012
Nici la mine nu a tinut mult bronhoscopia. De facut am facut-o la Deva. Nu a gasit nimic in neregula, nici macar secretii.
Daca stau sa ma gandesc bine, la mine aceste sangerari apar dupa ce stau in pozitia culcat (in pat) mai mult timp (cateva ore). Dupa ce ma ridic si ma duc la baie, scuip o data de doua ori curat si apoi de cateva ori cu sange. Dimineata este maro (din cauza ca stagneaza), dar pe timpul zilei este rosu.
La tine cat este cantitatea de sange? (la mine este amestecat cu saliva, dar destul de mult, nu sunt doar firicele).
Oricum, mersi de raspunsuri, numai cine trece prin chestii de astea le intelege cel mai bine. Am ajuns sa nu mai spun nimic la nimeni, ca zic ca am eu ceva.

#99
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 HDAlexandru, on 14th March 2012, 18:44, said:

Nici la mine nu a tinut mult bronhoscopia. De facut am facut-o la Deva. Nu a gasit nimic in neregula, nici macar secretii.
Daca stau sa ma gandesc bine, la mine aceste sangerari apar dupa ce stau in pozitia culcat (in pat) mai mult timp (cateva ore). Dupa ce ma ridic si ma duc la baie, scuip o data de doua ori curat si apoi de cateva ori cu sange. Dimineata este maro (din cauza ca stagneaza), dar pe timpul zilei este rosu.
La tine cat este cantitatea de sange? (la mine este amestecat cu saliva, dar destul de mult, nu sunt doar firicele).
Oricum, mersi de raspunsuri, numai cine trece prin chestii de astea le intelege cel mai bine. Am ajuns sa nu mai spun nimic la nimeni, ca zic ca am eu ceva.
Eu maro nu pot spune ca am scuipat, adica f rar cred, dar nu maro, era mucus amestecat cu un pic de ceva roz acolo. Oricum sursa pare apropiata. La mine a variat cantitatea,  am inceput cu niste chestii mici, cat o litera de ziar, apoi firicele sau sputa  amestecata cu sange, le-am vazut rar ziua, mai mult dimineata si dupa tuse. uneori am vazut seara, tot rar totusi. ultimele episoade au fost ciudate insa in sensul ca sputa nu era rozacee ci mai curand amestecata cu sange, adica era evident. Am facut poze sa le arat medicilor, sa nu creadea ca sunt diliu. uneori am avut si sange in gura, dar m-am gandit ca ala o fi fost de la gingie inflamata sau ceva, desi nu am gasit sursa. cum am mai spus, daca nu auzeam sunetul la plaman ma gandeam la chestii prin alte parti mai mult. am slabit un pic in ultima vreme si nah, inca ceva care sa ma faca sa ridic din spranceana, adica inainte de anul nou 2012 si in ianuarie aveam ~62, acum cateva saptamani am avut 58,7 (mi-am luat un cantar electronic care face diverse calcule). Acum oscilez pe la 59-60.

Eu am spus unor persoane despre chestia asta mai intai pt ca eram speriat apoi pt ca uneori ma port ciudat. De fapt ma afecteaza destul de mult, pt ca atunci cand se intampla nu mai fac planuri nici macar de iesiri  in week-end. Analize nu am mai facut de prin iunie 2011, povestea mea incepand in 2010. Poti incerca si tu o vizita la psiholog eventual, eu am fost pentru ca m-am gandit ca poate am luat-o eu razna sau sunt ipohondru sau oi avea altceva.

Eu sper sa fie de la acea zona mai vascularizata vazuta la bronhoscopie ce am eu si sa fie ok.

Tu traiesti in Deva acum? Nu am fost acolo, asa ca nu stiu, este un oras poluat? Medicii ce cred ca ai de fapt? La dentist ai fost? o radiografie la sinusuri ai facut?
Eu am fost destul de iradiat asa ca de aia mai devreme am sugerat o fibroscopie orl. Nu e asa rea cum suna, desi recunosc ca m-a durut capul dupa, dar nu stiu daca poate fi asociata cu analiza in sine. De asemena ia in considerare o vizita la stoomatolog.

#100
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

 LL13G, on 28th July 2010, 13:02, said:

acum se adauga si niste chestii gri in sputa, ok, devine chiar ciudat..

eu dupa ce m am lasat de fumat am expectorat si inca mai expectorez chestii gri. multe particule gri maroniu si cateodata maro negricios. nu mai fumez de 3 luni jumate... la incepute scuipam zilnic aceste chestii gri... azi la cateva zile si mai putine. de obiceicand se iau de pe gat.

tu fumezi? sau ai fumat? pe langa asta eu am avut si o infectie pulmonara. care mi a trecut... mi a trecut in 1 saptamana cu antibiotice. acum , dupa 3 luni jumate de abstinenta la fumat nu mai scuip asa de des mizerii de pe gat si toracele ma doare mai putin (aveam dureri imense de stern).

#101
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 voposphere, on 16th March 2012, 16:28, said:

eu dupa ce m am lasat de fumat am expectorat si inca mai expectorez chestii gri. multe particule gri maroniu si cateodata maro negricios. nu mai fumez de 3 luni jumate... la incepute scuipam zilnic aceste chestii gri... azi la cateva zile si mai putine. de obiceicand se iau de pe gat.

tu fumezi? sau ai fumat? pe langa asta eu am avut si o infectie pulmonara. care mi a trecut... mi a trecut in 1 saptamana cu antibiotice. acum , dupa 3 luni jumate de abstinenta la fumat nu mai scuip asa de des mizerii de pe gat si toracele ma doare mai putin (aveam dureri imense de stern).

nu am fumat decat pasiv, sunt din bucuresti, care e destul de poluat insa

am aflat ca chestiile gri e normal sa le scuipi pt ca si eu m-am uitat ciudat la un moment dat le ele, multi nu le remarca

#102
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
ceva de genul... eu am si fumat... inca mai tusesc , dar mult mai rar ca inainte. nu sunt decat 3 luni... dupa 1 an de zile se pot vedea efectele bune ale lasatului de fumat. cam asta e perioada de recuperare.

mai scuip si sange dimineata , insa asta de cand mi am facut detartrajul la dinti si am dat jos cele 2 kg de piatra de pe dinti si f multa de sub gingii.

#103
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009
puteti sa ne spuneti daca ati gasit o solutie la problemele de sanatate? mersi si multa sanatate!

#104
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Se pare ca e vorba de o fragilitate in cazul meu.

#105
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009
HDAlexandru, poti sa ne spui daca ai gasit care era problema? si eu sunt foarte speriat din cauza unor lucruri asemanatoare cu cele descrise de tine :( ... te rog mult daca poti sa-mi spui, mersi si multa sanatate!

#106
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Vad ca omul a postat doar aici si nu prea are mesaje. Nu stiu daca iti va raspunde. Tu nu ai fost la medic pana acum?

#107
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Iar am scuipat aseara dupa tuse sange, mai mutl decat o faceam prin 2010/12. Adica se vedea sange, nu un punct sau firicel, ca atunci.

Acum 2 saptamani am facut o radiografie pt ca am tot tusit, nu mi s-a spsu ca ar fi vazut ceva.
Hemoleucograma era in linii mari OK. (VEM/HEM mai mici, dar asa ies de multi ani). Nu era nimic altceva pe rosu.

Eu sunt ingrijorat de scuipatul sangelui si faptul ca in trecut am facut analize radiologice mai multe.

Analize recente sunt:
  • IgE 551,8 unde maxim e 100
  • carenta de vitamina D, care a iesit 11,6 unde Carenta: < 10 ng/mL Nivel insuficient: 10-30 ng/mL Nivel optim: 30-100 ng/mL Toxicitate: >100 ng/m
Urmez un tratament cu borenar, eurospal, monteluklast, adica mai mult pentru alergii. Nu tusesc des, o fac destul de rar, adica am accese eventual de 2 ori pe zi, acum dupa tratament, sau o data/zi.
Mi-au iesit la teste alergii la praf si acarieni, dar nu ma gandeam la tampenii cand au iesit. Acum o fac. :/

#108
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Medicul mi-a spus ca totusi sa nu ma ingrijorez, ca radiografia e ok. Sa ma duc la pneumolog, am gasit loc saptamana viitoare.
Ca e probabil o sensibilitate vasculara. Sa nu ma mai gandesc atata la cancer. Alte teste mi-a spus ca nu are ce sa imi dea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate